Butelki z olejkami
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Soda, stewia, aloes, olejki, czyli czym smarować oparzenia

Z powierzchownymi oparzeniami można poradzić sobie samemu w domu, pod warunkiem że użyje się odpowiednich środków do łagodzenia bólu i pieczenia. Domowe sposoby na oparzenia przyspieszają gojenie ran i zmniejszają ryzyko powstania blizn, ale nie nadają się do stosowania na mocno uszkodzoną skórę.

Z powierzchownymi oparzeniami można poradzić sobie samemu w domu, pod warunkiem że użyje się odpowiednich środków do łagodzenia bólu i pieczenia. Domowe sposoby na oparzenia przyspieszają gojenie ran i zmniejszają ryzyko powstania blizn, ale nie nadają się do stosowania na mocno uszkodzoną skórę.

 

Czym smarować oparzenia? Sokiem z aloesu, papką z sody, maścią propolisową albo olejami – arganowym i kokosowym.

Aloes, witamina E, stewia – domowe sposoby na oparzenia przyspieszające gojenie

Zanim poparzoną skórę będzie można posmarować, powinno minąć około 2 dni. Jeśli poparzenia nie są rozległe ani głębokie, nieco wcześniej można zastosować na nie papkę z sody. Szczególnie dobrze zadziała w przypadku oparzeń chemicznych kwasami, ponieważ ma odczyn zasadowy. Złagodzi ból i pieczenie. Natomiast gdy rany są otwarte, trzeba z ich smarowaniem czymkolwiek zaczekać, aż trochę przyschną, czyli około 48 godzin.

 

Jeśli specjalne preparaty apteczne, jak na przykład pianka z panthenolem, nie są przekonujące, to oparzenia można potraktować sokiem z aloesu. Działa on nawilżająco i łagodząco, a także przyspiesza gojenie. Wystarczy odłamać jeden z liści i posmarować wypływającym z niego sokiem uszkodzoną skórę. Gojenie ran wspomagają także okłady z liści stewii. Stosując domowe sposoby na oparzenia, szczególnie należy uważać na to, by w ranie nie rozwijały się bakterie. Po oparzeniu najlepiej stosować przynajmniej przez jakiś czas krem antybakteryjny, by nie zakazić rany. Gdy skóra zaczyna się goić, warto smarować ją witaminą E, to znacznie przyspieszy gojenie i zmniejszy ryzyko blizn.

Odkażanie poparzonej skóry w domu – spirytus, napary ziołowe i olejki

Jeśli rany po poparzeniu nie są otwarte, można je odkazić spirytusem. Kontakt alkoholu z mocno uszkodzoną skórą może być bardzo nieprzyjemny. W procesie gojenia ważne jest odkażanie i wspomaganie procesu odnowy uszkodzonej skóry. Dlatego oprócz aloesu i preparatów aptecznych można używać naparów z ziół.

 

Odkażająco i kojąco działają napary z rumianku, nagietka (lub maść nagietkowa) oraz z czarnego bzu. Ranę należy przemywać wacikiem nasączonym w naparze kilka razy dziennie. Także olej ziołowy, olej kokosowy i olejek arganowy pomogą w regeneracji skóry. W oleju rzepakowym lub oliwie z oliwek należy zanurzyć gałązki majeranku albo kwiaty dziurawca, pojemnik szczelnie zamknąć i odstawić w ciepłe miejsce na 10 dni. To, czym smarować oparzenia, zależy od tego, jak bardzo są rozległe i głębokie. Na świeże rany nie wolno nakładać dodatkowo podrażniających produktów. By uniknąć blizn, w miarę szybko trzeba włączyć preparaty przyspieszające regenerację skóry.

 

Liść zioła
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Gojenie ran może być szybsze dzięki maściom, witaminom i ziołom
Rana zagoi się szybciej, jeśli użyje się stymulatorów komórkowych, witamin i naparów z niektórych ziół. W odbudowie skóry ważne są witaminy A, E oraz C, a także kwasy omega-3.

Rana zagoi się szybciej, jeśli użyje się stymulatorów komórkowych, witamin i naparów z niektórych ziół. W odbudowie skóry ważne są witaminy A, E oraz C, a także kwasy omega-3.   Gojenie ran będzie szybsze, jeśli zapewni się im dopływ powietrza i uchroni przed zakażeniem. Lepsze gojenie ran dzięki odkażeniu i opatrunkom Aby rana dobrze się goiła, powinna zostać odkażona i zaopatrzona. Żeby uniknąć zakażenia, uszkodzone miejsce powinno być osłonięte jałowym opatrunkiem , a kilka razy w ciągu dnia dobrze jest pozwolić skórze „pooddychać”, o ile oczywiście nie ma zagrożenia, że do środka dostaną się bakterie. Wspomaganie gojenia ran stymulatorami komórkowymi Stymulatory komórkowe wspierają odbudowę tkanek, co sprawia, że gojenie ran jest znacznie szybsze. Należą do nich m.in. specyfiki apteczne zawierające tlenek cynku, alantoinę, kolagen, witaminy A , E oraz C, kwas hialuronowy czy fibronektynę. Substancje te przyspieszają regenerację naskórka, poprawiają przepływ krwi w drobnych naczyniach i zwiększają liczbę leukocytów w miejscu zranienia. Zobacz także: maść na bakteryjne zakażenia ran .   W gojeniu ran pomocne są także produkty z aloesem albo sam aloes. Wystarczy z dojrzałej rośliny odłamać liść i sokiem posmarować ranę. Jeśli rana jest wysiękowa, odpowiednie warunki do jej zabliźnienia stworzą naniesione hydrokoloidy. Pochłoną one wyciek i jednocześnie nie przesuszą i nie podrażnią uszkodzonej powierzchni ciała. One także przyspieszają regenerację naskórka. Warto sięgnąć także po produkty zawierające dializat z krwi cieląt. Polepsza on dopływ tlenu oraz substancji odżywczych do rany. Witaminy A oraz E można dostarczyć natomiast dzięki maści witaminowej. Dieta przyspieszająca gojenie ran Bardzo ważne po urazach jest zażywanie witaminy C, która uczestniczy w produkcji kolagenu. To...

Kobieta smaruje dłoń leczniczą maścią.
©OBprod/Fotolia.com
Fleszstyle
Sposoby na pozbycie się blizn po oparzeniu: maści i kremy, naturalne wyciągi roślinne i zabiegi kosmetyczne
Oparzenia są bolesnymi ranami, po których zazwyczaj pozostają blizny. Ich gojenie jest procesem długotrwałym i wymagającym odpowiedniej pielęgnacji. Okres pozbywania się blizny po oparzeniu uzależniony jest przede wszystkim od stopnia oparzenia, a także od zastosowanych środków do jej pielęgnacji.

Oparzenia są bolesnymi ranami, po których zazwyczaj pozostają blizny. Ich gojenie jest procesem długotrwałym i wymagającym odpowiedniej pielęgnacji. Okres pozbywania się blizny po oparzeniu uzależniony jest przede wszystkim od stopnia oparzenia, a także od zastosowanych środków do jej pielęgnacji.   Wszystkie blizny są bezpośrednim następstwem uszkodzenia skóry właściwej . Ich kształt uzależniony jest od wielu czynników, w tym w głównej mierze od przyczyny urazu, miejsca jego powstania, a także czasu gojenia się rany. Do redukcji blizn najlepiej użyć specjalistycznych kremów i maści, a także naturalnych wyciągów roślinnych. Można również skorzystać z pomocy profesjonalnej kosmetyczki.   Pielęgnacja blizny po oparzeniu – jakich preparatów używać?   Pielęgnację blizny po oparzeniu należy rozpocząć zaraz po jej powstaniu. Zwiększa to szanse na jej szybsze pozbycie się lub, jeśli jest to niemożliwe, na ograniczenie jej widoczności. W tym celu zaleca się stosować maści i kremy, które w swoim składzie mają: aloes, wykazujący działanie łagodzące i kojące, witaminę E , która spełnia bardzo ważną funkcję w procesie gojenia się ran – łagodzi oparzenia i przyśpiesza regeneracje zniszczonej skóry, miód, który przyśpiesza proces gojenia się ran i zapobiega powstawaniu blizn, kolagen , wykazujący właściwości rozświetlające i wygładzające.   Domowe sposoby na pozbycie się blizny po oparzeniu   Skutecznym sposobem na pozbycie się blizn po oparzeniu są również wyciągi roślinne. Najlepiej do tego celu sprawdzi się przemywanie blizny naparem z nagietka lekarskiego , który podobnie, jak kolagen wykazuje działanie rozświetlające i zmiękczające. Ponadto na blizny po oparzeniu...

Dziewczynka zdejmuje garnek z kuchenki
©Monkey Business/Fotolia
Styl życia
Schładzanie uszkodzonych miejsc to pierwsza pomoc dla dzieci w oparzeniu
Chociaż poparzenie się dziecka to przeżycie szokujące i traumatyczne zarówno dla niego, jak i rodziców, trzeba w takiej sytuacji zachować spokój. Maluchowi potrzebna jest pierwsza pomoc, a nie więcej stresu, który udzieli mu się od dorosłego. Pierwsza pomoc dla dzieci w oparzeniu polega na zlikwidowaniu źródła oparzeń (ognia, prądu, chemikaliów) i schłodzeniu uszkodzonej skóry.

Chociaż poparzenie się dziecka to przeżycie szokujące i traumatyczne zarówno dla niego, jak i rodziców, trzeba w takiej sytuacji zachować spokój. Maluchowi potrzebna jest pierwsza pomoc, a nie więcej stresu, który udzieli mu się od dorosłego. Pierwsza pomoc dla dzieci w oparzeniu polega na zlikwidowaniu źródła oparzeń (ognia, prądu, chemikaliów) i schłodzeniu uszkodzonej skóry. Porażenie prądem – pierwsza pomoc dla dzieci Dziecko zawzięcie odkrywające świat czasem trudno jest upilnować, dlatego trzeba znać metody udzielania pierwszej pomocy dla dzieci w sytuacjach niebezpiecznych. Porażenie prądem jest szczególnie niebezpieczne dla malutkiego człowieka. Może doprowadzić nie tylko do poparzenia, ale nawet do zatrzymania akcji serca. Jeśli maluch dotknął źródła prądu, np. bawiąc się gniazdkiem albo uszkadzając kable urządzeń podłączonych do kontaktu, natychmiast trzeba odizolować go od tego źródła. Nie wolno przy tym łapać dziecka gołymi rękami, ponieważ prąd porazi także osobę ratującą . Można użyć np. drewnianego kija albo innych drewnianych czy plastikowych przedmiotów. Nie mogą być one metalowe ani zawierać metalowych elementów, żeby nie stały się przewodnikiem energii i nie doprowadziły do porażenia rodzica czy opiekuna. Jeśli nie ma zabezpieczenia automatycznie wyłączającego prąd w takich sytuacjach (zwarcia), należy wyłączyć go ręcznie. Pierwsza pomoc dla dzieci porażonych prądem powinna być udzielona w szpitalu – konieczne jest wezwanie pogotowia. Pierwsza pomoc dla dzieci w oparzeniu chemikaliami Nie bez powodu producenci ostrzegają, by trzymać środki chemiczne poza zasięgiem dzieci – oparzenia chemiczne mogą być nawet śmiertelne, jeśli dziecko postanowi włożyć żrącą substancję do ust. Pierwszą pomoc dla dzieci poparzonych chemikaliami stanowi usunięcie w miarę możliwości groźnej substancji ze skóry . Należy robić...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner