
Toksyczna miłość szybko przestaje być źródłem szczęścia. Jeżeli przy pomocy psychoterapeuty lub grupy wsparcia uświadomimy sobie sterujące nami mechanizmy, mamy szansę na zakończenie relacji.
Cechy toksycznych związków
Wyróżniamy dwa typy zachowania napędzane lękiem przed bliskością i porzuceniem, które nazywane są miłością toksyczną:
- Nałogowiec kochania. Jego poczucie własnej wartości jest bardzo niskie, panicznie boi się porzucenia, poświęca cały czas i uwagę partnerowi i jego potrzebom. Przestaje się o siebie troszczyć i dbać o wygląd, a mimo tego ma pozytywny stosunek do siebie. Ma pewność, że nie musi się już starać. Wymaga podobnego poziomu zaangażowania w relację. Już sam fakt bycia w związku zaspokaja jego potrzebę bliskości, a relacja jest bardziej źródłem cierpienia niż radości. Tylko na początku trwania relacji jest szczęśliwy, później podtrzymuje iluzję wyjątkowości związku.
- Nałogowiec unikania bliskości. Unika bliskości, namiętności, otwarcia się w związku, zagłusza emocje sportem, ucieczką w nałóg, hobby. Pozornie silny, zdystansowany, chłodny, często niedostępny, a i tak najatrakcyjniejszy dla nałogowców kochania.
Związek toksyczny przestaje być źródłem szczęścia. Pierwszy niepokojący sygnał to narzucanie swojej woli, rozkazy i dążenie do całkowitego podporządkowania sobie partnera. Występują liczne próby zmienienia ukochanego na siłę, wybieranie mu znajomych. Mają miejsce „licytacje”, kto robi w związku więcej, wypominanie, domaganie się więcej. Zaczyna się oskarżanie o wszystko, oszczerstwa, zarzucanie kłamstw, wypisywanie dziesiątek wiadomości, brak zaufania, sceny zazdrości, a nawet awantury z rękoczynami. Za ten stan rzeczy winić można emocjonalne lub fizyczne opuszczenie w dzieciństwie. Taka trauma porzucenia może wywołać tak silne poczucie osamotnienia, że w dorosłym życiu na siłę szuka się jakiegokolwiek potencjalnego „wybawcy”, który ma uzdrowić rany z tego okresu.
Kasia gotuje z Polki.pl: zupa z bobu
Jak poradzić sobie z toksycznym związkiem
Pierwszy krok do sukcesu to uświadomienie sobie przyczyn naszego działania i tego, jaki typ partnera pociąga nas szczególnie – wtedy możemy wybrać, co zrobimy i przewidzieć niezdrowe konsekwencje takiej relacji. Często w stawieniu czoła trudnym emocjom i odkryciu genezy mechanizmów postępowania pomocny jest psychoterapeuta bądź grupy wsparcia. Wyjściem z sytuacji dla ofiary toksycznej miłości jest zawsze zakończenie relacji - partner nie przestanie być toksyczny, a ma ogromny wpływ na obie strony.
- Platoniczna miłość to uczucie, które łączy ze sobą dwie osoby, ale nie zawiera seksualności. Dowiedz się, czy miłość platoniczna ma sens.
- Pierwszym etapem miłości jest fascynacja, a nie pożądanie. Sprawdź, jak fascynuje cię twój partner.
- W prawdziwej miłości, obydwoje z partnerów jest pewne, że trafiło na tę jedyna osobę. Dowiedz się, jak rozpoznać prawdziwą miłość.
- Miłość platoniczna to uczucie pozbawione namiętności. Zobacz, czy miłość bez pożądania istnieje.