
Transseksualizm to zespół psychicznej dezaprobaty płci: występuje rozbieżność między budową fizyczną a psychicznym odczuciem płci, brak akceptacji własnego ciała, pragnienie zmiany płci. To trwały psychiczny dyskomfort uniemożliwiający codzienne funkcjonowanie.
Transseksualistka jest osobą płci męskiej, która czuje się kobietą, transseksualista natomiast to mężczyzna uwięziony w ciele kobiety. Objawy występują już w dzieciństwie, kiedy to dziecko preferuje partnerów do zabawy odmiennej płci, właściwe dla nich ubrania, zabawki, brzydzi się siebie i wyglądu swoich narządów płciowych, mają miejsce próby samookaleczenia.
Transseksualizm a seks
W transseksualizmie nie występują skłonności homoseksualne (transseksualizm ich nie determinuje, są rozłożone w tej populacji tak jak wśród społeczeństwa), lecz osoby takie zakochują się w osobach tej samej płci – jej korekta jest więc niezbędna do zaspokajania potrzeb seksualnych. Transseksualiści mają ugruntowany światopogląd właściwy dla płci przeciwnej i dążą do jego ekspozycji. Ubierają się, wypowiadają, zachowują jak osoba, którą chcą być, używając również takiego imienia. W odróżnieniu od transwestytów nikogo nie udają, pragną jedynie być sobą.
Zmiana płci przez transseksualistę/transseksualistkę
Zjawisko nie jest nowe, w rożnych kulturach występuje już od bardzo dawna. Jednak świat bardzo wolno uczy się je akceptować. Aby zmienić płeć, konieczne jest przejście przez dużą liczbę badań, oceniających stan zdrowia oraz procedur prawnych, gdyż jest to operacja nieodwracalna. Potwierdzenie rozpoznania obejmuje dwuletnią obserwację przez psychologa i seksuologa. Tomografia pozwala sprawdzić, czy chęć zmiany płci nie jest wynikiem uszkodzenia mózgu. Następnie badanie okulistyczne ma wykluczyć zaburzenia w wydzielaniu męskich hormonów przez przysadkę mózgową. Okulistyczne badanie dna oka pozwala stwierdzić, czy z powodu guza przysadki nie nastąpiło nadmierne wydzielanie hormonów męskich w organizmie transseksualisty.
Endokrynolog dobiera odpowiednią dawkę hormonów (początkowo otrzymuje się blokery naturalnie wytwarzanych hormonów, później już właściwe dla przedstawicieli zmienionej płci) i następuje cykl kosztownych operacji chirurgicznych. Typowo męskie i żeńskie cechy nie znikają całkowicie, piersi trzeba usunąć, niski głos się nie zmieni. Można już wtedy rozpocząć procedury prawne dotyczące zmiany płci, sąd decyduje o zmianie tożsamości, a Urząd Stanu Cywilnego wydaje nowy dowód osobisty. Trzeba wtedy wymienić resztę dokumentów oraz świadectwa szkolne.
- Znasz już określenie lumbersexual? Metroseksualni drwale, czyli drwaloseksualni, opanowują media.
- Posiadacze ładnych stóp chętnie wybierają pieszczoty z ich użyciem. Footjob to niecodzienna odmiana seksu.
- Seksualna oziębłość, czasowy celibat czy niechęć do zbliżeń. Ludzie obojętni seksualnie nie pozostają aseksualni całe życie.