Damskie nogi
Flickr/PROPaul Falardeau/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia

Jak pozbyć się „pajączków”? Skleroterapia, czyli nieinwazyjne usuwanie żylaków

Skleroterapia jest metodą, za pomocą której usuwane są drobne i powierzchniowe zmiany w obrębie naczyń krwionośnych.

Skleroterapia jest metodą, za pomocą której usuwane są drobne i powierzchniowe zmiany w obrębie naczyń krwionośnych.

 

Geny oraz indywidualne uwarunkowania przyczyniają się do rozwoju zaburzeń żylnych różnego rodzaju. Problem z żyłami w rodzinie daje nam do 40% pewności, że też będziemy się z nim borykać. Należy pamiętać, że czynniki takie jak: ciąża, długie stanie, wzmożone i dalekie chodzenie sprzyjają ich powstawaniu.

Skleroterapia – inaczej obliteracja, ostrzykiwanie

Jest to nowoczesna, nieinwazyjna metoda stosowana do leczenia drobnych żylaków oraz śródskórnych żylaków naczyniowych tzw. „pajączków”. Polega ona na wprowadzeniu do światła żyły środka obliterującego w postaci pianki lub płynu zawierającego odpowiednią dawkę leku. Wprowadzenie płynu lub pianki powoduje zamknięcie naczyń krwionośnych poprzez zwłóknienie ich ścian. W rezultacie żylak znika całkowicie. Następuje więc obliteracja, czyli zarastanie naczyń, w których występował żylak.

 

Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, trwa od 20 do 40 min. Pacjent tego samego dnia powraca do swoich aktywności. Na efekt finalny czeka się około 12 miesięcy, wpływ na to mają indywidualne uwarunkowania oraz wielkość naczynia krwionośnego. Zdarza się, że skleroterapię należy powtórzyć, ponieważ organizm, broniąc się przed zamknięciem naczynia wypłukuje lek, dlatego uzyskanie satysfakcjonującego efektu wymaga czasem kilku sesji.

Skleroterapia – bezbolesny, bezinwazyjny zabieg

Podczas zabiegu podawany jest lek o różnym stężeniu – jego dobór zależy od wielkości żył i wymaga od lekarza dużego doświadczenia. Dzięki tej metodzie oddala się konieczność operacyjnego usuwania żylaków, wiążącego się z zastosowaniem znieczulenia oraz powikłaniami.

Dla kogo skleroterapia? Przeciwwskazania i środki ostrożności

W przypadku każdej ingerencji lekarskiej konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, zmiana opatrunku i właściwa higiena rany. W przypadku żylaków kończyn należy chodzić w opasce uciskowej II stopnia, przez 3 doby po zabiegu, następnie przez około 3 tygodnie – tylko w ciągu dnia. Nierzadko w miejscu usuniętego żylaka lub pękniętego naczynia krwionośnego pojawia się niewielkie przebarwienie skórne. Ustępuje ono na ogół samoistnie po upływie 10-12 miesięcy. Aby zapobiec powstawaniu nieestetycznych plam, należy bezwzględnie unikać opalania 2 miesiące po zabiegu. Przed zabiegiem skleroterapii wykonywane jest badanie USG metodą Dopplera, mające na celu ocenę drożności oraz wydolności zastawek żył głębokich jak również układu żył powierzchniowych.

 

Skleroterapia nie może być wykonana w przypadku: ciąży i karmienia piersią, stanów zapalnych, aktywnej oraz przebytej zakrzepicy żylnej, skłonności do zakrzepicy, ciężkiej niewydolności sercowo-naczyniowej.

 

Ze skleroterapii (z wyjątkiem powyższych przeciwwskazań) może skorzystać każdy, bez względu na wiek, ponieważ jest to zabieg bezinwazyjny, nie wymaga podawania znieczulenia oraz długiej i kłopotliwej rekonwalescencji. 

Starsza kobieta jest na wizycie u lekarza
©Syda Productions/Fotolia
Styl życia
Heparyna, czyli środek przeciwzakrzepowy. Wskazania i przeciwwskazania do stosowania
Heparyna stosowana jest jako lek przeciwzakrzepowy. Działa przeciwzapalnie i przeciwłuszczycowo. Środek podawany jest m.in. osobom z chorobami zakrzepowo-zatorowymi żył i zatorowością płucną. Przeciwwskazania do zażycia heparyny to, np. guzy mózgu, nadciśnienie tętnicze i krwotoki z układu pokarmowego.

Heparyna stosowana jest jako lek przeciwzakrzepowy. Działa przeciwzapalnie i przeciwłuszczycowo. Środek podawany jest m.in. osobom z chorobami zakrzepowo-zatorowymi żył i zatorowością płucną. Przeciwwskazania do zażycia heparyny to, np. guzy mózgu, nadciśnienie tętnicze i krwotoki z układu pokarmowego.   Naturalna heparyna wytwarzana jest w organizmie m.in. w sercu, płucach i wątrobie. Jako środek leczniczy wprowadzono ją w 1938 roku. Heparyna – działanie Heparyna to środek, który zapobiega powstawaniu skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych. Obniża poziom cholesterolu i lipidów (np. tłuszczy i steroli). Heparyna usprawnia krążenie żylne i chroni naczynia krwionośne. Działa przeciwzapalnie i przeciwłuszczycowo. Heparyna zapobiega chorobom wirusowym. Wskazania do zażywania heparyny Aplikowana dożylnie heparyna stosowana jest na zlecenie lekarza. Środek zalecany jest osobom, które są poddawane zabiegom chirurgicznym i osobom, które są unieruchomione z powodu choroby.   Wskazaniami do podawania heparyny są: choroby zakrzepowo-zatorowe żył, choroby wieńcowe , zatorowość płucna, zawał serca , dializy, przebyta angioplastyka tętnic wieńcowych (zabieg polegający na poszerzeniu naczyń krwionośnych, które zostały zamknięte bądź zwężone w wyniku choroby).   Dostępne bez recepty preparaty z heparyną przeznaczone do stosowania miejscowego stosowana (np.: żele, aerozole, maści) zalecane są w przypadku: żylaków nóg, urazów tkanek i zakrzepowego zapalenia żył. Przeciwwskazania do podawania heparyny Przeciwwskazania do zastosowania heparyny dzielą się na względne i bezwzględne.   Przeciwwskazania względne to m.in.: guzy mózgu , udary krwotoczne, krwiaki pourazowe, niewydolność...

stopy na piasku
Pixabay/ burningriver/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Usuwanie żylaków laserem: bez bólu, bez blizn, bez hospitalizacji
Laserowe usuwanie żylaków to zabieg małoinwazyjny. Zaletami metody laserowej są bezbolesność, brak konieczności hospitalizacji, brak blizn i nacięć, niskie ryzyko powikłań i krótki czas zabiegu. Laserowe usuwanie żylaków trwa ok. 30 do 60 min i może być przeprowadzone w warunkach ambulatoryjnych. Energia lasera szybko obkurcza i zamyka niewydolną żyłę.

Laserowe usuwanie żylaków to zabieg małoinwazyjny. Zaletami metody laserowej są bezbolesność, brak konieczności hospitalizacji, brak blizn i nacięć, niskie ryzyko powikłań i krótki czas zabiegu. Laserowe usuwanie żylaków trwa ok. 30 do 60 min i może być przeprowadzone w warunkach ambulatoryjnych. Energia lasera szybko obkurcza i zamyka niewydolną żyłę. Przygotowanie do zabiegu usuwania żylaków laserem Minimum 3 tygodnie przed usunięciem żylaków laserem zaleca się odstawienie leków hormonalnych (szczególnie antykoncepcyjnych). Tydzień przed zabiegiem należy wykonać podstawowe badania – morfologię oraz badania krzepliwości krwi. Osoba mająca się poddać zabiegowi powinna w dniu zabiegu ogolić włosy ze skóry na obszarze, gdzie planowany jest zabieg. Dwie godziny przed zabiegiem należy wstrzymać się od jedzenia. Biorąc pod uwagę konieczność założenia opatrunków uciskających, dobrze, aby osoba wybierająca się na zabieg założyła luźne ubranie i wygodne obuwie na płaskiej podeszwie . Przebieg laserowego usuwania żylaków Pierwsze etapy zabiegu polegają na mapowaniu (zaznaczeniu) układu żylnego przy pomocy aparatu USG. Lekarz zaznacza na skórze punkty przebiegu głównych pni żył oraz ich rozgałęzienia . Zaznaczane są także miejsca, gdzie ma zostać wprowadzone włókno laserowe. Po zakończeniu mapowania osoba przechodzi do sali, w której ma odbyć się zabieg. Lekarz znieczula skórę i tkankę podskórną. Po przygotowaniu do zabiegu lekarz wprowadza do żyły cewnik (czynność ta kontrolowana jest przez urządzenie USG). Cewnik zostaje wprowadzony przez nakłucie lub nacięcie (ok. 5 mm). Końcówka cewnika wyprowadza światło lasera (długość fali od 808 nm do 1470 nm) do żyły. Zwykle miejsce wprowadzenia lasera (nakłucie żyły) znajduje się pod...

kobieta u lekarza mierzy ciśnienie krwi
©BillionPhotos.com/fotolia
Styl życia
Szpitalne i nieszpitalne sposoby leczenia zakrzepicy żył
Leczenie zakrzepicy żył przebiega dwuetapowo. Zanim zostanie dojdzie do hospitalizacji podejmowane jest wstępne leczenie heparynami lub rywanoksabanem. Po przebytej zakrzepicy żył konieczne jest stosowanie profilaktyki zapobiegającej przyszłemu powstawaniu skrzepów.

Leczenie zakrzepicy żył przebiega dwuetapowo. Zanim zostanie dojdzie do hospitalizacji podejmowane jest wstępne leczenie heparynami lub rywanoksabanem. Po przebytej zakrzepicy żył konieczne jest stosowanie profilaktyki zapobiegającej przyszłemu powstawaniu skrzepów. Nieszpitalne leczenie zakrzepicy żył Standardem w leczeniu zakrzepicy żył jest podawanie heparyny drobnocząsteczkowej lub rywaroksabanu. W leczeniu zakrzepicy żył zalecane jest stosowanie kompresjoterapii (leczenie kończyny zewnętrznym uciskiem za pomocą np. specjalnych pończoch, rajstop lub opasek) i szybki powrót do aktywności ruchowej – częste spacery . Mimo że nie ma dokładnego określenia długości trwania leczenia heparyną, zwykle kontynuowane jest ono przez 5-10 dni. W ostatnich 2-3 dniach zażywania heparyny należy równocześnie rozpocząć stosowanie doustnych leków przeciwkrzepliwych – pochodnych kumaryny. Nie należy zażywać środków przeciwkrzepliwych zbyt długo, ponieważ długotrwała terapia tymi lekami może powodować osteoporozę . Hospitalizacyjne sposoby leczenia zakrzepicy żył Bezwzględnym wskazaniem do hospitalizacji są symptomy, które sugerują rozległy obrzęk kończyny lub zatorowość płucną. Hospitalizacja w przypadku zakrzepicy żył to: leczenie trombolityczne – przez cewnik podawane są leki, które rozpuszczają skrzeplinę. Metoda ta zalecana jest w przypadku osób z masywną zatorowością płucną, u których nie zauważono poprawy po leczeniu heparyną. embolektomia tętnicy płucnej – polega na uniesieniu skrzepu z tętnicy płucnej przy użyciu cewnika. Embolektomia stosowana jest wyłącznie w przypadkach ostrych niewydolności układu krążenia. trombektomia operacyjna – skrzep usuwany jest za pomocą cewnika z balonikiem po wykonaniu nacięcia na skórze. Zabieg wykonywany jest tylko w przypadku siniczego obrzęku kończyny. Pełna procedura operacyjna przeprowadzana...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner