
Melanizm to ciemne zabarwienie skóry, wynikające ze zwiększonej ilości melaniny. Ten barwnik skóry produkowany jest przez melanocyty, występujące w naskórku i tęczówce oka. Przeciwieństwem melanizmu jest albinizm.
Melanina występuje w różnym natężeniu u wszystkich kręgowców i bez kręgowców. Wśród ludzi każda z ras posiada podobną ilość melanocytów, lecz różnią się one intensywnością syntezy melaniny.
Kasia gotuje z Polki.pl: surówka z marchewki i selera
Czym jest melanizm?
Melanizm, to ciemne zabarwienie skóry związane z nadmierną produkcją melaniny przez melatocyty, umieszczone w naszym naskórku. Może być formą adaptacji do środowiska bądź zjawiskiem chorobowym. W tym ostatnim przypadku jest nadmiernym zaciemnieniem skóry. Zadaniem melatocytów jest przede wszystkim ochrona jądra komórkowego przed nadmiernym oddziaływaniem promieni ultrafioletowych. Dlatego osoby z ciemną karnacją są bardziej odporne na słońce, natomiast te z jasną powinny bardziej zabezpieczać się przed jego promieniami. Przebarwienia zaczynają się od niewinnych piegów, aż do dużych obszarów przebarwień.
Objawy melanizmu
Przebarwienia na skórze mogą mieć różny odcień, zawsze jednak są ciemniejsze niż zdrowa skóra. Plamki o złoto-brązowym zabarwieniu, czyli piegi, powstają przy zwiększonej ekspozycji na słońce. Brązowe plamy na ciele, najczęściej na tułowiu, w niewielkiej ilości są jedynie defektem kosmetycznym. Jednak gdy liczba plam rośnie, może to świadczyć o zaburzeniu pracy melanocytów i obecności defektu genetycznego odpowiedzialnego za powstanie choroby – nerwiakowłókniakowatości, na tle której zazwyczaj powstają przebarwienia. W innej formie melanizm występuje jako ostuda, czyli melasma, pojawiająca się głównie u kobiet. Zmiany przybierają postać nieregularnych ciemnych, szpecących plam, głównie na twarzy.
Plamom nie towarzyszą zazwyczaj żadne odczuwalne dolegliwości. Miejsca przebarwione są jedynie mniej odporne na działanie słońca od reszty skóry. Osobom chorym przeszkadzają głównie ze względu na estetykę, gdyż przebarwienia nie opalają się.
Leczenie melanizmu
Niektóre przebarwienia skóry, podobnie jak odbarwienia, znikają same. Inne pozostają do końca życia, rozrastają się lub zmniejszają. W przypadku ostudy w większości przypadków przebarwienia znikają po odstawieniu leków, które powodują zaburzenia w procesie melanogenezy. Gdy występuje w trakcie ciąży, zwykle znika po unormowaniu gospodarki hormonalnej.
Ważna jest prawidłowa ochrona skóry przed ryzykiem wystąpienia przebarwień, czyli ochrona przed słońcem i stosowanie kremów z filtrem UV. W przypadku zmian umiejscowionych głębiej konieczne mogą się okazać peelingi chemiczne, kriochirurgia lub zabieg laserowy.
Wraz z pojawieniem się zmian należy udać się do dermatologa, który ustali ich przyczynę. Można próbować usuwać przebarwienia domowymi sposobami lub specjalistycznymi preparatami na przebarwienia. Jeśli jednak są objawem choroby, należy leczyć schorzenie podstawowe, czyli zaburzenia hormonalne, choroby wątroby i nerek, niedobory witamin.
- Sprawdź, czym jest naturalny protektor skóry, czyli melanina.
- Plamienie lub krwawienie po seksie. Zobacz, czy jest groźne.
- Ostropest plamisty ma zastosowanie w medycynie, kosmetyce i kuchni. Dowiedz się o nim więcej.