©michal_w/Fotolia
Styl życia

Bezpieczny sen niemowlaka w pozycji na brzuchu

O ile układanie niemowlęcia na brzuchu jest konieczne dla jego prawidłowego rozwoju, o tyle nie jest to najlepsza pozycja do spania dla malucha do czasu, gdy nie potrafi samodzielnie zmienić pozycji. Niemowlę może spać na brzuchu wówczas, gdy się nad nim czuwa lub gdy umie się samo już się przekręcać.

O ile układanie niemowlęcia na brzuchu jest konieczne dla jego prawidłowego rozwoju, o tyle nie jest to najlepsza pozycja do spania dla malucha do czasu, gdy nie potrafi samodzielnie zmienić pozycji.

 

Niemowlę może spać na brzuchu wówczas, gdy się nad nim czuwa lub gdy umie się samo już się przekręcać. 

Niemowlę śpiące na brzuchu lepiej uwalnia gazy

Małe niemowlę ma słabo rozwinięty układ pokarmowy, dlatego często cierpi z powodu kolek. Jeśli maluch będzie spał na brzuchu, nagromadzone gazy łatwiej zostaną uwolnione. Dziecko przed ukończeniem 3. miesiąca życia nie potrafi samodzielnie zmieniać pozycji, dlatego ważne jest, by nie pozostawiać bez nadzoru niemowlęcia leżącego na brzuchu. Dopóki niemowlę nie umie samodzielnie zmienić pozycji, nie powinno spać na brzuchu w nocy, ponieważ zbyt długie pozostawanie w tej pozycji może utrudniać oddychanie, a nawet prowadzić do śmierci łóżeczkowej. Spanie na brzuszku nie jest najlepsze także dla dzieci, którym często ulewa się pokarm.

Ryzyko związane ze spaniem niemowlęcia na brzuchu

W ostatnich latach dużo mówi się o tym, że spanie na brzuchu sprzyja nagłej śmierci łóżeczkowej. Bardzo małe dziecko nie jest w stanie samo zmienić pozycji, a jeśli zostanie ułożone na np. bardzo miękkim materacu czy poduszce, może nie móc oddychać. Zatem czy niemowlę może spać na brzuchu? Tak, pod warunkiem że będzie nadzorowane przez osobę sprawującą opiekę nad dzieckiem. Dlatego zaleca się unikanie układania malucha na brzuchu na noc. Bardziej bezpieczne są pozycje na plecach i na boku.


©JenkoAtaman/Fotolia
Styl życia
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie dziecka piersią przez 2 lata
Pierwsze karmienie piersią powinno odbyć się w ciągu godziny od przyjścia dziecka na świat. Do ukończenia 6. miesiąca życia niemowlę powinno być karmione wyłącznie piersią, a po tym czasie można rozpocząć rozszerzanie diety, nie wyłączając jednocześnie mleka matki.

Pierwsze karmienie piersią powinno odbyć się w ciągu godziny od przyjścia dziecka na świat. Do ukończenia 6. miesiąca życia niemowlę powinno być karmione wyłącznie piersią, a po tym czasie można rozpocząć rozszerzanie diety, nie wyłączając jednocześnie mleka matki. Mleko matki przy rozszerzaniu diety dziecka Mleko matki ma wystarczająco dużo składników odżywczych , by zaspokoić potrzeby dziecka aż do 6. miesiąca życia. Kobiety mogą jednak zdecydować się na karmienie piersią, jak długo chcą. Zalecany czas karmienia piersią to 2 lata. Należy co prawda rozszerzyć dziecku dietę o inne pokarmy , gdy skończy 4 albo 6 miesięcy, ale nie powinno się wykluczać mleka z jadłospisu malucha. Tym bardziej, że nowe potrawy należy wprowadzać stopniowo.   WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, zaleca, by dziecko karmić piersią do momentu, aż ukończy ono 2 lata . Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak dziecko tego potrzebuje. Korzyści z karmienia piersią Mleko z piersi zapewnia prawidłowy rozwój układu pokarmowego, nerwowego, kostnego i odpornościowego dziecka. WHO wskazuje też na korzyści z karmienia piersią dla matki – zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi i jajnika , spadek ryzyka otyłości i przyspieszenie powrotu do wagi sprzed ciąży. Czasem zapłodniona komórka jajowa dzieli się na dwie części i w ten sposób powstają bliźnięta jednojajowe.  Bliźnięta jednojajowe, czyli monozygotyczne . Leżenie na brzuchu jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka, ale spanie w tej pozycji może być niebezpieczne.  Czy niemowlę może spać na brzuchu ?  Ilość produkowanego mleka można zwiększyć, przystawiając dziecko często do piersi i pijąc dużo płynów.  Jak zwiększyć laktację?

©Elena Stepanova/Fotolia
Styl życia
Jedna komórka, dwoje dzieci – bliźnięta jednojajowe czyli monozygotyczne
W odróżnieniu od bliźniąt dwujajowych, które powstają w wyniku zapłodnienia dwóch komórek jajowych dwoma plemnikami, bliźnięta jednojajowe rosną z jednej zapłodnionej komórki jednym plemnikiem. Dzieci są identyczne, ponieważ mają ten sam materiał genetyczny.

W odróżnieniu od bliźniąt dwujajowych, które powstają w wyniku zapłodnienia dwóch komórek jajowych dwoma plemnikami, bliźnięta jednojajowe rosną z jednej zapłodnionej komórki jednym plemnikiem. Dzieci są identyczne, ponieważ mają ten sam materiał genetyczny. Prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej zależy od dnia podziału komórki jajowej Bliźnięta jednojajowe najczęściej mają wspólne łożysko (około 70% przypadków), ale mogą mieć dwa łożyska. Zdecydowana większość bliźniąt jednojajowych ma dwa oddzielne worki owodniowe (około 98%). Ciąża bliźniacza z bliźniętami jednojajowymi jest ciążą wysokiego ryzyk a. Jest ono mniejsze lub większe w zależności od momentu podziału zapłodnionej komórki na dwie. Gdy do podziału dochodzi między 1. a 4. dniem od zapłodnienia , płody będą miały oddzielne łożyska i oddzielne worki owodniowe, a ryzyko powikłań jest najmniejsze. Natomiast wszystkie pozostałe ciąże bliźniacze z bliźniętami jednojajowymi są ciążami bardzo wysokiego ryzyka, szczególnie w przypadku bliźniąt syjamskich . Bliźnięta syjamskie mają wspólne nie tylko worek owodniowy i łożysko, ale też niektóre narządy i tkanki. Taki płód powstaje, jeśli komórka jajowa dzieli się na dwie później niż w 13. dniu od zapłodnienia, podział nie jest wówczas kompletny i skutkuje to bliźniętami zrośniętymi. Ten sam materiał genetyczny, ale różny kod – monozygotyczne bliźnięta jednojajowe Zazwyczaj bliźnięta jednojajowe są do siebie uderzająco podobne, niemal identyczne. Dlatego mówi się o nich, że to naturalne klony. Zawsze mają tę samą płeć i predyspozycje genetyczne, natomiast różni się ich kod genetyczny (DNA), ponieważ jest on indywidualny dla każdego człowieka – choć naturalnie u bliźniąt jednojajowych...

©petunyia/Fotolia
Styl życia
Częste karmienie zwiększa laktację
Do 6. miesiąca życia dziecka mleko matki jest jego jedynym pokarmem, dlatego ważne, by było go odpowiednio dużo. Jeśli malec nie przybiera prawidłowo na wadze, a pokarmu jest zbyt mało, można starać się zwiększyć laktację. Ważne jest picie dużej ilości płynów i częste karmienie, nawet co godzinę.

Do 6. miesiąca życia dziecka mleko matki jest jego jedynym pokarmem, dlatego ważne, by było go odpowiednio dużo.   Jeśli malec nie przybiera prawidłowo na wadze , a pokarmu jest zbyt mało, można starać się zwiększyć laktację. Ważne jest picie dużej ilości płynów i częste karmienie, nawet co godzinę. Częste karmienie i odciąganie pokarmu zwiększa produkcję mleka Gdy pokarmu jest zbyt mało, trzeba pobudzać organizm do jego wytwarzania. Dobrym sposobem na to, aby zwiększyć laktację, jest częste przystawianie dziecka do piersi . Jeśli dziecko ma ochotę ssać, powinno być karmione nawet co godzinę lub częściej. Pomiędzy karmieniami można też odciągać pokarm, tym bardziej jeśli malec nie chce ssać częściej niż co około 2,5 godziny. Zwiększyć laktację można też dzięki karmieniu nocnemu co, mniej więcej, 3 godziny . Nocą organizm wytwarza więcej prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka. A mleko jest wtedy bardziej tłuste . Ważne jest, by prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, tak by miało w ustach nie tylko samego sutka, ale i większą część otoczki sutkowej. Właściwa dieta i picie dużej ilości płynów zwiększają laktację Matka zastanawiająca się, jak zwiększyć laktację, powinna przede wszystkim zachęcić dziecko do ssania. Chęć dziecka rośnie, jeśli pokarm mu smakuje, zatem należy sprawić, by był on możliwie najlepszy. Wymaga to stosowania odpowiedniej diety. Najlepsze są potrawy lekkostrawne , duża ilość warzyw i owoców, produkty zbożowe oraz nabiał i chude mięso, a także ryby. Aby zwiększyć laktację, powinno się przyjmować około 2 do 3 litrów płynów dziennie . Najlepsza jest woda o niskiej zawartości minerałów i herbatki owocowe, a także soki owocowe i warzywne (choć ilość tych ostatnich nie powinna przekroczyć 2 szklanek dziennie). Im częściej i więcej...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner