Zakwasy po ćwiczeniach na udzie
©Fotolia/SENTELLO
Styl życia

Ćwiczenia z zakwasami – czasami niewskazane

Z zakwasami można ćwiczyć pod kilkoma warunkami. Jednym z nich jest wybór ćwiczeń, które będą angażowały inne partie mięśniowe. Badania naukowe nie przyniosły jednoznacznych wniosków na temat tego, czy ćwiczenia z zakwasami będą efektywne.

Z zakwasami można ćwiczyć pod kilkoma warunkami. Jednym z nich jest wybór ćwiczeń, które będą angażowały inne partie mięśniowe. Badania naukowe nie przyniosły jednoznacznych wniosków na temat tego, czy ćwiczenia z zakwasami będą efektywne.

Zakwasy – definicja, powstawanie

Zakwasy to opóźniona bolesność mięśni, która pojawia się zwykle dzień po treningu. Zakwasy powstają, kiedy trening był zbyt intensywny, dana osoba dopiero zaczyna ćwiczyć bądź też wraca do treningu po długiej przerwie. Podczas intensywnego wysiłku dochodzi do powstania zniszczeń mechanicznych w strukturze tkanki mięśniowej.

Ćwiczenia z zakwasami

Nie ma jednej ogólnie przyjętej teorii na temat ćwiczeń z zakwasami. Jedni twierdzą, że aby pozbyć się zakwasów, trzeba ćwiczyć, drudzy zaś są zdania, że najlepiej wrócić do treningu, kiedy ból mięśni ustanie. Jeśli nie chcesz przerywać treningu, najlepiej wykonać ćwiczenia angażujące inne partie mięśni oraz zadbać o to, aby wysiłek był umiarkowany. Jeżeli zakwasy niemal uniemożliwiają poruszanie, jedynym rozsądnym wyjściem jest zaprzestanie treningu do momentu, kiedy ból mięśni ustanie.

 

Aby zapobiegać zakwasom, należy ćwiczyć regularnie, zawsze przed treningiem wykonywać rozgrzewkę i zwiększać intensywność treningu stopniowo. Jeśli zakwasy już się pojawiły, konieczne jest rozciągnięcie uszkodzonych mięśni. Ukojenie przyniesie również ciepły prysznic i wizyta w saunie.

 

Biegnący ludzie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Zakwasy po ćwiczeniach – skuteczne sposoby, jak ich uniknąć
Wiele początkujących osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w sporcie, zadają pytanie, jak uniknąć zakwasów po ćwiczeniach. Przede wszystkim należy pamiętać, że solidna rozgrzewka i ćwiczenia rozciągające pomogą zapobiec odkładaniu się kwasu mlekowego.

Wiele początkujących osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w sporcie, zadają pytanie, jak uniknąć zakwasów po ćwiczeniach. Przede wszystkim należy pamiętać, że solidna rozgrzewka i ćwiczenia rozciągające pomogą zapobiec odkładaniu się kwasu mlekowego.   Zakwasy powstają podczas intensywnego wysiłku fizycznego, który najczęściej zostaje wykonany bez uprzedniego rozgrzania lub późniejszego rozciągania. Wypłukanie kwasu mlekowego z mięśni tuż po zakończeniu aktywności fizycznej powoduje późniejszy ich ból, który pojawia się 2-3 dni po treningu. Ból mięśni utrzymać się może nawet do tygodnia. W medycynie zakwasy określa są jako zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Jak uniknąć zakwasów: aktywność po aktywności Skuteczne sposoby na zakwasy: Rozgrzewka – wystarczy kilka przysiadów, pompek (nawet damskich), pajacyków i wymachów rąk do przodu i do tyłu, aby rozgrzać mięśnie przed treningiem i nie martwić się zakwasami. Rozciąganie – po wykonanym treningu nie należy od razu kłaść się wygodnie na łóżku i odpoczywać. Aby mięśnie się nie zastały należy rozciągnąć je – skłony, przyciąganie kolan do klatki piersiowej czy wyciąganie jak najwyżej rąk do góry. Łatwe i przyjemne ćwiczenia pomogą ci uniknąć bólu. Picie wody w dużych ilościach – nawodniony organizm podczas treningu jest bardzo odporny na wypłukiwanie się kwasu mlekowego, a dodatkowo zabezpieczy przed skurczami mięśni. Regularność – regularne treningi chronią przed zakwasami, ponieważ organizm, który jest przygotowany do wysiłku, wypracuje sobie mechanizm obrony przed wypłukiwaniem kwasu mlekowego z mięśni.   Należy pamiętać, że intensywne ćwiczenia raz na jakiś czas („z doskoku”) mogą spowodować zmęczenie organizmu i zakwasy. Wypracowanie regularności w treningu i zastosowanie się do zasad...

Kobieta z rowerem
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Zakwasy po treningu – jak skutecznie uśmierzyć ból?
Zakwasy po treningu to często przypadłość osób, które rozpoczynają przygodę ze wzmożoną aktywnością fizyczną. Zespół opóźnionego bólu mięśniowego to nic innego jak wypłukanie kwasu mlekowego z tkanki mięśniowej. Ból mięśniowy można uśmierzyć wizytą w saunie.

Zakwasy po treningu to często przypadłość osób, które rozpoczynają przygodę ze wzmożoną aktywnością fizyczną. Zespół opóźnionego bólu mięśniowego to nic innego jak wypłukanie kwasu mlekowego z tkanki mięśniowej. Ból mięśniowy można uśmierzyć wizytą w saunie.   Zakwasy po treningu występują gdy nie wykonamy odpowiedniej rozgrzewki przed aktywnością fizyczną lub zapomnimy o rozciąganiu tuż po niej. Brak dostatecznej ilości płynów i zbyt duża intensywność ćwiczeń również mają ogromną rolę w powstawaniu mikrouszkodzeń i w ostateczności bólów mięśniowych. Zakwasy powstają 2-4 dni po wysiłku fizycznym i potrafią trwać do tygodnia. Zakwasy: co zrobić, gdy mięśnie boją? Aby zmniejszyć ból mięśniowy po treningu powinno się przede wszystkim jak najwięcej ruszać w celu „rozruszania” mięśni. Oczywiście w miarę możliwości – jeżeli ból jest bardzo uciążliwy, to w najbardziej poważnych przypadkach kończy się wizytą u lekarza pierwszego kontaktu. Co można zrobić, gdy mięśnie bolą: Zakup preparatów w aptece – jest kilka produktów na rynku, które otrzyma się w aptece bez recepty, a uśmierzą ból i zmniejszą poczucie dyskomfortu spowodowanego nadmiernym treningiem. Mało intensywny trening – przy bólach mięśniowych spowodowanych zakwasami poleca się aktywność, ale mało intensywną, np. spacer czy powolna jazda na rowerze. Picie dużej ilości wody – najczęściej podczas intensywnego treningu dochodzi również do odwodnienia organizmu, a uzupełnienie braków wody pomoże szybciej powrócić do normalnego stanu ciała. Wizyta w saunie – odpręży ciało i pomoże wrócić mięśniom do stanu przed treningiem. Gorąca kąpiel – działanie podobne do sauny.   Absolutnie zabrania się powrotu do intensywnego treningu podczas odczuwania zakwasów, ponieważ doprowadzić to może do...

Siłownie zewnętrzne.
© lightven/Adobe Stock
Styl życia
Bezpieczne ćwiczenia na siłowni miejskiej. Podstawowe zasady treningu
Siłownie miejskie od kilku lat zyskują na popularności. Dzięki temu, że korzystanie z nich nie wiąże się z ponoszeniem żadnych opłat, coraz więcej osób decyduje się na taką formę aktywności fizycznej. Tak, jak uprawianie każdego innego sportu, tak i ćwiczenie na siłowni miejskiej rodzi ryzyko odniesienia kontuzji. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do podstawowych zasad bezpiecznego treningu.

Siłownie miejskie od kilku lat zyskują na popularności. Dzięki temu, że korzystanie z nich nie wiąże się z ponoszeniem żadnych opłat, coraz więcej osób decyduje się na taką formę aktywności fizycznej. Tak, jak uprawianie każdego innego sportu, tak i ćwiczenie na siłowni miejskiej rodzi ryzyko odniesienia kontuzji. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do podstawowych zasad bezpiecznego treningu.   Mimo że ogólnodostępne siłownie zewnętrzne zostały zaprojektowane tak, aby nie sprawiały użytkownikom problemów w korzystaniu z nich, to w kwestii bezpieczeństwa najwięcej zależy od użytkowników. Szczególną uwagę na odpowiednie korzystanie z maszyn powinny zwracać osoby początkujące, które najbardziej narażone są na kontuzje. Jak przygotować się do treningów na siłowni miejskiej? Aby ćwiczenia na siłowni miejskiej dawały satysfakcję i nie zagrażały zdrowiu osoby trenującej, warto poświęcić trochę czasu na zaznajomienie się z dostępnym sprzętem. W większości zewnętrznych siłowni przy każdym urządzeniu znajduje się szczegółowy opis na temat zasad korzystania i tego jakie partie mięśni będą pracowały podczas ćwiczeń. Często takie informacje są opatrzone grafiką, która dodatkowo ułatwia wdrożenie założeń w życie.   Obchód i sprawdzenie opisów wszystkich maszyn zajmuje około 10-15 minut. Warto go wykonać nie tylko ze względu na samo bezpieczeństwo, ale również w celu zaplanowania odpowiedniego treningu . Z racji tego, że nie wszystkie siłownie zewnętrzne posiadają taki sam sprzęt, dobrze jest dokładnie sprawdzać każdy nowy obiekt na którym zaczyna się ćwiczyć. Rozgrzewka przed ćwiczeniami na maszynach Niezależnie od tego, jakie ćwiczenia się wykonuje, przed rozpoczęciem treningu właściwego konieczna jest dokładna rozgrzewka ....

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner