Mango
Pixabay/stevepb/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Jak wyhodować mango z pestki? Domowa uprawa mango

Z pestki mango możemy wyhodować drzewko. Żeby wyrosnąć z zasadzonej w doniczce pestki, mango musi stać w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Nie stanie się więc raczej ozdobą ogrodu.

Z pestki mango możemy wyhodować drzewko. Żeby wyrosnąć z zasadzonej w doniczce pestki, mango musi stać w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Nie stanie się więc raczej ozdobą ogrodu.

Czy mango można wyhodować w domu?

Mango to tropikalne drzewo owocowe występujące przede wszystkim w Indiach. W naturalnych warunkach drzewo mango osiąga nawet 40 m wysokości. Można jednak wyhodować je też w warunkach domowych, ale będzie ono dużo niższe i nie wyda owoców. Mango musi być hodowane w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Z tego względu nie warto sądzić go w ogrodzie, ponieważ prawdopodobnie pestka szybko zgnije. W lecie, kiedy na dworze jest ciepło, mango można wystawić na dwór w doniczce.

Jaki owoc mango kupić, żeby pestka się przyjęła?

Najlepiej wybierać owoce, które są najbardziej dojrzałe, lekko miękkie, ale bez śladów gnicia. Mniej dojrzałe owoce mogą mieć niedojrzałe pestki o zbyt twardych skórkach, które po wsadzeniu do ziemi zgniją. Jeden owoc mango (ok. 300 g) kosztuje w supermarkecie ok. 4-5 zł.

Kasia gotuje z Polki.pl: jajecznica po angielsku

Jak wyjąć pestkę z mango?

Pestka mango jest duża, stanowi ok. połowę całego owocu. Przypomina lekko spłaszczoną śliwkę. Przyczepione są do niej włókna. Przed zasadzeniem pestki oczyść ją z resztek miąższu i włókien. Możesz to zrobić szorstką stroną kuchennej gąbki. Oczyszczoną pestkę włóż na 24 godziny do wody. Woda powinna mieć temperaturę pokojową (22-25 stopni).

Jak zasadzić pestkę mango?

Doniczka, w której zasadzisz mango, powinna mieć drenaż (dziurki na spodzie i warstwę kamyków lub potłuczonej gliny). Doniczka musi być dosyć duża (przynajmniej 8 cm średnicy). Zmieszaj ziemię ogrodniczą, torf i perlit w proporcjach 2:1:1. Mieszanką wypełnij doniczkę. Zasadź mango spiczastym końcem do góry. Przykryj doniczkę folią, np. śniadaniową. Zrób w folii otwory, przez które będzie uchodził nadmiar pary. Postaw doniczkę w ciepłym, słonecznym miejscu.

Kiedy mango wykiełkuje?

Mango powinno wykiełkować po ok. 2-4 tygodniach. Kiedy pokażą się pierwsze listki, należy zdjąć folię. Kiedy liście w pełni się rozwiną, należy przesadzić roślinę do większej doniczki (ok. 20 cm średnicy).

Jak należy pielęgnować mango?

Mango powinno być trzymane w temperaturze przynajmniej 22 stopni, blisko okna. Wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym stoi mango, powinna wynosić ok. 50-60 procent.

 

Roślinę należy podlewać tak, żeby jej podłoże było lekko wilgotne, nie mokre. Mango można polewać albo od dołu, zanurzając doniczkę po brzeg na 10 minut w przegotowanej wodzie o temperaturze pokojowej, albo od góry, polewając ziemię wodą. Należy uważać, żeby nie zmoczyć liści, zwłaszcza, kiedy roślina jest jeszcze młoda, ponieważ mogą one wtedy sczernieć i odkształcić się.

 

Do nawożenia mango należy używać nawozów organicznych. Polecany jest na przykład biohumus, wytwarzany przez dżdżownice kalifornijskie jako produkt trawienia substancji organicznej: torfu, kompostu, odpadów spożywczych.


Przekrojone awokado
©fastudio4/Fotolia
Styl życia
Awokado w doniczce – przepis – jak wyhodować drzewko
Jak wyhodować awokado w naszym klimacie skoro drzewo to pochodzi z tropików? Najlepiej w tym celu użyć pestki odmian kanaryjskiej lub meksykańskiej, które dobrze znoszą niskie temperatury. Drzewko awokado można wyhodować z pestek owoców dostępnych w sklepach spożywczych.

Jak wyhodować awokado w naszym klimacie skoro drzewo to pochodzi z tropików? Najlepiej w tym celu użyć pestki odmian kanaryjskiej lub meksykańskiej, które dobrze znoszą niskie temperatury. Drzewko awokado można wyhodować z pestek owoców dostępnych w sklepach spożywczych.   Awokado jest wiecznie zielonym, dożywającym 100 lat drzewem, które osiąga do 20 m wysokości. Owocuje po 4-6 latach od zasadzenia, regularnie przez kolejne 50 lat. Owoc dojrzewa średnio 8 miesięcy. Jest rośliną dekoracyjną ponieważ posiada duże, błyszczące ciemnozielone liście. Jak wyhodować awokado z pestki – krok po kroku sposób 1 Awokado, z którego będziesz wyjmować pestkę do hodowli drzewka należy bardzo delikatnie rozkroić, aby jej nie uszkodzić. Po wyjęciu z owocu oczyść ją dokładnie ze śliskiej osłonki pod bieżącą wodą. Weź 3-4 wykałaczki i wbij promieniście w jednej linii dookoła, mniej więcej na środku pestki. Weź słoik – niewielki, najlepiej po koncentracie pomidorowym lub dżemie – wypełnij wodą i umieść pestkę w taki sposób, aby cieńszym końcem była zwrócona ku górze a grubszy był zanurzony w wodzie, pestka powinna stabilnie opierać się na wykałaczkach. Słoik postaw w jasnym, ciepłym miejscu. Monitoruj ubytek wody nie dopuszczając do wyschnięcia pestki. Po 4-6 tygodniach pestka pęknie wypuszczając korzonek i mały pęd. Gdy wyrosną pierwsze listki umieść pestkę (bez wykałaczek) i nie przysypując jej całkowicie w dużej i głębokiej doniczce z ziemią. Jak wyhodować awokado z pestki – krok po kroku sposób 2 Drugi sposób polega na włożeniu pestki (grubszym końcem) od razu do ziemi. W celu stworzenia szklarnianych warunków potrzebnych do kiełkowania doniczkę przykryj plastikowym workiem lub reklamówką. Pamiętaj, aby ziemia była stale wilgotna. Doniczkę postaw w ciepłym i jasnym miejscu. Tak samo jak w przypadku pierwszego sposobu pędy...

Dwa jabłka
Pixabay/szjeno09190/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Czy można się zatruć pestkami z jabłek? Właściwości pestek jabłka
Pestki z jabłek zawierają substancje, które w dużych ilościach mogą prowadzić do zatrucia. Ich ilość w pestkach jest jednak tak mała, że organizm bez trudu potrafi je zneutralizować. Połknięcie, a nawet rozgryzienie kilku pestek nie jest więc szkodliwe.

Pestki z jabłek zawierają substancje, które w dużych ilościach mogą prowadzić do zatrucia. Ich ilość w pestkach jest jednak tak mała, że organizm bez trudu potrafi je zneutralizować. Połknięcie, a nawet rozgryzienie kilku pestek nie jest więc szkodliwe. Czy pestki jabłka zawierają cyjanowodór? Pestki jabłek zawierają amigdalinę, cyjanek i cukier, które w toku procesów metabolicznych rozkładają się do cyjanowodoru, silnie trującej substancji. Trucizna ta zabija poprzez pozbawienie krwi możliwości przenoszenia tlenu, co w konsekwencji powoduje uduszenie. Jednak przypadkowe zatrucie się pestkami jabłek jest praktycznie niemożliwe. Śmiertelna dawka cyjanowodoru to ok. 50 mg. Takiej ilości cyjanowodoru może dostarczyć ok. 100 g suchych pestek. Jest to bardzo dużo, jeśli weźmie się pod uwagę, że jedna pestka waży ok. 0,5g, a w jabłku znajduje się przeciętnie od 5 do 10 pestek. Czy zjedzenie pestki jabłka jest szkodliwe? Połknięcie pestek jabłka nie wywoła zatrucia. Twarda skórka pestki sprawia, że nie jest ona rozkładana w układzie pokarmowym i najczęściej zostaje wydalona w nienaruszonym stanie. Z uwagi na to, że w pestkach jabłek znajdują się tylko śladowe ilości każdej z trujących substancji, nawet rozgryzienie i zjedzenie ich jest całkowicie nieszkodliwe. W niewielkich dawkach cyjanek i amigdalina są neutralizowane przez organizm i nie wywołują żadnych niepożądanych skutków. Czy pestki jabłka zawierają witaminę B17? Witamina B17 to inna nazwa obecnej w pestkach jabłek amigdaliny. Witamina B17 w medycynie naturalnej uważana jest za środek zapobiegający rozwojowi choroby nowotworowej i zwalczający komórki rakowe. Jej skuteczność w walce z nowotworami nie została jednak potwierdzona naukowo. Pestki dyni mogą być stosowane do zwalczania pasożytów. Dowiedz się, jak pestki dyni...

Arbuz
Pixabay/PDPics/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Pestki arbuza – lepiej je wypluć czy zjeść? Właściwości pestek arbuza
Pestki z arbuza są źródłem białek, witamin z grupy B i mikroelementów. Zamiast wypluwać pestki podczas jedzenia arbuza, lepiej je zjeść razem z miąższem.

Pestki z arbuza są źródłem białek, witamin z grupy B i mikroelementów. Zamiast wypluwać pestki podczas jedzenia arbuza, lepiej je zjeść razem z miąższem. Pestki arbuza źródłem białka Pestki arbuza są bogatym źródłem białka. Jeden kubek suszonych pestek zawiera ok. 30 g białka, co stanowi 60% naszego dziennego zapotrzebowania. Białko w pestkach arbuza składa się z kilku aminokwasów, jednym z nich jest arginina.   Arginina  przyspiesza gojenie się ran, ułatwia nerkom wydalanie z organizmu produktów przemiany materii, obniża ciśnienie krwi i zapobiega chorobom serca, pomaga w przypadku problemów z erekcją. Innym aminokwasem, który znajduje się w pestkach arbuza, jest lizyna. Lizyna wspomaga syntezę białek i przyswajanie wapnia. Zarówno arginina, jak i lizyna wspomagają przyrost masy mięśniowej oraz regenerację mięśni po treningu. Pestki arbuza źródłem witamin z grupy B Pestki arbuza stanowią też źródło witamin z grupy B, przede wszystkim niacyny, która jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, pokarmowego, wpływa na wygląd skóry. Pestki arbuza  oprócz niacyny zawierają: kwas foliowy, który korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i pokarmowego, a przyjmowany przez kobietę w ciąży zapobiega występowaniu wad wrodzonych u dziecka; tiaminę (witaminę B1) ułatwiającą gojenie się ran, zapobiegającą skurczom mięśni; ryboflawinę (witaminę B2) zapobiegającą infekcjom skórnym, wpływającą na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego; witaminę B6 podnoszącą odporność organizmu, działającą antydepresyjnie; kwas pantotenowy – poprawiający stan włosów, zapobiegający przedwczesnemu siwieniu. Pestki arbuza – składniki mineralne Pestki arbuza są...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik