Kobieta głaszcze psa
©Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia

Hotel dla psów: jakie warunki musi spełnić pies i co może tam robić?

Hotel dla psów to dobry pomysł, gdy trzeba zostawić zwierzę pod fachową opieką na kilka godzin (np. podczas remontu) lub na parę dni na czas wyjazdu. Całodobowa obsługa w obiektach i dostęp do usług weterynaryjnych zwiększają komfort psa i odseparowanego od niego właściciela.

Hotel dla psów to dobry pomysł, gdy trzeba zostawić zwierzę pod fachową opieką na kilka godzin (np. podczas remontu) lub na parę dni na czas wyjazdu. Całodobowa obsługa w obiektach i dostęp do usług weterynaryjnych zwiększają komfort psa i odseparowanego od niego właściciela.

 

Wyjazd opiekunów jest nierozerwalnie związany z dużym stresem dla czworonoga, a zazwyczaj również i dla jego właściciela. Samotność i brak fizycznej bliskości nie służą zdrowiu psychicznemu psa i pogłębiają stres separacyjny, dlatego należy korzystać z hotelów dla psów możliwie najrzadziej.

Jakie są warunki przyjęcia do hotelu dla psów

Termin przyjęcia czworonoga do hotelu ustala się z wyprzedzeniem. Doba rozpoczyna się zazwyczaj w momencie przywiezienia psa i kończy po 24 godzinach, a płaci się za spędzoną w hotelu liczbę nocy. W niektórych hotelach dostępna jest usługa przywozu i odwozu psa przez personel hotelu z podanej lokalizacji w pobliżu hotelu.

 

Na czas pobytu czworonoga w hotelu należy dostarczyć psią książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami, obrożę, smycz, a także ulubione zabawki, legowisko, kocyk, miskę. Jeśli pies nie jest bardzo przywiązany do swoich gadżetów i umie się bez nich obyć, nie ma potrzeby ich przywożenia – hotele dysponują dużą ilością posłań i plastikowych miseczek. Można dostarczyć własne jedzenie dla psa lub uprzedzić o potrzebie przygotowania domowego jedzenia, mokrej lub suchej karmy konkretnej firmy. Stały dostęp do świeżej wody jest zapewniony każdemu psu. Należy wcześniej sprawdzić, jaka jest procedura postępowania w sytuacji, gdy któryś z czworonogów nie posiada obowiązkowych szczepień. Zazwyczaj przyległy gabinet wykonuje wówczas obowiązkowe szczepienia.

Co może robić pies w hotelu dla psów

W hotelach dla psów panuje przyjazna dla czworonogów atmosfera. Zwierzęta nie są pozostawione same sobie ani pozamykane pojedynczo w pokojach, klatkach bądź kojcach. Mają możliwość zabawy z resztą mieszkańców hotelu oraz jego pracownikami. W bezpiecznym środowisku organizowane są zabawy dla zwierząt, aby czas upływał im szybciej i przyjemniej, a nie jedynie na tęsknocie za właścicielem i własnym kątem. Psy mają zazwyczaj zapewnione 4 spacery w ciągu doby oraz dostęp do wybiegu z przeszkodami, zabawkami czy dyskami frisbee. Warto dowiedzieć się wcześniej, jaką ochronę przed kleszczami czy pchłami zapewnia dany hotel (czy np. psom zakładane są obroże). W wybranych lokalizacjach można skorzystać z dodatkowo płatnych zajęć z trenerami, rozwijającymi psią koordynację ruchową, ćwiczącymi świadomość ciała oraz współpracę z człowiekiem. Dostępne są również spacery z zabawą lub elementami szkoleniowymi oraz zajęcia z posłuszeństwa. Przede wszystkim jednak personel hoteli jest na miejscu przez cały czas, głaszcze zwierzęta, przytula, opiekuje się psami i rozmawia z nimi.

Jak długo trwa pobyt w psim hotelu

Część psich hoteli posiada specjalne świetlice. Można bezpiecznie zostawić tam pupila na kilka godzin na czas remontu, wizyty gości z czworonogiem, osoby odczuwającej lęk przed zwierzętami czy alergika. W tym czasie pies może się wybiegać na ogrodzonym terenie zewnętrznym, pobawić się z innymi gośćmi hotelu lub zdrzemnąć na posłaniu. Na miejscu często dostępne są zabiegi, takie jak kąpiele, czesanie, strzyżenie, trymowanie i zapewniona jest opieka weterynaryjna. Z usług hotelu można skorzystać na kilka dni, na czas dłuższego wyjazdu lub regularnych delegacji służbowych.

 

Człowiek i pies przybijają "piątkę".
©cristina_conti/Fotolia.com
Styl życia
Jak bawić się z psem na dworze i w domu – pomysły na wspólne zabawy i gry dla psów oraz ich właścicieli
Wspólna zabawa z psem nie tylko poprawia kondycję czworonoga, ale także zacieśnia relację pupil – właściciel. Na spacerze warto wybierać takie zabawy, w których pies będzie miał okazję się wybiegać, a w domu – „gry” umysłowe.

Wspólna zabawa z psem nie tylko poprawia kondycję czworonoga, ale także zacieśnia relację pupil – właściciel. Na spacerze warto wybierać takie zabawy, w których pies będzie miał okazję się wybiegać, a w domu – „gry” umysłowe.   Psy, w szczególności młode, potrzebują dużo ruchu i uwagi właściciela . Jeśli poczują się zaniedbane, mogą zacząć gryźć przedmioty znajdujące się w domu . Niszczenie butów, mebli czy dywanu może, oprócz oczywistego swędzenia zębów, oznaczać także za małą ilość zabawy. Zabawy z psem na spacerze Psy zachęcające właściciela do zabawy, zazwyczaj przyjmują charakterystyczną pozę. Jest to położenie na ziemi przednich łap (wysuniętych do przodu) i uniesienie tylnej części ciała. Na dworze warto wybierać zabawy ruchowe, takie jak: Zabawa z piłką, aportowanie – polega na tym, że pies przynosi i oddaje rzucaną przez właściciela piłkę. Do zabawy można wykorzystać też patyk, frisbee lub kawałek grubego sznurka.   Przeciąganie liny – zabawa, w przypadku dużych psów, może być lekko męcząca dla właściciela. Niektóre psy uwielbiają się siłować i sprawia im to dużo radości. Wystarczy, gdy opiekun zacznie uciekać z kawałkiem grubego sznurka w dłoni, prowokując psa, aby go gonił. Gdy pupil dobiegnie do właściciela, ten pozwala mu złapać sznur i zaczyna się zabawa w „przeciąganie”. Zabawy z innymi psami są niezbędne w procesie socjalizacji pupila. Jest to szczególnie ważne u psów do 12. tygodnia życia. Należy zagwarantować im w tym czasie jak najwięcej możliwości kontaktu z innymi zwierzętami. Im więcej pozytywnych doświadczeń w kontaktach ze środowiskiem na początku życia psa, tym mniej agresywny i nerwowy będzie pies w przyszłości. Jak bawić się z psem w domu...

Pies siedzi obok właścicielki, na przednich łapach ma założone skarpetki
©Tatyana Gladskih/Fotolia.com
Styl życia
Ubranka dla psa. Dlaczego warto ubierać psa zimą?
Psy, szczególnie te wrażliwe, jak yorshire terrier, chihuahua czy sky terrier, zimą muszą być ubierane w ciepłe kombinezony. Gdy czworonóg mieszka z nami w domu, nie ma możliwości przygotowania odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej chroniącej przed mrozem.

Psy, szczególnie te wrażliwe, jak yorshire terrier, chihuahua czy sky terrier, zimą muszą być ubierane w ciepłe kombinezony. Gdy czworonóg mieszka z nami w domu, nie ma możliwości przygotowania odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej chroniącej przed mrozem.   Psy obecnie nie żyją tak, jak kiedyś. Czworonogi, które przebywają w domach w przyjaznych warunkach nie mają tak dużej tolerancji na temperaturę, jak psy podwórkowe. Wychodząc w zimie na mróz bez ubrania, mogą zachorować na zapalenie płuc, gardła czy też anginę. Kiedy pies nie musi chodzić w ubrankach? Pies, aby mógł samodzielnie przygotować się do niskich temperatur, powinien przebywać na zewnątrz przynajmniej dwa razy dziennie po cztery godziny, w temperaturze poniżej 13 stopni Celsjusza. Pozwoli to wtedy jego organizmowi przygotować odpowiednią ilość tkanki tłuszczowej i okrycia z włosia , co ochroni przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Do czego może doprowadzić nieubieranie psa domowego? Gdy pies mieszka ze swoimi właścicielami w domu, jego ciało nie czuje potrzeby zmiany sierści na zimę. Gdy jest wyprowadzany na spacer przy minus 10 stopniach Celsjusza, może z łatwością zachorować . Oziębienie organizmu prowadzi do obciążenia pracy serca, oraz uszkodzenia nerek czy tarczycy. Psy, które mieszkają w domach powinny więc być ubierane na spacer na zewnątrz. Od kiedy i w co ubierać czworonogi? Psy należy ubierać od szczeniaka , przyzwyczajając je do noszenia lekkich t-shirtów. Im później zacznie się nakładać na nie ubranka, tym trudniej będzie im je zaakceptować. Temperatura, od której należy zacząć ubieranie psa, powinna oscylować w okolicach 0 stopni Celsjusza.   Ubrania dla czworonogów powinny być dopasowane i nie krępować ruchu kończyn. Dobrze aby nie zawierały zbyt dużo gumek...

Brązowy pies kopie dołek w trawniku.
©Christian Müller/Fotolia.com
Styl życia
Pies kopie dziury w ziemi – dlaczego to robi i jak sobie z tym radzić?
Kopanie przez psy dziur w ziemi nie jest proste do oduczenia. W skrajnych przypadkach w miejscu tworzenia dziur przez czworonoga trzeba zakopać jego odchody, a czasem przygotować specjalną strefę w ogródku, w której będzie mógł szaleć bez konsekwencji.

Kopanie przez psy dziur w ziemi nie jest proste do oduczenia. W skrajnych przypadkach w miejscu tworzenia dziur przez czworonoga trzeba zakopać jego odchody, a czasem przygotować specjalną strefę w ogródku, w której będzie mógł szaleć bez konsekwencji.   Kopanie przez psy dziur w ziemi jest czymś naturalnym. W przeszłości w wykopanych rowach lub jamach odchowywały one szczenięta, szukały pożywienia i chroniły się w upalne dni przed promieniami słonecznymi. Najczęściej do kopania dziur w ziemi skore są jamniki, labradory i teriery. Kopanie dołów w ziemi przez psa jest naturalnym zachowaniem Powodów wykopywania ziemi przez psy jest wiele, najpospolitszym jest nuda. Pies może kopać w ogródku, jeśli nie poświęcamy mu odpowiednio dużo czasu i zainteresowania. Tworzenie kolejnych dołów jest dla niego sposobem zwrócenia uwagi oraz polepszenia sobie nastroju .   W przypadku suk, szczególnie w ciąży, kopanie w ziemi jest naturalnym odruchem. Przyszłe matki poprzez stworzenie dużego dołu chcą zapewnić schronienie szczeniętom. Z kolei u dorosłych samców kopanie ziemi może oznaczać chęć znalezienia partnerki i pokazania, że jest on w stanie opiekować się przyszłą psią rodziną.   Dodatkowo niektóre czworonogi robią dziury w ziemi po to, by chować swoje zabawki bądź jedzenie. By zmylić potencjalnego złodzieja kopią dla zmyłki wiele dołów, a tylko w jednym chowają swoją rzecz.   Jeśli nasz pupil kopie intensywnie w jednym miejscu, może to oznaczać poszukiwanie pożywienia. Pies kopie wtedy do skutku, więc czasem powstałe doły mogą mieć nawet do dwóch metrów głębokości. Jak oduczyć psa kopania w ziemi i niszczenia zieleni? Najważniejszym zadaniem dla właściciela jest zdiagnozowanie przyczyny kopania przez psa w ziemi....

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner