
Ćwiczenia z piłką stabilizacyjną wzmacniają mięśnie głębokie, które pomagają utrzymać prawidłową postawę ciała. Najbardziej znane są takie pozycje, jak: scyzoryk, taczka, prostowanie nóg oraz mostki.
Piłkę do ćwiczeń znajdziesz na każdej siłowni. Najlepsze efekty dadzą regularne ćwiczenia, np. 3-4 razy w tygodniu. Powinna je poprzedzać rozgrzewka, np. w formie dynamicznego rozciągania. Po zakończeniu treningu także należy się rozciągnąć – tym razem statycznie.
Dlaczego warto zacząć stabilizujące ćwiczenia z piłką?
Trening stabilizacyjny z wykorzystaniem piłki poprawia świadomość ciała oraz koordynację ruchową. Wpływa korzystnie na równowagę i wzmacnia pewność siebie. Stabilizację wykonuje się w obrębie mięśni tułowia – to tzw. mięśnie posturalne, inaczej głębokie. Odpowiadają one za prawidłowe ustawienie kręgosłupa. Wspierają go podczas wielu czynności: siedzenia, wstawania oraz chodzenia. Silny korpus zdecydowanie zmniejsza bóle kręgosłupa. Ćwiczenia z piłką stabilizacyjną można połączyć z treningiem interwałowym.
Kasia gotuje z Polki.pl: pleśniak
Ćwiczenia z piłką stabilizacyjną – najważniejsze zasady
Stabilizowanie mięśni okalających kręgosłup najlepiej wykonywać w 2-3 seriach na jedną grupę mięśniową. Robienie mniejszej liczby serii jest skuteczne, ponieważ mięśnie posturalne są niewielkie, w przeciwieństwie do tych z głównych grup mięśniowych, np. pośladków. Jeśli trening z piłką jest połączony z ćwiczeniami, np. na atlasie, na klatkę piersiową lub na nogi, stabilizację należy wykonać dopiero po siłowej części treningu. Dzięki temu wzrośnie jego efektywność – mięśnie główne będą zmęczone, a stabilizatory będą pracowały intensywniej.
Najskuteczniejsze ćwiczenia z piłką stabilizacyjną
Najbardziej skuteczne ćwiczenia z piłką stabilizacyjną to:
- Taczka. Aby ją wykonać, uklęknij na obu kolanach w odległości około 25 cm od piłki. Połóż na niej dłonie i turlaj ją w stronę tułowia. Przestań wykonywać ten ruch dopiero, kiedy ugniesz ręce i oprzesz się na przedramionach. Następnie wróć do pozycji wyjściowej. Zrób 1-3 serii. Rozpocznij trening od 2 powtórzeń ćwiczenia i stopniowo zwiększaj ich liczbę do 10.
- Mostek w podporze. Połóż przedramiona na piłce stabilizacyjnej. Jedną stopę ustaw na ławeczce treningowej. Tocz piłkę w stronę ławki dotąd, aż wyprostujesz całe ciało. Pozostań w pozycji przez 10-30 sekund. Powtórz ćwiczenie 1-3 razy w 1-3 serii.
- Boczny mostek. Ułóż się na boku i wyciągnij do przodu proste nogi. Oprzyj przedramiona na piłce stabilizacyjnej. Ustaw stopy na podłodze. Podczas wykonywania tego ćwiczenia napnij ciało. Powtórz je na prawą i na lewą stronę. Wytrzymaj w pozycji około 20-30 sekund.
- Scyzoryk. Ustaw się w pozycji pompki, oprzyj nogi o piłkę, a dłonie przed nią o podłogę. Trzymaj ciało prosto i zacznij unosić pośladki do góry dotąd aż zrobisz pozycję scyzoryka. Wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 1-2 razy w 1-3 seriach. Stopniowo zwiększaj ilość powtórzeń do 10.
- Podciąganie pięt. Połóż się plecami na piłce. Ugnij kolana i ustaw stopy na podłodze. Ręce skrzyżuj na klatce piersiowej. Napnij mięśnie brzucha i uważaj, aby głowa i ramiona nie przesuwały się w przód. Pozostań w tej pozycji przez 2-3 sekundy. Powtórz ćwiczenie 10 razy w 1-3 seriach.
- Prostowanie pleców. Połóż się na piłce stabilizacyjnej na brzuchu tak, aby twój pępek znalazł się na środku przyrządu. Skrzyżuj ręce na klatce piersiowej i unoś tułów dotąd, aż wyprostujesz kręgosłup. Utrzymaj pozycję przez 10-30 sekund. Powtórz ćwiczenie w 1-5 serii.