Kobieta z piłką
©Voyagerix/Fotolia
Styl życia

Ćwiczenia na piłce gimnastycznej: utrzymaj równowagę i ćwicz!

Ćwiczenia na piłce gimnastycznej wymagają od trenującego o wiele więcej niż zwykły trening na macie. Musisz skoordynować swoje ruchy, utrzymywać równowagę i wykonywać poprawnie zadania treningowe. Na piłce gimnastycznej możesz wzmocnić mięśnie pośladków, ud i brzucha.

Ćwiczenia na piłce gimnastycznej wymagają od trenującego o wiele więcej niż zwykły trening na macie. Musisz skoordynować swoje ruchy, utrzymywać równowagę i wykonywać poprawnie zadania treningowe. Na piłce gimnastycznej możesz wzmocnić mięśnie pośladków, ud i brzucha.

 

Piłka fitball (potocznie nazywana w Polsce piłką gimnastyczną) jest powszechnie wykorzystywanym przyrządem do ćwiczeń na sali klubu fitness, salach rehabilitacyjnych oraz w domowym zaciszu. Polecana jest kobietom w ciąży, które dzięki piłce gimnastycznej ćwiczą mięśnie biorące udział w trakcie porodu: pośladków, ud i brzucha. Piłka fitball redukuje bóle pleców oraz relaksuje.

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z dyni

Ćwiczenia na piłce na pośladki

  • Połóż się na piłce na brzuchu, wyprostuj nogi. Postaraj się unosić na zmianę jedną, a następnie drugą nogę. Zachowaj wciąż wyprostowaną postawę. Staraj się nie ślizgać na piłce, wykonuje co najmniej 10 powtórzeń na jedną nogę.
  • Pozostając w tej pozycji zegnij jedną nogę w kąt prosty względem reszty ciała i staraj się ją podnosić, tak jakby stopa miała dotknąć sufitu. Najpierw wykonaj ćwiczenie prawą, a następnie lewą nogą. Powtórz podnoszenie jednej nogi 10 razy.

Ćwiczenia na piłce na uda

  • Połóż się na podłodze i oprzyj wyprostowane nogi na piłce. Staraj się ją przybliżyć do siebie za pomocą nóg. Musisz mieć w tym ćwiczeniu biodra uniesione nad podłogą. Gdy czujesz, że piłka jest maksymalnie blisko, powoli powracaj do pozycji wejściowej.
  • Oprzyj się bokiem na piłce, uklęknij na jedno kolano, a drugą nogę wyprostuj w bok. Starając się utrzymać równowagę, unoś lekko wyprostowaną nogę. Powtórz ćwiczenie 10 razy, starając się, aby noga nie dotknęła podłogi.

Ćwiczenia na piłce na brzuch

  • Połóż się na piłce na plecach, zapleć ręce z tyłu szyi i postaraj się wykonać 10 półbrzuszków. Staraj się utrzymać równowagę i nie odrywać stóp od podłogi.

Usiądź na piłce, wyprostuj plecy i ponownie spleć dłonie na tyle szyi. Utrzymując równowagę przyciągaj lewy łokieć do prawego kolana, a prawy łokieć do lewego kolana. Pamiętaj o wciąż wyprostowanych plecach. Ponosząc jedną nogę miej pewność, że druga stoi stabilnie na ziemi. Zrób 15 powtórzeń na jedną nogę.


 

kobieta trzyma pod pachą matę do ćwiczeń
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ćwiczenia na mięśnie skośne brzucha do wykonania w domu
Mięśnie skośne brzucha można wzmocnić, wykonując w domu ćwiczenia. Do ćwiczeń przydadzą się gruba mata treningowa oraz piłka gimnastyczna.

Mięśnie skośne brzucha można wzmocnić, wykonując w domu ćwiczenia. Do ćwiczeń przydadzą się gruba mata treningowa oraz piłka gimnastyczna.   Mięśnie skośne brzucha: wewnętrzny i zewnętrzny umożliwiają zginanie i skręty tułowia oraz unoszenie miednicy. Ćwiczenia na mięśnie skośne brzucha bez piłki gimnastycznej 1. Połóż się na boku. Nogi powinny być wyprostowane i złączone. Unoś obie nogi. Powtórz 30 razy. Następnie odwróć się na drugi bok i wykonaj ćwiczenie 30 razy.   2. Pozostań w pozycji leżącej na boku ze złączonymi nogami. Unoś nogi, zginając je w kolanach i przyciągaj je do zginanego jednocześnie łokcia. Powtórz ćwiczenie 30 razy na jednym boku i 30 razy na drugim.   3. Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami. Unieś obie nogi ok. 15 cm nad podłogą. Rób nożyce: poruszaj nogami poziomo tak, żeby raz prawa znalazła się nad lewą, a raz lewa nad prawą. Powtórz ćwiczenie 30 razy.   4. Połóż się na plecach z nogami zgiętymi w kolanach. Pod głowę podłóż ręce zgięte w łokciach. Staraj się dosięgnąć prawym łokciem do lewego kolana, a lewym do prawego. Powtórz ćwiczenie 30 razy. Ćwiczenia na mięśnie skośne brzucha z piłką gimnastyczną 1. Połóż się bokiem na podłodze. Umieść piłkę gimnastyczną między kostkami nóg. Unoś piłkę do góry, przytrzymując ją nogami. Unieś piłkę 30 razy. Powtórz to samo na drugim boku.   2. Połóż plecy na piłce , ręce podłóż pod głowę. Delikatnie podrywaj tułów do góry, kierując przy tym prawy łokieć w lewo, a lewy w prawo. Powtórz ćwiczenie 30 razy.   3. Połóż się na plecach. Ręce ułóż wzdłuż tułowia. Złap piłkę kostkami nóg i unieś do góry tak, żeby nogi utworzyły z podłogą kąt prosty. Przekładaj piłkę raz na prawą, raz na lewą stronę. Powtórz ćwiczenie 30 razy. Rozciąganie...

kobieta ćwicząca na piłce
©undrey/Fotolia
Styl życia
Piłka gimnastyczna wymasuje i uelastyczni kręgosłup
Ćwiczenia z piłką na kręgosłup masują plecy, odciążają stawy, uśmierzają ból, a także nadają elastyczności. Do wykonywania ćwiczeń potrzebujesz jedynie piłki gimnastycznej i wygodnego, sportowego stroju.

Ćwiczenia z piłką na kręgosłup masują plecy, odciążają stawy, uśmierzają ból, a także nadają elastyczności. Do wykonywania ćwiczeń potrzebujesz jedynie piłki gimnastycznej i wygodnego, sportowego stroju. Ćwiczenia z piłką na kręgosłup wzmocnią plecy i uśmierzą ból Ćwiczenia z piłką na kręgosłup zalecane są osobom z wadami postawy, czy podczas rehabilitacji. Domowy trening nie tylko uśmierzy bóle pleców, ale też nada im elastyczności . Pamiętaj, by podczas każdego ćwiczenia plecy były wyprostowane, brzuch wciągnięty i łopatki ściągnięte. Wykorzystaj oferowany przez Martes Sport kod rabatowy i kup nową piłkę do ćwiczeń na kręgosłup. Ćwiczenie I z piłką na kręgosłup Połóż się plecami na piłce, nogi umieść twardo na podłodze, a ręce wyciągnij za głowę. Następnie postaraj się wyprostować kolana. Rób to delikatnie, aby piłka turlała się po plecach. Ćwiczenie doskonale wzmacnia dolny odcinek kręgosłupa , a także mięśnie ud i pośladków. Ćwiczenie II z piłką na kręgosłup Usiądź na karimacie na piętach, a wyciągnięte do przodu ręce połóż na piłce gimnastycznej. Głowę schowaj pomiędzy rękami, napnij mięśnie kręgosłupa , ramion i w takiej pozycji wytrzymaj około 7-8 sekund. Następnie wróć do pozycji początkowej i powtórz ćwiczenie. Ćwiczenie III z piłką na kręgosłup Połóż się na piłce na brzuchu, a ręce wyciągnij przed siebie. Zacznij delikatnie podnosić klatkę piersiową, tak by kręgosłup, szyja i głowa znajdowały się w linii prostej . Ćwiczenie staraj się powtórzyć 15 razy. Ćwiczenie IV z piłką na kręgosłup Plecy i głowę połóż na piłce, a nogi zgięte w kolanach ustaw na szerokość bioder . Następnie zacznij prostować lewą nogę w kolanie, wytrzymaj tak przed 6 sekund,...

kobieta ze szczupłymi udami w szortach
©BigLike Images/Fotolia
Styl życia
5 ćwiczeń na mięśnie ud
Wewnętrzna strona ud jest niestety partią dość oporną na wysmuklenie – żeby zobaczyć pierwsze efekty, należy uzbroić się w cierpliwość i nie zniechęcać się. Możesz te ćwiczenia włączyć do swojego codziennego treningu, np. zestawu ćwiczeń Mel B lub Ewy Chodakowskiej, albo robić niezależnie.

Wewnętrzna strona ud jest niestety partią dość oporną na wysmuklenie – żeby zobaczyć pierwsze efekty, należy uzbroić się w cierpliwość i nie zniechęcać się. Możesz te ćwiczenia włączyć do swojego codziennego treningu, np. zestawu ćwiczeń Mel B lub Ewy Chodakowskiej, albo robić niezależnie.   Niektóre ćwiczenia , jak np. z poduszką, możesz wykonywać nawet podczas oglądania telewizji i w pracy, oczywiście pod warunkiem, że masz tolerancyjnych współpracowników, wśród których nie wywołasz sensacji tzw. agrafką między udami. Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud Wszystkie ćwiczenia wykonuj powoli – lepiej wykonać mniej powtórzeń, a dokładnie, dobrze napinając wszystkie mięśnie, niż robić je z zegarkiem w ręku. Najlepsze efekty osiągniesz, włączając je do treningu nóg, ale z powodzeniem możesz je wykonywać samodzielnie.   Ćwiczenie z poduszką – siedząc lub leżąc, umieść między udami poduszkę lub tzw. agrafkę (specjalny przyrząd do ćwiczeń, kupisz go już za kilkanaście złotych) i ściskaj ją nogami.   Ćwiczenie na boku – połóż się na prawym boku, ugnij prawą nogę, a lewą, wyprostowaną, unoś rytmicznie. Następnie zmień stronę. Wykonaj 20 powtórzeń.   Nożyce – połóż się na plecach i wykonaj nożyce pionowe (machaj nogami naprzemiennie w górę i w dół) i poziome (machaj nogami na boki). Każdy rodzaj nożyc wykonaj 15 razy.   Przysiad – zrób szeroki rozkrok, ustaw stopy na zewnątrz. Wykonuj powolny, dokładny przysiad . Powtórz 15 razy.   Przysiad z piłką – ustaw nogi na szerokość ramion, włóż piłkę pomiędzy uda i mocno ją ściśnij. Wykonaj przysiad, starając się nie zgubić piłki. Powtórz 10 razy.   Krzesełko – stań przy ścianie i oprzyj o nią plecy....

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik