Spacer z psem w górach.
© Richard/Adobe Stock
Styl życia

Kto może zaopiekować się naszym psem w czasie naszego wyjazdu? Jakie miejsce będzie dla niego najlepsze?

Właściciele czworonogów często zastanawiają się, co zrobić ze swoim zwierzakiem, gdy planują wyjazd. Posiadanie psa wiąże się z wieloma obowiązkami. Jednym z nich jest zapewnienie mu jak najlepszej opieki podczas naszej nieobecności. Jakie alternatywy mają opiekunowie pupili?

Właściciele czworonogów często zastanawiają się, co zrobić ze swoim zwierzakiem, gdy planują wyjazd. Posiadanie psa wiąże się z wieloma obowiązkami. Jednym z nich jest zapewnienie mu jak najlepszej opieki podczas naszej nieobecności. Jakie alternatywy mają opiekunowie pupili?

 

Ferie to idealny czas na rodzinny wyjazd. Dzieci mają wolne od szkoły, rodzice biorą urlop w pracy. Pozostaje jedynie wybór wspaniałego miejsca i można ruszać na zimowe szaleństwo. Jednak co zrobić w tym czasie z psem? W jakim miejscu możemy go zostawić, aby nie martwić się o jego bezpieczeństwo podczas odpoczynku za miastem? A może powinniśmy zabrać go ze sobą? Wiele zależy od tego, jak zaplanowaliśmy swój urlop oraz od indywidualnych predyspozycji naszego zwierzęcia.

Kasia gotuje z Polki.pl: zakwas na żurek

Ferie z psem - czy to dobry pomysł?

Gdy wyjeżdżamy na ferie, możemy poszukać miejsca, w którym obecność czworonogów jest akceptowana. Obecnie coraz większa liczba hoteli, pensjonatów, a nawet prywatnych najemców zgadza się na pobyt zwierzaków. Jeśli nasz pies dobrze znosi podróże, nie boi się jazdy samochodem czy pociągiem i nie stresuje go pobyt w nowych miejscach, to zabranie go ze sobą jest dobrym pomysłem. Nasz pupil będzie cały czas z nami i nie będzie tęsknił z powodu rozłąki. Jednak warto przed wyjazdem sprawdzić miejsca do spacerów w okolicy, w której będziemy. Ważne jest także zadbanie o zdrowie psa. Musi on posiadać aktualne szczepienia i być zabezpieczony przeciwko pchłom i kleszczom. Preparaty na pasożyty bez problemu kupimy u weterynarza lub w sklepach zoologicznych. Powinniśmy też pamiętać, aby zabrać ze sobą:

  • kaganiec - niezbędny, jeśli będziemy podróżować np. pociągiem,
  • książeczkę zdrowia psa,
  • miski, zabawki, ulubione posłanie,
  • adresatkę - najlepiej przypiąć ją do obroży lub szelek.

Wyjazd na ferie - pozostawienie psa z członkami rodziny

Gdy wyjeżdżamy na ferie, z różnych powodów możemy nie chcieć lub nie móc zabrać psa ze sobą. Jeśli miejsce, do którego jedziemy, nie akceptuje zwierząt, albo wiemy, że zimowe szaleństwa będą zajmowały nam dużo czasu i pies będzie siedział w tym czasie sam, nie ma sensu zabierać go ze sobą. Możemy wtedy poprosić któregoś z przyjaciół albo członków rodziny o zaopiekowanie się naszym podopiecznym. Psa możemy zostawić w domu takiej osoby. Jednak takie rozwiązanie sprawdzi się jedynie wtedy, gdy nasz pupil nie boi się nowych miejsc i wiemy, że nie niszczy niczego w domu. Podobnie jak w przypadku zabrania psa na wyjazd zimowy ze sobą, musimy pamiętać, aby przekazać osobie opiekującej się naszym zwierzakiem jego rzeczy. Na pewno nasz pies o wiele lepiej będzie się czuł, śpiąc we własnym posłaniu. Jednak, jeśli zmiana miejsca pobytu wywołuje u psa strach i stres, to będzie lepiej, jeśli tymczasowy opiekun zamieszka w naszym domu. Warto także pomyśleć o osobie, którą pies już zna i czuję się bezpiecznie w jej towarzystwie.

Hotele dla psów

Jeśli nikt z naszej rodziny czy przyjaciół nie może zająć się naszym psem w trakcie ferii, to rozwiązaniem są hotele dla psów. Nasi czworonożni przyjaciele otrzymają w nich całodobową, profesjonalną opiekę. Często poza opiekunami, pieczę nad psami sprawują też trenerzy i behawioryści. Niektóre hotele mają w swojej ofercie taksówkę dla psów, która zawiezie psa na miejsce, a potem przywiezie go do naszego domu. Wiele hoteli oferuje kąpiele, obcinanie pazurków, strzyżenie, czyszczenie uszu, a nawet masaż relaksacyjny czy sesję fotograficzną. Takie usługi wymagają dodatkowej opłaty. Ich koszt wynosi od 20 zł do 200zł. W większości hoteli cena pobytu uzależniona jest od wielkości psa. Za jedną dobę pobytu małego psa zapłacimy ok. 50 zł, za dużego psa od 80 zł do 120 zł. Cena pobytu psów wymagających specjalnej opieki - agresywnych, starszych czy szczeniąt - ustalana jest indywidualnie. W niektórych hotelach cena za dobę wynosi tyle samo bez względu na wielkość czy rasę psa i waha się w granicach od 80 zł do 130 zł. W wielu miejscach możemy też wybrać rodzaj pomieszczenia, w którym ma przebywać zwierzę, np. boks współdzielony z innymi psami albo osobny pokój.

Profesjonalni opiekunowie dla psów

Podczas ferii naszym zwierzakiem może zająć się petsitter, czyli profesjonalny opiekun. W internecie możemy znaleźć ogłoszenia petsitterów z miejscowości, w której mieszkamy. Możemy też sami wstawić ogłoszenie z informacją o naszych oczekiwaniach i potrzebach. Opiekun może zajmować się psem w swoim lub naszym mieszkaniu. Jak to wygląda w praktyce? Przed oddaniem psa pod opiekę następuje spotkanie z wybranym opiekunem, zebranie przez niego wywiadu o psie, zapoznanie się z nim, ustalenie godzin spacerów i karmienia oraz podpisanie umowy. Ceny takiej usługi ustalane są indywidualnie. Jednak, gdy opiekun na czas naszej nieobecności ma zamieszkać w naszym domu, koszt opieki jest większy.

 

Kobieta głaszcze psa
©Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Hotel dla psów: jakie warunki musi spełnić pies i co może tam robić?
Hotel dla psów to dobry pomysł, gdy trzeba zostawić zwierzę pod fachową opieką na kilka godzin (np. podczas remontu) lub na parę dni na czas wyjazdu. Całodobowa obsługa w obiektach i dostęp do usług weterynaryjnych zwiększają komfort psa i odseparowanego od niego właściciela.

Hotel dla psów to dobry pomysł, gdy trzeba zostawić zwierzę pod fachową opieką na kilka godzin (np. podczas remontu) lub na parę dni na czas wyjazdu. Całodobowa obsługa w obiektach i dostęp do usług weterynaryjnych zwiększają komfort psa i odseparowanego od niego właściciela.   Wyjazd opiekunów jest nierozerwalnie związany z dużym stresem dla czworonoga, a zazwyczaj również i dla jego właściciela. Samotność i brak fizycznej bliskości nie służą zdrowiu psychicznemu psa i pogłębiają stres separacyjny, dlatego należy korzystać z hotelów dla psów możliwie najrzadziej. Jakie są warunki przyjęcia do hotelu dla psów Termin przyjęcia czworonoga do hotelu ustala się z wyprzedzeniem. Doba rozpoczyna się zazwyczaj w momencie przywiezienia psa i kończy po 24 godzinach, a płaci się za spędzoną w hotelu liczbę nocy. W niektórych hotelach dostępna jest usługa przywozu i odwozu psa przez personel hotelu z podanej lokalizacji w pobliżu hotelu.   Na czas pobytu czworonoga w hotelu należy dostarczyć psią książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami , obrożę, smycz, a także ulubione zabawki, legowisko, kocyk, miskę. Jeśli pies nie jest bardzo przywiązany do swoich gadżetów i umie się bez nich obyć, nie ma potrzeby ich przywożenia – hotele dysponują dużą ilością posłań i plastikowych miseczek. Można dostarczyć własne jedzenie dla psa lub uprzedzić o potrzebie przygotowania domowego jedzenia, mokrej lub suchej karmy konkretnej firmy. Stały dostęp do świeżej wody jest zapewniony każdemu psu. Należy wcześniej sprawdzić, jaka jest procedura postępowania w sytuacji, gdy któryś z czworonogów nie posiada obowiązkowych szczepień. Zazwyczaj przyległy gabinet wykonuje wówczas obowiązkowe szczepienia. Co może robić pies w hotelu dla psów W hotelach dla...

rodzice i dziecko na plaży
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd zagraniczny
Ubezpieczenie zdrowotne na terytorium UE należy się nam jako jej obywatelom, o ile tylko mamy ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia. Nie obejmuje jednak wszystkiego, co może się nam przydarzyć. Jeśli planujemy wyjazd zagraniczny, warto pomyśleć o ubezpieczeniu zdrowotnym.

Ubezpieczenie zdrowotne na terytorium UE należy się nam jako jej obywatelom, o ile tylko mamy ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia. Nie obejmuje jednak wszystkiego, co może się nam przydarzyć. Jeśli planujemy wyjazd zagraniczny, warto pomyśleć o ubezpieczeniu zdrowotnym. Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd zagraniczny Ubezpieczenie zdrowotne przyda się, jeśli w trakcie tymczasowego wyjazdu za granicę zachorujemy – czy to na urlopie, czy w czasie podróży służbowej, podczas wyjazdu do pracy tymczasowej lub na studia. Oferta ubezpieczeń wyjazdowych jest bardzo szeroka. Wybierając ubezpieczenie warto wziąć pod uwagę ryzyko, jakie wiąże się z wyjazdem – z naszą odpornością czy uprawianym sportem . Ubezpieczenie zdrowotne w UE Jeśli zachorujemy podczas wyjazdu na terytorium UE, to jako obywatele Unii mamy prawo do leczenia tak, jak obywatele danego kraju – pod warunkiem, że posiadamy ubezpieczenie w Polsce, w Narodowym Funduszu Zdrowia. Podczas wyjazdu warto mieć ze sobą europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). O jej wydanie należy zwrócić się do NFZ. Stanowi ona dowód podlegania ubezpieczeniu w jednym z krajów UE, a jej posiadanie znacznie uprości płatności i procedury zwrotu kosztów leczenia .   Jeśli nie mamy przy sobie karty lub placówka nie podlega pod system EKUZ, wówczas i tak nie można nam odmówić leczenia. Możemy jednak być zobligowani do poniesienia kosztów leczenia, które nie będą podlegać zwrotowi, jeśli placówka opieki zdrowotnej nie należy do systemu EKUZ.   Trzeba jednak pamiętać, że karta nie obejmuje kosztów akcji ratunkowych ani kosztów powrotu do kraju, co może być przydatne w przypadku poważnego zachorowania lub odniesienia poważnych obrażeń. Jeśli więc planujemy wyjazd związany z dużym ryzykiem, np. w związku...

Jak spędzić ferie zimowe z dzieckiem
© Kandypix/Fotolia.com
Styl życia
Pomysły na wyjazd w ferie zimowe 2018 – góry, morze czy ciepłe kraje?
Kierunek podróży w ferie zimowe 2018 zależy od zasobów finansowych oraz od tego, czy rodzice mają możliwość spędzenia tego czasu z dziećmi. Decydując się na rodzinny wyjazd, warto rozważyć wizytę w ośrodku narciarskim lub nadmorskiej miejscowości. W przypadku braku urlopu, rozwiązaniem może być wysłanie pociech na zimowe obozowisko.

Kierunek podróży w ferie zimowe 2018 zależy od zasobów finansowych oraz od tego, czy rodzice mają możliwość spędzenia tego czasu z dziećmi. Decydując się na rodzinny wyjazd, warto rozważyć wizytę w ośrodku narciarskim lub nadmorskiej miejscowości. W przypadku braku urlopu, rozwiązaniem może być wysłanie pociech na zimowe obozowisko.    Ferie zimowe są dwutygodniową przerwą międzysemestralną dla wszystkich uczniów i przedszkolaków. W tym czasie rodzice organizują swoim pociechom różne formy wypoczynku . Najpopularniejszym kierunkiem zimowych wyjazdów są góry, gdzie największymi atrakcjami dla dzieci są: śnieg, górskie szczyty i stoki narciarskie.  Zimowy wypoczynek w górach  Ferie zimowe 2018 można spędzić w rozmaity sposób. Dla rodziców niemających w tym czasie urlopu bywają jednak problematyczne. Jedną z propozycji zorganizowania dzieciom czasu wolnego jest wysłanie ich na zimowe obozowisko w górach. W ten sposób zapewnia się swoim pociechom profesjonalną opiekę. Ponadto dziecko ma doskonale zorganizowany czas. Wyjątkowymi, górskimi atrakcjami dla najmłodszych są: jazda na nartach lub sankach, kuligi oraz zdobywanie górskich szczytów. Dodatkowo organizatorzy zimowych obozowisk zapewniają wycieczki do pobliskich miast turystycznych, np. do Zakopanego. W ofercie nierzadko pojawiają się wizyty w ośrodkach SPA, które udostępniają zjeżdżalnie wodne, brodziki oraz kaskady wodne. W przypadku, gdy rodzice mają możliwość wzięcia urlopu w okresie ferii zimowych dziecka, jest to doskonała okazja do wspólnego wyjazdu do malowniczej miejscowości górskiej. Rodzinny wyjazd w góry gwarantuje niezapomniane widoki na ośnieżone szczyty, aktywny wypoczynek oraz mnóstwo atrakcji dla najmłodszych i dorosłych.  ...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik