©esthermm/Fotolia
Styl życia

Co zrobić by niejadek zjadł obiadek?

Jeśli dziecko nie chce jeść, ale prawidłowo przybiera na wadze, nie ma powodów do niepokoju. Natomiast gdy jego rozwój jest zaburzony przez niewystarczającą ilość składników odżywczych i pożywienia, konieczna będzie pomoc specjalisty. Rodzicom może się wydawać, że ich dziecko je zbyt mało, ale zapominają oni o tym, że malec dostarcza sobie tyle pokarmu, ile potrzebuje.

Jeśli dziecko nie chce jeść, ale prawidłowo przybiera na wadze, nie ma powodów do niepokoju. Natomiast gdy jego rozwój jest zaburzony przez niewystarczającą ilość składników odżywczych i pożywienia, konieczna będzie pomoc specjalisty.

 

Rodzicom może się wydawać, że ich dziecko je zbyt mało, ale zapominają oni o tym, że malec dostarcza sobie tyle pokarmu, ile potrzebuje.

Nic na siłę – gdy dziecko nie chce jeść, nie można zmuszać go do jedzenia

Dorosłemu może się wydawać, że dziecko je zbyt mało, dlatego zdarza się, że dzieciom każe się jeść. Często wiąże się z tym wiele negatywnych emocji, a wzorzec ten utrwala się w psychice dziecka. To powoduje, że na samą myśl o jedzeniu malec będzie odczuwał niepokój i dyskomfort. Złe skojarzenia nie pozwolą mu w spokoju spożyć posiłku i faktycznie może to źle wpływać na chęć jedzenia posiłków. Co zrobić, jeśli dziecko nie chce jeść? Przede wszystkim należy pozwolić mu zjeść na raz tyle, ile ma ochotę. A gdy twierdzi, że nie jest głodne, należy pozwolić mu ominąć posiłek, ostrzegając przy tym, że nie dostanie nic przed kolejnym, np. jeśli dziecko nie chce jeść obiadu, powinno wiedzieć, że dostanie coś do jedzenia dopiero na podwieczorek. Oczywiście wodę należy podawać mu wtedy, kiedy tylko ma na to ochotę. Czasem dziecko nie chce jeść, bo nie jest głodne – zazwyczaj jeśli zjada między posiłkami przekąski, zwłaszcza słodycze. Małe dziecko potrzebuje o wiele mniej pożywienia niż osoba dorosła, dlatego może się wydawać, że mimo podjadania powinno być ono głodne.

Ładny posiłek to zachęcający posiłek – sposób na niejadka

Przygotowując posiłki specjalnie z myślą o maluchu, nie trzeba się zastanawiać co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść – ładne dania szybko znikają z talerza. Jeśli dziecko grymasi i nie ma ochoty na rozszerzanie diety, warto postarać się o ładny, niebanalny wygląd potraw. Kanapki z buźkami z warzyw czy jajko na twardo i sałata w roli grzybka czy biedronki na trawie obudzi w niejadku chęć odkrywania świata także w wymiarze smakowym. Z ryżu można przygotować ozdobne kuleczki, a brokuły „przemycić” jako drzewka. Im bardziej kolorowe danie, tym ma większe szanse na bycie zjedzonym w całości. Jeśli dziecko nie chce jeść mimo to, należy je zaangażować w inny sposób – gdy pozna kształty i nazwy produktów, chętniej ich spróbuje.

Posiłek bez traumy – niejadka nie powinno się rozpraszać ani zawstydzać podczas posiłku

Co zrobić, jeśli dziecko nie chce jeść mimo wszelkich zabiegów typu „leci samolocik” czy biegania za nim z łyżką? Odpowiedź jest prosta – przestać to robić. Dziecko podczas posiłku powinno być skupione, a nie w tym czasie oglądać bajkę czy wyczyny rodzica próbującego je nakarmić. O wiele skuteczniejszy jest spokój osoby karmiącej malca. Nie wolno też dziecka szantażować ani zawstydzać podczas jedzenia. Posiłki powinny przebiegać w przyjaznej atmosferze i bez zbędnych emocji. Jeśli dziecko nie chce jeść nawet wtedy, można pozwolić mu spróbować samemu posługiwać się łyżką. Taka niezależność może skłonić go do tego, że zje więcej.


©andriano_cz/Fotolia
Styl życia
Wymioty u niemowlaka mogą oznaczać zatrucie pokarmowe
Przeważnie wymioty u niemowlaka nie oznaczają od razu niedrożności jelit ani innych groźnych chorób. Zazwyczaj są wynikiem zatrucia pokarmowego albo alergii, tym bardziej podczas rozszerzania diety. Gdy dziecko zwraca, trzeba pilnować, by się nie odwodniło.

Przeważnie wymioty u niemowlaka nie oznaczają od razu niedrożności jelit ani innych groźnych chorób. Zazwyczaj są wynikiem zatrucia pokarmowego albo alergii, tym bardziej podczas rozszerzania diety. Gdy dziecko zwraca, trzeba pilnować, by się nie odwodniło. Zatrucie i alergia – najczęstsze przyczyny wymiotów u niemowlaka Jeśli dziecko zwraca po posiłku, możliwą tego przyczyną jest uczulenie na któryś ze składników dania. Dlatego szczególnie podczas rozszerzania diety dziecka należy bacznie obserwować, które składniki malec lubi, a po których czuje się źle. Zatrucie pokarmowe także może wywoływać wymioty u niemowlaka. Tym bardziej że jego układ pokarmowy ciągle jest wrażliwy. Wystarczy że do brzuszka dostaną się bakterie albo wirusy albo toksyny (np. z nawożonych sztucznie jarzyn). Przy zatruciu wymiotom zazwyczaj towarzyszy biegunka. Zapalenie żołądka a wymioty u niemowlaka Wirusy, które dostaną się do układu pokarmowego dziecka, np. rotawirusy, powodują wymioty . Przeważnie ostremu wirusowemu zapaleniu żołądka i jelit towarzyszą biegunka i gorączka, a także ból żołądka. Jedynym sposobem radzenia sobie w takich przypadkach jest przeczekanie, aż choroba minie, ciągle uzupełniając płyny i elektrolity w organizmie dziecka. Wymioty u niemowlaka mogą spowodować odwodnienie, zwłaszcza jeśli towarzyszy im biegunka, a jest ono szczególnie niebezpieczne dla małego dziecka. Zwężenie odźwiernika powoduje wymioty u niemowlaka Gdy pokarm nie może przedostać się z żołądka do dwunastnicy z powodu niedrożności odźwiernika, jest zwracany. Wymioty u niemowlaka z tą wadą w budowie układu pokarmowego są chlustające i pojawiają się za każdym razem po spożyciu przez dziecko pokarmu. Malec ma jednocześnie zwiększony apetyt, ale nie przybiera na wadze, a nawet chudnie , poza tym...

©casanowe/Fotolia
Styl życia
Choroba nerek czy nadwyrężenie organizmu – przyczyny białka w moczu u dziecka
Białko w moczu u dziecka nie musi być skutkiem choroby nerek ani ich uszkodzenia. Czasem nieprawidłowe wyniki świadczą o nadwyrężeniu organizmu, np. wskutek przemęczenia, silnego stresu czy odwodnienia. Lista schorzeń, których objawem jest białko w moczu, nie jest krótka. Najpowszechniejsze jest kłębuszkowe zapalenie nerek.

Białko w moczu u dziecka nie musi być skutkiem choroby nerek ani ich uszkodzenia. Czasem nieprawidłowe wyniki świadczą o nadwyrężeniu organizmu, np. wskutek przemęczenia, silnego stresu czy odwodnienia. Lista schorzeń, których objawem jest białko w moczu, nie jest krótka. Najpowszechniejsze jest kłębuszkowe zapalenie nerek. Niewielka ilość białka w moczu u dziecka może być skutkiem przemęczenia albo stresu Gdy poziom białka w moczu u dziecka jest niewielki, wynik ten nie musi (i najczęściej nie jest) objawem choroby. Białko w moczu malca może pojawić się na skutek nadwyrężenia organizmu . Na przykład gdy dziecko wykonuje bardzo duży wysiłek fizyczny albo gdy przemarznie czy się przegrzeje. Przyczyną wyniku odbiegającego od normy może być gorączka, odwodnienie, a nawet silny stres. Niekiedy nieprawidłowości w postaci białka w moczu występują jako efekty niepożądane przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Białkomocz to symptom choroby lub uszkodzenia nerek Jeśli poziom białka w moczu u dziecka jest na tyle wysoki, że lekarz stwierdzi białkomocz, oznacza to problemy z nerkami malca. Najczęściej występującą chorobą związaną z tym objawem jest kłębuszkowe zapalenie nerek – przewlekłe bądź ostre. Inne choroby dające wynik dodatni w badaniu na obecność białka w moczu to m.in. toczeń rumieniowaty układowy, sarkoidoza, zespół Fanconiego czy szpiczak . Także wiele innych chorób powoduje, że w moczu wykrywane jest białko, ma to związek z uszkodzeniem nerek i znacznym wpływem na ich funkcjonowanie. Czym jest kłębuszkowe zapalenie nerek? Kłębuszki nerkowe są odpowiedzialne za filtrowanie krwi i jeśli nie spełniają swojej roli, w moczu pojawia się białko. Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek powstaje wtedy, gdy układ odpornościowy próbuje poradzić sobie z infekcją paciorkowcem w obrębie...

©highwaystarz/Fotolia
Styl życia
Alkoholowy zespół płodowy u dziecka – nieprawidłowości w rozwoju
Niedorozwój umysłowy i fizyczny, zaburzenia neurologiczne i charakterystyczny wygląd – tym objawia się u dziecka to, że jego matka w trakcie ciąży piła alkohol. Dziecko z FAS, czyli alkoholowym zespołem płodowym, ma problemy m.in. z koordynacją ruchową, słuchem i przetwarzaniem bodźców.

Niedorozwój umysłowy i fizyczny, zaburzenia neurologiczne i charakterystyczny wygląd – tym objawia się u dziecka to, że jego matka w trakcie ciąży piła alkohol.   Dziecko z FAS, czyli alkoholowym zespołem płodowym, ma problemy m.in. z koordynacją ruchową , słuchem i przetwarzaniem bodźców. Fizyczne symptomy alkoholowego zespołu płodowego Dziecko z FAS można rozpoznać po tym, jak wygląda. Najbardziej charakterystyczne są szeroko rozstawione oczy i słabo wykształcona rynienka podnosowa oraz cienka górna warga. Oprócz tego alkoholowy zespół płodowy można poznać po szerokiej nasadzie nosa i po tym, że nos jest krótki i zadarty. Objawami FAS-u są też opadające powieki, krótkie szpary powiekowe, zez czy słabo rozwinięta szczęka . U dziecka z FAS-em środkowa część twarzy jest płaska. Występują też inne deformacje, w tym uszu, kości i stawów, niedorozwój płytki paznokciowej, nieprawidłowa budowa serca, bardzo mała głowa oraz krótka szyja. Jeśli dziecko ma więcej niż dwie z wymienionych cech, oznacza to, że zostało dotknięte FAS-em. Niedorozwój mózgu i nerwów – brak koordynacji ruchowej, zaburzenia odczuwania Dziecko z FAS może mieć niedorozwój mózgu, który uniemożliwia prawidłowe współpracowanie obu półkul. Przez to dziecko ma nieskoordynowane ruchy, jest niezdarne, ma problemy z utrzymaniem równowagi, a informacje między półkulami mózgu są wymieniane nieefektywnie . Skutkuje to tym, że dziecko z FAS nie potrafi wyciągać wniosków i uczyć się z sytuacji, których było uczestnikiem, nie jest też w stanie przewidzieć konsekwencji swoich słów ani czynów. Niewłaściwy rozwój mózgu w okresie życia płodowego sprawia, że dziecko niewłaściwie będzie przetwarzało...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak