
Jeśli dziecko nie chce jeść, ale prawidłowo przybiera na wadze, nie ma powodów do niepokoju. Natomiast gdy jego rozwój jest zaburzony przez niewystarczającą ilość składników odżywczych i pożywienia, konieczna będzie pomoc specjalisty.
Rodzicom może się wydawać, że ich dziecko je zbyt mało, ale zapominają oni o tym, że malec dostarcza sobie tyle pokarmu, ile potrzebuje.
Nic na siłę – gdy dziecko nie chce jeść, nie można zmuszać go do jedzenia
Dorosłemu może się wydawać, że dziecko je zbyt mało, dlatego zdarza się, że dzieciom każe się jeść. Często wiąże się z tym wiele negatywnych emocji, a wzorzec ten utrwala się w psychice dziecka. To powoduje, że na samą myśl o jedzeniu malec będzie odczuwał niepokój i dyskomfort. Złe skojarzenia nie pozwolą mu w spokoju spożyć posiłku i faktycznie może to źle wpływać na chęć jedzenia posiłków. Co zrobić, jeśli dziecko nie chce jeść? Przede wszystkim należy pozwolić mu zjeść na raz tyle, ile ma ochotę. A gdy twierdzi, że nie jest głodne, należy pozwolić mu ominąć posiłek, ostrzegając przy tym, że nie dostanie nic przed kolejnym, np. jeśli dziecko nie chce jeść obiadu, powinno wiedzieć, że dostanie coś do jedzenia dopiero na podwieczorek. Oczywiście wodę należy podawać mu wtedy, kiedy tylko ma na to ochotę. Czasem dziecko nie chce jeść, bo nie jest głodne – zazwyczaj jeśli zjada między posiłkami przekąski, zwłaszcza słodycze. Małe dziecko potrzebuje o wiele mniej pożywienia niż osoba dorosła, dlatego może się wydawać, że mimo podjadania powinno być ono głodne.
Ładny posiłek to zachęcający posiłek – sposób na niejadka
Przygotowując posiłki specjalnie z myślą o maluchu, nie trzeba się zastanawiać co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść – ładne dania szybko znikają z talerza. Jeśli dziecko grymasi i nie ma ochoty na rozszerzanie diety, warto postarać się o ładny, niebanalny wygląd potraw. Kanapki z buźkami z warzyw czy jajko na twardo i sałata w roli grzybka czy biedronki na trawie obudzi w niejadku chęć odkrywania świata także w wymiarze smakowym. Z ryżu można przygotować ozdobne kuleczki, a brokuły „przemycić” jako drzewka. Im bardziej kolorowe danie, tym ma większe szanse na bycie zjedzonym w całości. Jeśli dziecko nie chce jeść mimo to, należy je zaangażować w inny sposób – gdy pozna kształty i nazwy produktów, chętniej ich spróbuje.
Posiłek bez traumy – niejadka nie powinno się rozpraszać ani zawstydzać podczas posiłku
Co zrobić, jeśli dziecko nie chce jeść mimo wszelkich zabiegów typu „leci samolocik” czy biegania za nim z łyżką? Odpowiedź jest prosta – przestać to robić. Dziecko podczas posiłku powinno być skupione, a nie w tym czasie oglądać bajkę czy wyczyny rodzica próbującego je nakarmić. O wiele skuteczniejszy jest spokój osoby karmiącej malca. Nie wolno też dziecka szantażować ani zawstydzać podczas jedzenia. Posiłki powinny przebiegać w przyjaznej atmosferze i bez zbędnych emocji. Jeśli dziecko nie chce jeść nawet wtedy, można pozwolić mu spróbować samemu posługiwać się łyżką. Taka niezależność może skłonić go do tego, że zje więcej.
- Objawami atopowego zapalenia skóry u niemowlaka są swędzące krosty i łuszczenie się skóry. Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka.
- Ciężarna pijąca alkohol kobieta szkodzi swojemu nienarodzonemu dziecku. Dziecko z FAS, czyli alkoholowym zespołem płodowym.
- Nie tylko choroby nerek powodują, że w moczu dziecka jest białko. Białko w moczu u dziecka: o czym świadczy?