Ćwicząca kobieta
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Zakwasy mięśni: dlaczego mięśnie bolą po wysiłku?

Zakwasy mięśni to potoczna nazwa na zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Występuje on kilka dni (2-4) po intensywnym wysiłku fizycznym i objawia się silnym bólem mięśniowym. Ból może trwać aż tydzień.

Zakwasy mięśni to potoczna nazwa na zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Występuje on kilka dni (2-4) po intensywnym wysiłku fizycznym i objawia się silnym bólem mięśniowym. Ból może trwać aż tydzień.

Zakwasy: wszystkiemu winny jest kwas mlekowy?

Zakwasy, czyli zespół opóźnionego bólu mięśniowego (DOMS - ang. delayed onset muscle soreness) powstaje w wyniku licznych mikrourazów mięśniowych, powstałych w trakcie zbyt intensywnego treningu niedostosowanego do możliwości trenującego.

Zakwasy – przyczyny

Przez wiele lat wierzono, że kwas mlekowy „zakwasza” mięśnie i to jego nadmiar w tkance mięśniowej powoduje późniejszy ból przy każdym ruchu. W latach 80. odkryto, że zespół opóźnionego bólu mięśniowego to wynik mikrourazów powstałych podczas treningu, a nie wynik nagromadzenia szkodliwych produktów przemiany materii.

 

Nazwa „zakwasy” jest zatem myląca. Kwas mlekowy nie bierze udziału w powstaniu bólu mięśni gdyż jest z nich całkowicie usuwany przez krew i metabolizowany w wątrobie po upływie 1-2 godziny od zakończenia treningu.

Zakwasy – jak zapobiegać?

Zakwasy mięśni to częsty „skutek uboczny” intensywnego treningu osób niedoświadczonych w sporcie. Jednorazowy zryw w stronę biegania lub ćwiczeń odchudzających i ich zbyt duża liczba powtórzeń to główne przyczyny powstania późniejszego bólu mięśniowego.

 

Jednym z najprostszych sposobów na uniknięcie zakwasów jest regularny trening. Stopniowo powtarzane ćwiczenia przygotują organizm do wysiłku i przyzwyczają ciało do wzmożonego wysiłku.

 

 

Kobieta z rowerem
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Zakwasy po treningu – jak skutecznie uśmierzyć ból?
Zakwasy po treningu to często przypadłość osób, które rozpoczynają przygodę ze wzmożoną aktywnością fizyczną. Zespół opóźnionego bólu mięśniowego to nic innego jak wypłukanie kwasu mlekowego z tkanki mięśniowej. Ból mięśniowy można uśmierzyć wizytą w saunie.

Zakwasy po treningu to często przypadłość osób, które rozpoczynają przygodę ze wzmożoną aktywnością fizyczną. Zespół opóźnionego bólu mięśniowego to nic innego jak wypłukanie kwasu mlekowego z tkanki mięśniowej. Ból mięśniowy można uśmierzyć wizytą w saunie.   Zakwasy po treningu występują gdy nie wykonamy odpowiedniej rozgrzewki przed aktywnością fizyczną lub zapomnimy o rozciąganiu tuż po niej. Brak dostatecznej ilości płynów i zbyt duża intensywność ćwiczeń również mają ogromną rolę w powstawaniu mikrouszkodzeń i w ostateczności bólów mięśniowych. Zakwasy powstają 2-4 dni po wysiłku fizycznym i potrafią trwać do tygodnia. Zakwasy: co zrobić, gdy mięśnie boją? Aby zmniejszyć ból mięśniowy po treningu powinno się przede wszystkim jak najwięcej ruszać w celu „rozruszania” mięśni. Oczywiście w miarę możliwości – jeżeli ból jest bardzo uciążliwy, to w najbardziej poważnych przypadkach kończy się wizytą u lekarza pierwszego kontaktu. Co można zrobić, gdy mięśnie bolą: Zakup preparatów w aptece – jest kilka produktów na rynku, które otrzyma się w aptece bez recepty, a uśmierzą ból i zmniejszą poczucie dyskomfortu spowodowanego nadmiernym treningiem. Mało intensywny trening – przy bólach mięśniowych spowodowanych zakwasami poleca się aktywność, ale mało intensywną, np. spacer czy powolna jazda na rowerze. Picie dużej ilości wody – najczęściej podczas intensywnego treningu dochodzi również do odwodnienia organizmu, a uzupełnienie braków wody pomoże szybciej powrócić do normalnego stanu ciała. Wizyta w saunie – odpręży ciało i pomoże wrócić mięśniom do stanu przed treningiem. Gorąca kąpiel – działanie podobne do sauny.   Absolutnie zabrania się powrotu do intensywnego treningu podczas odczuwania zakwasów, ponieważ doprowadzić to może do...

Biegnący ludzie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Zakwasy po ćwiczeniach – skuteczne sposoby, jak ich uniknąć
Wiele początkujących osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w sporcie, zadają pytanie, jak uniknąć zakwasów po ćwiczeniach. Przede wszystkim należy pamiętać, że solidna rozgrzewka i ćwiczenia rozciągające pomogą zapobiec odkładaniu się kwasu mlekowego.

Wiele początkujących osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w sporcie, zadają pytanie, jak uniknąć zakwasów po ćwiczeniach. Przede wszystkim należy pamiętać, że solidna rozgrzewka i ćwiczenia rozciągające pomogą zapobiec odkładaniu się kwasu mlekowego.   Zakwasy powstają podczas intensywnego wysiłku fizycznego, który najczęściej zostaje wykonany bez uprzedniego rozgrzania lub późniejszego rozciągania. Wypłukanie kwasu mlekowego z mięśni tuż po zakończeniu aktywności fizycznej powoduje późniejszy ich ból, który pojawia się 2-3 dni po treningu. Ból mięśni utrzymać się może nawet do tygodnia. W medycynie zakwasy określa są jako zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Jak uniknąć zakwasów: aktywność po aktywności Skuteczne sposoby na zakwasy: Rozgrzewka – wystarczy kilka przysiadów, pompek (nawet damskich), pajacyków i wymachów rąk do przodu i do tyłu, aby rozgrzać mięśnie przed treningiem i nie martwić się zakwasami. Rozciąganie – po wykonanym treningu nie należy od razu kłaść się wygodnie na łóżku i odpoczywać. Aby mięśnie się nie zastały należy rozciągnąć je – skłony, przyciąganie kolan do klatki piersiowej czy wyciąganie jak najwyżej rąk do góry. Łatwe i przyjemne ćwiczenia pomogą ci uniknąć bólu. Picie wody w dużych ilościach – nawodniony organizm podczas treningu jest bardzo odporny na wypłukiwanie się kwasu mlekowego, a dodatkowo zabezpieczy przed skurczami mięśni. Regularność – regularne treningi chronią przed zakwasami, ponieważ organizm, który jest przygotowany do wysiłku, wypracuje sobie mechanizm obrony przed wypłukiwaniem kwasu mlekowego z mięśni.   Należy pamiętać, że intensywne ćwiczenia raz na jakiś czas („z doskoku”) mogą spowodować zmęczenie organizmu i zakwasy. Wypracowanie regularności w treningu i zastosowanie się do zasad...

Piwo w kuflu
©itakdalee/Fotolia
Styl życia
Piwo dobre na zakwasy – prawda czy mit?
Piwo, wbrew potocznym przekonaniom, nie łagodzi dolegliwości bólowych towarzyszących wczesnej bolesności mięśni ani zakwasom (potreningowym bólom mięśniowym). Alkohol wypity po treningu może odwodnić i zakwasić organizm.

Piwo, wbrew potocznym przekonaniom, nie łagodzi dolegliwości bólowych towarzyszących wczesnej bolesności mięśni ani zakwasom (potreningowym bólom mięśniowym). Alkohol wypity po treningu może odwodnić i zakwasić organizm.   Puszka ciemnego piwa o pojemności 0,5 l to dawka 240 kcal i 25 gramów alkoholu etylowego. Czym są zakwasy i potreningowe bóle mięśniowe? Wczesna bolesność mięśni i zakwasy to pojęcia niesłusznie utożsamiane. Wczesny ból mięśni pojawia się niedługo po treningu (maksymalnie 2h po wysiłku fizycznym). Jego przyczyną jest kumulujący się w tkance mięśniowej kwas mlekowy. Ból utrzymuje się tylko przez około 2 godziny, ponieważ krew szybko usuwa kwas mlekowy z mięśni, a kwas ten zostaje zużyty w organizmie m.in. przez wątrobę, która przekształca go w glukozę.   Zakwasy, czyli potreningowe bóle mięśni , odczuwamy jeszcze długo po wysiłku fizycznym. Zależnie od intensywności wysiłku, dolegliwości ze strony mięśni mogą utrzymywać się około dwóch-trzech dni. Przyczyną zakwasów są mikrourazy mięśni i powstały w ich obrębie stan zapalny. Rozerwane włókna umożliwiają przystosowanie się organizmu do nowych ćwiczeń i obciążeń. Ból pojawiający się przy mikrouszkodzeniach pozwala mięśniom na regenerację i jest sygnałem, by dać obolałym partiom mięśniowym czas na odpoczynek i wzmocnienie. Czy piwo pomaga na zakwasy? Założenie, że piwo pomaga na zakwasy wzięło się z przekonania, że alkohol zawarty w piwie pomaga usunąć kwas mlekowy. Takie wyjaśnienie nie zostało jednak poparte badaniami i nie ma zastosowania w praktyce. Organizm sam potrafi pozbyć się kwasu mlekowego z mięśni, dzięki naturalnym procesom. Pozytywne oddziaływanie piwa na złagodzenie boleści po wysiłku fizycznym może wiązać się jedynie z efektem placebo ....

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner