Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Co pomaga w nauce – jedzenie i muzyka, które poprawiają koncentrację i pamięć
© Robert Przybysz/Fotolia.com
Styl życia

Co pomaga w nauce – jedzenie i muzyka, które poprawiają koncentrację i pamięć

Podczas przygotowań do ważnego egzaminu warto wzbogacić swoją dietę o jedzenie odżywiające mózg, np.: orzechy, pełnoziarniste pieczywo, ryby oraz kasze. Słuchanie muzyki w czasie nauki także sprzyja koncentracji, nie powinny to być jednak utwory muzyczne z tekstem.

Podczas przygotowań do ważnego egzaminu warto wzbogacić swoją dietę o jedzenie odżywiające mózg, np.: orzechy, pełnoziarniste pieczywo, ryby oraz kasze. Słuchanie muzyki w czasie nauki także sprzyja koncentracji, nie powinny to być jednak utwory muzyczne z tekstem.

 

W trakcie nauki warto dbać nie tylko o dietę i podkład muzyczny, ale też o dotlenienie mózgu. Godziny nauki warto przeplatać kilkunastominutowymi spacerami.

Co jeść, żeby mieć lepszą pamięć i większą zdolność do koncentracji

Najważniejszą substancją, dzięki której mózg może efektywnie pracować, jest glukoza. Jej źródłem są węglowodany. Jedzenie węglowodanów prostych, np. batonów, słodyczy, owoców, białego pieczywa, może sprawić, że glukoza szybko trafi do krwi, ale jej stężenie równie szybko spadnie, co doprowadzi do gwałtownego pogorszenia koncentracji i uwagi. Najlepiej wybierać jedzenie, które zawiera węglowodany złożone: kasze, pełnoziarniste pieczywo i makarony. Na dłużej zaspokoi ono zapotrzebowanie mózgu na glukozę. Nagłego spadku stężenia glukozy we krwi można uniknąć, kiedy je się niewielkie posiłki regularnie, np. co 3-4 godziny.

 

Sprawne działanie układu nerwowego, w tym mózgu, zależy także od ilości witamin z grupy B w diecie. Ich niedobory prowadzą do pogorszenia zdolności do zapamiętywania nowych informacji, przetwarzania informacji, a także koncentracji. Witaminy z grupy B znajdują się m.in. w pełnoziarnistym pieczywie, przetworach mlecznych (np. jogurcie naturalnym), roślinach strączkowych, jajach, mięsie drobiowym, kaszach i orzechach.

 

Inną ważną dla pracy mózgu substancją jest lecytyna. Tworzy ona włókna nerwowe i dostarcza cholinę wpływającą na zdolność zapamiętywania. Bogatymi źródłami lecytyny są m.in. jaja, mięso, orzechy i awokado. Korzystnie na pracę mózgu wpływają też potas i cynk. Substancji tych dostarczają m.in.: rośliny strączkowe, orzechy, pietruszka oraz owoce morza. Kwasy omega-3 i omega-6, znajdujące się przede wszystkim w mięsie ryb i roślinnych olejach zimnotłoczonych (np. w oleju lnianym), wspomagają natomiast neuroprzekaźnictwo w mózgu. Jego prawidłowy przebieg warunkuje zdolność do zapamiętywania, kojarzenia faktów i skupienia uwagi.

Jaka muzyka pomaga w nauce: instrumentalna muzyka barokowa oraz muzyka elektroniczna

Nie każdy rodzaj muzyki pomaga w skupieniu się i zapamiętywaniu nowych treści. Badania przeprowadzone przez naukowców ze School of Psychology, University of Wales Institute Cardiff w Wielkiej Brytanii dowodzą, że słuchanie zarówno lubianych, jak i nielubianych piosenek rozprasza tak samo, jak słuchanie samych słów bez muzyki. Wyniki badania przemawiają za tym, że najłatwiej jest się skupić podczas nauki, kiedy dookoła panuje cisza (zobacz badanie). W przytoczonym badaniu oddziaływano na osoby badane wyłącznie utworami muzycznymi z tekstem. Z innych badań wynika natomiast, że to właśnie tekst piosenki utrudnia skupienie się (zobacz badanie). Muzyka bez słów może zatem korzystnie wpływać na przebieg procesów poznawczych podczas uczenia się.

 

Wyniki badań prowadzonych na grupie radiologów świadczą o tym, że słuchanie muzyki barokowej sprawia, że stawiają oni bardziej trafne rozpoznania (zobacz badanie). Można więc podejrzewać, że instrumentalna muzyka barokowa sprzyja skupieniu się także w innych sytuacjach, np. podczas nauki do egzaminu.

 

Osoby, które wolą elektroniczne dźwięki, mogą spróbować uczyć się przy muzyce ambientowej. Mogą one też słuchać ścieżek dźwiękowych do gier, np. SimCity, Final Fantasy. Muzyka do gier komponowana jest w taki sposób, aby gracz mógł „zanurzyć się” w grze i skupić na podejmowaniu właściwych decyzji, musi ona być przy tym „przezroczysta” i nie zakłócać akcji. Podobne cechy powinna mieć muzyka wykorzystywana jako tło do nauki.

 

Zamiast muzyki można też podczas nauki słuchać nagrań z dźwiękami przyrody: śpiewem ptaków, szumem drzew, deszczu, wiatru lub wodospadu. Z badań prowadzonych w biurze typu open space wynika, że naturalne dźwięki pomagają pracownikom skoncentrować się (zobacz badanie).


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Mężczyzna siedzi na balkonie i rozwiązuje krzyżówkę
©theartofphoto/Fotolia
Styl życia
4 proste zasady dbania o mózg: sen i odpoczynek, zdrowa dieta, aktywność fizyczna oraz trening umysłu
Sprawność mózgu można pobudzić lub zachować dzięki treningowi umysłu, czyli nauce i grom logicznym. Funkcjonowaniu narządu pomaga również sen, odpoczynek, ruch na świeżym powietrzu oraz dieta bogata w glukozę, magnez, witaminę E i kwasy tłuszczowe omega-3.

Sprawność mózgu można pobudzić lub zachować dzięki treningowi umysłu, czyli nauce i grom logicznym. Funkcjonowaniu narządu pomaga również sen, odpoczynek, ruch na świeżym powietrzu oraz dieta bogata w glukozę, magnez, witaminę E i kwasy tłuszczowe omega-3.   Mózg człowieka składa się z 100 miliardów neuronów, które pracują także w czasie snu człowieka. 80 procent masy mózgu to woda. W narządzie nie ma receptorów nerwowych, które mogłyby rejestrować ból. Gry logiczne, krzyżówki i nauka języków obcych to doskonały trening umysłu Efektywność mózgu można zwiększyć dzięki treningowi umysłu. Ćwiczenia pozwalają poprawić pamięć i koncentrację . Każdego dnia przez 20 minut warto zajmować się: rozwiązywaniem krzyżówek – wspomagają proces zapamiętywania oraz skupiania uwagi; krzyżówki o różnym stopniu trudności można kupić w kioskach; rozwiązywaniem gier logicznych – dzięki nim można poprawić logiczne i abstrakcyjne myślenie oraz przyśpieszyć proces reagowania; gry są dostępne bezpłatnie w Internecie (wraz z rozwiązaniami); nauką języków obcych – pobudza mózg i usprawnia myślenie; czytaniem książek – wzbogaca umysł o nową wiedzę i słownictwo, a także usprawnia proces koncentracji przetwarzania danych.   Trening umysłu warto wykonywać po odpoczynku i ćwiczeniach fizycznych oraz co najmniej godzinę po posiłku. Przydatne będzie też wywietrzenie mieszkania. Sen, odpoczynek i relaks korzystnie wpływają na pracę mózgu Prawidłowa praca mózgu nie jest możliwa bez odpoczynku. Sen i relaks pozwalają się wyciszyć, zebrać myśli, zregenerować mózg i przygotować go do pracy. Z tego powodu należy: wysypiać się – sen...

Styl życia
Sztuczna inteligencja - ona już tu jest! Używasz jej codziennie. Jest czego się bać?
Sztuczna inteligencja - ona już tu jest! Używasz jej codziennie. Jest czego się bać?

  Dla wielu z nas AI - czyli sztuczna inteligencja (artificial intelligence), to coś z kategorii fantastyki naukowej, roboty buntujące się w filmach przeciw człowiekowi. Tymczasem ona już jest, tu i teraz. I naprawdę działa. Co więcej - używamy jej codziennie, nawet czytając ten artykuł! Jak to możliwe? Sprawdźcie sami! Natalia Hatalska jest jedną z niewielu osób zajmującą się zawodowo… przewidywaniem przyszłości. Nie używa do tego szklanej kuli, a badań i analiz. Na zlecenie Huawei Polska przygotowała badania dotyczące sztucznej inteligencji. Przedstawiła je w ostatnim tygodniu podczas konferencji naukowej „Huawei Rozmowy o przyszłości”. Co jej wyszło?  Przede wszystkim niewiele osób wie, co oznacza termin AI (artificial intelligence, sztuczna inteligencja) deklaruje to jedynie 38 proc. polskich internautów. Duża część nie zdaje sobie sprawy, że używamy jej codziennie - np. korzystając z Googla, Facebooka, czy Allegro. ` Najczęściej widzi je w samochodach autonomicznych. Gdzie jeszcze?   Tymczasem czytając ten artykuł z dużym prawdopodobieństwem natknęliście się już na reklamę - np. wyjazdów wakacyjnych. Dlaczego akurat wyjazdów? Bo Google wie, że szukaliście ostatnio pomysłów na wakacje. Może wchodziliście na strony biur turystycznych, może czytaliście o podróżach, może sprawdzaliście najkorzystniejsze opcje wzięcia urlopu. Tak czy inaczej zdecydował, że warto wam pokazać taką reklamę, bo z dużym prawdopodobieństwem - większym niż w przypadku innych czytelników - klikniecie akurat ten banner reklamowy. Nie zdecydował o tym żaden człowiek siedziący za biurkiem w siedzibie Googla. Zdecydował o tym mechanizm - algorytm, czyli sztuczna inteligencja. A człowiek z Googla nawet nie jest w stanie powiedzieć skąd akurat taka decyzja.   Podobnie sztuczna inteligencja zdecyduje jakie towary do kupienia podsunąć wam na...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner