Mężczyzna jedzie na rowerze, a kobieta biegnie.
©imtmphoto/Fotolia
Styl życia

Bieganie i jazda na rowerze, czyli sporty cardio a odchudzanie

Jazda na rowerze i bieganie to jedne z najpopularniejszych sportów cardio. Obydwa sporty redukują tkankę tłuszczową, wzmacniają układ sercowo-naczyniowy, a do ich wykonania nie potrzeba specjalnych umiejętności.

Jazda na rowerze i bieganie to jedne z najpopularniejszych sportów cardio. Obydwa sporty redukują tkankę tłuszczową, wzmacniają układ sercowo-naczyniowy, a do ich wykonania nie potrzeba specjalnych umiejętności.

 

Trening cardio wzmacnia organizm i redukuje masę ciała. W Polsce bieganie uprawia 36% osób, a jazdę na rowerze 26%.

Skuteczność redukcji tkanki tłuszczowej podczas biegu i jazdy na rowerze

Pod względem energetycznym bieganie jest wydajniejsze niż jazda na rowerze. Podczas 30 minutowego biegu niskim tempem (ok. 8 km/h) osoba o wadze 80 kg straci 336 kcal. W tym samym czasie jadąc na rowerze z prędkością 17 km/h (tempo niskie) spali 252 kcal. Jeśli taka osoba będzie biegła szybciej, z prędkością 11 km/h (tempo średnie), liczba spalonych kalorii wyniesie 462, a podczas jazdy na rowerze średnim tempem (21 km/h) tylko 336 kcal. Wysokie tempo biegu (13 km/h) spala 567 kcal, a szybka jazda rowerem (24 km/h) – 420 kcal. Bieganie szybciej redukuje tkankę tłuszczową i przyspiesza odchudzanie.

Jazda na rowerze czy bieganie, co bardziej obciąża stawy?

Jazda na rowerze mniej obciąża stawy niż bieganie. Bieganie z dużym naciskiem działa na staw kolanowy i skokowo-goleniowy. Podczas jazdy na rowerze nacisk na aparat kostno-stawowy jest mniejszy. Dzięki temu zredukowane jest ryzyko kontuzji i urazów.

Uważasz, że jazda na rowerze daje lepsze efekty niż bieganie? Skorzystaj ze specjalnej oferty Black Friday promocje i kup rowerek stacjonarny!

Zaangażowanie mięśni w biegu i na rowerze

Jazda na rowerze słabiej oddziałuje na mięśnie niż bieganie. Obydwa sporty mocno angażują mięśnie ud i łydek. Jednak w trakcie biegu efektywniej zaangażowane są mięśnie pośladków, rąk, barków i klatki piersiowej.

 

Kobieta siedzi na schodach i zakłada rolki.
©Kalim/Fotolia
Styl życia
Rolki to sposób na szybkie spalenie kalorii. Technika i efekty jazdy na rolkach
Jazda na rolkach pomaga spalić kalorie, poprawia kondycję i równowagę. Godzina jazdy na rolkach pomoże spalić około 700 kcal. Efekty jazdy na rolkach to smukłe ciało, pozbycie się cellulitu i wyrzeźbienie mięśni. Jazda na rolkach odpręża i redukuje stres.

Jazda na rolkach pomaga spalić kalorie, poprawia kondycję i równowagę. Godzina jazdy na rolkach pomoże spalić około 700 kcal. Efekty jazdy na rolkach to smukłe ciało, pozbycie się cellulitu i wyrzeźbienie mięśni. Jazda na rolkach odpręża i redukuje stres. Jazda na rolkach a spalanie kalorii Jeżdżenie na rolkach to ćwiczenie dynamiczne. Prędkość osiągana podczas jazdy może sięgać nawet 20 km/h. Jazda na rolkach pomaga spalić więcej kalorii niż gimnastyka . Wszystko zależy jednak od stopnia intensywności jazdy, czasu poświęconego na treningi i indywidualnych predyspozycji. Osoba, która waży około 65-75 kg podczas godzinnej jazy na rolkach może spalić od 450 kcal do 720 kcal . Tyle samo kalorii można spalić w trakcie 90 minut jazdy na rowerze lub dwóch godzin aerobiku .   Jeździsz na rolkach i szukasz wygodnej odzieży, która nie będzie krępowała ruchów? Sprawdź ofertę na tej stronie i wykorzystaj kod rabatowy Nike . Jazda na rolkach: efekty Efekty jazdy na rolkach to smukła sylwetka i szczupłe nogi. W trakcie jazdy na rolkach angażowane są mięśnie nóg, rąk, ud, tułowia i pośladków. Jazda na rolkach uelastycznia ciało i rzeźbi mięśnie. Efektem jazdy na rolkach jest pozbycie się cellulitu, podniesienie i zaokrąglenie pośladków. Treningi na świeżym powietrzu poprawiają krążenie i dotleniają organizm. Jazda na rolkach nie obciąża kręgosłupa, stawów ani kolan. Jazda a rolkach: technika W trakcie jazdy na rolkach kolana należy lekko ugiąć i ustawić blisko siebie. Pozytywnie wpływa to na amortyzację i poprawę stabilności. Szeroko rozstawione kolana powodują ławą utratę równowagi , a w efekcie upadek. Rolki powinny być ustawione względem siebie w kształt litery „V” (pięty blisko siebie, palce oddalone). Aby ułatwić znalezienie środka ciężkości i nie...

Kobietę boli kręgosłup
© Maridav/Fotolia.com
Styl życia
Bieganie a stan kręgosłupa
Zadbaj o nieforsujące organizm bieganie, a kręgosłup nie będzie zbyt obciążony i chronicznie obolały. Dodatkowo odciążysz go, wzmacniając mięśnie brzucha, dobrze rozgrzewając przed biegiem mięśnie nóg i poprawiając postawę ciała w trakcie treningu.

Zadbaj o nieforsujące organizm bieganie, a kręgosłup nie będzie zbyt obciążony i chronicznie obolały. Dodatkowo odciążysz go, wzmacniając mięśnie brzucha, dobrze rozgrzewając przed biegiem mięśnie nóg i poprawiając postawę ciała w trakcie treningu.   Kręgosłup warto wzmacniać, biegając, maszerując, pływając kraulem i stylem grzbietowym oraz jeżdżąc na rowerze z wysoko ustawionym siodełkiem Przyczyny bólu kręgosłupa Bóle kręgosłupa (szczególnie w odcinku lędźwiowym) są zazwyczaj spowodowane brakiem ruchu , siedzącym trybem życia, dźwiganiem zbyt dużych obciążeń, przeciążeniem podczas wykonywania ćwiczeń, nadwagą. Można też oczywiście winić zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Najlepiej jednak do nich nie dopuszczać. Nie trzeba się wówczas martwić, jak ból załagodzić i co jest jego bezpośrednią przyczyną. Jeśli ból narasta, trzeba zgłosić się do lekarza. Wiele osób twierdzi, że bieganie niszczy kręgosłup, ale to zdecydowanie nieprawda. Trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na to, jak się biega, w jakich butach i na jakiej nawierzchni. Jak biegać z korzyścią dla kręgosłupa Przedstawiamy najbardziej powszechne problemy z kręgosłupem u biegaczy: Bieganie po twardej nawierzchni skutkuje znacznie szybszym zużyciem łańcucha kinetycznego, który wyznaczają stopy, kolana, biodra oraz kręgosłup. Oprócz tego chodniki i brzegi jezdni są pochylone w jedną stronę, co obciąża w nierównomierny sposób nadmiernie napięte i w efekcie przeciążone oraz bolące mięśnie dolnego odcinka pleców. Rozwiązaniem są biegi po różnego rodzaju nawierzchniach, co ochroni kręgosłup i wzmocni nogi. Postawa ciała – garbienie się sprzyja bólowi kręgosłupa i zmniejsza wydolność płuc. W efekcie pogłębiają się...

Jazda na rowerze
© ramonespelt/Fotolia.com
Styl życia
Jazda na rowerze: skuteczny sposób na smukłe nogi i jędrne pośladki
Jazda na rowerze: skuteczny sposób na smukłe nogi i jędrne pośladki

Jazda na rowerze to skuteczny sposób na zgrabne uda i pośladki. Regularne przejażdżki rowerowe pozwalają wyszczuplić nogi i szybko schudnąć . Ile kalorii spalisz jeżdżąc na rowerze? Podczas 15-minutowej jazdy można spalić 150 kcal. Dokładna liczba spalonych kalorii zależy od kilku czynników: osoby jeżdżącej na rowerze – jej wagi, wydolności i ogólnej formy, sposobu jazdy – szybkości, intensywności, korzystania z przerzutek ułatwiających jazdę , terenu – więcej kalorii spala się podczas jazdy pod górę niż na płaskim terenie. Jazda na rowerze a odchudzanie Jazda na rowerze to jeden z najlepszych sposobów na odchudzanie . Pozwala na skuteczną redukcję wagi , ale należy przestrzegać kilku zaleceń: Jazda na rowerze powinna trwać minimum pół godziny. Dopiero po 30 minutach organizm zaczyna spalać tłuszcz – wcześniej zużywa glikogen. Jazda musi być regularna – jedna przejażdżka w tygodniu to za mało, by zobaczyć efekty. Należy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu, a jeśli tylko to możliwe, to nawet codziennie. Wysiłek powinien być umiarkowany i interwałowy – wskazane jest jeżdżenie po równej powierzchni, bez wzniesień, w równym tempie. Po około 20 minutach wskazane jest zwiększenie szybkości na maksimum swoich możliwości, by po 5 minutach wrócić do umiarkowanego tempa. Efekty odchudzania na rowerze widać już po dwóch tygodniach regularnego treningu. Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze? W trakcie jazdy na rowerze pracują przede wszystkim trzy partie mięśni : mięśnie nóg – łydki, mięsień dwugłowy i czworogłowy ud; mięśnie pośladków ; mięśnie brzucha. Najintensywniej pracują mięśnie nóg , stąd często pojawia się pytanie o to,...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner