©Karelnoppe/Fotolia
Styl życia

Trojaczki, czyli efekt późnego wieku matki lub leczenia niepłodności

Przyczyną powstania ciąży trojaczej jest zapłodnienie kilku komórek jajowych oraz ich podział. Ciąża trojacza może pojawić się w wyniku korzystania z zapłodnienia metodą in vitro.

Przyczyną powstania ciąży trojaczej jest zapłodnienie kilku komórek jajowych oraz ich podział. Ciąża trojacza może pojawić się w wyniku korzystania z zapłodnienia metodą in vitro.

 

Do ciąży trojaczej dochodzi wtedy, gdy w organizmie kobiety jednocześnie rozwijają się trzy zarodki. Przyszła mama trojaczków powinna być pod stałą opieką lekarzy, gdyż podczas ciąży może dojść do obumarcia jednego z płodów, odklejenia łożyska lub poronienia.

Kiedy dochodzi do ciąży trojaczej?

Do ciąży trojaczej dochodzi w trzech przypadkach. Każdy z nich zależy od liczby lub podziału komórek jajowych:

 

  • Trojaczki jednojajowe – do tego typu podziału dochodzi, gdy komórka jajowa dzieli się na pół, a jedna z części również się rozdwaja. Dzieci mają identyczny zestaw genów, tę samą płeć i podobny wygląd.
  • Trojaczki dwujajowe – w tej sytuacji dochodzi do zapłodnienia dwóch różnych komórek jajowych, z czego jedna ulega podziałowi. Z podzielonej komórki urodzą się bliźnięta jednojajowe, o tej samej płci i materiale genetycznym oraz podobnym wyglądzie. Trzecie dziecko będzie różniło się cechami fizycznymi i (być może) także płcią od pozostałej dwójki.
  • Trojaczki trzyjajowe – trzy odrębne komórki jajowe zostają zapłodnione przez różne plemniki. W ten sposób rodzą się dzieci o odmiennym wyglądzie i zestawie genów.

Czynniki, które zwiększają ryzyko zajścia w ciążę trojaczą

Istnieją 4 główne czynniki zwiększające ryzyko ciąży trojaczej.

 

  • Przyjmowanie leków zwiększających płodność – osoby, u których stwierdzono bezpłodność powinny przyjmować środki hormonalne (zgodnie z zaleceniami lekarzy). U kobiet są to tabletki pobudzające owulację. Leki leczące bezpłodność sprawiają, że ciało kobiety ma tendencję do wytwarzania więcej, niż jednej komórki jajowej.
  • Korzystanie z zapłodnienia metodą in vitro (zapłodnienia pozaustrojowego) – polega na laboratoryjnym połączeniu komórki jajowej i plemnika (poza układem rozrodczym kobiety). W macicy umieszcza się kilka zarodków, by zwiększyć prawdopodobieństwo zapłodnienia. Zdarza się, że wszystkie zarodki się przyjmą i w ten sposób dochodzi do ciąży wielorakiej.
  • Uwarunkowania genetyczne – ryzyko zajścia w ciążę mnogą zwiększa się u kobiet, które w rodzinie miały wieloraczki.
  • Wiek matki – po 30. roku życia rośnie możliwość urodzenia trojaczków.

Jak często rodzą się trojaczki w Polsce?

Według badań naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego w 2013 roku w Polsce urodziły się 223 trojaczki. To o 70 dzieci z ciąży trojaczej więcej, niż w 1990 roku (zobacz badania). Do ciąż wielorakich w Polsce dochodzi częściej, gdyż kobiety decydują się na urodzenie dziecka w coraz późniejszym wieku (po 30. i 40. roku życia). Drugim powodem jest przyjmowanie przez przyszłe mamy leków hormonalnych (niektóre mają leczyć niepłodność, inne są związane z chorobami, na przykład niedoczynnością tarczycy) oraz rozpowszechnienie możliwości zapłodnienia metodą in vitro

 

Roczne trojaczki raczkują po kocyku
©Shestakoff/Fotolia
Styl życia
Jaka jest szansa, że urodzisz bliźniaki lub trojaczki?
Szanse na urodzenie bliźniaków i trojaczków wzrastają wraz z wiekiem matki – ciąże mnogie najczęściej występują pomiędzy 30. a 40. rokiem życia. Prawdopodobieństwo poczęcia wieloraczków zwiększa też odstawienie antykoncepcji hormonalnej i leczenie niepłodności.

Szanse na urodzenie bliźniaków i trojaczków wzrastają wraz z wiekiem matki – ciąże mnogie najczęściej występują pomiędzy 30. a 40. rokiem życia. Prawdopodobieństwo poczęcia wieloraczków zwiększa też odstawienie antykoncepcji hormonalnej i leczenie niepłodności.   Ciąża mnoga jest uznawana przez ginekologów za ciążę podwyższonego ryzyka. Jeśli spodziewasz się więcej niż jednego dziecka, powinnaś przychodzić na wizyty kontrolne częściej niż raz w miesiącu – nawet co 2 tygodnie. Ciąże mnogie: statystyki Prawdopodobieństwo naturalnego wystąpienia ciąży wielopłodowej wyznacza tak zwana reguła Hellina. Przyjmując, że szansa na urodzenie bliźniaków wynosi obecnie 1:85, szansa na urodzenie trojaczków maleje do 1:85 do potęgi trzeciej (czyli 1:7225), czworaczków – 1:85 do potęgi czwartej (1:614 125 ), pięcioraczków – 1:85 do potęgi piątej (1:52 200 625 ) i tak dalej. Szansa na urodzenie wieloraczków jednojajowych jest jeszcze mniejsza. Bliźniaki powstałe po podziale jednej, zapłodnionej komórki jajowej rodzą się tylko raz na 250 przypadków. Większość ciąży bliźniaczych to ciąże dwujajowe, czyli takie, gdzie zapłodnione zostały jednocześnie dwie komórki jajowe. Co wpływa na naturalne poczęcie bliźniaków i trojaczków? Przyczyny podziału zygoty, w wyniku którego rodzą się bliźnięta jednojajowe, nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że w przypadku ciąż kilkujajowych duże znaczenie ma genetyka, wiek i budowa ciała matki oraz liczba wcześniejszych ciąż.   Prawdopodobieństwo urodzenia wieloraczków wzrasta, jeśli ciąże tego typu występowały już w twojej rodzinie od strony matki. Przypadki ciąż mnogich w rodzinie ojca nie mają na to żadnego wpływu. Ciąże mnogie występują najczęściej u kobiet w wieku 30-40 lat . Kolejne ciąże zwiększają prawdopodobieństwo poczęcia wieloraczków. Jeśli masz...

dwie bliźniaczki
©JenkoAtaman/Fotolia.com
Styl życia
Bliźniaki jedno i dwujajowe – proces zapłodnienia i poród
Bliźnięta dwujajowe powstają na skutek zapłodnienia dwoma plemnikami dwóch komórek jajowych. Bliźniaki jednojajowe powstają w wyniku połączenia jednego plemnika z jedną komórką, która w późniejszym etapie ulega rozdzieleniu. Czynniki zwiększające szanse na wystąpienie ciąży mnogiej to predyspozycje genetyczne matki, zabieg in vitro, przyjmowanie gonadotropiny oraz starszy wiek matki.

Bliźnięta dwujajowe powstają na skutek zapłodnienia dwoma plemnikami dwóch komórek jajowych. Bliźniaki jednojajowe powstają w wyniku połączenia jednego plemnika z jedną komórką, która w późniejszym etapie ulega rozdzieleniu. Czynniki zwiększające szanse na wystąpienie ciąży mnogiej to predyspozycje genetyczne matki, zabieg in vitro, przyjmowanie gonadotropiny oraz starszy wiek matki.   Do zapłodnienia dwujajowego dochodzi średnio raz na 80 porodów. Ciąże jednojajowe natomiast występują około jeden na 250 przypadków. Jak dochodzi do zapłodnienia bliźniaczego dwujajowego? Podczas owulacji w ciele kobiety uwalnia się jedna komórka, która jest zapłodniona przez pojedynczy plemnik. Gdy natomiast dojdzie do uwolnienia się dwóch komórek, to zostają zapłodnione przez różne plemniki, co prowadzi do stworzenia oddzielnych embrionów, czyli bliźniąt dwujajowych. Takie dzieci w przyszłości będą różnić się, w taki sam sposób jak normalne rodzeństwo. Gdy kobieta zaraz po zapłodnieniu współżyje z innym mężczyzną i ponownie dojdzie do zapłodnienia, to istnieje możliwość, że jej dwie komórki jajowe zostaną zapłodnione przez różne plemniki. W związku z tym również rodzą się bliźniaki dwujajowe , które jeszcze bardziej różnią się od siebie. Jak dochodzi do zapłodnienia bliźniaczego jednojajowego? Bliźniaki jednojajowe stanowią około 0,4% wszystkich urodzeń. Do ciąży mnogiej jednojajowej dochodzi, gdy jeden plemnik zapłodni jedną komórkę jajową, która następnie ulega podziałowi. Gdy nastąpi to natychmiast po zapłodnieniu, to bliźniaki będą się rozwijać w oddzielnych błonach płodowych i łożyskach. W przypadku rozdzielenia się zarodków w 7 dniu, bliźniaki będą miały wspólną...

©Elena Stepanova/Fotolia
Styl życia
Jedna komórka, dwoje dzieci – bliźnięta jednojajowe czyli monozygotyczne
W odróżnieniu od bliźniąt dwujajowych, które powstają w wyniku zapłodnienia dwóch komórek jajowych dwoma plemnikami, bliźnięta jednojajowe rosną z jednej zapłodnionej komórki jednym plemnikiem. Dzieci są identyczne, ponieważ mają ten sam materiał genetyczny.

W odróżnieniu od bliźniąt dwujajowych, które powstają w wyniku zapłodnienia dwóch komórek jajowych dwoma plemnikami, bliźnięta jednojajowe rosną z jednej zapłodnionej komórki jednym plemnikiem. Dzieci są identyczne, ponieważ mają ten sam materiał genetyczny. Prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej zależy od dnia podziału komórki jajowej Bliźnięta jednojajowe najczęściej mają wspólne łożysko (około 70% przypadków), ale mogą mieć dwa łożyska. Zdecydowana większość bliźniąt jednojajowych ma dwa oddzielne worki owodniowe (około 98%). Ciąża bliźniacza z bliźniętami jednojajowymi jest ciążą wysokiego ryzyk a. Jest ono mniejsze lub większe w zależności od momentu podziału zapłodnionej komórki na dwie. Gdy do podziału dochodzi między 1. a 4. dniem od zapłodnienia , płody będą miały oddzielne łożyska i oddzielne worki owodniowe, a ryzyko powikłań jest najmniejsze. Natomiast wszystkie pozostałe ciąże bliźniacze z bliźniętami jednojajowymi są ciążami bardzo wysokiego ryzyka, szczególnie w przypadku bliźniąt syjamskich . Bliźnięta syjamskie mają wspólne nie tylko worek owodniowy i łożysko, ale też niektóre narządy i tkanki. Taki płód powstaje, jeśli komórka jajowa dzieli się na dwie później niż w 13. dniu od zapłodnienia, podział nie jest wówczas kompletny i skutkuje to bliźniętami zrośniętymi. Ten sam materiał genetyczny, ale różny kod – monozygotyczne bliźnięta jednojajowe Zazwyczaj bliźnięta jednojajowe są do siebie uderzająco podobne, niemal identyczne. Dlatego mówi się o nich, że to naturalne klony. Zawsze mają tę samą płeć i predyspozycje genetyczne, natomiast różni się ich kod genetyczny (DNA), ponieważ jest on indywidualny dla każdego człowieka – choć naturalnie u bliźniąt jednojajowych...

Nasze akcje
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner