©Karelnoppe/Fotolia
Styl życia

Trojaczki, czyli efekt późnego wieku matki lub leczenia niepłodności

Przyczyną powstania ciąży trojaczej jest zapłodnienie kilku komórek jajowych oraz ich podział. Ciąża trojacza może pojawić się w wyniku korzystania z zapłodnienia metodą in vitro.

Przyczyną powstania ciąży trojaczej jest zapłodnienie kilku komórek jajowych oraz ich podział. Ciąża trojacza może pojawić się w wyniku korzystania z zapłodnienia metodą in vitro.

 

Do ciąży trojaczej dochodzi wtedy, gdy w organizmie kobiety jednocześnie rozwijają się trzy zarodki. Przyszła mama trojaczków powinna być pod stałą opieką lekarzy, gdyż podczas ciąży może dojść do obumarcia jednego z płodów, odklejenia łożyska lub poronienia.

Kiedy dochodzi do ciąży trojaczej?

Do ciąży trojaczej dochodzi w trzech przypadkach. Każdy z nich zależy od liczby lub podziału komórek jajowych:

 

  • Trojaczki jednojajowe – do tego typu podziału dochodzi, gdy komórka jajowa dzieli się na pół, a jedna z części również się rozdwaja. Dzieci mają identyczny zestaw genów, tę samą płeć i podobny wygląd.
  • Trojaczki dwujajowe – w tej sytuacji dochodzi do zapłodnienia dwóch różnych komórek jajowych, z czego jedna ulega podziałowi. Z podzielonej komórki urodzą się bliźnięta jednojajowe, o tej samej płci i materiale genetycznym oraz podobnym wyglądzie. Trzecie dziecko będzie różniło się cechami fizycznymi i (być może) także płcią od pozostałej dwójki.
  • Trojaczki trzyjajowe – trzy odrębne komórki jajowe zostają zapłodnione przez różne plemniki. W ten sposób rodzą się dzieci o odmiennym wyglądzie i zestawie genów.

Czynniki, które zwiększają ryzyko zajścia w ciążę trojaczą

Istnieją 4 główne czynniki zwiększające ryzyko ciąży trojaczej.

 

  • Przyjmowanie leków zwiększających płodność – osoby, u których stwierdzono bezpłodność powinny przyjmować środki hormonalne (zgodnie z zaleceniami lekarzy). U kobiet są to tabletki pobudzające owulację. Leki leczące bezpłodność sprawiają, że ciało kobiety ma tendencję do wytwarzania więcej, niż jednej komórki jajowej.
  • Korzystanie z zapłodnienia metodą in vitro (zapłodnienia pozaustrojowego) – polega na laboratoryjnym połączeniu komórki jajowej i plemnika (poza układem rozrodczym kobiety). W macicy umieszcza się kilka zarodków, by zwiększyć prawdopodobieństwo zapłodnienia. Zdarza się, że wszystkie zarodki się przyjmą i w ten sposób dochodzi do ciąży wielorakiej.
  • Uwarunkowania genetyczne – ryzyko zajścia w ciążę mnogą zwiększa się u kobiet, które w rodzinie miały wieloraczki.
  • Wiek matki – po 30. roku życia rośnie możliwość urodzenia trojaczków.

Jak często rodzą się trojaczki w Polsce?

Według badań naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego w 2013 roku w Polsce urodziły się 223 trojaczki. To o 70 dzieci z ciąży trojaczej więcej, niż w 1990 roku (zobacz badania). Do ciąż wielorakich w Polsce dochodzi częściej, gdyż kobiety decydują się na urodzenie dziecka w coraz późniejszym wieku (po 30. i 40. roku życia). Drugim powodem jest przyjmowanie przez przyszłe mamy leków hormonalnych (niektóre mają leczyć niepłodność, inne są związane z chorobami, na przykład niedoczynnością tarczycy) oraz rozpowszechnienie możliwości zapłodnienia metodą in vitro

 

Roczne trojaczki raczkują po kocyku
©Shestakoff/Fotolia
Styl życia
Jaka jest szansa, że urodzisz bliźniaki lub trojaczki?
Szanse na urodzenie bliźniaków i trojaczków wzrastają wraz z wiekiem matki – ciąże mnogie najczęściej występują pomiędzy 30. a 40. rokiem życia. Prawdopodobieństwo poczęcia wieloraczków zwiększa też odstawienie antykoncepcji hormonalnej i leczenie niepłodności.

Szanse na urodzenie bliźniaków i trojaczków wzrastają wraz z wiekiem matki – ciąże mnogie najczęściej występują pomiędzy 30. a 40. rokiem życia. Prawdopodobieństwo poczęcia wieloraczków zwiększa też odstawienie antykoncepcji hormonalnej i leczenie niepłodności.   Ciąża mnoga jest uznawana przez ginekologów za ciążę podwyższonego ryzyka. Jeśli spodziewasz się więcej niż jednego dziecka, powinnaś przychodzić na wizyty kontrolne częściej niż raz w miesiącu – nawet co 2 tygodnie. Ciąże mnogie: statystyki Prawdopodobieństwo naturalnego wystąpienia ciąży wielopłodowej wyznacza tak zwana reguła Hellina. Przyjmując, że szansa na urodzenie bliźniaków wynosi obecnie 1:85, szansa na urodzenie trojaczków maleje do 1:85 do potęgi trzeciej (czyli 1:7225), czworaczków – 1:85 do potęgi czwartej (1:614 125 ), pięcioraczków – 1:85 do potęgi piątej (1:52 200 625 ) i tak dalej. Szansa na urodzenie wieloraczków jednojajowych jest jeszcze mniejsza. Bliźniaki powstałe po podziale jednej, zapłodnionej komórki jajowej rodzą się tylko raz na 250 przypadków. Większość ciąży bliźniaczych to ciąże dwujajowe, czyli takie, gdzie zapłodnione zostały jednocześnie dwie komórki jajowe. Co wpływa na naturalne poczęcie bliźniaków i trojaczków? Przyczyny podziału zygoty, w wyniku którego rodzą się bliźnięta jednojajowe, nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że w przypadku ciąż kilkujajowych duże znaczenie ma genetyka, wiek i budowa ciała matki oraz liczba wcześniejszych ciąż.   Prawdopodobieństwo urodzenia wieloraczków wzrasta, jeśli ciąże tego typu występowały już w twojej rodzinie od strony matki. Przypadki ciąż mnogich w rodzinie ojca nie mają na to żadnego wpływu. Ciąże mnogie występują najczęściej u kobiet w wieku 30-40 lat . Kolejne ciąże zwiększają prawdopodobieństwo poczęcia wieloraczków. Jeśli masz...

dwie bliźniaczki
©JenkoAtaman/Fotolia.com
Styl życia
Bliźniaki jedno i dwujajowe – proces zapłodnienia i poród
Bliźnięta dwujajowe powstają na skutek zapłodnienia dwoma plemnikami dwóch komórek jajowych. Bliźniaki jednojajowe powstają w wyniku połączenia jednego plemnika z jedną komórką, która w późniejszym etapie ulega rozdzieleniu. Czynniki zwiększające szanse na wystąpienie ciąży mnogiej to predyspozycje genetyczne matki, zabieg in vitro, przyjmowanie gonadotropiny oraz starszy wiek matki.

Bliźnięta dwujajowe powstają na skutek zapłodnienia dwoma plemnikami dwóch komórek jajowych. Bliźniaki jednojajowe powstają w wyniku połączenia jednego plemnika z jedną komórką, która w późniejszym etapie ulega rozdzieleniu. Czynniki zwiększające szanse na wystąpienie ciąży mnogiej to predyspozycje genetyczne matki, zabieg in vitro, przyjmowanie gonadotropiny oraz starszy wiek matki.   Do zapłodnienia dwujajowego dochodzi średnio raz na 80 porodów. Ciąże jednojajowe natomiast występują około jeden na 250 przypadków. Jak dochodzi do zapłodnienia bliźniaczego dwujajowego? Podczas owulacji w ciele kobiety uwalnia się jedna komórka, która jest zapłodniona przez pojedynczy plemnik. Gdy natomiast dojdzie do uwolnienia się dwóch komórek, to zostają zapłodnione przez różne plemniki, co prowadzi do stworzenia oddzielnych embrionów, czyli bliźniąt dwujajowych. Takie dzieci w przyszłości będą różnić się, w taki sam sposób jak normalne rodzeństwo. Gdy kobieta zaraz po zapłodnieniu współżyje z innym mężczyzną i ponownie dojdzie do zapłodnienia, to istnieje możliwość, że jej dwie komórki jajowe zostaną zapłodnione przez różne plemniki. W związku z tym również rodzą się bliźniaki dwujajowe , które jeszcze bardziej różnią się od siebie. Jak dochodzi do zapłodnienia bliźniaczego jednojajowego? Bliźniaki jednojajowe stanowią około 0,4% wszystkich urodzeń. Do ciąży mnogiej jednojajowej dochodzi, gdy jeden plemnik zapłodni jedną komórkę jajową, która następnie ulega podziałowi. Gdy nastąpi to natychmiast po zapłodnieniu, to bliźniaki będą się rozwijać w oddzielnych błonach płodowych i łożyskach. W przypadku rozdzielenia się zarodków w 7 dniu, bliźniaki będą miały wspólną...

Brzuch kobiety ciężarnej.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Powikłania technik wspomaganego rozrodu, czyli in vitro
Zapłodnienie in vitro to metoda zapłodnienia pozaustrojowego. Polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza układem rozrodczym kobiety.

Zapłodnienie in vitro to metoda zapłodnienia pozaustrojowego. Polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza układem rozrodczym kobiety.   Ryzyko związane z próbą zapłodnienia metodą in vitro dotyczy kuracji hormonalnej oaz bezpośrednio samego zabiegu. Powikłania u kobiety – torbiele jajnika, zespół hiperstymulacji jajników Zabieg punkcji jajników (pobrania komórek jajowych) oraz stosowanie kuracji hormonalnej niosą ze sobą ryzyko powikłań. Należą do nich:    hiperstymulacja jajników – to nadmierna odpowiedź jajników na leki. Zaburzenie powstaje w chwili, gdy na jajniku tworzy się zbyt dużo pęcherzyków, które produkują hormony. Zespół hiperstymulacji jajników to efekt działania leków hormonalnych, które mają za zadanie wywoływanie owulacji. Specyfiką hiperstymulacji jajników jest znaczne powiększenie jajników. Zespół hiperstymulacji jajników dotyczy 20% kobiet (łagodna postać powikłania zapłodnienia in vitro) i poniżej 1% kobiet (postać ciężka).     torbiel jajnika – leki mogą powodować powstawanie torbieli na jajniku. Torbiele objawiają się zaburzeniami cyklu miesiączkowego, omdleniami, bólami głowy, krwawieniami poza miesiączką, bólami jajnika i mdłościami.    łożysko przodujące – powikłanie to polega na niskim, nieprawidłowym zagnieżdżeniu łożyska w macicy.    ciąża ektopowa – nazywana także ciążą pozamaciczną. Polega na implantacji jaja płodowego poza jamą macicy (np. w okolicy jajowodu).    inne powikłania to infekcje lub krwawienia bezpośrednio związane z wykonywaniem zabiegu.   Według opinii lekarzy wpływ stymulacji hormonalnej na rozwój chorób nowotworowych nie został dotąd jeszcze wykazany. Kwestia ta wymaga przeprowadzenia dokładnych, długoterminowych badań. Powikłania ciąży – ciąża bliźniacza lub ryzyko obumarcia płodu...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner