Party Stories
Chłopiec w okresie dojrzewania siedzi przy biurku
©pololia/Fotolia
Styl życia

Fizyczne objawy dojrzewania u chłopców

Dojrzewanie charakteryzuje się przemianami w sferze biologicznej (zmiany w wyglądzie), psychicznej (kształtowanie osobowości), psychoseksualnej (postawy wobec płci własnej i przeciwnej) i społecznej (pełnienie roli społecznej). Objawy dojrzewania u chłopców to m.in.: zmiana sylwetki, obniżony ton głosu i trądzik młodzieńczy.

Dojrzewanie charakteryzuje się przemianami w sferze biologicznej (zmiany w wyglądzie), psychicznej (kształtowanie osobowości), psychoseksualnej (postawy wobec płci własnej i przeciwnej) i społecznej (pełnienie roli społecznej). Objawy dojrzewania u chłopców to m.in.: zmiana sylwetki, obniżony ton głosu i trądzik młodzieńczy.

 

Pierwsze objawy dojrzewania u chłopców pojawiają się około 14. roku życia.

Obniżona tonacja głosu

W okresie dojrzewania u chłopców rozrasta się krtań, struny głosowe i chrząstki (tzw. jabłko Adama). Skutkuje to mutacją i obniżeniem tonacji. Głos staje się grubszy i bardziej męski. W przypadku gwałtownych zmian, może wystąpić przejściowa chrypka.

Trądzik młodzieńczy

W trakcie dojrzewania gruczoły łojowe i potowe są bardziej aktywne – objawem jest błyszcząca i przetłuszczona skóra. Zatkane ujścia gruczołów powodują powstawanie nieestetycznych wągrów, głównie na twarzy, w okolicach nosa, na czole i na policzkach. Zakażenie i stan zapalny niedrożnych gruczołów łojowych, nazywane jest trądzikiem młodzieńczym. Jeżeli zmiany skórne są łagodne, można próbować je zneutralizować domowymi sposobami. W przypadku licznych i głębokich wyprysków niezbędna będzie konsultacja dermatologiczna, a niekiedy także terapia antybiotykowa.

Obfite owłosienie

Na plecach, podbrzuszu, klatce piersiowej, w okolicy genitaliów i pod pachami, pojawiają się włosy. Początkowo przypominają meszek – są miękkie i jasne. Z czasem ich struktura się zmienia. Stają się ciemniejsze, dłuższe i grubsze. Około 14.-15. roku życia, włoski wyrastają też na twarzy i szyi.

Zmiana postawy i sposobu chodzenia

Objawem dojrzewania jest nagły wzrost – chłopcy mogą rosnąć nawet około 20 cm w ciągu roku. W tym czasie powiększają się także dłonie, ręce, stopy i nogi. Ramiona robią się szersze, a wykonywane ruchy mniej staranne, bardziej chaotyczne. Ta gwałtowna zmiana sylwetki określana jest mianem „skoku pokwitaniowego”. Charakterystycznym symptomem dojrzewania jest utrata tkanki tłuszczowej i rozrost mięśni. Chłopcy stają się silniejsi i bardziej mężni.

Zaburzenia i choroby związane z dojrzewaniem

Poza szeregiem zmian w wyglądzie, podczas dojrzewania mogą pojawić się również zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu. Należą do nich:

  • anemia,
  • omdlenia,
  • biegunki,
  • zaparcia,
  • częste odczucie gęsiej skórki,
  • marmurkowatość skóry (pojawienie się czerwono-niebieskich plam na skórze),
  • nadmierna potliwość na ciele,
  • obniżona odporność.
 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
dziewczęta i chłopcy
© Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Skala dojrzewania płciowego według Tannera
Dojrzewanie płciowe według Tannera odbywa się w pięciu etapach, zarówno u dziewcząt, jak i u chłopców. Obejmuje rozwój genitaliów, piersi i owłosienia łonowego.

Dojrzewanie płciowe według Tannera odbywa się w pięciu etapach, zarówno u dziewcząt, jak i u chłopców. Obejmuje rozwój genitaliów, piersi i owłosienia łonowego.   James Mourilyan Tanner opracował sposób na wykrycie nieprawidłowości w zakresie dojrzewania płciowego. Dzięki jego 5-etapowej skali dziewczęta i chłopcy mogą określić poziom rozwoju narządów płciowych i piersi. Funkcja skali Tannera Skala Tannera jest metodą monitorowania rozwoju płciowego dzieci i młodzieży. Dzięki niej możliwa jest ocena poziomu dojrzałości oraz wykrycie ewentualnych niedogodności w tym zakresie. Ocena rozwoju płciowego odbywa się na podstawie obserwacji narządów płciowych , owłosienia łonowego i piersi. Skala Tannera proponuje 5 etapów dojrzewania płciowego wraz z szacunkowym wiekiem występowania. Skala Tannera dla dziewcząt Fazy rozwoju płciowego dla dziewcząt wyglądają następująco (M oznacza piersi, a P owłosienie łonowe): M1 – okres dziecięcy (przed pokwitaniem); M2 – poszerzenie brodawki sutkowej (około 11 roku życia); M3 – uwypuklenie piersi i brodawki sutkowej, pojawienie się tkanki tłuszczowej (około 12 roku życia); M4 – widoczne zarysowanie piersi , wyczuwalna tkanka tłuszczowa i gruczołowa (około 13 roku życia); M5 – pierś jest w pełni rozwinięta i ma regularny zarys, brodawka sutkowa ma intensywny kolor (po 14. roku życia); P1 - okres dziecięcy (przed pokwitaniem); P2 – na skórze warg sromowych pojawiają się pojedyncze włosy bez wyraźnego pigmentu (między 11. a 12. rokiem życia), P3 – włosy stają się ciemniejsze, bardziej skręcone i grubsze, ułożone rzadko na całym kroczu (między 12. a 13. rokiem życia), P4 – owłosienie występuje gęsto, jest skręcone i bujne (między 13. a 14. rokiem życia), P5...

Kobieta trzyma w ręku małe lusterko, które pękło.
©Photographee.eu/Fotolia.com
Fleszstyle
Trądzik grudkowy, czyli problem okresu dojrzewania. Dlaczego powstaje i jak go skutecznie zwalczać?
Trądzik grudkowy jest rodzajem trądziku młodzieńczego charakterystycznego dla okresu dojrzewania. Na skórze twarzy pojawiają się bolesne grudki, z którymi najczęściej występują również krosty i zaskórniki.

Trądzik grudkowy jest rodzajem trądziku młodzieńczego charakterystycznego dla okresu dojrzewania. Na skórze twarzy pojawiają się bolesne grudki, z którymi najczęściej występują również krosty i zaskórniki.   Trądzik grudkowy jest jedną z postaci trądziku młodzieńczego. Charakteryzuje się obecnością bolesnych grudek, wokół których widoczne jest zaczerwienienie skóry. Podstawowym sposobem na zwalczanie trądziku jest pielęgnacja skóry za pomocą odpowiednich środków. Trądzik grudkowy – krótka charakterystyka W okresie dojrzewania wiele osób zmaga się z problemem trądziku młodzieńczego . Jedną z jego postaci jest trądzik grudkowy. Polega on na tym, że na skórze twarzy dominują zmiany w postaci grudek , czyli wypukłości skóry. Są one bardzo widoczne, jak również wyczuwalne przy dotykaniu. W większości przypadków wraz z grudkami współistnieją krosty (trądzik grudkowy-krostkowy) lub zaskórniki (trądzik grudkowo-zaskórnikowy). Trądzik grudkowy powstaje na skutek nacieku komórkowego, przerostu tkanki lub nadmiernej ilości łoju i brudu w gruczołach łojowych, które zostają otorbione. Przyczyny powstawania trądziku grudkowego Trądzik grudkowy jest konsekwencją stanu zapalnego, który rozwija się w gruczołach łojowych odpowiedzialnych za produkcję łoju. Substancja ta w warunkach normalnych stanowi ochronę skóry. Funkcja gruczołów łojowych podlega regulacji przez hormony, dlatego w okresie dojrzewania, w którym dochodzi do zmian w układzie hormonalnym, może pojawić się wzmożona praca gruczołów. Wskutek tego łój (sebum) wytwarzany jest w nadmiernych ilościach , co może powodować jego utkwienie w porach skóry. W efekcie bakterie atakują skórę (sebum stanowi dla nich...

Mutacja głosu
© Gelpi/Fotolia.com
Styl życia
Mutacja głosu u chłopców – obniżenie głosu i częste chrypki
Mutacja głosu u chłopców spowodowana jest wzrostem strun głosowych i mięśni krtani. Typowe objawy mutacji to obniżenie głosu oraz częste chrypki spowodowane zaleganiem śluzu w drogach oddechowych.

Mutacja głosu u chłopców spowodowana jest wzrostem strun głosowych i mięśni krtani. Typowe objawy mutacji to obniżenie głosu oraz częste chrypki spowodowane zaleganiem śluzu w drogach oddechowych.   Gdy przebiega mutacja, nie da się określić, czy po jej zakończeniu chłopiec będzie mówić basem, tenorem czy barytonem. Z tego względu, w tym okresie odradza się uczestniczenia w lekcjach śpiewu. Źle dobrane ćwiczenia wokalne mogą przyczynić się do nieodwracalnych zmian w budowie więzadeł głosowych. Jakie są przyczyny mutacji głosu Mutacja głosu u chłopców to zmiana głosu związana z powiększeniem się chrząstek , nazywanych potocznie „jabłkiem Adama” , strun głosowych oraz mięśni krtani. Objawy mutacji głosu u chłopców Objawy mutacji to przede wszystkim modyfikacja głosu. W czasie mutacji chłopięcy głos obniża się o jedną oktawę . Zakres skali głosu staje się większy niż przed mutacją.   W czasie mutacji występuje przemienne mówienie głosem bardzo niskim i bardzo wysokim. Podczas dojrzewania częste chrypki spowodowane są zaburzeniami koordynacji mięśni krtani i zwiększeniem wydzielania śluzu. Fałdy głosowe wydłużają się od 6 do 8 milimetrów, a pojemność płuc powiększa się. Mutacja głosu – kiedy się pojawia i ile trwa? Mutacja głosu u chłopców rozpoczyna się między 13. a 15. rokiem życia, a kończy w wieku 16-17 lat. O tym, jak długo trwa mutacja u chłopców decyduje indywidualny przebieg okresu dojrzewania . Najczęściej mutacja trwa od roku do dwóch lat. Mutacja u dziewczyn i chłopców – różnice W okresie dojrzewania mutacja głosu dotyczy także dziewcząt, lecz w mniej zauważalnym stopniu niż chłopców. Dziewczyny mogą skarżyć się na chrypki, a czasami załamania głosu, podobnie jak...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner