Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Kobieta trzyma się za brzuch.
©maroke/Fotolia.com
Styl życia

Choroby żołądka: rak żołądka – objawy, leczenie, rokowanie

Rak jako jedna z najpoważniejszych chorób żołądka wymaga leczenia inwazyjnego. Stosuje się leczenie operacyjne, chemioterapię, a czasem też radioterapię. Choroby żołądka powodują zwykle te same objawy, m.in. bóle brzucha, nudności i wymioty, wzdęcia czy krew w stolcu.

Rak jako jedna z najpoważniejszych chorób żołądka wymaga leczenia inwazyjnego. Stosuje się leczenie operacyjne, chemioterapię, a czasem też radioterapię. Choroby żołądka powodują zwykle te same objawy, m.in. bóle brzucha, nudności i wymioty, wzdęcia czy krew w stolcu.

 

Choroby żołądka, w tym nowotwór, diagnozuje się dzięki gastroskopii, tomografii komputerowej i rezonansowi magnetycznemu. Pomocniczo niekiedy stosuje się badanie ultrasonograficzne (endoskopowe, czyli wykonywane od wewnątrz). Żeby wdrożyć odpowiednie leczenie, ważne jest diagnozowanie także na podstawie występujących objawów.

 

Objawy raka żołądka

 

Wczesne objawy raka żołądka nie są charakterystyczne, przypominają dolegliwości powodowane przez inne choroby żołądka i jelit. We wczesnym stadium mogą występować:

 • uczucie pełności,
 • szybko pojawiające się uczucie sytości,
 • utrata apetytu i w konsekwencji spadek wagi ciała,
 • bóle w nadbrzuszu.

 

W miarę postępu choroby nowotworowej żołądka pojawiają się także:

 • nudności i wymioty,
 • wzdęcia,
 • zgaga,
 • pieczenie w żołądku,
 • osłabienie,
 • krew w stolcu (tzw. stolec smolisty), rzadziej wymioty z krwią.

 

Objawy raka żołądka nasilają się po posiłkach, a na czczo mogą nawet całkowicie ustępować. Gdy rak żołądka daje przerzuty, a choroba jest mocno zaawansowana, można zaobserwować powiększenie nadobojczykowych węzłów chłonnych, wodobrzusze, powiększenie wątroby oraz poważne zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Guz może być wyczuwalny palpacyjnie (dotykowo) przez powłoki skórne. Zlokalizowany jest w okolicy pępka. Przerzuty raka żołądka do innych narządów mogą być widoczne w badaniach obrazowych.

 

Leczenie nowotworowej choroby żołądka i rokowanie

 

Leczenie raka żołądka jest trudne, ponieważ w większości przypadków choroba wykrywana jest w zaawansowanym stadium. Pierwszym wyborem spośród metod leczenia jest metoda chirurgiczna. Polega ona na usunięciu raka i otaczających go zdrowych tkanek, czasem wymagane jest usunięcie całego żołądka. Dodatkowo wycina się także węzły chłonne nadobojczykowe. Wczesne wykrycie raka żołądka pozwala zachować żołądek w całości, ale niezbędne jest usunięcie jego śluzówki (mukozektomia).

 

W zaawansowanym stadium oprócz usunięcia raka żołądka niezbędne jest zastosowanie chemioterapii, a w niektórych przypadkach także radioterapii. Obie te techniki można zastosować przed operacją i po niej.

 

Paliatywna opieka nad chorymi na raka żołądka obejmuje chemioterapię paliatywną, chirurgiczne usuwanie tkanek nowotworowych, leczenie bólu i innych objawów, np. nudności, oraz pomoc psychologiczną. Wykonuje się także operacje mające na celu wydłużenie życia chorego, np. zespolenie omijające, tworzące połączenie między kolejnymi odcinkami układu pokarmowego z ominięciem guza, czy gastrostomii – połączenia żołądka ze skórą. Gastrostomia pozwala na podawanie pokarmu bezpośrednio do żołądka.

 

Ile się żyje z rakiem żołądka? Zależy to od tego:

 • jak wcześnie wykryto chorobę,
 • czy możliwe jest całkowite usunięcie nowotworu,
 • czy rak odpowiada na stosowane leczenie,
 • jaki jest ogólny stan zdrowia chorego.

 

W zaawansowanej postaci tej choroby żołądka rokowanie jest niskie – przeżywalność pięcioletnia wynosi od 20 do 30 procent. Rak żołądka wykryty we wczesnym stadium ma przeżywalność pięcioletnią wynoszącą 90 procent.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Kobieta w beżowym swetrze. Zbliżenie na talię.
Pixabay/foundry/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Objawy raka żołądka: nudności, brak apetytu i wzdęcia
Rak żołądka jest jednym z rzadziej występujących nowotworów, jednak nadal wielu pacjentów w szpitalach jest hospitalizowanych z tego powodu. Rak żołądka to groźna choroba układu pokarmowego, a rozpoznanie jej zaczyna się od niewinnych objawów, które łatwo pominąć – nudności, brak apetytu i wzdęcia.

Rak żołądka jest jednym z rzadziej występujących nowotworów, jednak nadal wielu pacjentów w szpitalach jest hospitalizowanych z tego powodu. Rak żołądka to groźna choroba układu pokarmowego, a rozpoznanie jej zaczyna się od niewinnych objawów, które łatwo pominąć – nudności, brak apetytu i wzdęcia.   Rak żołądka jest nowotworem, który często jest wykrywany zbyt późno, dlatego jest na wysokim, trzecim miejscu wśród śmiertelności nowotworów. Częściej zapadają na tę chorobę mężczyźni. Przyczyną raka żołądka może być dieta, składająca się głównie z silnie przetworzonych, niezdrowych produktów, ale również palenie papierosów , nadużywanie alkoholu oraz dziedziczenie choroby po krewnym. Wczesne objawy raka żołądka Objawy raka żołądka mogą być na początku niezauważane przez samego chorego. Dlatego warto bacznie przyglądać się sobie i obserwować zachowanie organizmu. Objawy niepokojące wczesnego stadium raka żołądka to: wymioty, ból brzucha, nudności, wymioty, brak apetytu, a późniejsza utrata wagi, wzdęcia, krew w stolcu , krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego.   Jeżeli zauważasz kilka z tych objawów, a sytuacja trwa ponad dwa miesiące – zgłoś się do lekarza, który powinien skierować cię na gastroskopię. Jest to zabieg nieprzyjemny, jednak w obliczu takiej choroby, nie powinieneś go odkładać na później. W przypadku, gdy lekarz zacznie podejrzewać raka żołądka, zleci dodatkowe prześwietlenie górnych odcinków układu pokarmowego z kontrastem. W diagnozie badaniem pomocniczym może okazać się również wykonanie ultrasonografu czy tomografii komputerowej. Objawy zaawansowanego stadium raka żołądka Objawy raka żołądka w...

Układ trawienny
© ag visuell/Fotolia.com
Styl życia
Jak rozpoznać raka jelita grubego?
Rak jelita grubego to jeden z najcięższych rodzajów nowotworu. W Polsce tylko 28% osób chorujących na raka jelita grubego przeżywa 5 lat. Średnia europejska w tym względzie wynosi 50%.

Rak jelita grubego to jeden z najcięższych rodzajów nowotworu. W Polsce tylko 28% osób chorujących na raka jelita grubego przeżywa 5 lat. Średnia europejska w tym względzie wynosi 50%.   Rak jelita grubego jest nowotworem złośliwym, który plasuje się na drugim miejscu pod względem zachorowalności w Europie. Każdego roku stwierdza się jego rozwój u ponad 400 tysięcy Europejczyków. Ponieważ tylko wczesne wykrycie choroby daje szansę na wyleczenie, aż połowa osób z tej grupy umiera ze względu na późno postawioną diagnozę. Jakie objawy daje rak jelita grubego? Rak jelita grubego to choroba, która przez długi czas może się ukrywać i nie dawać objawów. Pojawiają się one dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Objawy, które powinny wzbudzić czujność to: zaobserwowanie obecności krwi w stolcu, co oznacza pozytywny wynik tekstu na krew utajoną. Poza tym może pojawić się krwawienie z odbytu.   Sygnałem jest także nagła, trudna do wytłumaczenia zmiana rytmu wypróżnień , na przykład niespodziewana biegunka z jednoczesnym odchodzeniem gazów. Objawem raka mogą być też zaparcia, które spowodowane są zwężeniem jelita. Jeśli rak wejście w zaawansowane stadium, tkanka nowotworowa może doprowadzić do niedrożności jelita grubego. Podejrzenie raka może nasuwać także zmiana kształtu stolca.   Innym objawem raka jelita grubego jest ogólna zła kondycja fizyczna człowieka . Cierpi on na gorączkę, jest osłabiony i bardziej podatny na zmęczenie. Ponadto diagnozuje się u niego anemię, zauważalne jest też chudnięcie . Mogą mu również doskwierać dolegliwości w dolnej części brzucha, a także nudności i wymioty. Dodatkowo mogą wystąpić problemy z przełykaniem. Rak jelita grubego należy do najgroźniejszych. Jedną z przyczyn nowotworu jelita grubego są nałogi.  Wczesne stadium raka jelita grubego przebiega łagodnie. Po...

Przygotowanie pacjenta do chemioterapii
© Trish23/Fotolia.com
Styl życia
Metody leczenia raka jelita grubego
Rak jelita grubego objawia się m. in. krwią w kale i bólem w dolnej części brzucha. Przyczyną tej choroby najczęściej są polipy narastające na ścianie jelita w formie guzków i uwypukleń. Jak leczy się ten drugi pod względem zachorowalności w Europie nowotwór?

Rak jelita grubego objawia się m. in. krwią w kale i bólem w dolnej części brzucha. Przyczyną tej choroby najczęściej są polipy narastające na ścianie jelita w formie guzków i uwypukleń. Jak leczy się ten drugi pod względem zachorowalności w Europie nowotwór? Rokowania w przypadku stwierdzenia raka jelita grubego Stopień zaawansowania choroby w momencie podjęcia leczenia jest najważniejszym czynnikiem w rokowaniu. W przypadku pierwszego stopnia szanse na przeżycie więcej niż 5 lat dzięki leczeniu ma 70-90% chorych , gdy wykryje się nowotwór drugiego stopnia, odsetek osób, które będą żyły dłużej niż 5 lat, wynosi 62-72%. Jeżeli leczenie podejmie się w trzecim stadium choroby, tylko 46-55% chorych ma szansę na przeżycie ponad 5 lat. Natomiast leczenie od czwartego stadium zaawansowania choroby daje szanse na przeżycie ponad 5 lat już tylko grupie 12-17% pacjentów. Jak leczy się raka jelita grubego? Problemem w leczeniu raka jelita grubego jest nawrót choroby. Ryzyko powrotu dotyczy chorych, u których wykryto nowotwór w drugim i trzecim stopniu zaawansowania choroby.   Gdy nowotwór rozpozna się we wczesnym etapie i nie ma przerzutów, najskuteczniejszą metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie guza . W czasie laparotomii usuwa się guz, fragment jelita i przylegające do niego węzły chłonne.   Czasami przeprowadza się kolostomię , czyli tzw. sztuczny odbyt, aby kał zbierał się w worku założonym na sztuczny odbyt. To rozwiązanie stosowane jest tymczasowo na okres zagojenia się ran po operacji albo stale w przypadku, gdy usunięto cały dolny odcinek jelita oraz gdy stwierdzono nowotwory odbytnicy.   Kolejną metodą leczenia raka jelita grubego jest chemioterapia. Podawany zestaw leków niszczy szybko dzielące się komórki, również te nowotworowe. Chemioterapię podaje się przed operacją, aby zmniejszyć rozmiar nowotworu, a także...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner