Kobieta trzyma się za brzuch.
©maroke/Fotolia.com
Styl życia

Choroby żołądka: rak żołądka – objawy, leczenie, rokowanie

Rak jako jedna z najpoważniejszych chorób żołądka wymaga leczenia inwazyjnego. Stosuje się leczenie operacyjne, chemioterapię, a czasem też radioterapię. Choroby żołądka powodują zwykle te same objawy, m.in. bóle brzucha, nudności i wymioty, wzdęcia czy krew w stolcu.

Rak jako jedna z najpoważniejszych chorób żołądka wymaga leczenia inwazyjnego. Stosuje się leczenie operacyjne, chemioterapię, a czasem też radioterapię. Choroby żołądka powodują zwykle te same objawy, m.in. bóle brzucha, nudności i wymioty, wzdęcia czy krew w stolcu.

 

Choroby żołądka, w tym nowotwór, diagnozuje się dzięki gastroskopii, tomografii komputerowej i rezonansowi magnetycznemu. Pomocniczo niekiedy stosuje się badanie ultrasonograficzne (endoskopowe, czyli wykonywane od wewnątrz). Żeby wdrożyć odpowiednie leczenie, ważne jest diagnozowanie także na podstawie występujących objawów.

 

Objawy raka żołądka

 

Wczesne objawy raka żołądka nie są charakterystyczne, przypominają dolegliwości powodowane przez inne choroby żołądka i jelit. We wczesnym stadium mogą występować:

 • uczucie pełności,
 • szybko pojawiające się uczucie sytości,
 • utrata apetytu i w konsekwencji spadek wagi ciała,
 • bóle w nadbrzuszu.

 

W miarę postępu choroby nowotworowej żołądka pojawiają się także:

 • nudności i wymioty,
 • wzdęcia,
 • zgaga,
 • pieczenie w żołądku,
 • osłabienie,
 • krew w stolcu (tzw. stolec smolisty), rzadziej wymioty z krwią.

 

Objawy raka żołądka nasilają się po posiłkach, a na czczo mogą nawet całkowicie ustępować. Gdy rak żołądka daje przerzuty, a choroba jest mocno zaawansowana, można zaobserwować powiększenie nadobojczykowych węzłów chłonnych, wodobrzusze, powiększenie wątroby oraz poważne zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Guz może być wyczuwalny palpacyjnie (dotykowo) przez powłoki skórne. Zlokalizowany jest w okolicy pępka. Przerzuty raka żołądka do innych narządów mogą być widoczne w badaniach obrazowych.

 

Leczenie nowotworowej choroby żołądka i rokowanie

 

Leczenie raka żołądka jest trudne, ponieważ w większości przypadków choroba wykrywana jest w zaawansowanym stadium. Pierwszym wyborem spośród metod leczenia jest metoda chirurgiczna. Polega ona na usunięciu raka i otaczających go zdrowych tkanek, czasem wymagane jest usunięcie całego żołądka. Dodatkowo wycina się także węzły chłonne nadobojczykowe. Wczesne wykrycie raka żołądka pozwala zachować żołądek w całości, ale niezbędne jest usunięcie jego śluzówki (mukozektomia).

 

W zaawansowanym stadium oprócz usunięcia raka żołądka niezbędne jest zastosowanie chemioterapii, a w niektórych przypadkach także radioterapii. Obie te techniki można zastosować przed operacją i po niej.

 

Paliatywna opieka nad chorymi na raka żołądka obejmuje chemioterapię paliatywną, chirurgiczne usuwanie tkanek nowotworowych, leczenie bólu i innych objawów, np. nudności, oraz pomoc psychologiczną. Wykonuje się także operacje mające na celu wydłużenie życia chorego, np. zespolenie omijające, tworzące połączenie między kolejnymi odcinkami układu pokarmowego z ominięciem guza, czy gastrostomii – połączenia żołądka ze skórą. Gastrostomia pozwala na podawanie pokarmu bezpośrednio do żołądka.

 

Ile się żyje z rakiem żołądka? Zależy to od tego:

 • jak wcześnie wykryto chorobę,
 • czy możliwe jest całkowite usunięcie nowotworu,
 • czy rak odpowiada na stosowane leczenie,
 • jaki jest ogólny stan zdrowia chorego.

 

W zaawansowanej postaci tej choroby żołądka rokowanie jest niskie – przeżywalność pięcioletnia wynosi od 20 do 30 procent. Rak żołądka wykryty we wczesnym stadium ma przeżywalność pięcioletnią wynoszącą 90 procent.

 

Kobieta w beżowym swetrze. Zbliżenie na talię.
Pixabay/foundry/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Objawy raka żołądka: nudności, brak apetytu i wzdęcia
Rak żołądka jest jednym z rzadziej występujących nowotworów, jednak nadal wielu pacjentów w szpitalach jest hospitalizowanych z tego powodu. Rak żołądka to groźna choroba układu pokarmowego, a rozpoznanie jej zaczyna się od niewinnych objawów, które łatwo pominąć – nudności, brak apetytu i wzdęcia.

Rak żołądka jest jednym z rzadziej występujących nowotworów, jednak nadal wielu pacjentów w szpitalach jest hospitalizowanych z tego powodu. Rak żołądka to groźna choroba układu pokarmowego, a rozpoznanie jej zaczyna się od niewinnych objawów, które łatwo pominąć – nudności, brak apetytu i wzdęcia.   Rak żołądka jest nowotworem, który często jest wykrywany zbyt późno, dlatego jest na wysokim, trzecim miejscu wśród śmiertelności nowotworów. Częściej zapadają na tę chorobę mężczyźni. Przyczyną raka żołądka może być dieta, składająca się głównie z silnie przetworzonych, niezdrowych produktów, ale również palenie papierosów , nadużywanie alkoholu oraz dziedziczenie choroby po krewnym. Wczesne objawy raka żołądka Objawy raka żołądka mogą być na początku niezauważane przez samego chorego. Dlatego warto bacznie przyglądać się sobie i obserwować zachowanie organizmu. Objawy niepokojące wczesnego stadium raka żołądka to: wymioty, ból brzucha, nudności, wymioty, brak apetytu, a późniejsza utrata wagi, wzdęcia, krew w stolcu , krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego.   Jeżeli zauważasz kilka z tych objawów, a sytuacja trwa ponad dwa miesiące – zgłoś się do lekarza, który powinien skierować cię na gastroskopię. Jest to zabieg nieprzyjemny, jednak w obliczu takiej choroby, nie powinieneś go odkładać na później. W przypadku, gdy lekarz zacznie podejrzewać raka żołądka, zleci dodatkowe prześwietlenie górnych odcinków układu pokarmowego z kontrastem. W diagnozie badaniem pomocniczym może okazać się również wykonanie ultrasonografu czy tomografii komputerowej. Objawy zaawansowanego stadium raka żołądka Objawy raka żołądka w...

przestraszona dziewczyna
Flickr/martinak15/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Rak jelita grubego – poznaj symptomy choroby
Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Nowotwór umiejscawia się przeważnie po lewej części jelita. Rak często powoduje przerzuty na wątrobę, płuca, jajniki, mózg czy kości.

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Nowotwór  umiejscawia się przeważnie po lewej części jelita. Rak często powoduje przerzuty na wątrobę, płuca, jajniki, mózg czy kości. Czynniki ryzyka zachorowania na raka jelita grubego Choroba częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet i pojawia się przeważnie po 50. roku życia. Osoby otyłe są bardziej narażone na chorobę niż osoby szczupłe, dlatego też brak sportu, wysiłku fizycznego także jest czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia nowotworu. Kolejną przyczyną jest niewłaściwa dieta (bogata w czerwone mięso, tłuszcze zwierzęce i z małą ilością spożywanych warzyw i owoców). Spożywanie w dużych ilościach alkoholu i palenie papierosów również zwiększają ryzyko na pojawienie się choroby. Decydują też o tym czynniki genetyczne, dlatego jeśli któryś z krewnych chorował na raka jelita grubego to jest większe ryzyko pojawienia się choroby. Objawy raka jelita grubego Wczesne stadium raka przebiega bezobjawowo. Najczęstsze, groźne oznaki pojawiają się w zaawansowanej fazie choroby i są to: 1. krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które jest widoczne gołym okiem, gdyż występuje krew w stolcu po defekacji, 2. zmiana rozmiaru i kształtu stolca, 3. biegunki i zaparcia, 4. skurcze i ból brzucha, 5. nudności i wymioty, 6. uczucie pieczenia w okolicy serca.   Niekiedy występuje też spadek masy ciała, utrata apetytu, osłabienie, anemia i gorączka. Nowotwór jelita grubego przeważnie rozwija się z polipów okrężnicy lub odbytnicy. Rak rozrasta się bardzo powoli i potrzebuje od 10-20 lat aby doszło do zaawansowanego stadium choroby. Wykryty we wczesnej fazie jest uleczalny. Jeśli unikasz warzyw, a jesz pokarm bogaty w tłuszcze jesteś bardziej...

Układ trawienny
© ag visuell/Fotolia.com
Styl życia
Jak rozpoznać raka jelita grubego?
Rak jelita grubego to jeden z najcięższych rodzajów nowotworu. W Polsce tylko 28% osób chorujących na raka jelita grubego przeżywa 5 lat. Średnia europejska w tym względzie wynosi 50%.

Rak jelita grubego to jeden z najcięższych rodzajów nowotworu. W Polsce tylko 28% osób chorujących na raka jelita grubego przeżywa 5 lat. Średnia europejska w tym względzie wynosi 50%.   Rak jelita grubego jest nowotworem złośliwym, który plasuje się na drugim miejscu pod względem zachorowalności w Europie. Każdego roku stwierdza się jego rozwój u ponad 400 tysięcy Europejczyków. Ponieważ tylko wczesne wykrycie choroby daje szansę na wyleczenie, aż połowa osób z tej grupy umiera ze względu na późno postawioną diagnozę. Jakie objawy daje rak jelita grubego? Rak jelita grubego to choroba, która przez długi czas może się ukrywać i nie dawać objawów. Pojawiają się one dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Objawy, które powinny wzbudzić czujność to: zaobserwowanie obecności krwi w stolcu, co oznacza pozytywny wynik tekstu na krew utajoną. Poza tym może pojawić się krwawienie z odbytu.   Sygnałem jest także nagła, trudna do wytłumaczenia zmiana rytmu wypróżnień , na przykład niespodziewana biegunka z jednoczesnym odchodzeniem gazów. Objawem raka mogą być też zaparcia, które spowodowane są zwężeniem jelita. Jeśli rak wejście w zaawansowane stadium, tkanka nowotworowa może doprowadzić do niedrożności jelita grubego. Podejrzenie raka może nasuwać także zmiana kształtu stolca.   Innym objawem raka jelita grubego jest ogólna zła kondycja fizyczna człowieka . Cierpi on na gorączkę, jest osłabiony i bardziej podatny na zmęczenie. Ponadto diagnozuje się u niego anemię, zauważalne jest też chudnięcie . Mogą mu również doskwierać dolegliwości w dolnej części brzucha, a także nudności i wymioty. Dodatkowo mogą wystąpić problemy z przełykaniem. Rak jelita grubego należy do najgroźniejszych. Jedną z przyczyn nowotworu jelita grubego są nałogi.  Wczesne stadium raka jelita grubego przebiega łagodnie. Po...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik