Kobieta przy mikroskopie
©adam121/Fotolia
Styl życia

Hiperaldosteronizm pierwotny i wtórny

Hiperaldosteronizm jest jedną z chorób nadnerczy. Powoduje go nadmierne wydzielanie aldosteronu. Zwiększona produkcja tego hormonu zmniejsza wydalanie wody i sodu w nerkach oraz zwiększa wydalanie potasu. Ma to szereg konsekwencji zdrowotnych, prowadzi m.in. do nadciśnienia tętniczego.

Hiperaldosteronizm jest jedną z chorób nadnerczy. Powoduje go nadmierne wydzielanie aldosteronu. Zwiększona produkcja tego hormonu zmniejsza wydalanie wody i sodu w nerkach oraz zwiększa wydalanie potasu. Ma to szereg konsekwencji zdrowotnych, prowadzi m.in. do nadciśnienia tętniczego.

Hiperadosteronizm – przyczyny

Hiperaldosteronizm ma dwie postacie: pierwotną i wtórną. Hiperaldosteronizm pierwotny spowodowany jest przez guza nadnercza (gruczolaka) lub przerost warstwy kłębkowej kory nadnerczy. Hiperaldosteronizm pierwotny określany jest też jako zespół Conna.

 

Wtórna postać hiperaldosteronizmu może być wynikiem obniżenia objętości krwi, utraty sodu i zwiększenia stężenia potasu. Przyczyną tego procesu bywa guz nerki lub genetyczna choroba, zespół Barttera, która powoduje nadmierne wydalanie chloru i sodu, co prowadzi do wzmożonego wydzielania reniny i podniesienia ciśnienia krwi.

Hiperadosteronizm – objawy

Do objawów hiperaldosteronizmu należą:

  • wywołane przez niskie stężenie potasu osłabienie mięśni,
  • spowodowane dużym stężeniem sodu nadciśnienie tętnicze,
  • częstomocz,
  • wielomocz,
  • ciągłe odczuwanie pragnienia.

W celach diagnostycznych w badaniach laboratoryjnych oznacza się stężenie aldosteronu, potasu i sodu. O hiperaldosteronizmie świadczy podwyższone stężenie aldosteronu, niskie stężenie potasu i wysokie stężenie sodu. Jeśli podejrzewa się obecność guza kory nadnerczy, zleca się też wykonanie badań obrazowych, np. USG.

Hiperadosteronizm – leczenie

Jeśli badania diagnostyczne wykażą obecność gruczolaka, przeprowadza się chirurgiczną operację usunięcia guza lub całego nadnercza. Najczęściej wykonuje się ją laparoskopowo.

 

Stosowane są też leki moczopędne, które zmniejszają zwrotną absorpcję sodu.

 

Jeśli hiperaldosteronizm jest spowodowany przez przerost kory nadnerczy lub guz, którego nie można usunąć, leczy się go farmakologicznie. Podaje się wówczas spironolakton lub eplerenon – antagonistów receptora aldosteronowego.

Prześwietlenie, widać nadnercza i nerki.
©7activestudio/fotolia
Styl życia
Gruczolak nadnerczy: zazwyczaj niezłośliwa zmiana w obrębie nadnerczy i jej objawy
Gruczolak nadnerczy może wydzielać hormony, jednak nie zawsze tak się dzieje. Daje objawy ze strony układu krążenia, nerwowego, a także pokarmowego i moczowego. Może też wywoływać zaburzenia w funkcjonowaniu układu rozrodczego.

Gruczolak nadnerczy może wydzielać hormony, jednak nie zawsze tak się dzieje. Daje objawy ze strony układu krążenia, nerwowego, a także pokarmowego i moczowego. Może też wywoływać zaburzenia w funkcjonowaniu układu rozrodczego. Ludzie mają po dwa nadnercza, które produkują hormony niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu . Za ich wydzielanie odpowiadają kora i rdzeń nadnerczy. W ich wnętrzu mogą tworzyć się różnorodne zmiany: guzy nowotworowe, nienowotworowe, w tym gruczolaki. Gruczolak nadnerczy – charakterystyka Gruczolak ma swoje źródło w tkance gruczołowej, która produkuje hormony, sam jednak nie musi ich wytwarzać. Gruczolak najczęściej jest wykrywany podczas tomografii komputerowej klatki piersiowej bądź jamy brzusznej lub USG jamy brzusznej. Tak zdiagnozowany guz określa się jako incydentaloma, tzw. przypadkowiak. Nie daje on zwykle objawów . Ma rozmiar większy niż 1 cm. Druga postać gruczolaka to taki, który wytwarza hormony nadnerczy w nadmiernej ilości. Objawy gruczolaka nadnerczy Gruczolak nadnerczy daje objawy dopiero wtedy, gdy wydziela hormony. Symptomy występowania gruczolaka to: zmiany skórne, np. purpurowy odcień skóry, zmniejszenie jej grubości, trądzik, zespół Cushinga (nadmierne wydzielanie glikokortykoidów) , zaburzenia miesiączkowania, osteoporoza , otyłość z otłuszczeniem pojawiającym się jedynie nad obojczykami, na karku, brzuchu i twarzy, hirsutyzm (owłosienie typu męskiego występujące u kobiet), zaburzenia nastroju lub problemy ze strony układu nerwowego: bezsenność, nadmierna senność, chwiejność emocjonalna, depresja, cukrzyca, osłabienie, a nawet zanik mięśni, w tym osłabienie całego organizmu, zmniejszenie odporności, wrzody dwunastnicy i żołądka, zwiększenie ilości oddawanego moczu,...

Pacjent jest na wizycie w gabinecie lekarskim
©Syda Productions/Fotolia
Styl życia
Masz nadciśnienie? Być może cierpisz na zespół Conna, czyli hiperaldosteronizm
Pierwotny hiperaldosteronizm, czyli inaczej zespół Conna, to choroba polegająca na zwiększonym wydzielaniu aldosteronu, czyli hormonu kory nadnerczy. Najczęściej wywołuje ją gruczolak lub przerost kory nadnerczy. Chorobie towarzyszy wysokie ciśnienie krwi, osłabienie mięśni i częste oddawanie moczu.

Pierwotny hiperaldosteronizm, czyli inaczej zespół Conna, to choroba polegająca na zwiększonym wydzielaniu aldosteronu, czyli hormonu kory nadnerczy. Najczęściej wywołuje ją gruczolak lub przerost kory nadnerczy. Chorobie towarzyszy wysokie ciśnienie krwi, osłabienie mięśni i częste oddawanie moczu.   Po raz pierwszy, w 1954 roku, chorobę opisał amerykański endokrynolog, Jerome W. Conn. Przyczyny zespołu Conna Pierwotny hiperaldosteronizm w większości przypadków jest wywołany przez dwustronny idiopatyczny przerost nadnerczy – odpowiada za około 60% wszystkich przypadków. Drugą najczęstszą przyczyną – u 30% chorych osób – jest gruczolak nadnerczy . Oprócz tego zespół Conna może być też wynikiem pierwotnego przerostu nadnerczy lub dziedzicznego hiperaldosteronizmu. Objawy pierwotnego hiperaldosteronizmu Hiperaldosteronizm pojawia się zwykle u osób w wieku 30-50 lat, przy czym częściej cierpią na niego kobiety niż mężczyźni. Najważniejszym objawem jest nadciśnienie tętnicze . W związku z tym zespół Conna należy podejrzewać u każdej osoby, która cierpi na wysokie ciśnienie.   Do innych najbardziej charakterystycznych objawów zespołu Conna należą: przewlekłe uczucie zmęczenia , wielomocz, czyli oddawanie nadmiernej ilości moczu – więcej niż 3 litry na dobę, ciągłe odczuwanie dużego pragnienia, drętwienie i mrowienie kończyn , bóle głowy, zaburzenia widzenia.   Część z nich, jak np. migreny i problemy ze wzrokiem, mogą być konsekwencją nadciśnienia. Diagnoza zespołu Conna Zespół Conna diagnozuje na podstawie dodatkowych badań. Oznacza się: poziom aldosteronu – w hiperaldosteronizmie jest podwyższony, poziom aktywności reniny (enzym wpływający na ciśnienie krwi) – u osób chorych jest niska. Dodatkowo wykonuje się badanie biochemiczne surowicy w celu...

przyczyny niedoczynności kory nadnerczy
©Stasique/Fotolia
Styl życia
Niedoczynność nadnerczy pierwotna i wtórna – przyczyny choroby
Niedoczynność nadnerczy diagnozuje się u 5 na 10 tysięcy osób. Nadnercza znajdują się nad nerkami (po obu stronach), zbudowane są z rdzenia i kory. Ich funkcją jest produkcja hormonów: kortyzolu (glikokortykosteroidu) – odpowiada za stres psychiczny i fizyczny, kontroluje ciśnienie tętnicze, reguluje poziom glukozy we krwi oraz rozkładanie tłuszczu; aldosteronu – (mineralokortykosteroidu) – odpowiada za kontrolę ciśnienia tętniczego oraz regulację stężenia sodu i potasu we krwi; a także dehydroepiandrosteronu (DHEA) – bierze udział m.in. w rozwoju owłosienia pachowego i łonowego.

Niedoczynność nadnerczy diagnozuje się u 5 na 10 tysięcy osób. Nadnercza znajdują się nad nerkami (po obu stronach), zbudowane są z rdzenia i kory. Ich funkcją jest produkcja hormonów: kortyzolu (glikokortykosteroidu) – odpowiada za stres psychiczny i fizyczny, kontroluje ciśnienie tętnicze, reguluje poziom glukozy we krwi oraz rozkładanie tłuszczu; aldosteronu – (mineralokortykosteroidu) – odpowiada za kontrolę ciśnienia tętniczego oraz regulację stężenia sodu i potasu we krwi; a także dehydroepiandrosteronu (DHEA) – bierze udział m.in. w rozwoju owłosienia pachowego i łonowego. Niedoczynność nadnerczy a choroba Addisona Choroba Addisona to schorzenie, które powoduje powolne uszkadzanie gruczołów nadnerczy. Jest to tzw. pierwotna niedoczynność kory nadnerczy. Do zaburzenia pracy nadnerczy może prowadzić gruźlica , nowotwory i choroby przysadki. Niedoczynność nadnerczy a kłopoty z przysadką Kiedy przysadka nie pracuje tak, jak powinna mamy do czynienia z wtórną niedoczynnością kory nadnerczy. Przyczyną uszkodzenia płatu przysadki jest najczęściej długotrwała steroidoterapia (leczenie sterydami). Zaburzenia w pracy przysadki mogą być także spowodowane guzami, napromieniowaniem, zawałem czy nowotworami. Wtórną niedoczynność nadnerczy diagnozuje się u 60% chorych. Niedoczynność nadnerczy spowodowana nadmiernym wydzielaniem aldosteronu Zbyt duża ilość aldosteronu prowadzi do większego wydalania potasu kosztem sodu i wody . Schorzenie najczęściej dotyka kobiety w wieku 30-50 lat. Na niedoczynność nadnerczy spowodowaną nadmiernym wydzielaniem aldosteronu szczególnie narażone są osoby stosujące doustną antykoncepcję , leki moczopędne, chorujące na marskość wątroby i niewydolność krążenia.

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner