Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
kobieta w wannie
Flickr/RenaudPhoto/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia

Badanie markerów nowotworowych w diagnostyce raka

Markery nowotworowe takie jak: CEA, AFP i CA 125 to specyficzne substancje wykrywane u osób chorych na nowotwór. Ich obecność można wykryć w płynach ustrojowych lub tkankach. Dzięki badaniu znaczników nowotworowych można określić sposób leczenia, monitorować przebieg chemioterapii i szacować efekty kuracji.

Markery nowotworowe takie jak: CEA, AFP i CA 125 to specyficzne substancje wykrywane u osób chorych na nowotwór. Ich obecność można wykryć w płynach ustrojowych lub tkankach. Dzięki badaniu znaczników nowotworowych można określić sposób leczenia, monitorować przebieg chemioterapii i szacować efekty kuracji.

Markery nowotworowe, czyli substancje obecne u osób cierpiących na nowotwór

Markery nowotworowe, czy też znaczniki nowotworowe, to substancje w moczu, krwi lub w wycinkach tkanek, obecne u osób cierpiących na choroby nowotworowe. Identyfikacja markerów wymaga bardziej specjalistycznych analiz niż typowe testy diagnostyczne, jakimi posługuje się onkologia. Określenie ich rodzaju i stężenia umożliwia postawienie diagnozy i ocenę stopnia ryzyka oraz poziom zaawansowania choroby. Spadek poziomu markera wskazuje na skuteczność prowadzonego leczenia. Markery nowotworowe wytwarzane są przez komórki guza, ale i przez zdrowe komórki. Jest to reakcja na proces patofizjologiczny zachodzący w organizmie.

Badanie znaczników nowotworowych

Oznaczanie markerów to badanie wycinków tkanek, białek, komórek, i próbek DNA oraz RNA. Najpopularniejszą metodą jest wykonanie badania krwi, które można wykonać niemalże w każdym laboratorium. Badanie znaczników nowotworowych nie jest całkowicie miarodajne. Jest to raczej badanie pomocnicze, ze względu na fakt, że samo wykrycie antygenów nowotworu nie musi oznaczać, że osoba cierpi na nowotwór. Niektóre znaczniki nowotworowe towarzyszą także innym chorobom, a innym razem, mimo nowotworu, markery nie są wykrywane.

CEA, AFP, CA 125 – przegląd wybranych markerów nowotworowych

CEA – antygen rakowo-płodowy CEA to białko płodowe. Jest wytwarzany w jelitach, trzustce i wątrobie. Podwyższone stężenie CEA we krwi towarzyszy wielu nowotworom (m.in. żołądka, sutka, jelita), a także chorobom takim jak: rozedma płuc, zapalenie trzustki, chorobie Crohna. Wyższa wartość antygenu karcinoembrionalnego występuje także u palaczy tytoniu, alkoholików i kobiet ciężarnych.

 

AFP – czyli alfa-fetoproteina. AFP jest produkowanym w życiu płodowym białkiem (dlatego u dorosłych występują jego śladowe ilości). Stężenie AFP wzrasta w ciąży. Badanie alfa-fetoproteiny wykonuje się, aby wykryć i obserwować leczenie pierwotnych nowotworów wątroby (wzrasta u 80% chorych), zarodkowych nowotworów jąder i jajników, przy przewlekłych zapaleniach wątroby i w kontroli terapii marskości wątroby. Podwyższone stężenie markera AFP może także świadczyć o nowotworach układu pokarmowego z przerzutami na wątrobę.

 

CA 125 – ma szczególną wartość przy diagnostyce nowotworu jajnika (jego stężenie wzrasta u 80% chorych). Marker CA 125 pozwala obserwować przebieg choroby i efekty chemioterapii. Podwyższona wartość CA 125 towarzyszy także nowotworom płuc, przewodu pokarmowego, sutka i endometrium. Poziom markera CA 125 u zdrowych kobiet wynosi zwykle do 35 j/ml (aby wykluczyć maksymalną ilość błędnych wyników jako dolną granicę przyjmuje się 65 j/ml). Wartość antygenu nowotworowego do 300 j/ml jest oznaką miesiączki, zapalenia wątroby, marskości wątroby, I trymestru ciąży, zapalenia przydatków i chorób autoimmunologicznych. Badanie markera CA 125 nie daje pewnego wyniku potwierdzającego obecność nowotworu. Nie każda kobieta z podwyższonym antygenem CA 125 cierpi na nowotwór jajnika. Dlatego badanie poziomu tego markera należy traktować jako uzupełnienie USG (ultrasonografu) lub badania ginekologicznego.

 

CA 19-9 – to marker nowotworu przewodu pokarmowego. Jest specyficznym markerem raka trzustki, ale jego podwyższony poziom wskazuje też złośliwy nowotwór jelita grubego i pęcherzyka żółciowego. Wskazuje miejscowe odnowienia choroby i przerzuty, ale nie jest wskaźnikiem wczesnych stadiów choroby. W chorobach nowotworowych wartość CA 19-9 wzrasta do 1000 (a nawet kilku tysięcy) U/ml, gdzie norma stężenia CA 19-9 u osoby zdrowej jest zwykle niska i wynosi poniżej 37 U/ml. Wartość markera CA 19-9 100 U/ml do 500 U/ml oznacza zwykle choroby takie jak: zapalenie wątroby, trzustki lub układu pokarmowego.

 

CA 15-3 – badanie markera CA 15-3 wykonywane jest w celu leczenia raka piersi. Podwyższone stężenie CA 15-3 występuje u ok. 10% kobiet chorych na raka piersi bez przerzutów i u 70% kobiet z przerzutami nowotworu. Nieznacznie podniesiony marker CA 15-3 może też pojawić się u osób zdrowych lub chorych na raka jelita grubego, płuca czy marskość wątroby.

 

Markery nowotworowe można zbadać w punktach pobrań lub w pakietach badań dostępnych w wybranych placówkach medycznych. Samo badanie można wykonać w ramach refundacji NFZ, jeśli posiadamy skierowanie od lekarza. Gdy chcemy je wykonać na własną rękę, musimy liczyć się z kosztami (oznaczenie jednego markera to ok. 30-100 zł).


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Lekarz trzyma pacjenta za rękę
©rocketclips/Fotolia
Styl życia
Zespół wyniszczenia organizmu w chorobach nowotworowych
Kacheksja nowotworowa rozwija się u 80% osób w nieuleczalnych stadiach raka. Związane jest to ze znacznym ubytkiem masy ciała, utratą łaknienia i rozpadem tkanki mięśniowej.

Kacheksja nowotworowa rozwija się u 80% osób w nieuleczalnych stadiach raka. Związane jest to ze znacznym ubytkiem masy ciała, utratą łaknienia i rozpadem tkanki mięśniowej. Kacheksja nowotworowa – objawy wyniszczenia organizmu Kacheksja nowotworowa najczęściej obserwowana jest w przebiegu nowotworów: prostaty, płuc, trzustki, przełyku, żołądka, jelita grubego, odbytu i piersi oraz chłoniaków nieziarniczych.   W ocenie klinicznej kacheksji nowotworowej bierze się pod uwagę szerokie spektrum dolegliwości, do najczęściej wymienianych należą: znaczny ubytek masy ciała, jadłowstręt, mdłości, wymioty, upośledzona perystaltyka jelit oraz upośledzone wchłanianie składników odżywczych z pokarmu, depresja , zmęczenie i apatia, zaburzenia czucia, niedokrwistość, redukcja i zaniki tkanki mięśniowej, obrzęki. Kacheksja nowotworowa – przyczyny chorobowego wyniszczenia organizmu W różnych typach nowotworów przebieg kacheksji wygląda inaczej. Wpływ na to ma przede wszystkim miejsce występowania zmian złośliwych oraz zabiegi wykonywane w trakcie ich leczenia. Spadek masy ciała przy nowotworach układu pokarmowego, takich jak: rak przełyku, żołądka lub wątroby będzie znacznie szybszy niż w raku piersi czy płuc. Przy niektórych terapiach, szczególnie wykorzystujących leki sterydowe, spadek masy ciała uwidacznia się z dużym opóźnieniem. Ważne jest wczesne zdiagnozowanie kacheksji nowotworowej, aby jak najszybciej podjąć leczenie. Kacheksja nowotworowa – leczenie kacheksji nowotworowej Leczenie kacheksji nowotworowej ma prowadzić przede wszystkim do ogólnej poprawy stanu zdrowia. Polega na unormowaniu choroby podstawowej (czyli nowotworu) – jeżeli jest to możliwe, poprawie łaknienia poprzez redukcję mdłości i wymiotów,...

kobieta poddająca się zabiegowi terapii światłem
©freepeoplea/Fotolia
Styl życia
Fotodynamika – nadzieja dla chorych na raka
Fotodynamika to nowoczesna metoda leczenia zmian przednowotworowych i nowotworowych, która opiera się na współdziałaniu światła, tlenu i fotouczulacza. Połączenie tych trzech składników umożliwia zniszczenie zmian patologicznych – wytwarza się reaktywna forma tlenu. Dzięki głowicy z wziernikiem możliwe jest monitorowanie zmiany chorobowej. Po podaniu protoporfiryny (substancja, która przenika tkanki nowotworowe) uszkodzona komórka świeci się na czerwono. Aplikacja protoporfiryny (w postaci żelu, maści lub kremu) polega na posmarowaniu zmienionego miejsca kremem, a następnie założenie opatrunku.

Fotodynamika to nowoczesna metoda leczenia zmian przednowotworowych i nowotworowych, która opiera się na współdziałaniu światła, tlenu i fotouczulacza. Połączenie tych trzech składników umożliwia zniszczenie zmian patologicznych – wytwarza się reaktywna forma tlenu. Dzięki głowicy z wziernikiem możliwe jest monitorowanie zmiany chorobowej. Po podaniu protoporfiryny (substancja, która przenika tkanki nowotworowe) uszkodzona komórka świeci się na czerwono. Aplikacja protoporfiryny (w postaci żelu, maści lub kremu) polega na posmarowaniu zmienionego miejsca kremem, a następnie założenie opatrunku. Zalety fotodynamiki Fotodynamika oddziałuje na cały organizm, ale niszczy jedynie komórki uszkodzone. Fotodynamika nie powoduje okaleczenia, blizn , właściwie nie ma skutków ubocznych. Pojawić może się jedynie niewielkie zaczerwienienie, obrzęk, które przechodzą samoistnie. Fotodynamika – leczenie Cały czas trwają badania nad możliwością wykorzystania fotodynamiki w leczeniu nowotworów. Lekarze są zgodni co do tego, że fotodynamika ma ogromny potencjał. Niektórzy mówią o skuteczności fotodynamiki w leczeniu zmian przednowtoworowych, inni piszą o efektywności leczenia nawet w zaawansowanym stadium choroby. Mówi się także o leczeniu paliatywnym (objawowym) – łagodzeniu objawów, poprawieniu jakości życia. Terapię fotodynamiczną stosuje się w leczeniu zmian powierzchniowych komórek nowotworowych w jamie ustnej, przełyku, wątrobie, pęcherzu, narządach rodnych. W zależności od stadium choroby, fotodynamika może być stosowana jako oddzielna metoda leczenia lub wspomagająco przy chemioterapii, hormonoterapii i leczeniu biologicznym. Fotodynamika – przeciwwskazania Za pomocą fotodynamiki nie mogą być leczone kobiety w ciąży. Wykorzystanie systemowej metody leczenia...

tabletki na raka
©designer491/Fotolia
Styl życia
Jakie skutki uboczne wywołuje herceptyna?
Herceptyna to lek przeciwnowotworowy, stosowany głównie w leczeniu raka piersi. Głównym działaniem niepożądanym jest negatywny wpływ na serce.

Herceptyna to lek przeciwnowotworowy, stosowany głównie w leczeniu raka piersi. Głównym działaniem niepożądanym jest negatywny wpływ na serce. Kiedy stosuje się hercyptynę? Herceptynę stosuje się w wybranych przypadkach zachorowań na raka. Trastuzumab , czyli herceptyna jest lekiem drogim – koszt terapii wynosi około 70 tys. dolarów.   Nie we wszystkich przypadkach leczenie herceptyną jest w pełni skuteczne. Według badań zapobiega ona nawrotom mniej więcej w połowie przypadków.   Herceptyna jest stosowana w przypadkach agresywnej postaci raka. Preparat zarejestrowano jako lek na nowotwór określany mianem HER2 dodatni. Cierpi na niego 20-30% procent kobiet z rakiem piersi. Można go zwalczyć jedynie wtedy, gdy podejmie się natychmiastową reakcję, ale nawet wówczas istnieje ryzyko rozsiewu.   Herceptyna to postęp w leczeniu raka sutka , lek biologiczny, który skierowany jest przeciwko jednemu białku HER2. Jeśli produkcja tego białka zwiększa się, powstaje ryzyko nawrotu choroby. Rokowania ulegają pogorszeniu. Lek ten wydłuża życie i aktywizuje układ odpornościowy do walki z chorobą. Powikłania po stosowaniu herceptyny Herceptyna nie wykazuje tak silnie negatywnych skutków jak ma to miejsce w przypadku chemioterapii. Jednak u około 20% pacjentek zaobserwowano działanie kardiotoksyczne, czyli negatywny wpływ na funkcje serca.   Przy przyjmowaniu trastuzumabu występują niekiedy także inne działania niepożądane: nudności, wymioty i zapalenia w miejscu podania zastrzyku zawierającego lek. Pacjentki leczone herceptyną skarżą się również niekiedy na suchość w ustach, a także biegunkę i bóle stawowo-mięśniowe. Substancje CEA, AFP i CA 125 występują u osób z nowotworami. Są to tak zwane  markery nowotworowe .  Fotodynamika działa przy użyciu światła, tlenu i fotouczulacza. Jest skuteczna  w leczeniu zmian...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner