Brahmi - roślina o leczniczych właściwościach.
©Monika/Fotolia.com
Styl życia

Brahmi - zielę stosowane w medycynie ajurwedyjskiej na lepszą pamięć i koncentrację

Brahmi (Bacopa monnieri, bakopa drobnolistna) to roślina, która poprawia pamięć i koncentrację. Zwiększa zdolności poznawcze i przyspiesza tworzenie się połączeń pomiędzy neuronami. Może chronić przed chorobami neurodegeneracyjnymi.

Brahmi (Bacopa monnieri, bakopa drobnolistna) to roślina, która poprawia pamięć i koncentrację. Zwiększa zdolności poznawcze i przyspiesza tworzenie się połączeń pomiędzy neuronami. Może chronić przed chorobami neurodegeneracyjnymi.

 

Brahmi rośnie na bagnach, co jest wyczuwalne w smaku i zapachu naparu z tej rośliny. Najlepiej pić go wieczorem, ponieważ w początkowym okresie stosowania, wyraźnie wycisza.

Kasia gotuje z Polki.pl: uszka wigilijne

 

Brahmi - najważniejsze informacje

 

Brahmi to indyjskie ziele wykorzystywane w medycynie ajurwedyjskiej. Wykorzystywano je już 3 tysiące lat temu. Bakopa drobnolistna jest źródłem silnych związków bioaktywnych. Wpływają one na enzymy przeciwutleniające, które regulują poziom neuroprzekaźników, takich jak dopamina, acetylocholina oraz serotonina.

 

Działanie brahmi na układ nerwowy

 

Wpływ Bacopa monnieri na organizm ludzki został przebadany wielokrotnie. Jedno z największych badań zostało przeprowadzone w 2002 roku na Uniwersytecie Khom Kaen. Wzięło w nim udział sześćdziesięciu pacjentów ze średnią wieku 62 lata, w tym 23 mężczyzn i 37 kobiet. Każdy z uczestników badania dostawał ekstrakt z ziół brahmi przez 12 tygodni w dawce 200 mg lub 600 mg. Po tym czasie zostali oni poddani testom mierzącym szybkość udzielania odpowiedzi na pytania, zapamiętywania numerów, a także rozwój zdolności poznawczych opierającym się na pokazywaniu zdjęć i zapamiętywaniu znajdujących się na nich szczegółów. Osoby, które przyjmowały zioła brahmi przez 12 tygodni, osiągnęły lepsze wyniki o średnio 23% w każdym z powyższych testów. Bakopa drobnolistna może być stosowana u osób, które mają problemy z pamięcią, koncentracją oraz są poddawane wzmożonemu wysiłkowi poznawczemu (np. podczas wzmożonej nauki w intensywnym tempie lub w trakcie sesji na uczelni). Wpływa pozytywnie na struktury mózgu odpowiedzialne za pamięć, takie jak hipokamp. Brahmi poprawia zdolność tworzenia nowych połączeń pomiędzy synapsami, które są związane z procesami uczenia się. Od dawna używano jej jako środek chroniący układ nerwowy przed starzeniem się. Ma bowiem właściwości antyoksydacyjne. Oprócz tego stymuluje procesy regeneracyjne zachodzące w mózgu. Bywa z powodzeniem stosowana u pacjentów po urazach lub udarach mózgu. Może być przyjmowana przez osoby starsze, które są rozkojarzone lub zdezorientowane przez dużą część dnia. Zioła, wspierając pracę układu nerwowego i regulując jego funkcjonowanie, poprawiają nastrój. Oprócz zwiększenia witalności Bacopa monnieri wycisza i ułatwia zasypianie. Dodatkowo ma działanie rozluźniające i wyciszające. Zmniejsza objawy psychiczne nadmiernego zmęczenia oraz przynosi równowagę. Olej z bakopy drobnolistnej pomaga także w przypadku bólów głowy. Jego stosowanie zapewnia prawidłową pracę układu nerwowego, a także przyspiesza procesy odnowy komórek nerwowych.

 

Kto powinien sięgnąć po brahmi?

 

Brahmi to zioło, które przyniesie pozytywne skutki u osób mających kłopoty z zapamiętywaniem. Pomoże także tym, którzy skarżą się na problemy z koncentracją. Napary z Bacopa monnieri mogą zabezpieczyć przed chorobą Alzheimera i innymi schorzeniami neurodegeneracyjnymi. Ponadto zapewnią korzyści osobom odczuwającym wypalenie na skutek stresu lub osłabienie układu nerwowego. Zioło mogą stosować wszyscy pracujący umysłowo, także uczniowie i studenci.

 

Brahmi - skutki uboczne i przeciwwskazania

 

Przeciwwskazania do picia naparów z brahmi to: nadciśnienie tętnicze, ciąża, karmienie piersią oraz przyjmowanie leków nasennych. Po spożyciu zioła mogą się pojawić takie skutki uboczne, jak: suchość w jamie ustnej, mdłości, skurcze żołądka, przyspieszenie perystaltyki jelit oraz zmęczenie. Interakcje z innymi suplementami i roślinami nie zostały dotąd poznane.

 

Na co zwrócić uwagę przy kupnie Bacopa monnieri? Dawkowanie brahmi

 

Kupując bakopą drobnolistną, należy wybierać jedynie rośliny z certyfikowanych upraw, które zapewniają dobrą jakość. Ważna jest też dawka: bazując na badaniu z 2002 r. skutki przyniesie stosowanie 200 mg raz dziennie. Warto więc kupić preparat z taką zawartością brahmi. Bacopa monnieri można przyjmować w dwóch postaciach: naparu z pociętego ziela lub zawiesiny przygotowanej ze sproszkowanego ziela. Napar przyrządza się z czubatej łyżeczki ciętego ziela zalanej wrzątkiem. Należy go parzyć przez 5-10 minut pod przykryciem i pić 2-3 razy dziennie. Parzyć można także sproszkowane zielę. Aby otrzymać zawiesinę, trzeba zalać 1-2 g sproszkowanego ziela wodą i zostawić na 10 minut do nasiąknięcia. Wypija się całość otrzymanego napoju, razem z osadem. Zalecana częstotliwość stosowania to 2 razy dziennie. Brahmi należy przyjmować razem z posiłkami, aby złagodzić ewentualne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Korzyści przyniesie regularne stosowanie ziela przez 8-12 tygodni.

żółty kwiat - pięciornik kurze ziele
©emer/Fotolia
Styl życia
Pięciornik kurze ziele (pięciornik czteropłatkowy) na żołądek, paradontozę i trądzik
Pięciornik kurze ziele (pięciornik czteropłatkowy) na żołądek, paradontozę i trądzik

Pięciornik kurze ziele, inaczej – pięciornik czteropłatkowy, pięciornik leśny, drzewianka, kurzyślad, to roślina żyjąca dziko (w zaroślach, na pastwiskach i torfowiskach), kwitnąca od maja do jesieni. Pięciornik kurze ziele można stosować doustnie - zioło pomaga pozbyć się biegunki i zatrucia pokarmowego lub zewnętrznie – jako okład na trudno gojące się rany oraz w stanach zapalnych do płukania jamy ustnej i gardła. Pięciornik kurze ziele – lecznicze zioło na wiele dolegliwości Właściwości lecznicze mają głównie kłącza zioła, które zawierają garbniki – zatrzymujące biegunkę . Kurzyślad pomoże zwalczyć nieżyt przewodu pokarmowego, stany zapalne dziąseł, zajady, paradontozę , zapalenie gardła, stany zapalne jelit i żołądka, stany zapalne układu płciowego, odparzenia, zapalenie spojówek i powiek, nadżerki w jamie ustnej, długo gojące się rany, swędzenie odbytu. Pięciornik kurze ziele przyniesie ulgę w następujących chorobach: zespole jelita drażliwego, wrzodach na żołądku , jelicie i odbytnicy, nowotworze żołądka, hemoroidach. Pięciornik czteropłatkowy łagodzi zmiany skórne: wypryski, trądzik różowaty, rozszerzone pory, jest wskazany do pielęgnacji skóry łojotokowej. Odwar warto stosować do płukania włosów przetłuszczających się – nadaje im połysk i delikatny brązowy odcień. Pięciornik czterolistny – sposób przygotowania Pięciornik można stosować w formie nalewki, naparu, odwaru, proszku – do picia, płukania gardła i włosów lub zewnętrznie. Kłącze wykopuje się jesienią zanim rozwiną się liście, tnie na małe kawałki i suszy w temperaturze 40 stopni. Jeśli chcesz przyrządzić odwar do picia, łyżkę suszu zalej szklanką zimnej wody, podgrzewaj przez 2 minuty, a następnie odcedź. Pij 3 razy dziennie po pół szklanki odwaru. Jeżeli planujesz zastosować odwar zewnętrznie, 3 łyżki zioła zalej szklanką letniej...

Herbata z werbeny
© Olaf Speier/Fotolia.com
Styl życia
Ziołowe sposoby na stres: waleriana, melisa, chmiel, dziurawiec, lawenda
Jeśli nie radzisz sobie ze stresem, wypróbuj kurację ziołową. Melisa, waleriana czy lawenda złagodzą napięcie i ułatwią zasypianie.

Jeśli nie radzisz sobie ze stresem, wypróbuj kurację ziołową. Melisa, waleriana czy lawenda złagodzą napięcie i ułatwią zasypianie. Waleriana – klasyczny środek na nerwy Waleriana to chyba najpopularniejsza roślina łagodząca nerwy. Z kłączy i korzeni pozyskuje się olejek eteryczny oraz uspokajający kwas walerianowy. Można na ich bazie przyrządzać napary, ale najbardziej skuteczne w radzeniu sobie ze stresem są wyciągi na bazie alkoholu. Działanie waleriany jest wyciszające. Zioło to pomaga wyciszyć organizm i pozwala zasnąć, sprawia, że sen jest spokojny. Dzieje się tak, ponieważ zostaje zmniejszona aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Melisa na uspokojenie Melisa działa dobroczynnie na system nerwowy. Sposobem radzenia sobie ze stresem jest stosowanie liści tej rośliny. Koi w stanach rozdrażnienia, stresu, pomaga przy chronicznym zmęczeniu, w stanach lękowych i w nerwicy wegetatywnej. Melisy używa się także wtedy, gdy pojawiają się problemy ze snem. Pomoże również na łagodzenie dolegliwości ze strony układu pokarmowego spowodowanych stresem – ból brzucha, biegunka. Arcydzięgiel litwor pomagają na stres Arcydzięglu w łagodzeniu objawów stresu używa się w formie naparu bądź olejku. Pomoże zmniejszyć pobudzenie i napięcie, ułatwi zasypianie. Olejek z tego zioła dodany do kąpieli także znieczuli. Specjaliści polecają stosowanie arcydzięglu także przy bólach migrenowych. Chmiel uspokaja i zmniejsza napięcie Przyjmowany w formie herbatki lub dodany do kąpieli chmiel łagodzi napięcie. Jest on również składnikiem wielu preparatów aptecznych na uspokojenie. Wykorzystuje się szyszki tej rośliny. Chmiel uspokaja, hamuje czynność kory mózgowej, utrudnia docieranie bodźcom do układu nerwowego. Serdecznik pospolity osłabia objawy stresu Serdecznik pospolity , oprócz tego, że koi nerwy, wpływa pozytywnie na...

Zioła w moździerzu.
©lily/Fotolia
Styl życia
Trzy najpopularniejsze polskie zioła – lipa, pokrzywa i mięta
Polskie zioła stosowane są na różne dolegliwości jako naturalne lekarstwo. Zioła cieszą się popularnością, ponieważ są łatwo dostępne, można uprawiać je samodzielnie we własnym ogródku lub na balkonie i rzadko wywołują efekty uboczne. Najczęściej stosowane polskie zioła lecznicze to lipa drobnolistna, pokrzywa zwyczajna i mięta pieprzowa.

Polskie zioła stosowane są na różne dolegliwości jako naturalne lekarstwo. Zioła cieszą się popularnością, ponieważ są łatwo dostępne, można uprawiać je samodzielnie we własnym ogródku lub na balkonie i rzadko wywołują efekty uboczne. Najczęściej stosowane polskie zioła lecznicze to lipa drobnolistna, pokrzywa zwyczajna i mięta pieprzowa. Lipa drobnolistna Lipa jest gatunkiem drzewa, które występuje na całym terytorium Polski. Surowcem leczniczym lipy jest kwiat lipowy. Kwiatostan lipy ma delikatny aromat i łagodny słodki smak. W kwiatach lipowych występują flawonoidy, tilirozyd, olejek eteryczny, garbniki, śluzy i leukoantocyjanidyny. Lipa jest rośliną miododajną . Miód lipowy działa napotnie. Łagodzi kaszel i katar. Wspomaga leczenie przeziębienia i podnosi odporność.   Lipa to polskie zioło lecznicze, które ma działanie napotne i przeciwzapalne. Napar z kwiatów lipy zalecany jest w przeziębieniu i przy podwyższonej temperaturze ciała. Wyciąg z kwiatów lipy zmniejsza napięcie mięśni, działa moczopędnie i obniża lepkość krwi. Lipa często stosowana jest jako naturalny środek uspakajający.   Napar z lipy – 1,5 łyżki suszonych kwiatów lipowych zalej 300 ml wrzątku. Przykryj szklanym talerzykiem i odstaw na 15 minut do zaparzenia. Przed spożyciem napar należy odcedzić. Herbatkę z lipy można pić po ½ szklanki 3 razy dziennie po posiłku.   Cena za 50 g suszonego kwiatostanu lipy to ok. 4 zł. Mięta pieprzowa Surowcem lekarskim mięty pieprzowej jest liść mięty. W jego składzie zawarte są karoten, olejek miętowy, rutyna, kwas askorbinowy, kwas oleanowy, betaina, kwas ursulowy, apigenina. Liście mięty pieprzowej pobudzają wytwarzanie żółci. Mają właściwości antybakteryjne, odkażające i wiatropędne. Mięta pieprzowa łagodzi kurczowe bóle żołądka, wzdęcia i niestrawności . Często stosowana jest jako...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik