Podeszwa stopy
©koszivu/Fotolia
Styl życia

6 domowych sposobów na bóle stóp

Bóle stóp mogą być konsekwencją nadmiernego obciążenia nóg – warto wówczas wypróbować domowe metody leczenia dolegliwości. Na bóle stóp mogą pomóc masaże, zimna i ciepła woda, a także proste ćwiczenia.

Bóle stóp mogą być konsekwencją nadmiernego obciążenia nóg – warto wówczas wypróbować domowe metody leczenia dolegliwości. Na bóle stóp mogą pomóc masaże, zimna i ciepła woda, a także proste ćwiczenia.

Bóle stóp – domowe sposoby leczenia

Jeśli ból stopy spowodowany jest obtarciem przez obuwie, zbyt długim spacerowaniem lub stojącym trybem pracy, można wypróbować domowe sposoby leczenia dolegliwości.

 

1. Moczenie stóp w osolonej wodzie

Na bóle stóp może pomóc trzymanie nóg w ciepłej, osolonej wodzie, a później płukanie ich pod chłodną wodą. Następnie warto wsmarować w bolące stopy krem nawilżający.

 

2. Masaż na bóle stóp

Na ból pod stopą, kłucie w stopie, może pomóc masaż stóp, który warto wykonać zaraz po ich wymoczeniu w osolonej wodzie. Pod stopy dobrze jest podłożyć np. piłkę i przesuwać stopę do przodu i w tył, tak, aby cała stopa była masowana. Dobrą inwestycją jest zakup masażera do stóp z podczerwienią. Masaż w wodzie połączony z wibracjami przynosi niemal natychmiastową ulgę.

 

3. Lód i woda kolońska

Do bolących stóp warto przyłożyć kostki lodu owinięte w bawełnianą ściereczkę i pocierać nimi stopy. Po ochłodzeniu nóg osusza się je i naciera wodą kolońską.

 

4. Na kłucie w stopie pomoże zimna i ciepła woda

Najpierw należy przez około 5 minut moczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem olejku eterycznego, np. eukaliptusowego. Później warto polewać stopy naprzemiennie strumieniem zimniej i ciepłej wody – przez około 5 minut.

 

5. Na bóle stóp – peeling cukrowy

Do miski należy wlać około 2 litry ciepłej wody, ¼ szklanki oliwy z oliwek i ¼ szklanki cukru i wszystko wymieszać. Następnie do miski wkłada się stopy i masuje okrężnymi ruchami przez około 5 minut.

 

6. Bolące stopy – proste ćwiczenie

Na ból stóp spowodowany przemęczeniem nóg może pomóc także proste ćwiczenie – wystarczy po podłodze porozrzucać chusteczki higieniczne, a następnie je pozbierać, używając w tym celu wyłącznie stóp.

 

Stopy
©pavelkriuchkov/Fotolia
Styl życia
Bóle stóp – gdy stopa bardzo boli lub jest opuchnięta należy zgłosić się do lekarza
Bóle stóp mogą mieć różnorakie przyczyny – być objawem cukrzycy, płaskostopia, dny moczanowej i wielu innych schorzeń – to od przyczyny dolegliwości zależy sposób leczenia. W bólu stopy wykorzystuje się m.in. leki doustne i miejscowe, rehabilitację, zabiegi chirurgiczne.

Bóle stóp mogą mieć różnorakie przyczyny – być objawem cukrzycy, płaskostopia , dny moczanowej i wielu innych schorzeń – to od przyczyny dolegliwości zależy sposób leczenia. W bólu stopy wykorzystuje się m.in. leki doustne i miejscowe, rehabilitację, zabiegi chirurgiczne. Bóle stóp – wskazania do wizyty lekarskiej Jeśli wystąpi któraś z wymienionych niżej dolegliwości, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem: ból stóp nie mija po tygodniu, bólowi stopy towarzyszy obrzęk , opuchlizna, ból stóp jest tak silny, że rano utrudnia chodzenie, bólowi stóp towarzyszy gorączka, obniżenie samopoczucia lub nieuzasadniona utrata kilogramów. Bóle stóp – sposoby leczenia Aby rozpocząć leczenie, konieczne jest postawienie dobrej diagnozy. W tym celu lekarz może zlecić wykonanie morfologii, badania moczu, punkcji stawu (pobranie płynu stawowego), rentgen stóp, tomografię komputerowa, rezonans magnetyczny. Leczenie bólu stóp uzależnione jest od przyczyny, która wywołuje dolegliwość. Ból pod stopą i kłucie w stopie a leczenie farmakologiczne Objawy bólu stóp pomogą zamaskować leki przeciwbólowe stosowane doustnie lub miejscowo, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne lub paracetamol. Farmaceutyki występują w formie tabletek, maści, plastrów, płynów. Jest to jednak rozwiązanie chwilowe , ponieważ leczenie bólu stóp uzależnione jest od rozpoznania schorzenia, którym może być np. cukrzyca lub problemy z kręgosłupem. Bóle stóp a inne metody leczenia medycznego W zależności od postawionej diagnozy, na bóle stóp stosuje się zabiegi fizjoterapeutyczne, wkładki ortopedyczne, zabiegi chirurgiczne, unieruchomienie. Podstawą usunięcia bólu stopy jest pozbycie się przyczyny dolegliwości, a nie jedynie maskowanie objawów.  

Nogi
©ALDECAstudio/Fotolia
Styl życia
Jakie mogą być przyczyny bólów stóp?
Bóle stóp mogą wiązać się ze schorzeniami stopy, np. przeciążeniem, złamaniem lub chorobami ogólnoustrojowymi, np. cukrzycą. Kiedy boli stopa, odczuwa się piekący lub palący ból, ostry bądź przewlekły, zlokalizowany np. w okolicy pięty lub palców.

Bóle stóp mogą wiązać się ze schorzeniami stopy, np. przeciążeniem, złamaniem lub chorobami ogólnoustrojowymi, np. cukrzycą. Kiedy boli stopa, odczuwa się piekący lub palący ból, ostry bądź przewlekły, zlokalizowany np. w okolicy pięty lub palców. Bóle stóp – choroba Mortona, uraz ścięgna Achillesa czy paluch biegacza? Bóle stóp mogą być chwilowe o ostrym charakterze lub przewlekłe. Te pierwsze mogą być związane np. ze zbyt ciasnym obuwiem (mijają wraz z usunięciem przyczyny), te drugie są objawem ogólnoustrojowych schorzeń.   Ból stóp może być piekący lub palący, zlokalizowany zwykle między pierwszym a drugim palcem (najczęściej jest to objaw choroby Mortona – guza wzdłuż nerwu podeszwowego) lub w okolicach pięty (ból stopy w tym miejscu jest często związany z zapaleniem lub urazem ścięgna Achillesa). Biegacze narzekają często na ból stóp u podstawy palucha (tzw. paluch biegacza), zwykle połączony z obrzękiem i zaczerwienieniem – jest to konsekwencja nadmiernego obciążenia stopy (najbardziej narażeni na kontuzje są biegacze i piłkarze). Bóle stóp w okolicy palców mogą być również powiązane z zakażeniami skóry, grzybicą, wrastającym paznokciem. Ból pod stopą oznacza niekiedy dnę moczanową (artretyzm). Kłucie w stopie może być konsekwencją przeciążenia palców stopy lub złamania kostek palucha.   Ogólny ból stopy mogą wywoływać schorzenia kręgosłupa, cukrzyca lub nowotwory krwi. Może być także następstwem choroby alkoholowej.

stopa na piasku
Pixabay/ LaughingRaven/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Sposoby na bolące stopy: masaże, zimne okłady i maści przeciwbólowe
Ból stopy najczęściej spowodowany jest przez jej nadmierne obciążenie, noszenie niedopasowanego obuwia lub butów na wysokim obcasie. Często bóle stóp są również objawem schorzeń takich jak haluksy, cukrzyca czy rwa kulszowa. Leczenie powinno się rozpocząć od właściwej diagnozy. Metod radzenia sobie z bolącymi stopami jest wiele. Najbardziej znane to masaże, zimne okłady i specjalne maści przeciwbólowe.

Ból stopy najczęściej spowodowany jest przez jej nadmierne obciążenie, noszenie niedopasowanego obuwia lub butów na wysokim obcasie. Często bóle stóp są również objawem schorzeń takich jak haluksy, cukrzyca czy rwa kulszowa. Leczenie powinno się rozpocząć od właściwej diagnozy. Metod radzenia sobie z bolącymi stopami jest wiele. Najbardziej znane to masaże, zimne okłady i specjalne maści przeciwbólowe. Kiedy zgłosić się do lekarza z bolącą stopą? Leczenie stóp może się rozpocząć dopiero po odpowiednio postawionej przez lekarza diagnozie. On też zaleci właściwe postępowanie oraz przepisze odpowiednie leki. Nieleczone bóle stopy mogą prowadzić do zwyrodnień a nawet wad postawy . Ze specjalistą należy się szybko skontaktować w przypadku wystąpienia dolegliwości takich, jak:  ból stóp nasila się w ciągu dnia, uniemożliwia założenie butów;  stopy są silnie spuchnięte i po wstaniu z łóżka chodzenie jest znacznie utrudnione;  bólowi stóp towarzyszy gorączka i ogólne złe samopoczucie. Jak ukoić ból stóp? Jeżeli ból stóp wynika z urazów mechanicznych albo ze źle dobranego obuwia lub przeciążenia stóp, wówczas można zastosować:  odpoczynek ze stopami uniesionymi w górę, zimny okład;  smarowanie bolących miejsc maściami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi;  noszenie odpowiedniego, dobrze dobranego obuwia i wkładek. Wygodne buty z amortyzującą wkładką podpierającą łuki stopy , zaopatrzone w miękkie poduszki amortyzujące wstrząsy to inwestycja, która przyniesie ulgę nadwyrężonym stopom.  ćwiczenia;  na pęcherze, odciski i otarcia - talk oraz specjalne plastry do kupienia w aptece;  masaż stóp i moczenie ich w wodzie z specjalną solą lub olejkami eterycznymi, np. eukaliptusowym, który przy okazji miło odświeży zmęczone stopy. Stopy wymagają długiego czasu, by wrócić do...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner