Stopy
©vladimirfloyd/Fotolia
Styl życia

Ból śródstopia – po pomoc nie zawsze do ortopedy

Ból śródstopia to ból przedniej części stopy – zwykle od strony podeszwowej i grzbietowej. Ból śródstopia może oznaczać schorzenia związane ze stopami, choroby ogólnoustrojowe, ale jego przyczyną może być też po prostu stojąca praca lub nadwaga. Przyczyną bólu w śródstopiu mogą być mikrourazy, które narastają tygodniami, aż w końcu dają o sobie znać. Na ból śródstopia przy chodzeniu częściej narzekają kobiety niż mężczyźni.

Ból śródstopia to ból przedniej części stopy – zwykle od strony podeszwowej i grzbietowej. Ból śródstopia może oznaczać schorzenia związane ze stopami, choroby ogólnoustrojowe, ale jego przyczyną może być też po prostu stojąca praca lub nadwaga. Przyczyną bólu w śródstopiu mogą być mikrourazy, które narastają tygodniami, aż w końcu dają o sobie znać. Na ból śródstopia przy chodzeniu częściej narzekają kobiety niż mężczyźni.

Ból śródstopia przy chodzeniu – znana przyczyna

Ból śródstopia jest „normalnym” symptomem, który może się pojawić w ciąży, przy stojącej pracy, intensywnie uprawianym sporcie, nadwadze, chodzeniu w niewygodnych butach, np. obcierającym obuwiu lub szpilkach. Można być spokojnym, jeśli zna się bezpośrednią przyczynę wywołującą ból w śródstopiu.

Ból śródstopia przy chodzeniu a problemy ortopedyczne

Należy udać się do ortopedy, jeśli zachodzi przypuszczenie, że ból w śródstopiu jest spowodowany urazami kości, złamaniem, skręceniem, zwichnięciem, stłuczeniem stopy. Konsultacji lekarskiej wymaga ból śródstopia spowodowany tzw. paluchem koślawym (inaczej haluksem – odchyleniem dużego palca na bok), paluchem biegacza (kontuzji stawu śródstopno-paliczkowego), paluchem sztywnym (ograniczeniu zgięcia grzbietowego) i płaskostopiem (inaczej platfusem – obniżeniu lub całkowitym zaniku wysklepienia stopy). Ból śródstopia może być spowodowany również przez zapalenie stawów - dnę moczanową (inaczej artretyzm).

Ból śródstopia przy chodzeniu – nieznana przyczyna

Osoby, które narzekają na ból śródstopia przy chodzeniu z reguły koncentrują się na powierzchownych przyczynach dolegliwości. Tymczasem ból w śródstopiu może zwiastować chorobę ogólnoustrojową, np. cukrzycę, alkoholizm, przewlekłą niewydolność żylną, a także zaburzenia związane np. z niedoborem witamin.

Ból śródstopia – leczenie

Leczenie bólu śródstopia można zacząć od domowych metod, np. zimnych okładów, stosowania naprzemiennie gorących i zimnych strumieni wody, trzymania stóp w słonej wodzie. Należy ograniczyć pozycję stojącą oraz zrezygnować z niewygodnego obuwia. W uśmierzeniu bólu pomogą dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. Jeśli jednak te rozwiązania nie przynoszą trwałych efektów, ból śródstopia należy leczyć z pomocą specjalisty. Lekarz najczęściej zleca wykonanie badania rentgenowskiego – RTG (jeśli zachodzi podejrzenie złamania kości) oraz badania ultrasonograficznego (USG), które pozwala ocenić stan tkanek miękkich. Ukojenie może przynieść noszenie stabilizatora i wkładek ortopedycznych. Ból w śródstopiu powinien ustąpić po rehabilitacji i fizykoterapii, np. ultradźwiękach, laseroterapii, jonoferezie czy leczeniu zimnem (krioterapii). Jeśli żadna z metod nie przynosi trwałych efektów, konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego.

 

mężczyzna z bólami
©Syda Productions/fotolia
Styl życia
Najczęstsze przyczyny bólu w żebrach
Przyczyną bólu w żebrach może być uszkodzenie kości. Kiedy jednak dolegliwości nie poprzedzał żaden uraz, ból w żebrach należy łączyć z uszkodzeniem nerwu jako powikłanie po chorobie lub zespołem Tietzego.

Przyczyną bólu w żebrach może być uszkodzenie kości. Kiedy jednak dolegliwości nie poprzedzał żaden uraz, ból w żebrach należy łączyć z uszkodzeniem nerwu jako powikłanie po chorobie lub zespołem Tietzego. Ból żebra po złamaniu lub pęknięciu Uraz fizyczny klatki piersiowej może być przyczyną uszkodzenia kości i bólu. Ból żebra jako skutek pęknięcia czy złamania kości jest odczuwalny zwłaszcza przy poruszaniu się, zwykle miejscowo. Ból w żebrach przy oddychaniu występuje też przy mocnym stłuczeniu klatki piersiowej, zwłaszcza przy wdechu . Złamane żebro wymaga opatrzenia przez lekarza i wykonania badań, by upewnić się, że nie doszło do przemieszczenia i złamanie nie zagraża ważnym organom – płucom ani sercu. Ból w żebrach a uszkodzenie nerwu – nerwoból międzyżebrowy Ból w żebrach bywa skutkiem guzkowatego zapalenia tętnic i reumatoidalnego zapalenia stawów lub uszkodzenia nerwu w obrębie klatki piersiowej. Nerwoból międzyżebrowy może być następstwem urazu kręgosłupa lub przestrzeni międzyżebrowych. Jest to ból odczuwany w jednej lub kilku sąsiednich przestrzeniach międzyżebrowych i promieniujący do środka klatki piersiowej zgodnie z przebiegiem żeber . Leczenie polega na zahamowaniu bólu i ograniczeniu wysiłku. Zapalenie chrząstek żebrowych powodujące ból w żebrach – zespól Tietzego Gdy w stawach żebrowo-mostkowych wytwarza się stan zapalny i towarzyszy mu opuchlizna, powoduje to ból w żebrach. Ból zlokalizowany jest z przodu klatki piersiowej, ale może promieniować do ramienia i barku, często towarzyszy mu ucisk . Dolegliwości nasilają się podczas poruszania się, w tym ból w żebrach pojawia się przy kaszlu i kichaniu. Leczenie opiera się na stosowaniu NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bóle pod żebrami po lewej i prawej stornie oznaczają problemy z organami wewnętrznymi Gdy żebra...

kobieta dotyka dolnej części pleców
©Jacek Chabraszewski/Fotolia
Styl życia
Jakie są objawy stłuczenia kości ogonowej i jak sobie z nimi radzić?
Stłuczenie kości ogonowej (inaczej kości guzicznej) najczęściej zdarza się podczas upadku, kiedy ciało uderza w twardą nawierzchnię dolnym odcinkiem kręgosłupa. Taki upadek może być przyczyną nie tylko stłuczenia, ale też pęknięcia kości ogonowej. Jeśli więc ból po wypadku jest silny, należy udać się do lekarza.

Stłuczenie kości ogonowej (inaczej kości guzicznej) najczęściej zdarza się podczas upadku, kiedy ciało uderza w twardą nawierzchnię dolnym odcinkiem kręgosłupa. Taki upadek może być przyczyną nie tylko stłuczenia, ale też pęknięcia kości ogonowej. Jeśli więc ból po wypadku jest silny, należy udać się do lekarza. Jakie są objawy stłuczenia kości ogonowej? Najważniejszym objawem jest silny ból , który często uniemożliwia poruszanie się. Ból ten promieniuje na inne części ciała: wzdłuż kręgosłupa w górę i wzdłuż kości udowych. Ból z czasem może stawać się coraz silniejszy, może towarzyszyć mu obrzęk i siniak w stłuczonym miejscu. W przypadku urazu kości guzicznej takie dolegliwości mogą utrzymywać się do 2-3 tygodni.   Najlepiej jest bezpośrednio po doznaniu urazu wybrać się do lekarza. Może on zlecić wykonanie prześwietlenia, na podstawie którego rozpozna, czy doszło do stłuczenia czy pęknięcia kości ogonowej. Jak leczy się stłuczenie kości ogonowej? Ból i obrzęk związany ze stłuczeniem kości ogonowej można doraźnie uśmierzyć przy pomocy zimnych okładów. Możesz robić je przy pomocy woreczka z lodem. Przykładaj go do bolącego miejsca.   Kiedy musisz przez dłuższy czas siedzieć, połóż sobie na krzesło miękką poduszkę lub poduszkę przeciwodleżynową. Tę drugą możesz kupić w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjny, kosztuje ok. 25 zł.   Smaruj bolące miejsce maścią na stłuczenia. Ma ona działanie chłodzące, zmniejszające obrzęki i uśmierzające ból. Tubka zawierająca 75 ml żelu kosztuje ok. 12 zł.   Możesz też stosować maści przeciwbólowe. Koszt tubki zawierającej 100 ml maści to od 10 do 20 zł.   Jeśli ból jest naprawdę silny, możesz przyjmować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Pamiętaj, że tabletek przeciwbólowych na ogół nie powinno...

kobieta trzymająca się za bolący kark
©Stasique/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny bolącego karku: przeciągi, stres, niewłaściwa postawa podczas siedzenia
Ból w karku może być spowodowany długim siedzeniem przy biurku, przeciągami, nadmiarem stresu lub nieodpowiednią pozycją podczas snu.

Ból w karku może być spowodowany długim siedzeniem przy biurku, przeciągami, nadmiarem stresu lub nieodpowiednią pozycją podczas snu.   Czasem ból karku nasila się tak bardzo, że nie można ruszyć głową. Ulgę przyniesie rozluźnienie mięśni, masaże i gimnastyka. Najważniejsza jest jednak profilaktyka.   Napięcie mięśni oraz przeciążenie kręgosłupa to najczęstsza przyczyna występowania bólu w karku. Spowodowane są między innymi długotrwałą pracą przy komputerze, zbyt wysokim ułożeniem głowy podczas snu oraz przewlekłym stresem. Również chłodne powietrze stymuluje zakończenia nerwowe zwane korzonkami, co prowadzi do przykurczu mięśni. Choroba zwyrodnieniowa stawów przyczyną bolącego karku Jedną z najczęstszych przyczyn bólu karku jest choroba zwyrodnieniowa stawów, głównie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego. Objawia się dolegliwościami bólowymi, a przy tym ograniczeniem możliwości ruchu. Choroba zwyrodnieniowa stawów należy do najczęstszych chorób układu ruchu. Powstaje w wyniku nieprawidłowości w jakości i ilości chrząstki stawowej. Chrząstka stawowa ma za zadanie amortyzować ruch stawu. Umożliwia przesuwanie się powierzchni stawowych. Osłabienie mięśni przyczyną bólu karku Brak regularnej aktywności fizycznej jest przyczyną osłabienia mięśni szyi i karku. Mięśnie, które nie są ćwiczone nie dają właściwej stabilizacji odcinka szyjnego kręgosłupa, co prowadzi do dolegliwości bólowych. Taki efekt daje też przetrenowanie mięśni i naciągnięcie ich, co dzieje się zwykle w wyniku nieprawidłowych ruchów. Kark boli przez niewłaściwą postawę Bólem skutkuje także długotrwałe napięcie mięśni karku. Krótko mówiąc, ich nadwerężenie , które może być spowodowane długą pracą przy komputerze, pochylaniem głowy przy czytaniu lub wielogodzinną jazdą samochodem. Taka wymuszona postawa jest...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner