Kobietę bolą plecy.
©plprod/Fotolia
Styl życia

Najczęstsze przyczyny i sposoby zapobiegania bólom lędźwi

Ból lędźwi to jedna z najczęstszych dolegliwości pleców. Może być ostry i krótkotrwały lub umiarkowany i przewlekły. Najczęstsze przyczyny bólu w okolicy lędźwi to schorzenia kręgosłupa lub nerek.

Ból lędźwi to jedna z najczęstszych dolegliwości pleców. Może być ostry i krótkotrwały lub umiarkowany i przewlekły. Najczęstsze przyczyny bólu w okolicy lędźwi to schorzenia kręgosłupa lub nerek.

 

Ból pleców najczęściej dotyczy osób, które nie prowadzą sportowego trybu życia. Aktywny wypoczynek, gimnastyka i uprawianie sportu wzmacnia kręgosłup i mięśnie, poprawiając ich elastyczność i kondycję.

Ból lędźwi związany ze schorzeniami kręgosłupa

Ból lędźwi może być ostry i krótkotrwały lub umiarkowany i przewlekły. Dolegliwości związane ze schorzeniami kręgosłupa cechuje ból, który promieniuje od nóg. Niekiedy może też wystąpić osłabienie oraz zaburzenia czucia. Objawy te są charakterystyczne dla ucisku rdzenia kręgowego bądź ucisku korzeni nerwowych (tzw. „korzonków nerwowych” – wiązek włókien nerwowych wychodzących z rdzenia kręgowego).

Inne przyczyny bólu lędźwi to, np.:

 

Ból lędźwi może być też związany ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów kręgosłupa i krążków międzykręgowych. Zmiany zwyrodnieniowe zwykle występują u osób nadmiernie przeciążających kręgosłup. Z czasem jądra miażdżyste, które budują krążki między kręgowe, odwadniają się, a ich tkanka łączna staje się mniej sprężysta. Powoduje to wysunięcie się jądra miażdżystego (tzw. „wypadnięcie dysku”) i ucisk na rdzeń kręgowy. Schorzenie ma gwałtowny przebieg i towarzyszy mu gwałtowny ból. Silny ucisk rdzenia kręgowego może doprowadzić do porażenia czynności czuciowych i uniemożliwić poruszanie się.

Bóle w okolicy lędźwi – przyczyny nerkowe

Boleści lędźwi będące objawem schorzeń nerek i układu moczowego mogą wynikać z podrażnienia nerwów trzewnych. Ból promieniuje wówczas w okolice żeber i pępka. Jego intensywność nasila się pod wpływem wstrząsów (np. podczas jazdy samochodem).

Nerkowe przyczyny bólu lędźwi to, m.in.:

  • kamica nerkowa (ból jest ostry i gwałtowny. Kieruje się od kręgosłupa lędźwiowego do wewnętrznej strony ud),
  • odmiedniczkowe zapalenie nerek (dodatkowe objawy to nudności i problemy z oddawaniem moczu),
  • kamienie nerkowe.

Zapobieganie bólom lędźwi

Ból w okolicy lędźwi często jest spowodowany nadmiernym wysiłkiem struktur chrzęstno-kostnych. Ryzyko wystąpienia dolegliwości można zredukować wystrzegając się nadmiernego przeciążania kręgosłupa, np. podnoszenia ciężkich przedmiotów, długotrwałego stresu lub siedzenia w nieprawidłowej pozycji. W przypadku, gdy nie ma możliwości uniknięcia dźwigania ciężarów, należy zachować właściwą technikę:

  • Ciężar ciała układać na nogach, a nie na kręgosłupie.
  • Chwytać przedmioty wyprostowanymi rękami.
  • Wystrzegać się wykonywania skrętów ciała.
  • Trzymać ciężary blisko ciała.
  • Nie garbić się.
  • Podnosić przedmioty powoli, płynnymi ruchami, bez dynamicznych szarpnięć.

Inne sposoby zapobiegania bólom lędźwi to:

kobieta ćwiczy z rehabilitantką
Flickr/Your Mildura/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Jak rozpoznać zapalenie korzonków?
Zapalenie korzonków to potoczna nazwa rwy kulszowej, która doskwiera zwłaszcza mężczyznom po 30. roku życia. Objawy korzonków są niezwykle dokuczliwe – wiążą się nie tylko z silnym bólem, ale także z trudnościami w poruszaniu. Rwy kulszowej wymaga leczenia – nawracające dolegliwości prowadzą do rozwoju zmian kostnych oraz powikłań neurologicznych.

Zapalenie korzonków to potoczna nazwa rwy kulszowej, która doskwiera zwłaszcza mężczyznom po 30. roku życia. Objawy korzonków są niezwykle dokuczliwe – wiążą się nie tylko z silnym bólem, ale także z trudnościami w poruszaniu. Rwy kulszowej wymaga leczenia – nawracające dolegliwości prowadzą do rozwoju zmian kostnych oraz powikłań neurologicznych. Skąd się bierze ból korzonków? Źródłem bólu korzonków są pęczki włókien nerwowych, które odchodzą od rdzenia kręgowego i układają się wzdłuż kręgosłupa pomiędzy kolejnymi kręgami – od szyjnych po lędźwiowe. Mianem rwy kulszowej określa się zespół objawów występujących w momencie nacisku na którykolwiek z tych nerwów. Nacisk taki może mieć podłoże fizyczne (np. napięcie mięśniowe), może też być spowodowany stanem zapalnym lub infekcją. U kogo najczęściej występuje rwa kulszowa? Ryzyko pojawienia się rwy kulszowej jest największe u tych, którzy nadmiernie obciążają swój kręgosłup . Szkodliwe dla kręgosłupa może być jednak każde stanowisko pracy – nadwerężać go mogą: dźwiganie ciężarów, praca w pozycji pochylonej, całodniowe stanie, np. za sklepową ladą, długie godziny spędzone za biurkiem. Innymi przyczynami zapalenia korzonków mogą być zwyrodnienia i urazy, w wyniku których pojedyncze dyski wystają poza oś kręgosłupa i zaczynają uciskać włókna nerwowe. Rwę kulszową mogą też spowodować nagły, intensywny wysiłek fizyczny lub wystawianie okolic lędźwiowo-krzyżowych na działanie niskiej temperatury, np. poprzez leżenie na ziemi. Narażone na zapalenie korzonków są także te osoby, których dieta zawiera mało witamin, soli mineralnych i wapnia. Objawy zapalenia korzonków...

kobieta ze złamanym kręgosłupem
©Marcin Sadlowski/Fotolia
Styl życia
Złamanie kręgosłupa piersiowego: objawy i leczenie
Złamanie kręgosłupa – odcinek piersiowy lub piersiowo-lędźwiowy zazwyczaj jest stabilny i nie wymaga leczenia operacyjnego. Czasem zdarza się, że w wyniku urazu dochodzi do odpryśnięcia fragmentów kości co w rezultacie może prowadzić do porażenia kończyn górnych.

Złamanie kręgosłupa – odcinek piersiowy lub piersiowo-lędźwiowy zazwyczaj jest stabilny i nie wymaga leczenia operacyjnego. Czasem zdarza się, że w wyniku urazu dochodzi do odpryśnięcia fragmentów kości co w rezultacie może prowadzić do porażenia kończyn górnych. Złamanie kręgosłupa – kompresyjne złamania odcinka piersiowego Złamania kompresyjne są jednym z najczęstszych urazów odcinka piersiowego. Ponieważ w tym miejscu kręgosłup jest stabilnie i nieruchomo umocowany do ramy piersiowej trudno o inne uszkodzenia. Bardzo często osoba, która doznała złamania kręgosłupa na skutek silnego nacisku kręgów nie jest świadoma tego, co się stało, ponieważ początkowo nie odczuwa żadnych dolegliwości. Tym bardziej jeżeli nie doszło do odprysków kości, ani urazu rdzenia kręgowego. Złamania kompresyjne najczęściej są wynikiem postępującej osteoporozy. Mogą również być skutkiem upadków, nowotworów i urazów. Złamanie kręgosłupa – przyczyny i skutki złamań kręgosłupa w odcinku szyjnym Do złamań kręgosłupa w odcinku piersiowym najczęściej dochodzi na skutek urazów i wypadków, takich jak: upadek na pośladki, skok na proste nogi, gwałtowne silne zgięcie ciała i upadek na plecy. Złamanie kręgosłupa w odcinku piersiowym często nie daje wyraźnych symptomów, lecz zdarza się również, że jest powodem szeregu dolegliwości, takich jak: nagły i silny, lub przewlekły i umiarkowany ból zlokalizowany w miejscu złamania i promieniujący do pleców i rąk, trudności z oddychaniem, ból podczas oddychania i kaszlu, zaburzenia neurologiczne w przypadku przemieszczenia kręgu w odcinku piersiowym (występują zawsze) są to: zaburzenia czucia kończyn górnych, a w wyniku urazu rdzenia kręgowego porażenie lub niedowład kończyn. Złamanie kręgosłupa – leczenie złamań kręgosłupa w odcinku piersiowym Jeżeli podczas złamania...

Plecy kobiety
©razyph/Fotolia
Styl życia
Ból pleców z prawej strony może być skutkiem zwyrodnienia kręgosłupa
Uciążliwy ból pleców z prawej strony pojawia się m.in. w przypadku problemów z kręgosłupem. Wystarczy nadwyrężenie czy ucisk nerwów, by pojawiły się dolegliwości. Często przyczyną tak umiejscowionego bólu są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i wady postawy. Zdarza się też, że w ten sposób objawia się kamica nerkowa.

Uciążliwy ból pleców z prawej strony pojawia się m.in. w przypadku problemów z kręgosłupem. Wystarczy nadwyrężenie czy ucisk nerwów, by pojawiły się dolegliwości. Często przyczyną tak umiejscowionego bólu są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i wady postawy. Zdarza się też, że w ten sposób objawia się kamica nerkowa. Zmiany kostne kręgosłupa powodują ból pleców O zwyrodnienia kręgosłupa łatwiej w starszym wieku, gdy układ kostny szybciej się niszczy, a organizm traci część zdolności regeneracyjnych. Jednak wady zwyrodnieniowe mogą powstawać też na skutek wad postawy. Ból pleców z prawej strony często jest brany za ból nerek , podczas gdy rzeczywistym jego sprawcą jest kręgosłup i jego nerwy. Ucisk nerwów może być stały, np. na skutek starcia dysku, albo przy poruszaniu. Rwa kulszowa powoduje ból pleców Jeśli plecy bolą w dolnej części, a ból biegnie przez pośladki i w dalej w dół, może to być rwa kulszowa. Nadwyrężone mięśnie odcinka lędźwiowego kręgosłupa albo dyskopatia powodują ucisk nerwu kulszowego i w konsekwencji bardzo silny ból. Dyskopatia a ból pleców z prawej strony Między kręgami znajdują się izolujące je krążki, tzw. dyski . Jeśli któryś z nich ulegnie uszkodzeniu, zdeformuje się czy przesunie, dochodzi do ucisku nerwów i czasem do ocierania się kości o kość. Powoduje to ból pleców z prawej strony bądź z lewej, w zależności od tego, który dysk został uszkodzony. Kamica nerkowa daje objaw bólu pleców Przyczyną bólu pleców z prawej strony może być choroba nerek. Ból ten można odróżnić od bólu kręgosłupa po tym, że kolka nerkowa łapie nagle i jest bardzo silna, natomiast ból od kręgosłupa przeważnie jest tępy i utrzymuje się dłużej. Inny jest też kierunek promieniowania bólu – nerkowy pojawia się na boku i idzie w stronę kręgosłupa, a ból spowodowany zmianami w obrębie...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak