Dłonie trzymające kolano
©Stasique/Fotolia
Styl życia

Ból kolan po ćwiczeniach – najczęstsze powody

Ból kolan po ćwiczeniach to niedogodność, którą niekiedy trzeba leczyć nawet miesiącami. Aby temu zapobiegać, konieczna jest rozgrzewka przed treningiem i rozciąganie po treningu. Jeśli kolana bolą, nie wolno lekceważyć problemu.

Ból kolan po ćwiczeniach to niedogodność, którą niekiedy trzeba leczyć nawet miesiącami. Aby temu zapobiegać, konieczna jest rozgrzewka przed treningiem i rozciąganie po treningu. Jeśli kolana bolą, nie wolno lekceważyć problemu.

Ból kolan po ćwiczeniach – brak rozgrzewki

Ból kolan po ćwiczeniach może być spowodowany brakiem rozgrzewki. Ćwiczenia przygotowujące do treningu właściwego są konieczne, ponieważ przystosowują układ mięśniowo-szkieletowy do zmian – naprężone mięśnie stają się bardziej plastyczne, a płyn maziowy rozrzedzony. Aby kolana nie bolały, należy je przed ćwiczeniami rozluźnić, np. kucnąć z wyprostowanymi plecami i zgiąć nogi w taki sposób, aby znalazły się w pozycji maksymalnie poziomej, równolegle do podłoża.

Ból kolan po ćwiczeniach - zbyt intensywny trening

Bardzo często przyczyną bólu kolan po ćwiczeniach jest zbyt męczący trening. Należy pamiętać, by stopniowo zwiększać poziom trudności i długość ćwiczeń. Ból kolan po treningu może być konsekwencją jednego z wcześniejszych treningów, ponieważ mikrourazy nie zawsze od razu dają o sobie znać. Nawet jeśli nam bardzo zależy na czasie, minimum jeden dzień wolny powinno się pozostawić na regenerację mięśni. Aby zobaczyć efekty ćwiczeń, odpoczynek też jest konieczny.

Ból kolan po ćwiczeniach – brak ćwiczeń rozciągających

Intensywny trening pozbawiony ćwiczeń rozciągających także może prowadzić do bólu kolan po treningu. Przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego skutkuje napięciem i skróceniem tych mięśni, co objawia się bólem po zewnętrznej stronie kolana lub niżej. Wysiłek fizyczny pozbawiony rozciągania może spowodować nacisk na rzepkę.

 

Bardzo ważne jest, aby nie lekceważyć bólu kolan po ćwiczeniach, ponieważ przeciążenia prowadzą do kontuzji, które niekiedy trzeba leczyć nawet przez kilka miesięcy. Zdarza się, że niezbędna jest operacja.

 

Kobieta z rowerem
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Zakwasy po treningu – jak skutecznie uśmierzyć ból?
Zakwasy po treningu to często przypadłość osób, które rozpoczynają przygodę ze wzmożoną aktywnością fizyczną. Zespół opóźnionego bólu mięśniowego to nic innego jak wypłukanie kwasu mlekowego z tkanki mięśniowej. Ból mięśniowy można uśmierzyć wizytą w saunie.

Zakwasy po treningu to często przypadłość osób, które rozpoczynają przygodę ze wzmożoną aktywnością fizyczną. Zespół opóźnionego bólu mięśniowego to nic innego jak wypłukanie kwasu mlekowego z tkanki mięśniowej. Ból mięśniowy można uśmierzyć wizytą w saunie.   Zakwasy po treningu występują gdy nie wykonamy odpowiedniej rozgrzewki przed aktywnością fizyczną lub zapomnimy o rozciąganiu tuż po niej. Brak dostatecznej ilości płynów i zbyt duża intensywność ćwiczeń również mają ogromną rolę w powstawaniu mikrouszkodzeń i w ostateczności bólów mięśniowych. Zakwasy powstają 2-4 dni po wysiłku fizycznym i potrafią trwać do tygodnia. Zakwasy: co zrobić, gdy mięśnie boją? Aby zmniejszyć ból mięśniowy po treningu powinno się przede wszystkim jak najwięcej ruszać w celu „rozruszania” mięśni. Oczywiście w miarę możliwości – jeżeli ból jest bardzo uciążliwy, to w najbardziej poważnych przypadkach kończy się wizytą u lekarza pierwszego kontaktu. Co można zrobić, gdy mięśnie bolą: Zakup preparatów w aptece – jest kilka produktów na rynku, które otrzyma się w aptece bez recepty, a uśmierzą ból i zmniejszą poczucie dyskomfortu spowodowanego nadmiernym treningiem. Mało intensywny trening – przy bólach mięśniowych spowodowanych zakwasami poleca się aktywność, ale mało intensywną, np. spacer czy powolna jazda na rowerze. Picie dużej ilości wody – najczęściej podczas intensywnego treningu dochodzi również do odwodnienia organizmu, a uzupełnienie braków wody pomoże szybciej powrócić do normalnego stanu ciała. Wizyta w saunie – odpręży ciało i pomoże wrócić mięśniom do stanu przed treningiem. Gorąca kąpiel – działanie podobne do sauny.   Absolutnie zabrania się powrotu do intensywnego treningu podczas odczuwania zakwasów, ponieważ doprowadzić to może do...

Biegnący ludzie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Zakwasy po ćwiczeniach – skuteczne sposoby, jak ich uniknąć
Wiele początkujących osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w sporcie, zadają pytanie, jak uniknąć zakwasów po ćwiczeniach. Przede wszystkim należy pamiętać, że solidna rozgrzewka i ćwiczenia rozciągające pomogą zapobiec odkładaniu się kwasu mlekowego.

Wiele początkujących osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w sporcie, zadają pytanie, jak uniknąć zakwasów po ćwiczeniach. Przede wszystkim należy pamiętać, że solidna rozgrzewka i ćwiczenia rozciągające pomogą zapobiec odkładaniu się kwasu mlekowego.   Zakwasy powstają podczas intensywnego wysiłku fizycznego, który najczęściej zostaje wykonany bez uprzedniego rozgrzania lub późniejszego rozciągania. Wypłukanie kwasu mlekowego z mięśni tuż po zakończeniu aktywności fizycznej powoduje późniejszy ich ból, który pojawia się 2-3 dni po treningu. Ból mięśni utrzymać się może nawet do tygodnia. W medycynie zakwasy określa są jako zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Jak uniknąć zakwasów: aktywność po aktywności Skuteczne sposoby na zakwasy: Rozgrzewka – wystarczy kilka przysiadów, pompek (nawet damskich), pajacyków i wymachów rąk do przodu i do tyłu, aby rozgrzać mięśnie przed treningiem i nie martwić się zakwasami. Rozciąganie – po wykonanym treningu nie należy od razu kłaść się wygodnie na łóżku i odpoczywać. Aby mięśnie się nie zastały należy rozciągnąć je – skłony, przyciąganie kolan do klatki piersiowej czy wyciąganie jak najwyżej rąk do góry. Łatwe i przyjemne ćwiczenia pomogą ci uniknąć bólu. Picie wody w dużych ilościach – nawodniony organizm podczas treningu jest bardzo odporny na wypłukiwanie się kwasu mlekowego, a dodatkowo zabezpieczy przed skurczami mięśni. Regularność – regularne treningi chronią przed zakwasami, ponieważ organizm, który jest przygotowany do wysiłku, wypracuje sobie mechanizm obrony przed wypłukiwaniem kwasu mlekowego z mięśni.   Należy pamiętać, że intensywne ćwiczenia raz na jakiś czas („z doskoku”) mogą spowodować zmęczenie organizmu i zakwasy. Wypracowanie regularności w treningu i zastosowanie się do zasad...

Kobieta w pomarańczowym topie podnosi hantel jedną ręką.
©anetlanda/Fotolia
Styl życia
Pierwszy raz na siłowni – trening ogólnorozwojowy
Stawiając pierwsze kroki na siłowni należy pamiętać o bezpieczeństwie, racjonalnym wysiłku i własnym zdrowiu. Pierwszy raz na siłowni wymaga dostosowania ćwiczeń do możliwości osoby ćwiczącej. Najczęstsze błędy na pierwszym treningu to m.in. brak rozgrzewki lub zbyt zaawansowane treningi. Tego typu błędy mogą prowadzić do kontuzji, frustracji i zniechęcenia.

Stawiając pierwsze kroki na siłowni należy pamiętać o bezpieczeństwie, racjonalnym wysiłku i własnym zdrowiu. Pierwszy raz na siłowni wymaga dostosowania ćwiczeń do możliwości osoby ćwiczącej. Najczęstsze błędy na pierwszym treningu to m.in. brak rozgrzewki lub zbyt zaawansowane treningi. Tego typu błędy mogą prowadzić do kontuzji, frustracji i zniechęcenia.   Pierwszy raz na siłowni nie powinien polegać na próbach podnoszenia maksymalnego obciążenia ani wykonywaniu skomplikowanych serii ćwiczeń. Należy skupić się na przygotowaniu swoich mięśni do wysiłku i opanowaniu właściwej techniki wykonywanych ćwiczeń . Podnoszenie intensywności treningu oraz urozmaicanie ćwiczeń należy wprowadzać systematycznie i małymi krokami. Pierwszy raz na siłowni – rozgrzewka Podstawą przed każdym treningiem na siłowni jest rozgrzewka . To niezbędny element każdego treningu. Dzięki rozgrzewce zmniejszamy ryzyko kontuzji i urazów. Rozgrzewkę można zacząć od dowolnego aerobowego przyrządu na siłowni, np. na orbitreku lub bieżni. Rozgrzewkę na sprzętach można połączyć wykonując np. 5 minutowe ćwiczenia na 2-3 maszynach. Kolejnym elementem rozgrzewki powinny być ćwiczenia kształtujące, np. przysiady, pajacyki, pompki, krążenia bioder i skłony. Pierwsze kroki na siłowni – po rozgrzewce trening ogólnorozwojowy Ćwiczenia na siłowni dobrze rozpocząć od treningu ogólnorozwojowego. Polega on na angażowaniu wielu grup mięśniowych przy nie zbyt dużym ich obciążeniu. Ćwiczenia w treningu ogólnorozwojowym należy wykonywać bez pośpiechu i dokładnie. W trakcie ćwiczeń ważną rolę odgrywa technika. Wykonując określone ćwiczenie od początku do końca powinno się kontrolować każdy ruch ciała . Ruch opuszczania ciężaru powinien być wolniejszy niż ruch podnoszenia. Każde ćwiczenie wykonujemy seriami. W jednej serii można wykonać około 20...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner