Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Kobiet w ciąży
© nattanan726/Fotolia.com
Styl życia

Ból jajników w ciąży: kiedy wymaga leczenia?

Ból jajnika na początku ciąży może oznaczać poronienie, ciążę pozamaciczną, skręcenie przydatków lub ich stan zapalny. Najczęściej jednak jest naturalną reakcją organizmu na nową sytuację i zmiany hormonalne.

Ból jajnika na początku ciąży może oznaczać poronienie, ciążę pozamaciczną, skręcenie przydatków lub ich stan zapalny. Najczęściej jednak jest naturalną reakcją organizmu na nową sytuację i zmiany hormonalne.

 

Ból jajnika na początku ciąży warto skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Ból jajników na początku ciąży nie zawsze powinien niepokoić

Ból jajników na początku ciąży wynika z tego, że macica powiększa się poprzez rozciąganie, dostosowując do nowych warunków. Organizm też musi przystosować się do nowej sytuacji wywołanej hormonami i rosnącym płodem. Ból odczuwany jest w podbrzuszu zwłaszcza w konkretnych sytuacjach – podczas dźwigania, mikcji, czyli oddawania moczu, a niekiedy podczas zmiany pozycji. Ból jajników na początku ciąży jako skutek rozciągania macicy nie powinien się nasilać ani być przewlekły, nie towarzyszy mu też krwawienie ani podwyższona temperatura. Jeśli któryś z tych objawów występuje, może to oznaczać, że przyczyna bólu jest inna.

Ból jajników w ciąży. Przyczyny

 

  • Torbiele. Zmiany te mogą pojawić się na jajnikach na skutek radykalnej zmiany gospodarki hormonalnej w pierwszych miesiącach ciąży, powodując ból. Gdy organizm przystosuje się do nowej sytuacji, torbiele mogą samoistnie zniknąć. Nie wszystkie zmiany tego typu sprawiają ból i nie wszystkie wymagają leczenia. Jednak w niektórych przypadkach konieczne może być leczenie chirurgiczne.

 

  • Skręt jajnika. Ból w podbrzuszu i ból jajnika w ciąży może być następstwem jego skręcenia. Zmiany zachodzące w organizmie podczas ciąży dotyczą również jajników, które są w tym szczególnym czasie podatne na skręcanie się wokół własnej osi, zaciskając szypułę, na której się znajdują. Oprócz bólu jajnika w wyniku jego skręcenia występują wymioty i mdłości, biegunka. Ból może być kłujący i obejmować nie tylko jajnik, ale i cała miednicę. Skręceniu przydatków towarzyszy zwykle podwyższona temperatura ciała. Po przeprowadzeniu badań i wykluczeniu innych możliwych przyczyn bólu jajnika, wdraża się leczenie operacyjne. Zabieg przeprowadza się laparoskopowo i nie zagraża on płodowi.

 

  • Ciąża pozamaciczna. Ból jajnika w ciąży niekiedy pojawia się wówczas, gdy zarodek rozwija się poza macicą, w jajowodzie. Ciąża pozamaciczna jest zagrożeniem dla kobiety, ponieważ zarodek może rozerwać jajowód i doprowadzić do krwotoku. W skrajnych przypadkach może skończyć się to utratą przytomności, a w razie braku pomocy – śmiercią. Zanim jednak dojdzie do rozerwania jajowodu, ciąża pozamaciczna sprawia ból - przeważnie silniejszy z jednej strony podbrzusza. Możliwe jest też plamienie. Leczenie bólu jajnika w ciąży spowodowanego ciążą ektopową polega zawsze na usunięciu zarodka, a niekiedy także na usunięciu jajowodu.

 

Poronienie. Ból jajnika na początku ciąży może zwiastować poronienie. Ból przypomina ten menstruacyjny, jest skurczowy i rozlany, ale jest o wiele silniejszy. Często występuje też krwawienie lub plamienie. Kobieta, która ma takie objawy, powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza.


  • Większa ilość śluzu w porównaniu ze stanem sprzed ciąży nie powinna wzbudzać niepokoju – jest to spowodowane zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Sprawdź, jak powinien wyglądać śluz podczas ciąży.
  • Szukasz aktywności nie fizycznej, która nie jest obciążająca ani szkodliwa dla płodu? Sprawdź: joga dla ciężarnych - korzyści i zagrożenia
  • W pierwszym trymestrze ciężarnym dokucza senność, która jest wynikiem rosnącego poziomu progesteronu. Poznaj najczęstsze problemy ze snem w ciąży.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kobieta w ciąży leży na łóżku
Pixabay/ Andriele/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Miesiączka czy ciąża? Krwawienie po zapłodnieniu
Krwawienie implantacyjne to pierwszy objaw ciąży. Jest skąpe, bezbolesne i trwa maksymalnie do 3 dni. Implantacja często bywa mylona z krwawieniem menstruacyjnym.

Krwawienie implantacyjne to pierwszy objaw ciąży. Jest skąpe, bezbolesne i trwa maksymalnie do 3 dni. Implantacja często bywa mylona z krwawieniem menstruacyjnym.   Krwawienie implantacyjne jest objawem zapłodnienia . Oznacza, że zarodek zagnieździł się w błonie śluzowej macicy. Cały proces (od zapłodnienia do zagnieżdżenia) trwa około tygodnia. Najpierw plemnik łączy się z komórką jajową. Zapłodnienie odbywa się w jajowodzie , w jego efekcie powstaje zygota. Zygota przebywa drogę od jajowodu do jamy macicy i po 2-3 dniach przekształca się w zarodek. Zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy po upływie około tygodnia i wtedy pojawia się krwawienie implantacyjne (zarodek lokując się w macicy uszkadza ukrwioną przez progesteron i estrogeny ścianę naczynia krwionośnego i stąd krwawienie), które jest pierwszym objawem ciąży. Krwawienie implantacyjne często bywa mylone z miesiączką . Jak odróżnić krwawienie implantacyjne od miesiączki? Krwawienie pojawia się około 6-12 dni po zapłodnieniu . Odróżnienie go od miesiączki nie jest trudne. Krwawieniu implantacyjnemu nie towarzyszą inne dolegliwości, bóle czy skrzepy. Kobieta może poczuć tylko delikatny skurcz macicy. Plamienie jest skąpe (czasami to tylko kilka kropel). Krótszy jest także czas jego trwania – od kilku godzin do najwyżej 3 dni. Krew implantacyjna jest ciemniejsza niż menstruacyjna . Ma kolor brunatny, lekko brązowy lub jasnoróżowy.   Krwawienie powinno wpłynąć na zmianę trybu życia – ograniczenie wysiłku fizycznego i aktywności seksualnej . Jeżeli po plamieniu pojawiają się inne objawy ciąży : poranne mdłości, zmęczenie, tkliwość piersi i sutków, opuchlizna i zmiany smaku należy umówić się na wizytę, by potwierdzić ten stan.   Trzeba podkreślić, że krwotok implantacyjny...

KObieta trzymająca test ciążowy
© Rido/Fotolia.com
Styl życia
Ciąża ektopowa czyli pozamaciczna
Ciąża pozamaciczna występuje rzadko i prawie zawsze niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne dla kobiety, a w około 15% przypadków śmierć. Niemożliwe jest donoszenie zdrowego dziecka, które rozwijało się poza macicą. Najczęściej takie przypadki kończą się samoistnym poronieniem.

Ciąża pozamaciczna występuje rzadko i prawie zawsze niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne dla kobiety, a w około 15% przypadków śmierć. Niemożliwe jest donoszenie zdrowego dziecka, które rozwijało się poza macicą. Najczęściej takie przypadki kończą się samoistnym poronieniem. Ciąża pozamaciczna – jakie są przyczyny zagnieżdżenia zarodka poza macicą? W krajach wysokorozwiniętych ostatnio obserwuje się wzrost liczby przypadków ciąż ektopowych, szczególnie wśród kobiet między 26. a 30. rokiem życia. Najczęstszymi przyczynami tego typu patologii ciąży są: wcześniejsze ciąże ektopowe, niedrożność jajowodów, stosowanie wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej , stosowanie środków wspomagających zapłodnienie, w tym zapłodnienie in vitro, zakażenie chlamydią , rzeżączką oraz inne zapalenia, nieprawidłowości lub przebyte zabiegi chirurgiczne w obrębie miednicy mniejszej, endometrioza – czyli przerost błony śluzowej macicy, przewlekłe i nieleczone zapalenia bakteryjne pochwy, które przenoszą się wyżej, nieleczone zęby, stany zapalne w jamie ustnej szczególnie te spowodowane paciorkowcami, które mogą zaatakować każdy narząd. Ciąża pozamaciczna – objawy Gdy zarodek nie dostanie się do wnętrza macicy i zatrzyma się w jajniku, jajowodzie, otrzewnej lub szyjce macicy wówczas dochodzi do wystąpienia objawów typowych dla każdej ciąży, takich jak: brak miesiączki, ogólne złe samopoczucie, obrzmienie i bolesność piersi, plamienia i krwawienia najczęściej około drugiego miesiąca od wstrzymania okresu, bóle brzucha szczególnie w okolicy jajników. Z uwagi na symptomy typowe dla ciąży rozpoznanie ciąży ektopowej jest trudne szczególnie we wczesnym stadium, gdy nawet test ciążowy w około 50% przypadków daje pozytywny wynik. Ciąża pozamaciczna - leczenie W...

kobieta w średnim wieku
Flickr/Daniel X. O'Neil/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Torbiel na jajniku – groźne schorzenie czy nieszkodliwa narośl?
Torbiel na jajniku to patologiczna zmiana otaczająca jajnik. Może mieć łagodny przebieg, gdy jest to np. pozostały pęcherzyk Graafa lub złośliwy w postaci raka jajnika.

Torbiel na jajniku to patologiczna zmiana otaczająca jajnik. Może mieć łagodny przebieg, gdy jest to np. pozostały pęcherzyk Graafa lub złośliwy w postaci raka jajnika. Torbiel na jajniku – co to jest i skąd się bierze? Torbiel na jajniku (łac. cystis ovarii) to schorzenie najczęściej pojawiające się u kobiet jeszcze miesiączkujących. Jest to zmiana patologiczna przestrzeni płynowej jajnika otoczona ścianą. Torbiele dzielimy na: torbiele czynnościowe jajnika (surowicze, proste): torbiel pęcherzykowa, torbiel ciałka żółtego – są to torbiele powstałe w wyniku nie wchłonięcia pęcherzyka Graafa – zazwyczaj mają postać łagodną, w ostateczności wymagającą jedynie terapii hormonalnej. torbiele jajnika nieczynnościowe: torbiele endometrialne (tzw. czekoladowe) oraz dermoidalne (tzw. skórzaste) – w tej grupie pojawiają się zmiany złośliwe o charakterze nowotworowym wymagające często interwencji chirurgicznej. Do tej pory nie udało się ustalić jednoznacznie czynników powodujących torbiele. Najczęściej podawanymi przyczynami są: nieleczone stany zapalne dróg rodnych, policystyczne jajniki, endometrioza (czyli przerost błony śluzowej macicy), zaburzenia hormonalne oraz czynniki genetyczne. Torbiel na jajniku – objawy i rozpoznanie Torbiele często nie dają żadnych specyficznych objawów. Jeśli jednak zauważymy współwystępowanie symptomów z poniższej listy, warto udać się do lekarza ponieważ może to oznaczać, że torbiel jest już znacznej wielkości i uciska okoliczne tkanki: bóle podbrzusza, szczególnie zlokalizowane w obrębie któregoś jajnika; parte bóle pęcherza połączone z uczuciem parcia na mocz; krwawienia międzymiesiączkowe i/lub zaburzenia cyklu i miesiączkowania – szczególnie, jeśli nie występowały wcześniej;...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner