Party Stories
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Sanah
Paulina Sykut-Jeżyna w Sopocie
Doda z mężem Emilem Stępniem
Roczne trojaczki raczkują po kocyku
©Shestakoff/Fotolia
Styl życia

Jaka jest szansa, że urodzisz bliźniaki lub trojaczki?

Szanse na urodzenie bliźniaków i trojaczków wzrastają wraz z wiekiem matki – ciąże mnogie najczęściej występują pomiędzy 30. a 40. rokiem życia. Prawdopodobieństwo poczęcia wieloraczków zwiększa też odstawienie antykoncepcji hormonalnej i leczenie niepłodności.

Szanse na urodzenie bliźniaków i trojaczków wzrastają wraz z wiekiem matki – ciąże mnogie najczęściej występują pomiędzy 30. a 40. rokiem życia. Prawdopodobieństwo poczęcia wieloraczków zwiększa też odstawienie antykoncepcji hormonalnej i leczenie niepłodności.

 

Ciąża mnoga jest uznawana przez ginekologów za ciążę podwyższonego ryzyka. Jeśli spodziewasz się więcej niż jednego dziecka, powinnaś przychodzić na wizyty kontrolne częściej niż raz w miesiącu – nawet co 2 tygodnie.

Ciąże mnogie: statystyki

Prawdopodobieństwo naturalnego wystąpienia ciąży wielopłodowej wyznacza tak zwana reguła Hellina. Przyjmując, że szansa na urodzenie bliźniaków wynosi obecnie 1:85, szansa na urodzenie trojaczków maleje do 1:85 do potęgi trzeciej (czyli 1:7225), czworaczków – 1:85 do potęgi czwartej (1:614 125 ), pięcioraczków – 1:85 do potęgi piątej (1:52 200 625 ) i tak dalej. Szansa na urodzenie wieloraczków jednojajowych jest jeszcze mniejsza. Bliźniaki powstałe po podziale jednej, zapłodnionej komórki jajowej rodzą się tylko raz na 250 przypadków. Większość ciąży bliźniaczych to ciąże dwujajowe, czyli takie, gdzie zapłodnione zostały jednocześnie dwie komórki jajowe.

Co wpływa na naturalne poczęcie bliźniaków i trojaczków?

Przyczyny podziału zygoty, w wyniku którego rodzą się bliźnięta jednojajowe, nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że w przypadku ciąż kilkujajowych duże znaczenie ma genetyka, wiek i budowa ciała matki oraz liczba wcześniejszych ciąż.

 

  • Prawdopodobieństwo urodzenia wieloraczków wzrasta, jeśli ciąże tego typu występowały już w twojej rodzinie od strony matki. Przypadki ciąż mnogich w rodzinie ojca nie mają na to żadnego wpływu.
  • Ciąże mnogie występują najczęściej u kobiet w wieku 30-40 lat.
  • Kolejne ciąże zwiększają prawdopodobieństwo poczęcia wieloraczków. Jeśli masz już bliźniaki, możliwe, że kolejna ciąża także będzie mnoga.
  • Kobiety o delikatnej budowie ciała rzadziej zachodzą w ciąże wielopłodowe – twoje szanse są większe, jeśli jesteś wysoka i dobrze zbudowana.

Terapie hormonalne i leczenie niepłodności zwiększają szanse na ciążę mnogą

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej (na przykład tabletek antykoncepcyjnych) może zwiększać prawopodobieństwo ciąży wielopłodowej po odstawieniu zabezpieczeń. Dzieje się tak dlatego, że po zakończeniu terapii hormonalnej jajniki zaczynają intensywniej pracować. Podobnie dzieje się w przypadku leczenia niepłodności za pomocą hormonów – często uwalnia się wtedy kilka komórek jajowych w trakcie jednego cyklu. W przypadku leczenia metodą in vitro ciąże mnogie zdarzają się aż w 20-40% wszystkich skutecznych zapłodnień. Podczas in vitro wprowadza się do macicy 2-3 zarodki, żeby zwiększyć szanse na powodzenie metody. Zdarza się, że wszystkie zarodki rozwijają się prawidłowo i dochodzi wtedy do ciąży mnogiej.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
©Karelnoppe/Fotolia
Styl życia
Trojaczki, czyli efekt późnego wieku matki lub leczenia niepłodności
Przyczyną powstania ciąży trojaczej jest zapłodnienie kilku komórek jajowych oraz ich podział. Ciąża trojacza może pojawić się w wyniku korzystania z zapłodnienia metodą in vitro.

Przyczyną powstania ciąży trojaczej jest zapłodnienie kilku komórek jajowych oraz ich podział. Ciąża trojacza może pojawić się w wyniku korzystania z zapłodnienia metodą in vitro.   Do ciąży trojaczej dochodzi wtedy, gdy w organizmie kobiety jednocześnie rozwijają się trzy zarodki. Przyszła mama trojaczków powinna być pod stałą opieką lekarzy, gdyż podczas ciąży może dojść do obumarcia jednego z płodów, odklejenia łożyska lub poronienia. Kiedy dochodzi do ciąży trojaczej? Do ciąży trojaczej dochodzi w trzech przypadkach. Każdy z nich zależy od liczby lub podziału komórek jajowych:   Trojaczki jednojajowe – do tego typu podziału dochodzi, gdy komórka jajowa dzieli się na pół, a jedna z części również się rozdwaja. Dzieci mają identyczny zestaw genów, tę samą płeć i podobny wygląd. Trojaczki dwujajowe – w tej sytuacji dochodzi do zapłodnienia dwóch różnych komórek jajowych, z czego jedna ulega podziałowi. Z podzielonej komórki urodzą się bliźnięta jednojajowe, o tej samej płci i materiale genetycznym oraz podobnym wyglądzie. Trzecie dziecko będzie różniło się cechami fizycznymi i (być może) także płcią od pozostałej dwójki. Trojaczki trzyjajowe – trzy odrębne komórki jajowe zostają zapłodnione przez różne plemniki. W ten sposób rodzą się dzieci o odmiennym wyglądzie i zestawie genów. Czynniki, które zwiększają ryzyko zajścia w ciążę trojaczą Istnieją 4 główne czynniki zwiększające ryzyko ciąży trojaczej.   Przyjmowanie leków zwiększających płodność – osoby, u których stwierdzono bezpłodność powinny przyjmować środki hormonalne (zgodnie z zaleceniami lekarzy). U kobiet są to tabletki pobudzające owulację. Leki leczące bezpłodność sprawiają, że ciało kobiety ma tendencję do wytwarzania więcej, niż jednej komórki jajowej. Korzystanie z...

Bliźnięta nowonwrodzone
© Patryk Kosmider/Fotolia.com
Styl życia
Bliźniaki syjamskie – przypadek jeden na sto tysięcy
Bliźniaki syjamskie, bliźnięta nierozdzielone, zrośnięte – to patologiczne połączenie części ciała u bliźniąt jednojajowych. Tego typu wada jest niezwykle rzadka, a jej przyczyny do tej pory nie są jasne.

Bliźniaki syjamskie, bliźnięta nierozdzielone, zrośnięte – to patologiczne połączenie części ciała u bliźniąt jednojajowych. Tego typu wada jest niezwykle rzadka, a jej przyczyny do tej pory nie są jasne.   Najsłynniejsze zroślaki, od których wzięła się nazwa tego schorzenia to pochodzący z Syjamu (dziś Tajlandia) zrośnięci mostkami bracia Bunker. Bliźnięta syjamskie – czyli zroślaki W ostatnim półwieczu odnotowano około 600 przypadków bliźniąt syjamskich. Większość ciąż mnogich , gdzie nie dochodzi do rozdzielenia zarodków ulega samoistnemu poronieniu. Około 60% takich dzieci rodzi się martwych. Bliźniaki syjamskie ze względu na specyfikę połączenia ciał dzieli się na symetryczne i asymetryczne. Bliźnięta symetryczne są tej samej wielkości, zrośnięte jakąś częścią ciała, zdarza się, że tylko skórą. Asymetryczna wada polega na tym, że jedno z dzieci jest określane mianem pasożyta. Jest ono mniejsze i całkowicie uzależnione od większego dziecka. Zdarzają się przypadki wchłonięcia jednego płodu przez drugi, co funkcjonuje pod nazwą fetus in fetu – czyli płód w płodzie. Przyczyny urodzeń bliźniąt syjamskich Nieznane są przyczyny, które powodują nierozdzielone ciąże mnogie. Medycyna zgłębiła jedynie mechanizm, w wyniku którego dochodzi do powstania bliźniaków syjamskich. Następuje to wtedy, gdy kilku lub kilkunastodniowy embrion zaczyna ulegać podziałom i podział ten zostanie zahamowany. Rozdzielenie bliźniaków syjamskich często zwiększa szanse na przeżycie przynajmniej jednego z nich. Przy obecnym postępie medycyny możliwe jest rozdzielanie bliźniąt, które nie mają wspólnych kluczowych narządów , i mogą samodzielnie sprawnie funkcjonować. Decyzję o takiej operacji podejmują rodzice, a w skrajnych przypadkach sąd. Operacja, podczas której rozdziela się bliźnięta syjamskie jest zabiegiem bardzo...

dwie bliźniaczki
©JenkoAtaman/Fotolia.com
Styl życia
Bliźniaki jedno i dwujajowe – proces zapłodnienia i poród
Bliźnięta dwujajowe powstają na skutek zapłodnienia dwoma plemnikami dwóch komórek jajowych. Bliźniaki jednojajowe powstają w wyniku połączenia jednego plemnika z jedną komórką, która w późniejszym etapie ulega rozdzieleniu. Czynniki zwiększające szanse na wystąpienie ciąży mnogiej to predyspozycje genetyczne matki, zabieg in vitro, przyjmowanie gonadotropiny oraz starszy wiek matki.

Bliźnięta dwujajowe powstają na skutek zapłodnienia dwoma plemnikami dwóch komórek jajowych. Bliźniaki jednojajowe powstają w wyniku połączenia jednego plemnika z jedną komórką, która w późniejszym etapie ulega rozdzieleniu. Czynniki zwiększające szanse na wystąpienie ciąży mnogiej to predyspozycje genetyczne matki, zabieg in vitro, przyjmowanie gonadotropiny oraz starszy wiek matki.   Do zapłodnienia dwujajowego dochodzi średnio raz na 80 porodów. Ciąże jednojajowe natomiast występują około jeden na 250 przypadków. Jak dochodzi do zapłodnienia bliźniaczego dwujajowego? Podczas owulacji w ciele kobiety uwalnia się jedna komórka, która jest zapłodniona przez pojedynczy plemnik. Gdy natomiast dojdzie do uwolnienia się dwóch komórek, to zostają zapłodnione przez różne plemniki, co prowadzi do stworzenia oddzielnych embrionów, czyli bliźniąt dwujajowych. Takie dzieci w przyszłości będą różnić się, w taki sam sposób jak normalne rodzeństwo. Gdy kobieta zaraz po zapłodnieniu współżyje z innym mężczyzną i ponownie dojdzie do zapłodnienia, to istnieje możliwość, że jej dwie komórki jajowe zostaną zapłodnione przez różne plemniki. W związku z tym również rodzą się bliźniaki dwujajowe , które jeszcze bardziej różnią się od siebie. Jak dochodzi do zapłodnienia bliźniaczego jednojajowego? Bliźniaki jednojajowe stanowią około 0,4% wszystkich urodzeń. Do ciąży mnogiej jednojajowej dochodzi, gdy jeden plemnik zapłodni jedną komórkę jajową, która następnie ulega podziałowi. Gdy nastąpi to natychmiast po zapłodnieniu, to bliźniaki będą się rozwijać w oddzielnych błonach płodowych i łożyskach. W przypadku rozdzielenia się zarodków w 7 dniu, bliźniaki będą miały wspólną...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner