Biofeedback
Flickr/Army Medicine/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Jak lepiej poznać swoje ciało? Metoda biofeedback na stres

Stres to reakcja organizmu na trudne sytuacje. Jest widoczny nie tylko w sferze psychicznej, ale także w ciele – napięte mięśnie, przyspieszone bicie serca, płytki szybki oddech. Wyraźnie pokazuje jak wielki wpływ mają na siebie ciało i umysł. Walka ze stresem może być prowadzona przy pomocy metody biofeedback, która pomaga odzyskać kontrolę nad reakcjami organizmu i zwiększa świadomość ciała.

Stres to reakcja organizmu na trudne sytuacje. Jest widoczny nie tylko w sferze psychicznej, ale także w ciele – napięte mięśnie, przyspieszone bicie serca, płytki szybki oddech. Wyraźnie pokazuje jak wielki wpływ mają na siebie ciało i umysł. Walka ze stresem może być prowadzona przy pomocy metody biofeedback, która pomaga odzyskać kontrolę nad reakcjami organizmu i zwiększa świadomość ciała.

Jak wygląda metoda biofeedback?

Biofeedback to metoda trenowania mózgu, która pozwala lepiej zrozumieć jak funkcjonuje organizm, a dzięki temu pozwala zwiększyć kontrolę nad reakcjami ciała. Biofeedback polega na monitorowaniu (przez specjalne urządzenie) stanu organizmu i przekazaniu informacji na ten temat, czasem w formie animacji lub dźwięku. Pozwala to nauczyć się świadomej kontroli takich funkcji organizmu jak:

  • napięcie mięśni,
  • temperatura ciała,
  • aktywność mózgu,
  • oddech.

Dodatkowo biofeedback pomaga wyrobić zdrowe nawyki. Urządzenie, którego się używa podczas terapii, bada puls, napięcie mięśni, aktywność gruczołów potowych, aktywność mózgu i temperaturę ciała.

Zastosowanie biofeedback

Biofeedback znajduje zastosowanie nie tylko w leczeniu nadmiernego stresu i niepokoju, ale także przy depresji, nadciśnieniu, migrenach, ADHD, objawach menopauzy, chronicznym bólu, nadmiernej potliwości, trądziku i astmie. Proces terapii za pomocą biofeedback wymaga cierpliwości i motywacji, ponieważ w celu osiągnięcia właściwego efekt, może trwać dość długo. Biofeedback nie ma skutków ubocznych, ponieważ jest metodą biologiczną.

EEG biofeedback, czyli neurofeedback

Neurofeedback to metoda, która umożliwia zmianę pracy fal mózgowych. Sprzyja temu otrzymywanie informacji zwrotnej o tym, jak przebiega praca mózgu. Może polegać na wzmacnianiu fal mózgowych, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania, a tłumieniu fal niepożądanych. Terapia EEG biofeedback trwa od 20 sesji w zależności od zgłaszanego problemu. Treningi mające na celu jedynie zwiększenie możliwości poznawczych trwają zazwyczaj krócej, natomiast bardziej złożone problemy jak zaburzenia nastroju czy zachowania, mogą wymagać nawet 40 treningów. Zaleca się, by zajęcia odbywały się 2-3 razy w tygodniu, przy czym jedno spotkanie trwa 40-60 minut i kosztuje ok. 50-100 złotych.

Metoda redukcji stresu metodą mindfulness

W 1979 roku profesor Jon Kabat-Zinn z Uniwersytetu Medycznego Massachusetts opracował metodę redukcji stresu opartą na uważności – Mindfulness-Based Stress Reduction (MBSR). To rodzaj umysłowego treningu, który zmniejsza skłonność umysłu do reagowania na różne bodźce przy nasilaniu stresu i napięcia. Mindfulness zwiększa świadomość funkcjonowania ciała, umysłu i emocji, by zyskać wewnętrzną harmonię. Program pomaga łagodzić doświadczany stres i utrzymywać dobre samopoczucie. Treningi redukcji stresu prowadzone są przez certyfikowanych trenerów, trwają osiem tygodni, a ich cena rozpoczyna się od 1200 złotych. Na bazie MBSR i biofeedbacku opracowano nowoczesną terapię, która łączy trening uważności i nowoczesne metody monitorowania czynności ciała, czyli Mindfulness-Based Biofeedback Therapy. Można więc powiedzieć, że łączy ona mądrość filozofii Wschodu z najnowszą myślą techniczną Zachodu. Na razie dostępna jest jedynie w prywatnych klinikach w Stanach Zjednoczonych.

Pamiętaj, że nierozładowany stres może prowadzić do ujawnienia chorób psychosomatycznych.

 

Znajdź swój własny sposób na radzenie sobie ze stresem.


Kobieta czyta na plaży książkę leżąc na leżaku.
©dragonstock/Fotolia.com
Styl życia
Sposoby na stres - skuteczne techniki i książki psychologiczne, które warto przeczytać
Gdy walka ze stresem nie przynosi rezultatów, bardzo łatwo o problemy fizyczne, takie jak nadciśnienie, wrzody czy migreny. Popularne metody radzenia sobie ze stresem to wizualizacja, relaksacja czy terapia dźwiękiem. Dobre książki psychologiczne pomocne w walce z tym procesem to „Zabójcze emocje” czy „Głos ciała”.

Gdy walka ze stresem nie przynosi rezultatów, bardzo łatwo o problemy fizyczne, takie jak nadciśnienie, wrzody czy migreny. Popularne metody radzenia sobie ze stresem to wizualizacja, relaksacja czy terapia dźwiękiem. Dobre książki psychologiczne pomocne w walce z tym procesem to „Zabójcze emocje” czy „Głos ciała”.   W zabieganym świecie stres towarzyszy wielu ludziom każdego dnia. Przyczynami stresu są najczęściej wydarzenia na świecie, trudne relacje z przełożonymi lub rodziną, rozstania, bezrobocie, choroby, trudne projekty w pracy, presja czasu a nawet korki na ulicy.   Skutki ciągłego stresu   Stres to przeciążenie spowodowane trudną sytuacją , przykrym doświadczeniem czy wpływem środowiska. Kiedy to zaburzenie trwa chronicznie, czyli przez długi czas, istnieje ryzyko powstawania wielu chorób . Najczęstsze problemy organizmu spowodowane przewlekłym stresem to: nadciśnienie, wrzody żołądka , problemy ze snem , silne migreny, astma, problemy skórne, impotencja (u mężczyzn), zaburzenia menstruacyjne (u kobiet).   Co jest dobre na stres?   W życiu nie da się uniknąć stresu . Dużo ważniejsza jest skuteczna umiejętność radzenia sobie z nim. Warto pamiętać, że najbardziej szkodliwy nie jest sam stres, lecz reakcja organizmu. Tabletki na stres mogą złagodzić objawy, jednak z łatwością uzależniają od siebie. Do popularnych technik radzenia sobie z tym stanem zaliczane są: praca z oddechem – metoda polega na spowolnieniu oddechu i nadaniu mu łagodnego rytmu. Jest to praca działająca na fizjologię, która przekłada się na emocje. Dobrą techniką jest oddychanie przeponą i liczenie do trzech z każdym kolejnym wdechem. wizualizacja – jest to praca nad oddzieleniem się od stresowej sytuacji. Można...

uśmiechnięta dziewczyna
Flickr/Kenny Rivas/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
8 sposobów na to jak sobie poradzić ze stresem
Stres ma negatywny wpływ na kondycję ciała i psychikę. Powoduje obniżenie motywacji i wiary w swoje możliwości. Rozpoznając źródło stresu i stosując sprawdzone metody możesz zredukować stresujące sytuacje.

Stres ma negatywny wpływ na kondycję ciała i psychikę. Powoduje obniżenie motywacji i wiary w swoje możliwości. Rozpoznając źródło stresu i stosując sprawdzone metody możesz zredukować stresujące sytuacje.   Stres to twoja określona reakcja na pewien bodziec, który pochodzi ze świata zewnętrznego. Możesz kontrolować stres, ponieważ sposób w jaki na niego zareagujesz jest zależny wyłącznie od ciebie. 1. Rozpoznaj stres To pierwszy i najistotniejszy krok w walce ze stresem. Aby coś przezwyciężyć, poznaj jego źródło. Monitoruj sytuacje, które cię stresują. Kiedy zaczniesz je rozpoznawać, łatwiej będzie ci ich unikać. Warto punkt po punkcie wypisywać to, co powoduje twój stres. 2. Zlikwiduj stres Kolejny ważny krok to podjęcie decyzji, które z rozpoznanych wcześniej, stresujących sytuacji możesz wyeliminować. Kategoryzuj stresujące wydarzenia na te, które będzie łatwo redukować (tych pozbywaj się od razu; np. stresuje cię kasjerka w banku, więc zmień placówkę) i te, które są bardziej problematyczne. Druga grupa sytuacji wymaga działania etapowego i zawierającego kilka opcji, np. stresuje cię brak pieniędzy, przemyśl czy nie uda ci się wygospodarować wolnego czasu na dodatkowe zatrudnienia, np. zarabianie na blogu lub sprzedaż w internecie. Nie ustępuj. Najtrudniej zmierzyć się z bezczynnością i biernym poddaniem się stresowi. Próbuj rozwiązywać problemy. Jeżeli mimo prób nie możesz zlikwidować sytuacji stresującej, przejdź do kolejnego etapu. 3. Zaakceptuj swój stres Niektórych sytuacji nie da się zredukować, dlatego postaraj się zaakceptować swój stres. Jeśli stresuje cię ktoś z twojego otoczenia, z kim nie możesz zerwać kontaktów, spróbuj reagować obojętnie i pogodzić się z sytuacją. Technika akceptacji stresu nie...

uśmiechnięta dziewczyna z rudymi włosami
Pixabay/Greyerbaby/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Pozytywne myślenie – jak walczyć z chandrą
Pozytywnego myślenia można się nauczyć! Nie zmienisz nastawienia z godziny na godzinę, ale gdy będziesz systematycznie je praktykowała, z czasem wejdzie ci w krew.

Pozytywnego myślenia można się nauczyć! Nie zmienisz nastawienia z godziny na godzinę, ale gdy będziesz systematycznie je praktykowała, z czasem wejdzie ci w krew.   Trening pozytywnego myślenia polega na nauczeniu się zauważania pozytywnych aspektów w każdej sytuacji. Przede wszystkim chodzi o skupianie uwagi na pozytywnych cechach wszystkiego, co nas otacza – to odkrywanie i podkreślanie mocnych stron każdego człowieka i każdej chwili.   Dlaczego warto myśleć pozytywnie? Negatywne myślenie może wywoływać w konsekwencji nerwice i lęki. Pozytywne myślenie razem z samoświadomością i racjonalnym myśleniem to bardzo efektywne sposoby na walkę ze stresem. Liczne badania potwierdzają, że optymiści żyją dłużej . Jak ćwiczyć pozytywne myślenie? Pozytywne myślenie nie oznacza, że musisz przestać myśleć racjonalnie – wręcz przeciwnie. Nie unikaj oceny innych, dzięki temu wiesz, co jeszcze możesz poprawić.   Zwracaj uwagę na słowa! Zamiast mówić o kolejnych „przykrych obowiązkach”, spróbuj potraktować to jako „wyzwanie”. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo słowa, których używamy, wpływają na nasz sposób myślenia .   Otaczaj się ludźmi, którzy mają na ciebie pozytywny wpływ. Bardziej motywuje słuchanie osób, które coś osiągnęły i będą nas motywować. Narzekanie i słuchanie narzekania sprawia, że zaczynamy odpowiedzialnością za niepowodzenia obarczać innych.   Uśmiechaj się – nawet wymuszony uśmiech przed lustrem pomaga w zmianie nastroju. Małe rzeczy mogą mieć wielką wagę – zmiana postawy ciała z przygarbionej na wyprostowaną zwiększa pewność siebie .   Medytuj albo uprawiaj jogę – pomaga to skupić się na tu i teraz, relaksuje i uwalnia napięcie z ciała. Jeśli szczególnie doskwiera ci stres, pomyśl nad przejściem treningu redukcji stresu metodą...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak