Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Białe plamy na skórze
© Robert Przybysz/Fotolia.com
Styl życia

Skąd się biorą białe plamy na skórze?

Białe plamy na ciele mogą oznaczać poważną chorobę albo być skutkiem zbyt długiego przebywania na słońcu. Inne możliwe przyczyny to bielactwo, łupież pstry, leukoplakia, grzybica czy reakcja na światło po przyjęciu niektórych leków lub ziół.

Białe plamy na ciele mogą oznaczać poważną chorobę albo być skutkiem zbyt długiego przebywania na słońcu. Inne możliwe przyczyny to bielactwo, łupież pstry, leukoplakia, grzybica czy reakcja na światło po przyjęciu niektórych leków lub ziół.

 

Białe plamy na skórze pojawiają się na skutek braku melatoniny, czyli naturalnego barwnika. Zwykle te zaburzenia są spowodowane nadwrażliwością na promieniowanie ultrafioletowe.

Białe plamy na twarzy po opalaniu. Przyczyny

Najłatwiej nabawić się białych plam na twarzy podczas opalania.

 

Czynnikami powodującymi odbarwienia skóry mogą być:

 

  • zabiegi kosmetyczne. Inwazyjne zabiegi kosmetyczne (np. mikrodermabrazji czy zabiegi z kwasami) złuszczają naskórek. Jeśli skóra po zabiegach zbyt szybko będzie wystawiona na działanie słońca, mogą pojawić się na niej odbarwienia, dlatego zabiegi należy wykonywać wczesną wiosną lub jesienią.

 

  • Hormony. Białe plamy na skórze w obrębie twarzy i dekoltu pojawiają się często u opalających się kobiet w ciąży. Hormony sprzyjają przebarwieniom, nie tylko u ciężarnych, ale też u kobiet przyjmujących hormony w ramach hormonalnej terapii zastępczej czy nawet pigułek antykoncepcyjnych. Informacja o ograniczeniach w zażywaniu kąpieli słonecznej znajduje się w ulotkach dołączonych do tych preparatów.

 

  • Leki. Na przebarwienia w wyniku długotrwałej ekspozycji na słońce narażone są szczególnie osoby zażywające leki fotouczulające. W połączeniu ze słońcem białe plamki na ciele powodują też leki przeciwko grzybicy, antycukrzycowe, moczopędne, sulfonamidy (odkażające, bakteriobójcze), a także, stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca, beta-blokery.

Białe plamki na twarzy mogą być zwiastunem raka

Niezależną od opalania przyczyną białych plamek na skórze twarzy może być rogowacenie białe, czyli leukoplakia. Zwykle plamy pojawiają się na błonach śluzowych, czyli wewnątrz jamy ustnej i na narządach płciowych, ale mogą występować też na wargach i w kącikach ust. Od przebarwień różnią się tym, że swędzą, dają uczucie ściągnięcia i wysuszenia śluzówek, mogą pękać. Ich powierzchnia może być gładka bądź mieć grudki, fałdki czy bruzdy. Tego typu zmiany niekiedy ewoluują w nowotwory.

Białe plamy na ciele w różnych miejscach

Dłonie i ręce. Białe plamy na rękach pojawiają się często jako objaw zaburzeń hormonalnych. Dotyczy to osób, które stosują antykoncepcję doustną, HTZ czyli hormonalną terapię zastępczą, lub zażywają hormony w ramach leczenia chorób tarczycy. Odbarwienia na dłoniach występują najpierw pojedynczo na grzbietach dłoni, a potem rozprzestrzeniają się, zwłaszcza jeśli wystawia się je na słońce.

 

Od białych plamek na dłoniach może zaczynać się też bielactwo nabyte. Jest to choroba, której objawem jest postępujące odbarwianie skóry, zwłaszcza na rękach, twarzy oraz na nogach, a nawet na całym ciele. Zmiany te nie powodują fizycznych dolegliwości, ale ich rozmiar i liczba rosną z czasem. Białe plamki na ciele w wyniku bielactwa mają nieznaną przyczynę, a bezpośrednio są skutkiem braku w skórze melatoniny, czyli naturalnego barwnika.

 

Białe plamy na plecach po opalaniu mogą oznaczać grzybicę lub wynikać z poparzeń słonecznych. Łupież pstry, rodzaj grzybicy, objawia się białymi plamkami na plecach, a często też na karku, klatce piersiowej i ramionach. Najpierw zmiany mają kolor czerwony, a dopiero po wystawieniu ich na słońce stają się białe i wyraźnie widoczne. Plamy w przebiegu łupieżu pstrego rzadko swędzą, przez co mogą zostać zignorowane przez chorego.

 

Białe plamki na plecach powstałe w wyniku zbyt długiego przebywania na słońcu pojawiają się kilka dni po poparzeniu. Odkrywa je martwy, spalony naskórek, który się złuszcza.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
przebarwienia na twarzy kobiety
©JenkoAtaman/Fotolia
Fleszstyle
Przebarwienia skórne – skąd się biorą i co je powoduje?
Przebarwienia skóry to najczęściej jasno lub ciemnobrązowe plamy. Różnego rodzaju zaburzenia pigmentacji powstają w podobny sposób, czyli z powodu dysfunkcji w produkcji melatoniny – barwnika w komórkach skóry.

Przebarwienia skóry to najczęściej jasno lub ciemnobrązowe plamy. Różnego rodzaju zaburzenia pigmentacji powstają w podobny sposób, czyli z powodu dysfunkcji w produkcji melatoniny – barwnika w komórkach skóry. Przebarwienia skóry – rodzaje odbarwień Przebarwienia pojawiają się najczęściej na czole, policzkach, nosie, dekolcie, ramionach, dłoniach a nawet na żuchwie. Zdarza się również, że występują na całym ciele. Mają one najczęściej postać plamek i kropek o nieregularnym kształcie. Mogą tworzyć ciemne pasy w środkowej części twarzy. Aby dobrać metodę leczenia przebarwień skórnych najpierw należy określić ich rodzaj oraz przyczynę powstania. Przebarwienia dzieli się w zależności od głębokości umiejscowienia barwnika na: naskórkowe, skórne i skórno-naskórkowe. Wśród nich wyróżnia się:  melasmę – tzw. ostudę;  piegi;  znamiona skórne;  przebarwienia pozapalne, polekowe i pourazowe;  plamy soczewicowate: wrodzone lub nabyte – powstające na skutek działania promieni słonecznych często samoistnie znikają, natomiast plamy soczewicowate o charakterze starczym mają charakter trwały. Plamy soczewicowate złośliwe o ciemnym zabarwieniu, nieregularnym i wypukłym kształcie – często bywają przyczyną czerniaka skóry . Przyczyny powstawania przebarwień skórnych Najczęściej przebarwienia na skórze pojawiają się na skutek:  trądziku i zmian zapalnych skóry, alergii;  nadmiernej ekspozycji na słońce oraz intensywnego opalania w solarium;  chorób: wątroby, tarczycy, nadnerczy;  ciąży – na skutek wzrostu poziomu estrogenów;  stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej oraz zastępczej terapii...

Opalanie na plaży
© plprod/Fotolia.com
Fleszstyle
Jak powstają przebarwienia skóry po opalaniu? Czy można im zapobiec?
Przebarwienia posłoneczne powstają w przypadku niedostatecznej ochrony w trakcie opalania. Plamy od słońca na ciele pojawiają się także w razie zbyt dużej ekspozycji na słońce. Na powstanie przebarwień narażone są osoby mające delikatną skórę oraz opalające się w solarium.

Przebarwienia posłoneczne powstają w przypadku niedostatecznej ochrony w trakcie opalania. Plamy od słońca na ciele pojawiają się także w razie zbyt dużej ekspozycji na słońce. Na powstanie przebarwień narażone są osoby mające delikatną skórę oraz opalające się w solarium.   Plamy na skórze po opalaniu są skutkiem nierównomiernego rozmieszczenia barwnika na naskórku . Problem z przebarwieniami mogą mieć: osoby często opalające się, starsze, chorujące na nadczynność tarczycy bądź niedoczynność nadnerczy oraz mające wahania hormonalne. Brązowe plamy po opalaniu Pojawiające się po opalaniu brązowe plamy na skórze i piegi to częsty problem. O ile niewielkie brązowe plamki, czyli piegi, mogą być całkiem urocze, to plamy zajmujące większą powierzchnię skóry, niekoniecznie. Ich przyczyną jest regularne opalanie się. Aby się pozbyć brązowych plam, można stosować rozjaśniające kremy lub produkty odbarwiające. Po ich usunięciu należy pamiętać o smarowaniu skóry filtrami przeciwsłonecznymi , by problem nie powrócił. Białe przebarwienia słoneczne Białe przebarwienia słoneczne pojawiające się po opalaniu mogą świadczyć o oparzeniu słonecznym . Występują u kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne. Podobne skutki uboczne mogą zaistnieć w przypadku zażywania niektórych leków sprzedawanych na receptę.   Białe ślady widoczne po opalaniu powstają na skutek hipopigmentacji. Jest to niedobór melaniny w skórze. Pojawiają się, kiedy zniszczone zostają melanocyty – komórki produkujące melaninę. Melanina jest barwnikiem, który ma pochłaniać promienie UV. To ona odpowiada za brązowienie skóry po ekspozycji na słonce. Leki powodujące powstawanie przebarwień posłonecznych Przebarwienia słoneczne może powodować przyjmowanie leków zawierających substancje fotouczulające.   Reakcja fotoalergiczna...

©kegfire/Fotolia
Styl życia
Hipopigmentacja nabyta i wrodzona: przyczyny i leczenie odbarwień skóry
Hipopigmentacja to inaczej albinizm lub bielactwo. Może powstać na skutek urazu skóry, niektórych leków lub być dziedziczona. W leczeniu stosuje się repigmentację lekami, należy też unikać nadmiernych ilości słońca. W hipopigmentacji pomaga umiarkowana dawka światła słonecznego.

Hipopigmentacja to inaczej albinizm lub bielactwo. Może powstać na skutek urazu skóry, niektórych leków lub być dziedziczona. W leczeniu stosuje się repigmentację lekami, należy też unikać nadmiernych ilości słońca. W hipopigmentacji pomaga umiarkowana dawka światła słonecznego.   Plamy powstałe podczas tej choroby mogą ustąpić po jakimś czasie. Bywa, że pojawiają się samoczynnie. Skóra w ich obrębie może swędzieć, jednak nie jest bardziej wrażliwa na ból . Przyczyny powstania zmian hipopigmentacyjnych Wyróżnia się następujące przyczyny powstania zmian hipopigmentacyjnych: Zmiany skórne powstałe po urazach lub infekcjach skórnych określa się mianem hipopigmentacji pozapalnej. Mogą ją wywołać różnego rodzaju skaleczenia, oparzenia lub otarcia, ale też zapalenia grzybicze np. łupież pstry. Po zagojeniu się skóry na skórze powstają jasne plamy. Bielactwo nabyte – rodzaj albinizmu - nie jest do końca rozpoznane. Białe plamy mogą pojawiać się w wyniku reakcji autoimmunologicznych, silnego stresu, chorób. Przy bielactwie nabytym odbarwione plamy mogą się powiększać. Bielactwo wrodzone , czyli wrodzony brak barwnika (albinizm właściwy) to natomiast choroba genetyczna polegająca na dziedziczeniu jednego lub pary genów odpowiedzialnych za defekt pigmentu skóry. Pojawia się na skutek braku odpowiedniej ilości barwnika – melaniny w skórze . Wiąże się z tym również brak zabarwienia włosów i tęczówek oczu. Oczy są czerwone lub bladoniebieskie, a skóra i włosy białe. Bielactwo wrodzone może być częściowe (na fragmencie ciała – zwykle na linii włosów na czole) lub uogólnione – na całej lub bardzo dużej powierzchni ciała. Inną przyczyną zbyt małej ilości barwnika w...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner