Umięśniona kobieta
Pixabay/sabinemondestin/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Suplement diety BCAA nie tylko dla sportowców

Suplement diety BCAA to obecnie jeden z najczęściej używanych środków, po które sięgają osoby zainteresowane sportem. Nic dziwnego – nie dość, że wspomoże rozwój tkanki mięśniowej i wzmocni ją, to jeszcze weźmie udział w spalaniu tkanki tłuszczowej.

Suplement diety BCAA to obecnie jeden z najczęściej używanych środków, po które sięgają osoby zainteresowane sportem. Nic dziwnego – nie dość, że wspomoże rozwój tkanki mięśniowej i wzmocni ją, to jeszcze weźmie udział w spalaniu tkanki tłuszczowej.

Co to jest BCAA?

BCAA składa się z trzech rozgałęzionych aminokwasów egzogennych: leucyny, waliny i izoleucyny. Stanowią one około 35% białek budujących tkankę mięśniową i podczas treningu jako pierwsze wykorzystywane są jako źródło energii. Białka te hamują proces katabolizmu, czyli rozpadu tkanki mięśniowej, wspomagają natomiast anabolizm – stymulują syntezę białek oraz rozbudowę włókien mięśniowych. Pomagają w procesie redukcji tkanki tłuszczowej – czyli rzeźbią sylwetkę, nadając jej pożądany kształt.

Właściwości BCAA

BCAA zapewnia organizmowi paliwo podczas wykonywania intensywnych treningów nie dopuszczając do wykorzystania tkanki mięśniowej jako źródła energii, zapobiegając tym samym utracie ciężko wypracowanych mięśni. Poza tym dostarcza składników potrzebnych do budowy nowych włókien mięśniowych oraz wzmacnia wytrzymałość mięśni i wspiera ich regenerację po treningu.

Jak działa BCAA?

Suplement diety BCAA jest naturalnym wrogiem amoniaku, który jest produktem ubocznym rozpadu aminokwasów w organizmie. Większy poziom amoniaku w komórkach mięśniowych, skutkuje silniejszym procesem rozpadu białek w mięśniach. Dlatego suplementacja BCAA jest tak ważna dla sportowców i kulturystów, ale również dla amatorów sportu, którzy nie chcą utracić efektów ciężkiej pracy na siłowni.

Jak dawkować BCAA?

Zalecana dzienna dawka suplementu to 10 g. Osoby regularnie uprawiające sport powinny stosować suplement przed oraz bezpośrednio po treningu. Warto pamiętać, że BCAA nie powinno się stosować bezpośrednio przed snem. Jest to suplement diety często polecany w trakcie intensywnych treningów bez względu na ich cel, płeć czy wagę osoby trenującej.

Przeciwwskazania i skutki uboczne BCAA

Nie odnotowano żadnych skutków ubocznych ani przeciwwskazań przed stosowaniem BCAA – jeżeli suplement będzie stosowany według racjonalnych proporcji przedstawionych na dołączonej ulotce lub zaleconych przez trenera, jedynym efektem powinien być rozwój masy mięśniowej.

 

Jeśli twoim celem jest wzrost wagi oraz rozbudowa beztłuszczowej tkanki mięśniowej, warto zwrócić uwagę na ilość dostarczanych w diecie składników odżywczych i być może zainwestował w suplement diety BCAA. Znajdziesz go w każdym dobrym sklepie dla sportowców, jego cena nie przekracza 100 zł za jedno opakowanie. Pamiętaj – jedynie odpowiednio zbilansowana dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną pozwolą uzyskać upragnione efekty.

mężczyzna siedzący za stołem z odżywkami
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Suplementy na masę mięśniową – kiedy brać białko, a kiedy kreatynę?
Białko i kreatyna pomagają mięśniom w regeneracji po treningu i przyspieszają ich wzrost. Każdy z tych suplementów diety dla sportowców opiera się jednak na innym działaniu i jest przeznaczony dla innego typu organizmów.

Białko i kreatyna pomagają mięśniom w regeneracji po treningu i przyspieszają ich wzrost. Każdy z tych suplementów diety dla sportowców opiera się jednak na innym działaniu i jest przeznaczony dla innego typu organizmów.   Wybór pomiędzy białkiem a kreatyną zależy w głównej mierze od typu sylwetki i tendencji do odkładania tkanki tłuszczowej. Oprócz tego trzeba wziąć pod uwagę rodzaj uprawianego sportu. Białko na masę – dla kogo? Białko po treningu jest zalecane wszystkim, którym zależy na przyroście tkanki mięśniowej. Potrzeby osób aktywnych fizycznie, które nie są sportowcami ani kulturystami , może zaspokoić zwykły wysokobiałkowy posiłek, np. porcja chudego mięsa czy koktajl mleczny. Lepsze efekty dają białkowe suplementy diety, zwłaszcza gainery, które oprócz białka zawierają jeszcze wysokoenergetyczne węglowodany . Takie preparaty działają dwutorowo – po pierwsze dostarczają mięśniom budulca w postaci protein, a po drugie są dla komórek mięśniowych źródłem energii do wykorzystania w procesach zachodzących wewnątrz tkanek tuż po treningu (dlatego najlepiej wypić odżywkę ok. 30 min po zakończonych ćwiczeniach).   O gainerze powinny w pierwszej kolejności pomyśleć osoby bardzo szczupłe, które mają szybki metabolizm, w związku z czym ich organizm nie nadąża z dostarczaniem składników odżywczych niezbędnych do wzrostu mięśni. Trzeba jednak pamiętać, że taka odżywka jest tylko uzupełnieniem bilansu energetycznego i nie może zastąpić regularnych, pełnowartościowych posiłków. Wykorzystaj oferowany przez Pyszne kod rabatowy i zamów przed treningiem obiad z wysoką zawartością białka. Kreatyna na masę – dla kogo? Kreatyna – choć również zbudowana jest z fragmentów...

Kobieta z bidonem
©djile/Fotolia
Styl życia
Rozwój tkanki mięśniowej: jak stosować białko
Pracując nad rozwojem tkanki mięśniowej intensywny trening należy połączyć z dietą białkową, aby uzyskać lepsze rezultaty. Chcąc uzyskać przyrost tkanki mięśniowej można brać 2 g białka na 1 kg masy ciała w czasie okołotreningowym, co stanie się kluczem do sukcesu na drodze do przybrania masy mięśniowej.

Pracując nad rozwojem tkanki mięśniowej intensywny trening należy połączyć z dietą białkową, aby uzyskać lepsze rezultaty. Chcąc uzyskać przyrost tkanki mięśniowej można brać 2 g białka na 1 kg masy ciała w czasie okołotreningowym, co stanie się kluczem do sukcesu na drodze do przybrania masy mięśniowej.   Stosowanie suplementów diety białkowej, czy BCAA jest typowe dla kulturystów i osób pracujących nad rozwojem tkanki mięśniowej. Dlaczego jest to takie ważne podczas treningu? BCAA to aminokwasy, które powodują redukcję tkanki tłuszczowej. Dodawane są do codziennych posiłków, aby zregenerować mięśnie po wysiłku i działają antykatabolicznie, czyli przeciwdziałają rozkładu białka w organizmie. Natomiast suplementy białkowe m.in. białko serwatkowe powodują rozrost tkanki mięśniowej. Jak stosować białko? Białko powinno stosować się odpowiednio do wagi - 2 g na 1 kilogram ciała – czyli np. przy wadze 50 kg powinno się przyjmować 100 g białka w ciągu jednego dnia. Jest to dawka przeznaczona wyłącznie na budowanie masy mięśniowej. Przy ćwiczeniach wysiłkowych czy siłowych stosuje się o wiele mniejszą ilość. Szukasz produktów spożywczych z wysoką zawartością białka? Koniecznie wejdź na tę stronę i wykorzystaj Carrefour kod rabatowy . Kiedy brać białko? Białko powinno się przyjmować najlepiej tuż przed treningiem i zaraz po nim. Działa na pracujące, a później rozgrzane mięśnie. Poleca się również korzystać z suplementów diety białkowej przed snem, ponieważ mają regenerujące właściwości.   Białko to nie tylko pomoc w budowaniu mięśni, ale również wzmocnienie kondycji ciała i jego wytrzymałość. Nie można zapominać przy tym o węglowodanach, które są również ważne przy wysiłku fizycznym. Nadają siłę i...

mężczyzna podnosi drążek
Pixabay/MrTommy/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Najlepsze suplementy na przyrost masy mięśniowej
Odżywki na masę stosowane w modelowaniu sylwetki przyspieszają efekty ciężkiej pracy na siłowni. Arginina i kreatyna to dwie substancje, które znacznie ułatwią ci drogę do sukcesu. Tylko która jest lepsza?

Odżywki na masę stosowane w modelowaniu sylwetki przyspieszają efekty ciężkiej pracy na siłowni. Arginina i kreatyna to dwie substancje, które znacznie ułatwią ci drogę do sukcesu. Tylko która jest lepsza? Co to jest arginina i jak działa? Arginina to występujący naturalnie w naszym organizmie aminokwas, który ma kluczowy wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie. Przede wszystkim uczestniczy w procesach takich jak: odbudowa i regeneracja tkanek, wzmacnianie układu odpornościowego, zwiększanie wydolności umysłu, regulacja ciśnienia krwi oraz zapobieganie zawałom serca i odtruwanie organizmu z toksyn.   Jako syntetyczny suplement arginina jest doceniana za przyspieszanie budowy mięśni . Jest to spowodowane przede wszystkim jej wpływem na hormon wzrostu, a to właśnie procesy związane ze wzrostem są kluczowe w kwestiach związanych z przyrostem masy mięśniowej i utratą tkanki tłuszczowej. Stosowanie argininy przed treningiem powoduje zwiększenie wytrzymałości i siły. W momencie, gdy zostanie zużyta w wyniku intensywnego treningu, wzmacnia proces odnowy komórek poprzez pobudzenie działania składników budulcowych i energetycznych.   Arginina najskuteczniej działa przyjmowana w 3 dawkach – przed śniadaniem, przed obiadem i przed kolacją. Kreatyna – co to jest i jak działa? Kreatyna to substancja powstająca z aminokwasów zawartych w wątrobie i nerkach (l-argininy, l-glicyny oraz l-metioniny) jak również przy spożyciu pokarmów mięsnych. W organizmie pełni funkcję utrzymującą ATP (uniwersalny przenośnik energii) na odpowiednim poziomie. Magazynuje glikogen oraz podwyższa nawodnienie komórek, dzięki czemu działa antykataboliczne – zapobiega utracie masy mięśniowej podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Zastosowanie kreatyny pomaga w utrzymaniu energii z treningu na trening poprzez...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner