Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Młoda kobieta stoi pod ścianą i trzyma się za brzuch.
©pathdoc/Fotolia.com
Styl życia

Silne bóle miesiączkowe: co je powoduje i jak sobie z nimi radzić?

Bardzo bolesne miesiączki pierwotne przeważnie występują u młodych kobiet i są spowodowane nieprawidłową budową macicy lub wahaniem poziomu hormonów. Wtórne bolesne miesiączki są następstwem chorób, najczęściej mięśniaków macicy lub endometriozy.

Bardzo bolesne miesiączki pierwotne przeważnie występują u młodych kobiet i są spowodowane nieprawidłową budową macicy lub wahaniem poziomu hormonów. Wtórne bolesne miesiączki są następstwem chorób, najczęściej mięśniaków macicy lub endometriozy.

 

Bóle miesiączkowe odczuwa większość kobiet, a w niektórych przypadkach są one tak silne, że utrudniają normalne funkcjonowanie. Bardzo bolesne miesiączki najczęściej zdarzają się u młodych kobiet (do około 27. roku życia). Ból przeważnie występuje w trakcie okresu, ale może też zaczynać się dzień lub dwa przed krwawieniem. Bardzo bolesne miesiączki mogą być objawem choroby.

 

Przyczyny bardzo bolesnych miesiączek

 

Zespół bolesnego miesiączkowania to nazwa grupy dolegliwości występujących podczas menstruacji, które uniemożliwiają kobiecie normalne funkcjonowanie. Są to:

 • silny, skurczowy ból podbrzusza promieniujący do odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
 • ból głowy,
 • brak apetytu,
 • zaburzenia pracy układu pokarmowego, w tym wzdęcia, biegunka, nudności i wymioty,
 • napady duszności,
 • przyspieszenie tętna,
 • omdlenia.

 

Bardzo bolesne miesiączki mogą być pierwotne lub wtórne.

 

Pierwotne pojawiają się zwykle po kilku latach regularnego miesiączkowania. Powodem bolesnych miesiączek mogą być wady w budowie macicy, w tym tyłozgięcie czy niedorozwój tego narządu, a także nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej.

 

W takich przypadkach najbardziej intensywne bóle menstruacyjne trwają od 1 do 2 dni przed okresem, na początku krwawienia oraz przez pierwsze dni.

 

Wtórne bóle menstruacyjne wynikają z choroby, przeważnie z:

 • endometriozy – jest to przerost błony śluzowej macicy i jej migracja do różnych miejsc w obrębie narządów płciowych i jamy brzusznej; powoduje silne bóle, krwawienia i torbiele,
 • mięśniaków macicy – są to łagodne zmiany powstające z tkanki mięśniowej macicy, często są bezobjawowe, ale mogą u niektórych powodować m.in. obfite i długie miesiączki, zaparcia, częste bóle brzucha i powiększenie jego obwodu;
 • stanu zapalnego narządów rodnych.

 

Bardzo bolesne miesiączki mogą być również następstwem niedoczynności tarczycy. Schorzenie to powoduje szereg objawów, w tym zaburzenia miesiączkowania, nieregularność cyklu menstruacyjnego oraz silny ból podbrzusza podczas okresu.

 

Domowe sposoby na bóle menstruacyjne i leczenie

 

Pierwotne bolesne miesiączki można leczyć tylko objawowo, łagodząc ból i towarzyszące mu dolegliwości. Domowe sposoby na bóle menstruacyjne to:

 • gimnastyka lub spacer – ruch pomaga zmniejszyć dolegliwości bólowe,
 • ciepłe okłady – uspokajają i relaksują, dlatego łagodzą silny ból,
 • techniki relaksacyjne – relaks pozytywie wpływa na redukcję stresu i tym samym bólu podczas miesiączki.

 

Gdy metody te zawodzą, warto sięgnąć po tabletki przeciwbólowe i rozkurczowe. Dużą skuteczność w leczeniu bólu podczas okresu ma ibuprofen, który działa także przeciwzapalnie. Kobietom cierpiącym na pełnoobjawowy zespół bolesnego miesiączkowania lekarz może zalecić stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.

 

Wtórne bolesne miesiączki należy leczyć przyczynowo. Po wyeliminowaniu problemu zdrowotnego objawy powinny ustąpić. Stany zapalne wymagają zastosowania leków przeciwzapalnych i usuwających infekcję. Mięśniaki macicy oraz endometriozę leczy się farmakologicznie, zabiegowo lub operacyjnie.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Kobieta trzymająca się za brzuch
©Andrey Popov/Fotolia
Styl życia
Zrosty na macicy. Endometrioza: choroba podwójnej miesiączki
Zrosty na macicy powstają z powodu choroby „podwójnej miesiączki” - endometriozy. Jest to zaburzenie błony śluzowej macicy, która krwawi nie tylko na zewnątrz organizmu, ale i do wewnątrz. Endometrioza prowadzi do powstania pasm włóknistych zbliznowaceń tkankowych.

Zrosty na macicy powstają z powodu choroby „podwójnej miesiączki” - endometriozy. Jest to zaburzenie błony śluzowej macicy, która krwawi nie tylko na zewnątrz organizmu, ale i do wewnątrz. Endometrioza prowadzi do powstania pasm włóknistych zbliznowaceń tkankowych.   Zrosty na macicy kobiety cierpiącej na endometriozę są głównie spowodowane miejscowymi stanami zapalnymi. Ogniska endometrialne podczas krwawienia miesiączkowego powiększają się i z czasem łączą z innymi, tworząc tzw. pasmo zbliznowaceń tkankowych , nazywanych potocznie zrostami. Powstać mogą one wewnątrz macicy, ale również na zewnątrz. Macica krwawi wewnątrz, ale również na zewnątrz do otrzewnej. To podwójna miesiączka sprawia, że wewnątrz organizmu gromadzi się krew, a z czasem powoduje powstanie zrostów. Objawy endometriozy Kobieta, która boryka się z tą chorobą, doświadcza silnego, dotkliwego bólu w dole brzucha, bolesnych i zbyt długich miesiączek, sprawiającego ból stosunku płciowego . Endometrioza wiąże się też z problemami z zajściem w ciążę oraz pojawianiem się krwi w kale lub moczu. Efektem endometriozy może być bezpłodność – zrosty wewnątrz macicy mogą zamknąć trzon macicy. Diagnoza choroby stawiana jest przeważnie na podstawie badania laparoskopowego wnętrza macicy. Leczenie endometriozy Największą trudnością w przypadku choroby „podwójnej miesiączki ” jest fakt, że nie odnaleziono na nią skutecznej metody leczenia. Zrosty na macicy i innych narządach w przypadku endometriozy po chirurgicznym usunięciu mają dużą tendencje do odrastania. Jedynym leczeniem jest tutaj zaleczenie objawów choroby: wywoływanie pseudomenopauzy przede wszystkim za pomocą obniżenia poziomu estrogenu. Polecane są również tabletki hormonalne, które zmniejszają krwawienie do zewnątrz. Przeważnie lekarze przepisują silne leki przeciwbólowe.   Endometrioza to...

Młoda kobieta leży na łóżku i trzyma się za bolący brzuch.
©denis_vermenko/Fotolia.com
Styl życia
Bóle przed miesiączką: objaw PMS-u, endometriozy, infekcji czy ciąży pozamacicznej?
Ból podbrzusza przed okresem może pojawiać się nawet 7 dni przed miesiączką. Najczęściej jest to ból brzucha jak podczas okresu, czyli skurczowy – wtedy najprawdopodobniej jego przyczyną jest zespół napięcia przedmiesiączkowego. Może być jednak objawem choroby albo ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej.

Ból podbrzusza przed okresem może pojawiać się nawet 7 dni przed miesiączką. Najczęściej jest to ból brzucha jak podczas okresu, czyli skurczowy – wtedy najprawdopodobniej jego przyczyną jest zespół napięcia przedmiesiączkowego. Może być jednak objawem choroby albo ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej.   Bóle przed miesiączką mogą zdarzać się w różnym wieku, a najczęściej skarżą się na nie kobiety młode oraz te po 40. roku życia. Bóle podbrzusza przed okresem jako jeden z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego wynikają ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie.   PMS jako przyczyna bólu brzucha przed okresem   Bóle przed miesiączką najczęściej są objawem PSM (z angielskiego premenstrual syndrome), czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego . Mogą pojawiać się nawet na tydzień przed okresem i mają różne natężenie. To, ile dni przed okresem boli brzuch, jest kwestią indywidualną i zależy od wahania poziomu hormonów w organizmie.   Ból podbrzusza przed okresem to nie jedyny objaw PMS , mogą towarzyszyć mu inne przykre dolegliwości, których nasilenie może nawet uniemożliwiać normalne funkcjonowanie kobiecie w ostatniej fazie cyklu (fazie lutealnej). Czasem w PMS-ie występują: bóle głowy , zmęczenie, obrzęki nóg, wzdęcia, bolesność piersi w reakcji na dotyk.   Oprócz dolegliwości fizycznych często pojawiają się też objawy związane ze sferą psychiczną, w tym: drażliwość, wahania nastroju, osłabienie koncentracji, napięcie, zaburzenia snu, wzrost apetytu , lęk, niepokój.   Zespół napięcia przedmiesiączkowego ustępuje, gdy zaczyna się okres. Jeśli bóle brzucha nasilają się...

kobieta w białym biustonoszu
Pixabay/Foundry/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Endometrioza, wyłącznie kobieca przypadłość
Endometrioza to choroba żeńskich narządów płciowych. Objawia się obecnością endometrium poza jamą macicy. Może okazać się przewlekła i trudna do wyleczenia. Często powoduje niepłodność. Wcześnie wykryta gruczolistość macicy zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia.

Endometrioza to choroba żeńskich narządów płciowych. Objawia się obecnością endometrium poza jamą macicy. Może okazać się przewlekła i trudna do wyleczenia. Często powoduje niepłodność. Wcześnie wykryta gruczolistość macicy zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia. Endometrium w różnych etapach życia kobiety Endometrium to błona śluzowa macicy. Jest wrażliwa na hormony steroidowe (estrogeny i gestageny), dlatego zmienia się razem z cyklem miesięcznym. W trakcie cyklu menstruacyjnego tkanka narasta i złuszcza się. Endometrium przed okresem dojrzewania osiąga grubość od 0,3 do 0,5 mm. U kobiet miesiączkujących zwykle wartość ta w okresie okołoowulacyjnym waha się od 7-9 mm, a w drugiej fazie cyklu endometrium osiąga do 15 mm. Gdy błona śluzowa macicy osiąga grubość powyżej 15 mm, traktuje się to jako nieprawidłowość. Kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą w okresie po menopauzie powinny mieć endometrium do 8 mm. Dla kobiet, które nie stosują terapii hormonalnej właściwa wartość to 5 mm. Jeżeli błona śluzowa macicy po menopauzie osiąga powyżej 12 mm może to sygnalizować nowotwór trzonu macicy. Endometrioza, czyli endometrium poza jamą macicy Endometrioza (gruczolistość macicy) to hormonalno-immunologiczna choroba narządów płciowych, która dotyczy kobiet (najczęściej w wieku rozrodczym). Komórki błony śluzowej lokują się poza macicą, tam narastają i złuszczają się. Budową przypominają komórki, które znajdują się wewnątrz macicy. Aktywność wydzielnicza komórek jest widoczna. Reagują na wszelkie zmiany hormonalne cyklu menstruacyjnego, powodując w ten sposób przewlekłe zapalenia. Prowadzi to do wewnętrznych krwotoków, powstawania blizn, zrostów, guzków i zapaleń. Endometrioza generuje zmiany anatomiczne w miednicy mniejszej .  ...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner