Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Lekarz w laboratorium
© Jale Ibrak/Fotolia.com
Styl życia

Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego w diagnostyce

Dzięki badaniu płynu, w którym zanurzone są mózg i rdzeń kręgowy, można wykryć m.in. zapalenie opon mózgowych. Analizę płynu mózgowo-rdzeniowego przeprowadza się także przy podejrzeniu stwardnienia rozsianego, krwawienia podpajęczynówkowego i neuropatii.

Dzięki badaniu płynu, w którym zanurzone są mózg i rdzeń kręgowy, można wykryć m.in. zapalenie opon mózgowych. Analizę płynu mózgowo-rdzeniowego przeprowadza się także przy podejrzeniu stwardnienia rozsianego, krwawienia podpajęczynówkowego i neuropatii.

Badanie w celu diagnozy zapalenia opon mózgowych

Analiza płynu mózgowo-rdzeniowego służy wykrywaniu zapalenia opon mózgowych. W chorobie tej ważna jest szybka diagnoza i podjęcie leczenia. Należy w porę rozpocząć terapię, by nie dopuścić do zajęcia tkanki mózgowej. Nagłe pojawienie się choroby i szybkie postępowanie może objawiać się zaburzeniem świadomości, wzrostem ciśnienia wewnątrz czaszki i prowadzić do zgonu. Płyn mózgowo-rdzeniowy bada się też w podejrzeniu wirusowego, ropnego lub grzybiczego zapalenia opon mózgowych. Dzięki ocenie jakości tej substancji można stwierdzić, czy doszło do zarażenia gruźlicą, opryszczką, wścieklizną i wirusem HIV.

Wykrywanie chorób ośrodkowego układu nerwowego

Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego pozwala zdiagnozować stwardnienie rozsiane. Choroba ta uszkadza tkankę nerwową i jest przewlekła. Należy do grupy chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w których organizm zwalcza własne komórki. Inną chorobą autoimmunologiczną wykrywaną podczas badania płynu mózgowo-rdzeniowego jest zespół Guillaina-Barrégo. Niepokojącymi objawami są m.in. zanik albo znaczne osłabienie odruchów, postępujące osłabienie co najmniej dwóch kończyn i obustronny niedowład mięśni twarzy. U chorych w płynie mózgowo-rdzeniowym widoczne jest podwyższone stężenie białka przy niskiej liczbie komórek na mikrolitr. Dzięki analizie płynu mózgowo-rdzeniowego wykrywa się też chorobę Creutzfeldta-Jakoba.

Widzialnymi gołym okiem objawami świadczącymi o tej chorobie są:

  • mimowolne ruchy – krótkotrwałe skurcze pojedynczego mięśnia bądź grup mięśni,
  • otępienie,
  • osłabienie,
  • zaburzenia snu i łaknienia.

Obraz krwotoku w mózgu w płynie mózgowo-rdzeniowym

Analizę płynu otaczającego mózg i rdzeń kręgowy przeprowadza się również wtedy, gdy występuje podejrzenie krwawienia do mózgu. Tą metodą można odkryć na wczesnym etapie krwawienie podpajęczynówkowe. Pojawia się ono przeważnie jako skutek urazu głowy lub pęknięcia tętniaka mózgu i jest rodzajem udaru.

Objawami skłaniającymi do przebadania płynu mózgowo-rdzeniowego w diagnozie tej przypadłości są:

  • nagły ostry ból głowy,
  • wymioty,
  • dezorientacja,
  • urata świadomości,

napad padaczkowy (czasem).


 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Gabinet ginekologiczny
© rh2010/Fotolia.com
Styl życia
Dzięki histeroskopii można dokładnie obejrzeć wnętrze macicy
Histeroskopię wykonuje się zarówno diagnostycznie, jak i zabiegowo. Dokładne obejrzenie macicy gwarantuje histeroskop, przyrząd optyczny wyposażony m.in. w źródło światła i kamerę. Procedurę przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym albo pod narkozą.

Histeroskopię wykonuje się zarówno diagnostycznie, jak i zabiegowo. Dokładne obejrzenie macicy gwarantuje histeroskop, przyrząd optyczny wyposażony m.in. w źródło światła i kamerę. Procedurę przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym albo pod narkozą. Wskazania do histeroskopii Badanie przy pomocy specjalnego wziernika z przewodem doprowadzającym płyn lub gaz i źródłem światła jest wykonywane u kobiet, u których zachodzi konieczność dokładnej oceny macicy. Histeroskopię przeprowadza się m.in. w przypadku krwawienia z dróg rodnych o niejasnej przyczynie. Wskazaniem jest też np. podejrzenie wadliwej budowy macicy. Histeroskop pozwala zobaczyć śluzówkę w dużym przybliżeniu, dlatego służy do jej oceny. Macica wymaga dokładnej inspekcji także wówczas, gdy kobieta ma problemy z zajściem w ciążę albo jej utrzymaniem. Histeroskopia jest przeprowadzana w przypadku, gdy podejrzewa się zrosty wewnątrz macicy albo uszkodzenie jej ścian. Podczas badania lekarz może pobrać wycinek, który potem poddaje się dalszej analizie w laboratorium. Może też usunąć zrosty czy polipy, wówczas mówi się o histeroskopii zabiegowej. Przebieg histeroskopii Histeroskopię przeprowadza się na fotelu ginekologicznym. Kobieta powinna zostać przed badaniem znieczulona miejscowo lub ogólnie (zdecydowanie częściej stosuje się znieczulenie ogólne), a wejście do pochwy – odkażone. Histeroskopia musi być przeprowadzana przy użyciu sterylnych narzędzi i najlepiej z wykorzystaniem prześcieradła chirurgicznego. Do pochwy wprowadza się histeroskop – optyczny wziernik – którego długość pozwala na dotarcie do wszystkich zakamarków macicy. Na części przyrządu, która podczas badania jest na zewnątrz, znajdują się regulatory natężenia światła i dopływu gazu lub płynu.   Podczas badania, gdy histeroskop znajduje się już wewnątrz macicy, lekarz wprowadza do niej...

dziecko i kobieta w ciąży
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Badanie kariotypu, czyli badanie cytogenetyczne: kiedy jest potrzebne?
Badanie kariotypu jest badaniem genetycznym, które wykrywa nieprawidłowości w budowie chromosomów i zmiany w ich liczbie. Takie zaburzenia prowadzą do powstawania wad genetycznych i często odpowiadają za trudności w zajściu w ciążę oraz jej donoszeniu. Problem aberracji chromosomowych wychodzi na jaw u 16% par bezskutecznie starających się o dziecko.

Badanie kariotypu jest badaniem genetycznym, które wykrywa nieprawidłowości w budowie chromosomów i zmiany w ich liczbie. Takie zaburzenia prowadzą do powstawania wad genetycznych i często odpowiadają za trudności w zajściu w ciążę oraz jej donoszeniu. Problem aberracji chromosomowych wychodzi na jaw u 16% par bezskutecznie starających się o dziecko. Co to jest kariotyp? Kariotyp to materiał genetyczny, który znajduje się w prawie wszystkich komórkach organizmu poza komórkami płciowymi. U zdrowego człowieka składa się na niego kompletny zestaw chromosomów, czyli 22 pary autosomów i 2 chromosomy płciowe (X i X u kobiet oraz X i Y u mężczyzn). Prawidłowy kariotyp żeński oznacza się zapisem 46, XX, natomiast kariotyp męski – 46, XY. Badanie kariotypu ma na celu wykrycie, czy wewnątrz organizmu nie doszło do aberracji chromosomowej, czyli zmiany struktury lub liczby chromosomów . Nieprawidłowy kariotyp może powodować zaburzenia kliniczne, czyli choroby takie jak np. zespół Downa czy zespół Turnera oraz liczne wady rozwojowe organów. Osoby, które są nosicielami nieprawidłowego kariotypu, przekazują aberracyjny zestaw chromosomów swojemu potomstwu. Wskazania do wykonania badania kariotypu Zdarza się, że aberracja kariotypu jest nieznaczna, w związku z czym człowiek z wadliwym zestawem chromosomów nie jest obciążony żadną chorobą genetyczną, ale jest nosicielem nieprawidłowego kariotypu. Ma to swoje konsekwencje zwłaszcza w procesie rozmnażania, który u osób z wadliwym materiałem genetycznym jest niemożliwy lub utrudniony. Odsetek poronień spowodowanych aberracjami chromosomowymi wynosi 16% . Wskazaniem do wykonania badania kariotypu jest więc samoistna utrata płodu (zwłaszcza jeśli powtarzała się kilkakrotnie w I trymestrze ciąży), urodzenie martwego dziecka bądź niepłodność (rozumiana jako brak zapłodnienia mimo regularnego niezabezpieczonego współżycia w...

Strzykawka z igłą
© ttdk1234/Fotolia.com
Styl życia
Nakłucie lędźwiowe – jak pobiera się do badania płyn mózgowo-rdzeniowy?
Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego wykonuje się w celu wykrycia chorób ośrodkowego układu nerwowego. Tę otulającą mózg i rdzeń kręgowy substancję pobiera się z przestrzeni podpajęczynówkowej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Zabieg jest wykonywany w sterylnych warunkach i trwa zazwyczaj około pół godziny.

Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego wykonuje się w celu wykrycia chorób ośrodkowego układu nerwowego. Tę otulającą mózg i rdzeń kręgowy substancję pobiera się z przestrzeni podpajęczynówkowej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Zabieg jest wykonywany w sterylnych warunkach i trwa zazwyczaj około pół godziny. Przygotowanie do pobrania płynu mózgowo-rdzeniowego Jeśli osoba badana przyjmuje leki rozrzedzające krew, powinna poinformować o tym lekarza. Może okazać się, że trzeba je będzie odstawić na kilka dni przed planowanym zabiegiem. Punkcja lędźwiowa to zabieg wymagający podpisania formularza zgody na przeprowadzenie badania, podobnie jak w przypadku np. biopsji czy gastroskopii . Osoba badana musi zapoznać się z opisem możliwych komplikacji i efektów niepożądanych po nakłuciu. Przed samym badaniem należy opróżnić pęcherz i jelita. Nakłucie lędźwiowe w celu pobrania próbki płynu mózgowo-rdzeniowego Podczas badania nie wolno się poruszać ani zmieniać ustalonej przez lekarza pozycji . Pozwoli to przeprowadzić zabieg szybko i poprawnie. Kręgosłup do badania powinien zostać wygięty, tak aby zapewnić dobre dojście do wkłucia igły rdzeniowej. Dlatego najczęściej osoba badana jest proszona o ułożenie się na boku i przygięcie kolan do klatki piersiowej. Istotne jest, by mimo stresu i nienaturalnej pozycji ciała pozostać rozluźnionym i spokojnym. Następnie plecy w okolicy lędźwiowej są pokrywane roztworem jodu w celu uniknięcia zakażenia. Kolejnym krokiem jest zaaplikowanie w miejsce wkłucia kremu znieczulającego, a następnie roztworu znieczulającego. Wówczas przystępuje się do właściwego pobrania płynu mózgowo-rdzeniowego. Lekarz wprowadza igłę rdzeniową do przestrzeni podpajęczynówkowej – około 6 centymetrów w głąb ciała. Jeśli miejsce wkłucia zostało oznaczone poprawnie, powinien pojawić się płyn mózgowo-rdzeniowy . Jednak gdy...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner