Badanie parathormonu
© glisic_albina/Fotolia.com
Styl życia

Badanie parathormonu (PTH) – hormonu widzialnego przez przytarczyce: normy i interpretacja wyników

Badanie parathormonu (PTH) jest badaniem diagnostycznym, pozwalającym wykryć choroby przytarczyc – nadczynność i niedoczynność, a także nowotwory tego organu. Wykonuje się je również w przypadku podejrzenia zatrucia witaminą D oraz niedoboru i nadmiaru wapnia w organizmie. Interpretacją wyników badania parathormonu zajmuje się endokrynolog.

Badanie parathormonu (PTH) jest badaniem diagnostycznym, pozwalającym wykryć choroby przytarczyc – nadczynność i niedoczynność, a także nowotwory tego organu. Wykonuje się je również w przypadku podejrzenia zatrucia witaminą D oraz niedoboru i nadmiaru wapnia w organizmie. Interpretacją wyników badania parathormonu zajmuje się endokrynolog.

 

Tarczyca jest gruczołem, regulującym procesy właściwe dla przemiany materii oraz gospodarki wapniowej i fosforanowej organizmu. Znajduje się ona w dolnej części szyi i składa się z kilku płatów. Leczeniem chorób tego organu zajmuje się endokrynolog lub tyreolog.

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka świąteczna z ziemniakami, brokułami i łososiem

Parathormon – czym jest?

Parathormon jest hormonem wydzielanym przez przytarczyce – małe gruczoły, umiejscowione w tylnej części tarczycy. Uwalnia się on wówczas, gdy dochodzi do hipokalcemii – niskiego stężenia wapnia we krwi. Oprócz tego hormon ten reguluje poziom fosforu w osoczu. Wśród wskazań do przeprowadzenia badań parathormonu można wymienić podejrzenie nadczynności lub niedoczynności przytarczyc, a także nowotworu tego organu. Wykonuje się je także w przypadku zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz wówczas, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie zatrucia witaminą D.

Parathormon – normy

Parathormon oznaczany jest na podstawie próbki krwi, pobranej od pacjenta na czczo. Po pobraniu krwi osocze oddzielane jest od krwinek czerwonych i białych. Zazwyczaj wyniki dostępne są w ciągu 24 godzin od wykonania badania. Normy parathormonu są takie same dla obu płci i mieszczą się one w przedziale 10-60 pg/ml.

Parathormon – interpretacja wyników

Interpretacją wyników badania parathormonu zajmuje się specjalista endokrynologii lub tyreologii. Niedobór tego hormonu może świadczyć o: uszkodzeniu przytarczyc na skutek stanu zapalnego, urazu mechanicznego, nowotworu, niewłaściwej reakcji systemu odpornościowego. Do takiego stanu może przyczyniać się również radioterapia oraz zabiegi chirurgiczne tarczycy i przytarczyc. Niedobór parathormonu może być spowodowany także podniesionym poziomem wapnia we krwi. Z kolei za nadmiar hormonu, widzialnego przez przytarczyce może odpowiadać nadczynność tego organu, nadmierne stężenie fosforu we krwi, a także niewydolność nerek.

badanie tarczycy
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Jak rozpoznać i wyleczyć niedoczynność przytarczyc?
Niedoczynność przytarczyc może być wynikiem operacji tarczycy. Choroba objawia się tężyczką, niedoborem wapnia, zaćmą, nadwagą i depresją. Leczenie niedoczynności polega na przyjmowaniu preparatów z wapniem, magnezem oraz witaminą D.

Niedoczynność przytarczyc może być wynikiem operacji tarczycy. Choroba objawia się tężyczką, niedoborem wapnia, zaćmą, nadwagą i depresją. Leczenie niedoczynności polega na przyjmowaniu preparatów z wapniem, magnezem oraz witaminą D.   Przytarczyce są gruczołami wydzielniczymi, które leżą obok tarczycy. Ich niedoczynność jest chorobą endokrynologiczną, spowodowaną niedoborem lub brakiem parathormonu (PTH). Dolegliwość skutkuje zaburzeniem gospodarki wapniowej w organizmie. Przyczyny niedoczynności przytarczyc Do głównych przyczyn niedoczynności przytarczyc zalicza się: powikłania po operacjach: tarczycy, krtani lub przełyku, wrodzona (dziedziczna) niedoczynność przytarczyc (zespół DiGeorge’a), niedorozwój przytarczyc, wycięcie przytarczyc, choroba autoimmunologiczna przytarczyc, radioterapia tarczycy, przerzuty nowotworowe. W jaki sposób objawia się niedoczynność przytarczyc? Do głównych objawów niedoczynności przytarczyc należą: tężyczka (nadmierna pobudliwość nerwowo-mięśniowa , charakteryzuje się niekontrolowanymi skurczami mięśni całego ciała), niedobór wapnia, witaminy D i PTH we krwi, nadmiar fosforu we krwi, zaćma (wrodzona lub nabyta choroba oczu , polegająca na zmętnieniu soczewki), drętwienie i mrowienie dłoni i stóp , suchość, łuszczenie i przebarwienie skóry, łamliwe włosy oraz paznokcie, krępa sylwetka, bóle w klatce piersiowej, brzucha, głowy, twarzy, nóg i stóp, wzdęcia i zaparcia, bolesne miesiączki, zaburzenia miesiączkowania (na przykład miesiączka dwa razy w miesiącu lub raz na dwa miesiące), podwójne widzenie, światłowstręt, nadwaga lub otyłość, napady duszności, problemy z koncentracją, zmęczenie i ospałość, opóźnienie umysłowe u dziecka, depresja. Leczenie niedoczynności...

symbol wapnia
© concept w/Fotolia.com
Styl życia
Prawidłowy poziom wapnia we krwi – czym jest hiperkalcemia i hipokalcemia?
Prawidłowy poziom wapnia w litrze krwi powinien wynosić od 2,1 do 2,6 milimoli. Nadmiar tego pierwiastka oznacza hiperkalcemię i może prowadzić do nowotworów.

Prawidłowy poziom wapnia w litrze krwi powinien wynosić od 2,1 do 2,6 milimoli. Nadmiar tego pierwiastka oznacza hiperkalcemię i może prowadzić do nowotworów.   Wapń jest najważniejszym budulcem kości. Pierwiastek odpowiada za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego, krzepliwość krwi oraz pracę mięśni. Wapń znajduje się w mleku , serach, owocach, zielonych warzywach, roślinach strączkowych oraz rybach. Norma stężenia wapnia we krwi Prawidłowy poziom wapnia w organizmie oscyluje w granicach 1 kilograma, co stanowi około 1,5 procent masy dorosłego człowieka. 99 procent tego pierwiastka znajduje się w kościach, natomiast reszta trafia do krwi. Ilość wapnia w osoczu powinna wynosić od 2,1 do 2,6 milimoli na litr. Badanie określające poziom wapnia we krwi W celu określenia poziomu wapnia we krwi stosuje się badanie stężenia wapnia całkowitego. Dzięki niemu można określić: normokalcemię (prawidłowa ilość wapnia w osoczu), hiperkalcemię (nadmiar wapnia w osoczu) , hipokalcemię (niedobór wapnia w osoczu). W przypadku wykrycia nadmiaru lub niedoboru pierwiastka lekarz powinien dodatkowo zlecić inne badania. Są to: wapń zjonizowany, wapń w moczu, poziom fosforu i magnezu w organizmie , poziom witaminy D w organizmie, stężenie parathormonu (PTH) we krwi. Wykonanie powyższych badań pozwoli określić, co jest przyczyną zaburzeń poziomu wapnia we krwi. Jakie są przyczyny hiperkalcemii? Hiperkalcemia oznacza, że poziom wapnia w litrze krwi przekroczył 2,75 milimoli. Przyczyną dolegliwości jest zaburzenie przyswajania pierwiastka przez organizm. Zadanie to należy do dwóch hormonów: wytwarzanej przez tarczycę kalcytoniny oraz parathormonu, produkowanego w przytarczycach. Niedobór tej pierwszej substancji oraz nadmiar drugiej prowadzi do zwiększenia ilości wapnia we...

Badania hormonalne
© Suttisak/Fotolia.com
Styl życia
Badania hormonalne: niedobór lub nadmiar hormonów płciowych lub tarczycy
Badania hormonów płciowych lub tarczycy mogą wykryć choroby. Poziom hormonów oznacza się dzięki analizie próbki krwi. U mężczyzn i kobiet badania na hormony tarczycy można przeprowadzić w dowolnym momencie.

Badania hormonów płciowych lub tarczycy mogą wykryć choroby. Poziom hormonów oznacza się dzięki analizie próbki krwi. U mężczyzn i kobiet badania na hormony tarczycy można przeprowadzić w dowolnym momencie.   Najczęściej przeprowadza się badania na hormony płciowe oraz hormony tarczycy. Leczeniem nieprawidłowości hormonalnych zajmuje się endokrynolog (m.in. hormony tarczycy) lub ginekolog (hormony płciowe), w zależności od tego, które hormony są poza przyjętą normą. Badania hormonów płciowych – wskazania Bezskuteczne starania o dziecko i nieregularne miesiączki bądź inne nieprawidłowości związane z cyklem miesiączkowym są powodem do przeprowadzania badania hormonów płciowych. Poziom hormonów bada się również, gdy kobieta ma wyraźne cechy męskie lub mężczyzna cechy kobiece.   Aby postawić prawidłową diagnozę, w zależności od objawów oznacza się poziom estrogenów, progesteronu, prolaktyny, LH (lutropiny), FSH (folikulotropiny) oraz androgenów. Interpretacją wyników powinien zająć się ginekolog.   Znaczenie ma to, kiedy badania hormonalne u kobiet są wykonywane – w zależności od fazy cyklu zmieniają się normy dla poszczególnych hormonów. Stężenie hormonów płciowych jest inne podczas menstruacji, w fazie folikularnej, w owulacji i w fazie lutealnej. U mężczyzn badania na hormony można wykonać w dowolnym momencie. Wskazania do zbadania poziomu hormonów tarczycy Tyroksyna (fT4) i tyreotropina (TSH) to hormony związane z tarczycą. Ich zbyt mała lub zbyt duża ilość może skutkować szeregiem objawów ogólnoustrojowych .   Niedoczynność tarczycy objawia się m.in. sennością, zwiększoną męczliwością, spłyceniem oddechu , permanentnym odczuwaniem zimna, bólem...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik