badanie macicy
©karelnoppe/fotolia
Styl życia

Co to jest kolposkopia?

Badanie kolposkopowe pozwala obejrzeć w nawet 50-krotnym powiększeniu macicę, pochwę i srom. Podczas procedury można pobrać wycinek do badania histopatologicznego, jeśli są widoczne zmiany chorobowe. Cena kolposkopii waha się między 100 a 150 zł.
Badanie kolposkopowe pozwala obejrzeć w nawet 50-krotnym powiększeniu macicę, pochwę i srom. Podczas procedury można pobrać wycinek do badania histopatologicznego, jeśli są widoczne zmiany chorobowe. Cena kolposkopii waha się między 100 a 150 zł.
 
Kolposkop ma wbudowane źródło światła, zatem nie tylko powiększa obraz, ale i umożliwia dokładne obejrzenie tkanek.

W jakim celu wykonuje się kolposkopię?

Aby wykryć zmiany chorobowe w tkankach narządów rodnych, wykonuje się badanie kolposkopowe. Dzięki dużemu powiększeniu lekarz może dokładnie obejrzeć szyjkę i ściany macicy, a także pochwę i wargi sromowe. Na podstawie kolposkopii poprzedzonej cytologią można wykryć nadżerki i zmiany nowotworowe w bardzo wczesnym stadium, kiedy szanse na wyleczenie sięgają 100%. Podczas badania ginekolog może pobrać wycinek z tkanki, jeśli zajdzie taka potrzeba. Wówczas wszelkie wątpliwości rozwieją wyniki badania histopatologicznego. Kolposkopia jest to bardzo skuteczna w wykrywaniu raka szyjki macicy. Także zmiany nienowotworowe wywołane przez wirus HPV są w badaniu kolposkopowym doskonale widoczne i mają szansę być zbadane.

Przygotowanie do badania kolposkopowego

Na 4 dni przed kolposkopią nie wolno przyjmować preparatów dopochwowych ani wykonywać irygacji pochwy. W ciągu 24 godzin przed badaniem nie powinno się współżyć ani przechodzić badania ginekologicznego. Należy też wyleczyć stany zapalne i infekcje, ponieważ mogą dać fałszywy obraz w badaniu.

Jak wygląda badanie kolposkopowe?

Badanie kolposkopowe najlepiej wykonać między 10 a 20 dniem cyklu miesiączkowego. Trwa ono nie więcej niż kilkanaście minut i nie powoduje bólu, przeprowadza się je na fotelu ginekologicznym. Jeśli zachodzi potrzeba pobrania wycinka, lekarz podaje znieczulenie. Dzięki temu zabieg jest bezbolesny, ale może powodować dyskomfort.  Badanie kolposkopowe krok po kroku przebiega następująco:
1. Ginekolog wkłada do pochwy wziernik i przemywa pochwę solą fizjologiczną, czyli roztworem chlorku sodu.
2. Przy pomocy kolposkopu ogląda srom, ścianki pochwy i część szyjki macicy – dzięki powiększeniu może dostrzec nawet najmniejsze nieprawidłowości.
3. Wykonywana jest próba octowa: szyjka macicy jest przemywana kwasem octowym o stężeniu 3 lub 4% i ponownie oglądana w dużym powiększeniu (wszelkie zmiany wybarwiają się na biało).
4. Pochwa jest przemywana płynem Lugola i ponownie oglądana.
5. Jeśli zachodzi potrzeba, pobierany jest wycinek po podaniu znieczulenia.
6. Wszelkie nieprawidłowości zostają sfotografowane i opisane.
7. Badanie kolposkopowe kończy się usunięciem kolposkopu i wziernika.

Kolposkopia w ciąży

Badanie kolposkopowe można wykonać także w ciąży. Przeprowadzone badanie nie ma wpływu na dziecko. Natomiast może mieć znaczenie w planowaniu ciąży – dzięki kolposkopii można uniknąć niepotrzebnego usunięcia zbyt dużej ilości tkanek, co przekłada się na stan macicy i jej gotowość i zdolność do przyjęcia zapłodnionego jajeczka.

Gdzie i za ile można wykonać kolposkopię?

Badanie kolposkopowe można wykonać w każdym gabinecie, który dysponuje kolposkopem. Cena kolposkopii waha się od 100 do 200 zł. Może być wyższa, jeśli zajdzie konieczność pobrania wycinka i oddania go do badania histopatologicznego. Wówczas jest to koszt od 300 do 650 zł.

Gabinet ginekologiczny
© rh2010/Fotolia.com
Styl życia
Dzięki histeroskopii można dokładnie obejrzeć wnętrze macicy
Histeroskopię wykonuje się zarówno diagnostycznie, jak i zabiegowo. Dokładne obejrzenie macicy gwarantuje histeroskop, przyrząd optyczny wyposażony m.in. w źródło światła i kamerę. Procedurę przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym albo pod narkozą.

Histeroskopię wykonuje się zarówno diagnostycznie, jak i zabiegowo. Dokładne obejrzenie macicy gwarantuje histeroskop, przyrząd optyczny wyposażony m.in. w źródło światła i kamerę. Procedurę przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym albo pod narkozą. Wskazania do histeroskopii Badanie przy pomocy specjalnego wziernika z przewodem doprowadzającym płyn lub gaz i źródłem światła jest wykonywane u kobiet, u których zachodzi konieczność dokładnej oceny macicy. Histeroskopię przeprowadza się m.in. w przypadku krwawienia z dróg rodnych o niejasnej przyczynie. Wskazaniem jest też np. podejrzenie wadliwej budowy macicy. Histeroskop pozwala zobaczyć śluzówkę w dużym przybliżeniu, dlatego służy do jej oceny. Macica wymaga dokładnej inspekcji także wówczas, gdy kobieta ma problemy z zajściem w ciążę albo jej utrzymaniem. Histeroskopia jest przeprowadzana w przypadku, gdy podejrzewa się zrosty wewnątrz macicy albo uszkodzenie jej ścian. Podczas badania lekarz może pobrać wycinek, który potem poddaje się dalszej analizie w laboratorium. Może też usunąć zrosty czy polipy, wówczas mówi się o histeroskopii zabiegowej. Przebieg histeroskopii Histeroskopię przeprowadza się na fotelu ginekologicznym. Kobieta powinna zostać przed badaniem znieczulona miejscowo lub ogólnie (zdecydowanie częściej stosuje się znieczulenie ogólne), a wejście do pochwy – odkażone. Histeroskopia musi być przeprowadzana przy użyciu sterylnych narzędzi i najlepiej z wykorzystaniem prześcieradła chirurgicznego. Do pochwy wprowadza się histeroskop – optyczny wziernik – którego długość pozwala na dotarcie do wszystkich zakamarków macicy. Na części przyrządu, która podczas badania jest na zewnątrz, znajdują się regulatory natężenia światła i dopływu gazu lub płynu.   Podczas badania, gdy histeroskop znajduje się już wewnątrz macicy, lekarz wprowadza do niej...

lekarka objaśnia parze wyniki badań
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Jakie badania zrobić, by sprawdzić płodność? Pod lupą wizyta u ginekologa i urologa
Badania na płodność powinny poprzedzać konsultacje z ginekologiem i urologiem, którzy za pomocą badania palpacyjnego i ultrasonograficznego mogą wykryć nieprawidłowości w budowie narządów płciowych. Kolejnym krokiem w sprawdzaniu płodności są badania hormonalne i genetyczne na próbce krwi obwodowej. U mężczyzn można też zrobić posiew nasienia, który jest jedną ze skuteczniejszych metod oceny płodności.

Badania na płodność powinny poprzedzać konsultacje z ginekologiem i urologiem, którzy za pomocą badania palpacyjnego i ultrasonograficznego mogą wykryć nieprawidłowości w budowie narządów płciowych. Kolejnym krokiem w sprawdzaniu płodności są badania hormonalne i genetyczne na próbce krwi obwodowej. U mężczyzn można też zrobić posiew nasienia, który jest jedną ze skuteczniejszych metod oceny płodności. Badanie płodności u ginekologa Pierwszym etapem w diagnostyce niepłodności jest badanie fizykalne. Wizyta u ginekologa wyznacza kierunek dalszych badań. W ramach konsultacji lekarskiej przeprowadzany jest obszerny wywiad i już podczas niego można ustalić prawdopodobną przyczynę problemów z zajściem w ciążę. Bardzo ważne są zwłaszcza: regularność cyklu menstruacyjnego, obfitość krwawienia, wykorzystywane metody antykoncepcji i regularność współżycia, o które lekarz pyta podczas wizyty. Równie istotne jak wywiad jest badanie palpacyjne, polegające na wprowadzaniu palca przez pochwę i rozpoznawaniu za pomocą dotyku rozmiarów, kształtu, twardości i położenia struktur anatomicznych w obrębie układu rozrodczego. Często stosuje się też USG transwaginalne (dopochwowe) – dużo dokładniejsze od tradycyjnej metody badania. Daje ono ogląd na zmiany w budowie narządów płciowych – torbiele, narośle czy nowotwory. Podczas badania ginekologicznego można też pobrać wymaz z pochwy do cytologii – oceny mikroskopijnej komórek nabłonka szyjki macicy (to badanie jest szczególnie cenne w diagnostyce chorób nowotworowych). Badanie płodności u urologa Również mężczyzna, zanim zdecyduje się na bardziej szczegółowe badania na płodność, powinien skonsultować się w urologiem. Już na etapie badania per rectum (wprowadzania palca przez odbyt) można wykryć żylaki powrózka nasiennego, zmiany w obrębie gruczołu krokowego, wnętrostwo czy nieprawidłową budowę...

kobieta u ginekologa
©Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Badanie cytologiczne, czyli profilaktyka i wczesne wykrycie raka szyjki macicy. W jaki sposób należy się przygotować?
Cytologia pozwala na ocenę komórek nabłonka pokrywającego szyjkę macicy. Jej celem jest wczesne rozpoznanie ewentualnych zmian przedrakowych lub nowotworu. Badanie należy powtarzać przynajmniej raz na 3 lata.

Cytologia pozwala na ocenę komórek nabłonka pokrywającego szyjkę macicy. Jej celem jest wczesne rozpoznanie ewentualnych zmian przedrakowych lub nowotworu. Badanie należy powtarzać przynajmniej raz na 3 lata. Cytologia jest badaniem profilaktycznym pozwalającym na wczesne wykrycie raka szyjki macicy . Choroba w początkowym stadium przebiega bezobjawowo, dlatego ważne jest systematyczne przeprowadzanie badania. Cytologię wykonuje lekarz ginekolog w specjalistycznym gabinecie. Na czym polega cytologia? Cytologia, inaczej badanie cytologiczne , jest metodą diagnostyczną wykorzystywaną w profilaktyce i rozpoznawaniu stanów przednowotworowych oraz raka szyjki macicy. Powinna być wykonana na specjalistycznym fotelu ginekologicznym przez lekarza – ginekologa. C ytologia polega na wprowadzeniu do pochwy wziernika w celu pobrania próbki zawierającej komórki złuszczonego nabłonka szyjki macicy. Pozwala to na wykrycie ewentualnych, patologicznych zmian w obrębie narządu rodnego kobiety. Rak szyjki macicy przez długi czas rozwija się bezobjawowo. Pierwsze objawy choroby pojawiają się dopiero w jej zaawansowanym stadium. Badanie cytologiczne pozwala na wczesne wykrycie zmian przedrakowych i rozpoczęcie leczenia. W trakcie cytologii możliwe jest również rozpoznanie infekcji dróg rodnych. Badanie cytologiczne jest bezbolesne i trwa do kilku minut. Można je wykonać w prywatnej placówce, ponosząc koszt 30-40 złotych lub korzystając z bezpłatnego rządowego programu profilaktyki i wczesnej diagnostyki raka szyjki macicy dla kobiet w przedziale wiekowym 25-59 lat. Jak przygotować się do cytologii? Cytologia jest badaniem, które nie wymaga długotrwałych przygotowań oraz wcześniejszego wykonania innych badań. Należy jednak dostosować się do kilku zasad, aby badanie było efektywne i skuteczne. Cytologię wykonuje się najpóźniej na 4...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik