Party Stories
probówka
Flickr/Horia Varlan/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Odczyn antystreptolizynowy, czyli badanie ASO, pomoże wykryć zakażenie paciorkowcami

Badanie ASO to analiza stężenia przeciwciał antystreptolizyn we krwi. Pozwala potwierdzić lub wykluczyć zakażenie paciorkowcem z grupy A. Streptokoki mają niszczący wpływ na organizm, mogą powodować rozpuszczanie komórek czerwonych.

Badanie ASO to analiza stężenia przeciwciał antystreptolizyn we krwi. Pozwala potwierdzić lub wykluczyć zakażenie paciorkowcem z grupy A. Streptokoki mają niszczący wpływ na organizm, mogą powodować rozpuszczanie komórek czerwonych.

Charakterystyka badania ASO

Badanie ASO jest skrótem od nazwy badania – odczyn antystreptolizynowy. Polega na analizie surowicy krwi. Celem badania jest stwierdzenie czy dana osoba jest lub w ostatnim czasie przeszła zakażenie spowodowane przez paciorkowce grupy A (np. Streptococcus pyogenes).

 

Zakażenia streptokokami mogą występować w postaci:

  • paciorkowego zapalenia gardła,
  • anginy,
  • płonicy (szkarlatyny),
  • ostrego zapalenia kłębuszków nerwowych
  • róży.

Zwykle zakażenie paciorkowcem jest rozpoznawane na podstawie objawów klinicznych typowych dla danego schorzenia (paciorkowe zapalenia gardła: gorączka, ból gardła, rozpulchnione migdałki; róża: w miejscu zakażenia – najczęściej na twarzy – mocno zaczerwieniona skóra, dreszcze; płonica: wymioty, wysypka na całym ciele, osad na języku) i podlega terapii antybiotykowej.

 

Znane są też przypadki, w których zakażenie streptokokami nie wywołało żadnych objawów. Bez względu na to czy infekcja miała postać objawową, czy bezobjawową, może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań – popaciorkowcowe zapalenie nerek lub gorączkę reumatyczną. Badanie ASO jest zalecane przede wszystkim osobom z objawami, które wskazują na wymienione komplikacje. Odczyn antystreptolizynowy ma potwierdzić ich popaciorkowcową etiologię (zespół przyczyn) i odróżnić je od chorób o podobnych objawach (nerek lub serca).

Antystreptolizyny – przeciwciała walczące z paciorkowcem

Streptolizyna O to substancja immunogenna. Enzym wytwarzany przez paciorkowce umożliwia streptokokom hemolizę (rozpuszczanie komórek czerwonych). Wywołuje u zakażonej osoby produkcję przeciwciał – antystreptolizyn. Ich obecność we krwi jest podstawą dla badania ASO. Antystreptolizyny mogą niekiedy niszczyć tkanki organizmu (nerwy, zastawki serca, stawy).

 

Czułość kliniczna odczynu antystreptolizynowego waha się od 50% do 80% (wysoka czułość oznacza przeoczenie niewielkiej liczby osób chorych). Jest markerem prawidłowego leczenia zakażenia paciorkowcem z grupy A. Cena badania ASO waha się od 20-40 zł.

Przebieg badania ASO

Badanie ASO wykonywane jest rano. Osoba, która ma poddać się badaniu powinna być na czczo. Wcześniej zjedzony posiłek mógłby wpłynąć na wynik badania. Krew jest pobierana z żyły w zgięciu łokciowym (najczęściej), na grzbiecie stopy lub dłoni (sporadycznie). Pielęgniarka zakłada na rękę badanego uciskającą opaskę (stazę). Ma ona spowodować napełnienie żył, co znacznie ułatwi pobranie krwi. Pielęgniarka może też w tym celu poprosić, aby osoba badana kilkakrotnie zacisnęła dłoń w pięść i po chwili ją rozluźniła. Przed pobraniem krwi miejsce nakłucia powinno być zdezynfekowane. Pobrana krew trafia do sterylnej próbówki. Miejsce nakłucia po wyjęciu igły jest uciskane gazikiem, aby zatamować krwawienie. Badany nie powinien zginać ręki zaraz po pobraniu krwi. Może się to przyczynić do powstania krwiaka w okolicy miejsca wkłucia. Zwykle pobiera się ok. 2-3 ml krwi.

Norma ASO i interpretacja wyników odczynu antystreptolizynowego

Właściwy poziom ASO w surowicy krwi to od 10 do 200 IU/ml. Podwyższona wartość ASO przekracza 250 IU/ml w przypadku dorosłych, a u dzieci powyżej 5 lat – 333 IU/ml.

 

Wynik ujemny testu lub niska wartość przeciwciał ASO świadczy o tym, że badany w ostatnim czasie raczej nie przechodził zakażenia paciorkowcem grupy A.

 

Wysoki lub wzrastający poziom przeciwciał ASO oznacza, że badany z dużym prawdopodobieństwem cierpi na zakażenie paciorkowcem z grupy A. Podwyższone stężenie przeciwciał ASO, które z tendencją do obniżania, oznacza przebyte bądź ustępujące zakażenie. Najistotniejszym kryterium jest obserwacja objawów klinicznych i ocena zmiany wartości ASO w odstępach czasu.

 

Przeciwciała ASO pojawiają się we krwi od 7 do 21 dni po zakażeniu bakterią. Najwyższe stężenie osiągają w 4-6 tygodniu. Po tym okresie następuje spadek stężenia. Badanie ASO należy wykonać kilkakrotnie, aby monitorować proces zmian przeciwciał w odczynie antystreptolizynowym. Zmiany poziomu ASO służą też obserwacji wyników i skuteczności leczenia zakażeń paciorkowcem. Na podstawie tego badania nie da się przewidzieć czy po przebytym zakażeniu wystąpią powikłania, czy nie. Nie ma też możliwości określenia stopnia nasilenia choroby ani jej rodzaju.  


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
głęboki dekolt
Flickr/Benjamin Linh VU/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Mikroskopowy test kłaczkowania – VDRL
VDRL (ang. Venereal Diseases Research Laboratory) jest to badanie, które wykonuje się w kierunku zdiagnozowania kiły, jak również w celu monitorowania przebiegu jej leczenia.

VDRL (ang. Venereal Diseases Research Laboratory) jest to badanie, które wykonuje się w kierunku zdiagnozowania kiły, jak również w celu monitorowania przebiegu jej leczenia.   Z testów na obecność kiły oprócz VDRL dostępne są również odczyty FTA i USR. Wszystkie te badania wykonywane są z surowicy krwi. Kiedy należy wykonać test VDRL? Badanie to diagnozuje kiłę od około szóstego tygodnia od zakażenia. Należy pamiętać, że test VDRL jest badaniem nieswoistym – oznacza to, że jego pozytywny wynik może oprócz zakażenia kiłą oznaczać występowanie takich chorób jak: borelioza, toczeń rumieniowaty oraz malaria. Dlatego do ostatecznego potwierdzenia zakażenia krętkiem bladym niezbędny jest wynik badania FTA.   Wskazaniem do wykonania testu VDRL jest: monitorowanie przebiegu leczenia kiły, diagnoza kiły – jeżeli np. nastąpił kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie, badania przesiewowe – profilaktyka, np. w ciąży. Badanie VDRL – ile się czeka na wynik i ile kosztuje badanie? Przebieg testu VDRL nie różni się niczym od standardowej morfologii. Pobierana jest próbka krwi z żyły łokciowej. Koszt badania wynosi około 6-13 zł (cena uzależniona jest od laboratorium), na wynik czeka się około jednego dnia. Nie należy się specjalnie do niego przygotowywać. Nie trzeba być na czczo. Badanie kiły w ciąży Badanie VDRL jest rutynowym badaniem wykonywanym w pierwszym trymestrze ciąży. Jeżeli kobieta znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, wówczas badanie zostaje powtórzone w ostatnim trymestrze. Krętek blady – bakteria wywołująca kiłę – stanowi poważne zagrożenie dla dziecka. Może spowodować obumarcie płodu, poronienie albo urodzenie martwego dziecka. Jeżeli podczas ciąży zostanie zdiagnozowane...

kobieta w ciąży
Flickr/ TajaTaja/ CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
HCG – czynnik wskazujący ciążę i marker nowotworowy
HCG, czyli gonadotropina kosmówkowa, jest czynnikiem wskazującym ciążę. Pojawia się w moczu już 7 dni po zapłodnieniu. HCG jest wykorzystywany także jako marker nowotworowy.

HCG, czyli gonadotropina kosmówkowa, jest czynnikiem wskazującym ciążę. Pojawia się w moczu już 7 dni po zapłodnieniu. HCG jest wykorzystywany także jako marker nowotworowy.   HCG to skrót od nazwy human chorionic gonadotropin, inaczej gonadotropiny kosmówkowej. HCG jest wytwarzane po implantacji w macicy przez zapłodnioną komórkę jajową i łożysko . Funkcją gonadotropiny kosmówkowej jest stymulacja produkcji progesteronu przez ciałko żółte w jajniku. Stężenie gonadotropiny kosmówkowej podnosi się w okresie ciąży. J uż 7 dni po zapłodnieniu, można wykryć HCG w moczu i wykazują to testy ciążowe. Niewłaściwy poziom gonadotropiny kosmówkowej u kobiet w ciąży może wskazywać na ciążę bliźniaczą, niewydolność płodu, niepełne poronienie, ciążę pozamaciczną lub śmierć płodu. U nieciężarnych kobiet i u mężczyzn HCG może sygnalizować zmiany nowotworowe. Gonadotropina kosmówkowa wskazuje ciążę Hormon HGC wytwarza blastocysta oraz łożysko. Główną funkcją hormonu jest podtrzymywanie produkowania progesteronu w jajniku przez ciałko żółte. Wzrost HCG pojawia się po owulacji (ok. 6-12 dnia po). Dlatego test ciążowy należy wykonać około dziesięciu dni po jajeczkowaniu. U matki gonadotropina kosmówkowa osłabia układ immunologiczny, ale wspomaga płód. W przypadku płodów męskich HCG stymuluje komórki jąder, aby produkowały testosteron. U wszystkich płodów zwiększa ilość hormonów tarczycy (wspomaga przysadkę mózgową). Gonadotropina jest też odpowiedzialna za zmiany w funkcjonowaniu organizmu kobiety. Przyczynia się do przemian cukrów i tłuszczów, aby były korzystne dla odżywiania płodu. Badanie HCG Najczęstszą metodą badania HCG są testy ciążowe . Dostęp do nich jest szeroki, można je znaleźć w...

Badanie krwi - PTC
© ghazii/Fotolia.com
Styl życia
Interpretacja wyników badania morfologii PTC – o czym świadczy wynik powyżej normy?
Morfologia PTC jest badaniem diagnostycznym, wykonywanym w celu określenia stężenia proklacytoniny we krwi. Dzięki temu badaniu można odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej i wdrożyć odpowiednio ukierunkowane leczenie. Morfologię PTC wykonuje się u osób z podejrzeniem ciężkiej infekcji organizmu, w tym przede wszystkim sepsy, zapalenia płuc oraz zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Morfologia PTC jest badaniem diagnostycznym, wykonywanym w celu określenia stężenia proklacytoniny we krwi. Dzięki temu badaniu można odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej i wdrożyć odpowiednio ukierunkowane leczenie. Morfologię PTC wykonuje się u osób z podejrzeniem ciężkiej infekcji organizmu, w tym przede wszystkim sepsy, zapalenia płuc oraz zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.  Proklacytonina jest białkiem, będącym podstawowym markerem (wskaźnikiem) infekcji organizmu o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym. Jej obecność we krwi jest jedną z reakcji organizmu na stan zapalny.  Morfologia PTC – na czym polega i jakie są jej normy we krwi? Badanie morfologii PTC polega na pobraniu od pacjenta próbki krwi (ok. 20 ml) oraz przesłaniu jej do laboratorium, w celu dokładnej analizy. Można je wykonywać zarówno metodą ilościową, jak i jakościową. Przy pierwszej z nich wykorzystuje się test immunoluminometryczny (ILMA), którego działanie opiera się na wiązaniu antygenu z przeciwciałem. Z kolei przy metodzie jakościowej, również stosuje się nieskomplikowane testy, których zadaniem jest wychwycenie cząsteczek prokalcytoniny we krwi. U osób zdrowych, stężenie PTC w osoczu zwykle wynosi mniej niż 0,5 ng/ml i wynik ten traktuje się jako normę. Co istotne, norma ta nie dotyczy noworodków, ponieważ w pierwszych dniach życia poziom PTC we krwi jest podwyższony. Wskazania do wykonania morfologii PTC Podstawowym wskazaniem do wykonania badania jest podejrzenie stanu zapalnego organizmu i potwierdzenie wstępnej diagnozy postawionej przez lekarza. Dzięki badaniu morfologii PTC można poznać podłoże infekcji i zastosować odpowiednio ukierunkowane leczenie. Ponadto zaletą tego badania jest możliwość wczesnego rozpoznania zakażenia organizmu oraz monitorowanie skuteczności wdrożonego...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner