Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Zbliżenie na oko
Pixabay/TobiasD/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Astygmatyzm, czyli nieostre widzenie

Astygmatyzm jest powszechną wadą wzroku, która znacznie wpływa na jakość życia. Jest to rozproszenie punktów załamywania się światła w rogówce, przez co widzimy nieostro. Możemy skorygować wzrok soczewkami kontaktowymi lub za pomocą okularów. Leczenie astygmatyzmu można przeprowadzić za pomocą lasera, dzięki któremu przeprowadza się korektę rogówki i na stałe usuwa problem nieostrego widzenia.

 Astygmatyzm jest powszechną wadą wzroku, która znacznie wpływa na jakość życia. Jest to rozproszenie punktów załamywania się światła w rogówce, przez co widzimy nieostro. Możemy skorygować wzrok soczewkami kontaktowymi lub za pomocą okularów. Leczenie astygmatyzmu można przeprowadzić za pomocą lasera, dzięki któremu przeprowadza się korektę rogówki i na stałe usuwa problem nieostrego widzenia.

Objawy astygmatyzmu: „zobacz, że nie widzisz”

 

Objawy astygmatyzmu uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w życiu codziennym – zaburza on widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka, ale również czytanie. Do najczęstszych sygnałów należy:

  • zamglony obraz widzenia – przez to, że światło wpada do rogówki przez więcej niż jeden punkt, prowadzi to do nałożenia na siebie kilku obrazów. Widzimy wtedy nieostro;
  • podrażnienie powiek;
  • dopatrywanie się;
  • bóle głowy w okolicach czoła;
  • zaburzenie poczucia przestrzeni i głębi;
  • rozmazywanie się konturów przedmiotów i osób.

Astygmatyzm przy braku jakiejkolwiek interwencji i chęci korekty wzroku może doprowadzić do poważniejszych problemów, które przejawiają się w postaci ciągłych bólów głowy, szybkiego męczenia się oczu, zapalenia spojówek, nieostrego widzenia podczas pracy przed komputerem czy jazdy samochodem.

Sposoby leczenia astygmatyzmu: okulary

 

Leczenie astygmatyzmu powinniśmy rozpocząć od wizyty u okulisty, który zbada wzrok za pomocą keratoskopu lub wykona wideokeratografię komputerową. Przeprowadzenie tych badań pomoże postawić właściwą diagnozę, ale również usprawni wybór metody leczenia. Astygmatyzm można korygować doraźnie za pomocą okularów ze szkłami cylindrycznymi lub torycznymi. Gdy wada wzroku jest znaczna i uniemożliwia codzienne funkcjonowanie poleca się okulary z twardymi szkłami. W korekcie astygmatyzmu (jak przy większości innych wad wzroku) możemy stosować zamiennie szkła kontaktowe.

Sposoby leczenia astygmatyzmu: laser

 

Aby wyleczyć astygmatyzm na stałe można wykonać zabieg laserowy, który koryguje rogówkę, przez którą widzimy nieostro. Wykonywany jest za pomocą lasera Lasik, Lasek, Epi-Lasik. Wybór odpowiedniego sprzętu zależy od wielkości wady wzroku oraz grubości rogówki, ale najczęściej wybieraną metodą jest Lasik. Wszystkie dostępne lasery mają za zadanie wygładzić rogówkę, nadać jej właściwy kształt i wymodelować. Cena laserowego zabiegu (każdym rodzajem lasera) wynosi od 1500 zł do nawet 3000 zł za jedno oko. Nie ma możliwości zrefundowania go przez NFZ.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
©pbombaert/Fotolia
Styl życia
Dalekowzroczność, czyli nadwzroczność wrodzona i starcza
Objawem dalekowzroczności jest złe widzenie tego, co znajduje się blisko i nieco lepsze tego, co jest daleko. Nadwzroczność to wada wrodzona, inaczej niż tzw. nadwzroczność starcza, która dotyka ludzi po 40. roku życia. Wadę tę leczy się poprzez stosowanie odpowiednich soczewek korekcyjnych – okularów czy soczewek kontaktowych, bądź operacyjnie.

Objawem dalekowzroczności jest złe widzenie tego, co znajduje się blisko i nieco lepsze tego, co jest daleko. Nadwzroczność to wada wrodzona, inaczej niż tzw. nadwzroczność starcza, która dotyka ludzi po 40. roku życia. Wadę tę leczy się poprzez stosowanie odpowiednich soczewek korekcyjnych – okularów czy soczewek kontaktowych, bądź operacyjnie. Nadwzroczność od urodzenia i prezbiopia Dalekowzroczność może być dziedziczna i występuje już od urodzenia . Bezpośrednim powodem nieprawidłowego widzenia jest to, że układ optyczny skupia promienie świetlne nie na dnie oka, ale aż za okiem. Natomiast prezbiopia to schorzenie pojawiające się z wiekiem i polega na tym samym problemie z widzeniem. Po 40. roku życia soczewka sztywnieje i traci dawną elastyczność, przez co powstają trudności z wyostrzeniem obrazu znajdującego się blisko. Złe widzenie z bliska i lepsze z daleka, bóle głowy, napięcie oczu – objawy nadwzroczności Nieleczona nadwzroczność powoduje, że oczy muszą podejmować ogromny wysiłek. W związku z tym wzrok szybko się męczy np. podczas pracy przy biurku , odczuwalne jest też napięcie oczu, mogą one boleć i piec. Po całym dniu nierzadko pojawia się ból głowy. U małych dzieci zdolność dostosowania się oka do wad powodujących dalekowzroczność może skutkować wadą utajoną , a gdy akomodacja oka jest zbyt duża – nawet krótkowzrocznością. Dalekowidz źle widzi to, co znajduje się blisko, obraz jest rozmazany i jego dostrzeżenie wymaga zmrużenia oczu, natomiast lepiej widoczne są rzeczy znajdujące się w pewnej odległości. Sposobem na dalekowzroczność jest noszenie soczewek, a czasem wykonanie operacji Osoby cierpiące na dalekowzroczność powinny nosić okulary lub szkła kontaktowe. W tej wadzie okulista przepisuje soczewki wypukłe, czyli „plusy”. Bardzo ważne jest, by nosić...

Kobieta zakłada na oko soczewkę kontaktową.
©Victor Koldunov/stock.adobe.com
Styl życia
Soczewki kontaktowe toryczne – przeznaczenie, rodzaje, jak dobrać?
Soczewki toryczne to wygodna i skuteczna metoda leczenia astygmatyzmu, pod warunkiem, że zostały dobrane w renomowanym salonie okulistycznym przez specjalistę. Wada wzroku powoduje problemy z ostrym widzeniem, zarówno w bliska, jak i z daleka. Soczewki toryczne, w przypadku wystąpienia stożka rogówki, to jedyna skuteczna metoda korekcji.

Soczewki toryczne to wygodna i skuteczna metoda leczenia astygmatyzmu, pod warunkiem, że zostały dobrane w renomowanym salonie okulistycznym przez specjalistę. Wada wzroku powoduje problemy z ostrym widzeniem, zarówno w bliska, jak i z daleka. Soczewki toryczne, w przypadku wystąpienia stożka rogówki, to jedyna skuteczna metoda korekcji.   Soczewki kontaktowe to komfortowa metoda korekcji różnych wad wzroku . Są one wykonywane z lekkich hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych materiałów, które charakteryzuje duża przepuszczalność tlenu, dzięki czemu oko może swobodnie oddychać przez cały dzień. Dodatkowo, soczewki umożliwiają uprawianie ulubionych aktywności fizycznych , nawet bardzo intensywnych, bez obawy, że wypadną z oczu, zaparują czy pobrudzą się.   Soczewki toryczne a astygmatyzm   Soczewki kontaktowe toryczne to sposób na korekcję astygmatyzmu , nazywanego również niezbornością. Wada wzroku najczęściej wynika ze zniekształcenia kształtu rogówki, który u astygmatyków przypomina spłaszczoną piłkę do rugby, zamiast być idealnie okrągłym. W efekcie osoby z niezbornością mają problemy z ostrym widzeniem, zarówno obiektów oddalonych, jak i tych z bliska. Dodatkowo pojawiają się bóle głowy, częste mrużenie i pieczenie oczu oraz problemy z orientacją przestrzenną . Astygmatycy nie są w stanie jednocześnie zobaczyć linii poziomych oraz pionowych, a ich wzrok szybko męczy się , zwłaszcza w czasie pracy przed komputerem czy czytania książki.   Soczewki kontaktowe toryczne – jak dobierać?   Soczewki toryczne to wyrób medyczny o właściwościach leczniczych, dlatego powinien być dobierany w renomowanym salonie okulistycznym. Jedynie na podstawie badań wzroku specjalista jest w stanie dokładnie określić rodzaj i...

Młoda kobieta spaceruje w okularach przeciwsłonecznych.
©luengo_ua/Fotolia.com
Styl życia
Dobre okulary przeciwsłoneczne – UV, filtr polaryzacyjny, fotochrom
Dobre okulary przeciwsłoneczne chronią oczy dzięki filtrowi UV. Dla osób uprawiających sport najlepsze będą okulary z filtrem polaryzacyjnym, który poprawia widoczność i wyostrza obraz . Soczewki okularowe z fotochromem są połączeniem okularów korekcyjnych ze słonecznymi. Są skierowane dla osób wrażliwych na światło.

Dobre okulary przeciwsłoneczne chronią oczy dzięki filtrowi UV. Dla osób uprawiających sport najlepsze będą okulary z filtrem polaryzacyjnym, który poprawia widoczność i wyostrza obraz . Soczewki okularowe z fotochromem są połączeniem okularów korekcyjnych ze słonecznymi. Są skierowane dla osób wrażliwych na światło.   Najlepszy materiał dla okularów to poliwęglan lub plastik. Dobry filtr przeciwsłoneczny chroni przed zapaleniem spojówek, rogówek i nowotworem oka.   Jakie są rodzaje okularów przeciwsłonecznych z filtrem?   Okulary przeciwsłoneczne można podzielić ze względu na rodzaj filtru. Główne rodzaje to: Okulary z filtrem UV – filtr UV jest podstawowym wyposażeniem każdych profesjonalnych okularów. Chroni przed promieniowaniem UVA, UVB i UVC . Są to szkodliwe wiązki, które mogą powodować poparzenia i raka skóry . Ten rodzaj okularów nadaje się głównie do warunków równomiernego nasłonecznienia. Okulary IR – filtr ochrania zarówno przed promieniowaniem UV, jak też przed podczerwienią. Zbyt wysokie stężenie tego promieniowania prowadzi do zapalenia spojówek i rogówek, a nadmierna ekspozycja oczu na nie może doprowadzić do nowotworu oka . Okulary z filtrem polaryzacyjnym – soczewki umieszczone w tych okularach zmniejszają ilość odblasków światła dostających się do oka, polepszając tym samym wzrok. Obraz widziany przez okulary polaryzacyjne charakteryzuje się dużym kontrastem i ostrymi, nasyconymi kolorami. Gdy światło nie oślepia, oczy nie są tak podrażnione i wolniej się męczą. Soczewki polaryzacyjne chronią też przed promieniowaniem UVA, UVB oraz UVC. Dzięki temu można uniknąć takich chorób jak zapalenie spojówek czy rogówek. Okulary z...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner