Salon z kominkiem
© arsdigital/Fotolia.com
Styl życia

Praktyczne porady jak zaaranżować salon z kominkiem

Aranżacje salonu z kominkiem powinny uwzględniać klimat i estetykę pomieszczenia. Powinny także być praktyczne i umożliwiać utrzymanie salonu w czystości. Należy przede wszystkim zastanowić się, jak pomalować ściany, jak zabezpieczyć podłogę oraz meble przed szkodliwym wpływem wysokiej temperatury i sadzy.

Aranżacje salonu z kominkiem powinny uwzględniać klimat i estetykę pomieszczenia. Powinny także być praktyczne i umożliwiać utrzymanie salonu w czystości. Należy przede wszystkim zastanowić się, jak pomalować ściany, jak zabezpieczyć podłogę oraz meble przed szkodliwym wpływem wysokiej temperatury i sadzy.

 

W aranżacji salonu przydatne bywają też akcesoria kominkowe, takie jak pogrzebacz, szczypce i szufelka ze zmiotką oraz parawan kominkowy.

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z buraków

Malowanie ścian i sufitu w salonie z kominkiem

Kominek opalany drewnem, może brudzić ścianę, do której przylega, a także sufit. O ile ściany i sufit nie nagrzewają się od kominka, można pomalować je lateksową farbą zmywalną. Fragmenty ścian, które się nagrzewają, należy natomiast pokryć farbą termoodporną, ponieważ farby innego rodzaju mogą zmienić kolor pod wpływem ciepła. Ścianę w pobliżu kominka można też wyłożyć kaflami ceramicznymi. Jest to bardzo dekoracyjne rozwiązanie, odpowiednie szczególnie do wnętrz w stylu vintage.

Podłoga wokół kominka

Tradycyjny dywan w pobliżu kominka nie może się znaleźć, ponieważ może się szybko brudzić oraz niszczyć pod wpływem iskier i wysokiej temperatury, a nawet spowodować pożar. Podobnie wykładziny ze sztucznych tworzyw, które pod wpływem ciepła odkształcają się i topią. Również podłoga drewniana i panele mogą źle znosić wysoką temperaturę. Aby zabezpieczyć podłogę przed iskrami i gorącem, dookoła kominka należy ułożyć pas z płytek ceramicznych lub z kamienia. Nie musi on być szeroki, wystarczy 30-40 cm.

Meble w salonie z kominkiem

Naprzeciwko kominka warto ustawić wygodne meble wypoczynkowe: fotele lub sofę, z których będzie można obserwować palący się ogień. Ponieważ kominek może brudzić obicie, do salonu z kominkiem warto wybierać meble odporne na brud, ze zmywalnymi obiciami. Mogą to być meble pokryte skórą lub materiałem skóropodobnym albo tkaniną z zaimpregnowanymi środkiem hydrofobowym włóknami. Innym rozwiązaniem jest uszycie pokrowców na meble i regularne ich pranie.

Podręczny skład drewna do kominka

Praktycznym i dekoracyjnym elementem może być podręczny skład drewna do kominka. Można go zorganizować we wnęce pod kominkiem lub obok kominka albo przechowywać w ozdobnych koszach na opał, zasobnikach i stojakach na drewno.

Przydatne akcesoria kominkowe

Do rozpalania kominka, podtrzymywania w nim ognia i sprzątania popiołu przydatne są urządzenia takie jak pogrzebacz, szczypce, łopatka i szczotka. Warto przeznaczyć na nie miejsce w pobliżu kominka. Często zestawy takich narzędzi sprzedawane są jako tzw. serwitory kominkowe. Taki serwitor często ma ozdobną formę, która może stanowić dodatkową dekorację salonu. Równie dekoracyjnym i praktycznym przedmiotem jest parawan (ekran) kominkowy. Ustawia się go przed kominkiem, aby chronił wnętrze przed iskrami trzaskającymi z kominka. Oferta parawanów kominkowych jest na tyle szeroka, a ich wzornictwo bogate, że można wybrać idealny zarówno do nowoczesnego wnętrza z kominkiem, jak i do wystroju w stylu retro.

 

Uwaga nowość! Sprawdź zalety biokominków

Jeżeli nie chcesz mieć w domu tradycyjnego kominka, zwróć uwagę na coraz bardziej popularne biokominki. Są naprawdę estetyczne - zobacz! To kominki opalane płynnym lub żelowym paliwem na bazie alkoholu. Paliwo to spala się nie wytwarzając dymu, ani zapachu. W odróżnieniu od tradycyjnego kominka, w biokominku po wypaleniu miarki płynu lub żelu nie pozostaje też popiół. To świetne rozwiązanie dla tych z was, którzy cenią sobie czystość. Biokominki nie wymagają też instalacji kominowej. Ciepło powstałe w procesie spalania po prostu zostaje w ogrzewanym przez biokominek pomieszczeniu. Brak instalacji kominowej to również cecha umożliwiająca łatwe przemieszczanie biokominka. 

Malowanie ściany
© detailblick-foto/Fotolia.com
Styl życia
Jak szybko i tanio odświeżyć mieszkanie?
W wielu przypadkach, aby szybko odświeżyć mieszkanie np. na wiosnę albo przed sprzedażą, wystarczy przemalować jedną ścianę, wymienić zasłony w oknach, zmienić ustawienie mebli. Malowanie całego domu ani wymiana podłóg nie są konieczne.

W wielu przypadkach, aby szybko odświeżyć mieszkanie np. na wiosnę albo przed sprzedażą, wystarczy przemalować jedną ścianę, wymienić zasłony w oknach, zmienić ustawienie mebli. Malowanie całego domu ani wymiana podłóg nie są konieczne.   Takie odświeżanie mieszkania można przeprowadzić bardzo szybko, prosto, samodzielnie nie ponosząc przy tym dużych kosztów. Przemeblowanie odświeży pomieszczenie Często, aby mieszkanie nabrało innego charakteru, wystarczy zrobić przemeblowanie. Zastanów się, jak zmienić ustawienie mebli, żeby pomieszczenia stały się bardziej funkcjonalne. Może potrzebujesz zacisznego kącika do pracy albo wręcz przeciwnie, chcesz sprawić, żeby mieszkanie stało się bardziej przestronne. W pierwszym przypadku wystarczy, że ustawisz biurko przy oknie i odgrodzisz je od reszty pomieszczenia dwustronnym regałem. W drugim przypadku natomiast warto byłoby przestawić meble tak, żeby znajdowały się przede wszystkim przy krótszych ścianach pomieszczenia, dobrze też pozostawić dużo pustej przestrzeni, a w centrum ustawić niskie meble wypoczynkowe albo stół. Przemalowanie jednej ściany odmieni charakter wnętrza Jeśli wszystkie ściany pomieszczenia są w tym samym kolorze i na razie nie chcesz przemalowywać wszystkich, możesz zmienić kolor tylko jednej z nich. Pomaluj ją na kolor kontrastujący z kolorem pozostałych ścian albo sąsiadujący z nim na palecie barw. Na tej jednej ścianie możesz powiesić kwiaty. Ściana w innym kolorze może też być tłem dla biurka, stołu lub łóżka. Możesz też jedną ścianę pomalować farbą tablicową i pisać po niej kolorową kredą.   Na ścianach możesz również położyć fototapetę , np. z fragmentem krajobrazu przyrodniczego (lasu, wody, gór) albo architektonicznego (uliczka miasta, widok amfilady pałacowej, fasada...

kobieta czyta przy kominku
©iko/Fotolia
Styl życia
Zalety posiadania kominka w salonie
Wybierając kominek do salonu, należy wziąć pod uwagę wkład, kasetę i jego wygląd. Będzie ogrzewał mieszkanie i stanowił element dekoracyjny. Efektownie wyglądają kominki z wkładem dwu- i trójstronnym zainstalowane na ściance działowej.

Wybierając kominek do salonu, należy wziąć pod uwagę wkład, kasetę i jego wygląd. Będzie ogrzewał mieszkanie i stanowił element dekoracyjny. Efektownie wyglądają kominki z wkładem dwu- i trójstronnym zainstalowane na ściance działowej. Gdzie ulokować kominek? Kominek można instalować w domach o stabilnych fundamentach i stropie, które utrzymają betonową konstrukcję. Może to być ciężar od 500 kilogramów do tony. Ponadto kominek można zamontować w pomieszczeniu nie mniejszym niż 12 m2.   O ulokowaniu kominka warto pomyśleć już podczas projektowania domu. Jego miejsce zależy od funkcji, jaką ma pełnić. Jeżeli ma ogrzewać dom, trzeba dodatkowo zaplanować miejsce na opał i dobrą dostępność . Jeśli zaś ma stanowić element dekoracyjny, kwestie praktyczne nie są tak istotne.   Można wybierać spośród kominków otwartych, wolno stojących i z wkładem kominkowym. Kominek warto wkomponować w zabudowę, wówczas powinien być mniejszych rozmiarów, można go też ulokować w centralnym punkcie pokoju, by przykuwał uwagę, albo umieścić na ściance działowej między jadalnią i salonem. Wtedy warto zadbać, aby jego obudowa była wyższa, a materiał wykonania jak najlepszej jakości . W przypadku narożnej formy kominka albo wkładzie kominkowym z dużą szybą trzeba zwrócić uwagę na jego średnicę. Zbyt mała może skutkować przedostaniem się spalin do wnętrza i zatruciem czadem. W bloku warto zainstalować biokominek. Dlaczego warto zamontować kominek w salonie? Dekoracja salonu Kominek pełni funkcję estetyczną. Montuje się go dla przyjemności patrzenia w ogień. Warto wokół niego ustawić meble wypoczynkowe i stworzyć sferę relaksu. Rozpalony ogień doda wnętrzu przytulności. Kominek powinien znajdować się w znaczącej odległości od sofy, inaczej ciepło może wpłynąć na...

salon w stylu skandynawskim
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Praktyczne porady jak urządzić salon w stylu skandynawskim
Urządzanie salonu w stylu skandynawskim to wybieranie takich rozwiązań, które są proste, funkcjonalne i naturalne. Kilka prostych wskazówek pomoże ci zaaranżować pokój dzienny w stylu „scandic”.

Urządzanie salonu w stylu skandynawskim to wybieranie takich rozwiązań, które są proste, funkcjonalne i naturalne. Kilka prostych wskazówek pomoże ci zaaranżować pokój dzienny w stylu „scandic”. Podłoga i meble powinny być wykonane z naturalnego drewna We wnętrzu w stylu skandynawskim podłoga i meble powinny być wykonane z naturalnego drewna . Do impregnacji podłogi wystarczy wosk, a do wykończenia mebli lakier lub bejca, która nie zasłoni całkowicie struktury materiału. Nie idźmy tutaj na kompromisy. Okleina ani panele podłogowe, imitujące określone gatunki drewna, nie zastąpią litego drewna. W salonie powinny dominować biel, szarość i beż W salonie powinna dominować biel, beż oraz jasne odcienie szarości . Bardziej intensywne kolory, np. czerwień, zieleń, purpura, mogą zostać wykorzystane punktowo. Taki kolor może mieć np. element dekoracyjny ustawiony w centralnym punkcie salonu lub obraz wiszący na ścianie.   Kolory wyposażenia salonu w stylu skandynawskim planujemy warstwowo. Na najniższym poziomie mogą znajdować się intensywne barwy: grafit, granat, ale z każdą kolejną warstwą stopniowo powinny się one rozjaśniać. Dywan może być więc utrzymany w odcieniach granatu, a meble mogą być wykonane z drewna o ciemniejszej barwie, ale już na wysokości wzroku dominującą barwą powinna być biel. Styl skandynawski to przede wszystkim wygoda i ergonomia Salon w stylu skandynawskim to salon, w którym naprawdę można odpocząć. Sofa i fotele, które do niego wybierzesz, powinny wręcz prosić się o to, żeby rozsiąść się na nich wygodnie. Pomiędzy poszczególnymi meblami należy zostawić na tyle dużo miejsca, żeby można było swobodnie między nimi przejść .   W jak najprostszy sposób należy też projektować ciągi komunikacyjne w salonie. Droga od jednego z jego...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik