kobieta z zanikiem pamięci
©Stasique/Fotolia
Styl życia

Utrata pamięci – jakie są rodzaje amnezji i skąd się ona bierze?

Amnezja to inaczej zanik pamięci. Jest to zaburzenie, które polega na tym, że dana osoba nie jest w stanie przypomnieć sobie wydarzeń z przeszłości. Amnezja może być czasowa lub całkowita. Często bywa wynikiem doznanego urazu fizycznego lub silnego wstrząsu psychicznego. Do jej rodzajów należą amnezja dysocjacyjna, amnezja wsteczna i amnezja następcza.

Amnezja to inaczej zanik pamięci. Jest to zaburzenie, które polega na tym, że dana osoba nie jest w stanie przypomnieć sobie wydarzeń z przeszłości. Amnezja może być czasowa lub całkowita. Często bywa wynikiem doznanego urazu fizycznego lub silnego wstrząsu psychicznego. Do jej rodzajów należą amnezja dysocjacyjna, amnezja wsteczna i amnezja następcza.

Amnezja organiczna a amnezja psychogenna (dysocjacyjna)

W zależności od przyczyny, która spowodowała zanik pamięci dzielimy amnezję na organiczną i psychogenną. Przyczyną amnezji organicznej może być uraz głowy, postępująca degeneracja neuronów, np. w chorobie Alzheimera, może też ona być skutkiem ubocznym terapii elektrowstrząsowej. Czyli amnezja organiczna wynika z fizycznego uszkodzenia – spowodowanego wypadkiem lub chorobą.

 

Amnezja psychogenna, czyli dysocjacyjna, występuje u osób, które doznały silnego wstrząsu psychicznego. Może ona stanowić jeden z objawów zespołu stresu urazowego u ofiar przestępstw i katastrof, uczestników wypadków, a także u żołnierzy, którzy brali udział w działaniach wojennych. Zakres zapominanych wydarzeń jest różny: może obejmować wszystko, co działo się przed traumatycznym wydarzeniem, wybrane sytuacje z przeszłości, może też dotyczyć tylko kilku pierwszych godzin po wydarzeniu.

Amnezja wsteczna a amnezja następcza

Innym kryterium podziału jest okres objęty amnezją. W przypadku amnezji wstecznej nie pamięta się wydarzeń, które nastąpiły przed urazem, lub traci się wiedzę zdobytą przed nim. Osoba, która cierpi na amnezję wsteczną, często zachowuje jednak umiejętności, które nabyła w przeszłości, np. wciąż potrafi prowadzić samochód lub grać na instrumencie muzycznym. Amnezja następcza polega natomiast na tym, że człowiek wskutek uszkodzenia mózgu przestaje być zdolny do zapamiętywania tego, co nastąpiło po urazie.

Czy amnezja ustępuje?

To, czy amnezja ustąpi, zależy od jej przyczyny oraz rokowań leczenia. Jeśli nie wynika ona z nieodwracalnych zmian, które zaszły lub zachodzą w mózgu, szanse na przywrócenie pamięci są większe. Funkcjonowanie osób cierpiących na zaburzenia pamięci o podłożu organicznym poprawia stosowanie leków oddziałujących na ośrodkowy układ nerwowy. W przypadku amnezji psychogennej skuteczna okazuje się psychoterapia, często połączona z przyjmowaniem leków przeciwlękowych i przeciwdepresyjnych.

Kobieta trzyma się za głowę
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Choroby, nadmierny stres, niedobór witamin i uzależnienie mogą wywoływać zaburzenia pamięci
Zaburzenia pamięci mogą być skutkiem wielu różnych chorób zarówno psychicznych, jak i wewnętrznych. Negatywny wpływ na zapamiętywanie ma też silny stres, tym bardziej gdy jest długotrwały. Problemy z pamięcią często dotyczą też osób uzależnionych.

Zaburzenia pamięci mogą być skutkiem wielu różnych chorób zarówno psychicznych, jak i wewnętrznych. Negatywny wpływ na zapamiętywanie ma też silny stres, tym bardziej gdy jest długotrwały. Problemy z pamięcią często dotyczą też osób uzależnionych.   Leczenie zaburzeń pamięci polega na wyeliminowaniu przyczyny, jeśli jest to możliwe. Warto też wykonywać ćwiczenia usprawniające zapamiętywanie, np. mówienie na głos rzeczy wymagających zapamiętania. Zaburzenia pamięci spowodowane chorobami mózgu Duży wpływ na zaburzenia pamięci ma wiek. Na przykład gdy pojawia się demencja , czyli zaburzenia pamięci i intelektu. Objawem poprzedzającym demencję może być depresja , która także negatywnie wpływa na pamięć. Osoba cierpiąca na demencję w zaawansowanym stadium nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie. Zaburzenia pamięci są charakterystyczne także dla choroby Alzheimera – dotyka ona pamięci krótkotrwałej i średniotrwałej, długotrwałą pozostawiając bez uszczerbku. Przyczyną problemów z zapamiętywaniem mogą być fizyczne uszkodzenia mózgu, np. podczas wypadku, infekcje wirusowe tkanki mózgowej, a także nowotwór. Zaburzenia pamięci występują również przy udarze mózgu. Wiąże się to z innym powodem niedoskonałej pamięci – chorobami naczyniowymi. Jeśli do mózgu nie jest dostarczana niezbędna ilość krwi, a zatem tlenu i składników odżywczych, to nie może on funkcjonować prawidłowo. Do utraty części wspomnień i otępienia prowadzi także zatrucie np. czadem. Psychiczne przyczyny zaburzenia pamięci Jednym z głównych winowajców zaburzeń pamięci jest depresja . Oprócz złego samopoczucia objawem tej choroby jest też problem z koncentracją. On także przyczynia się do wystąpienia kłopotów z zapamiętywaniem. Część pamięci może ulec uszkodzeniu, gdy człowiek dozna ciężkiego wstrząsu emocjonalnego. Po zdarzeniu, które go...

oko starszej kobiety
© Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Zanik kory mózgowej w wyniku uszkodzenia, chorób i infekcji mózgu
Zanik kory mózgowej to przyczyna demencji. Objawia się spadkiem sprawności umysłowej, zmianami osobowości, pogorszeniem wzroku i problemami z mową. Choroby powodujące zanik kory mózgowej dają także inne symptomy, m.in. mimowolne ruchy ciała.

Zanik kory mózgowej to przyczyna demencji. Objawia się spadkiem sprawności umysłowej, zmianami osobowości, pogorszeniem wzroku i problemami z mową. Choroby powodujące zanik kory mózgowej dają także inne symptomy, m.in. mimowolne ruchy ciała.   Profilaktyka demencji polega na prowadzeniu aktywnego trybu życia, dbaniu o serce, wysypianiu się i „trenowaniu” mózgu poprzez zaangażowanie społeczne i intelektualne. Komfort życia osób z demencją poprawiają leki stosowane w leczeniu m.in. choroby Alzheimera czy choroby Parkinsona. Demencja, czyli otępienie – jeden z objawów zaniku kory mózgowej Zanik kory mózgowej objawia się demencją, czyli otępieniem. Pierwsze symptomy demencji pojawiają się zwykle między 50. a 60. rokiem życia ( zobacz badania ). Są to przeważnie problemy z widzeniem i percepcją, gdy zanika tylna część kory mózgowej (PCA). Niepokój powinny wzbudzić takie zaburzenia jak: problem z oceną odległości, pogorszenie wzroku, kłopoty z rozróżnianiem przedmiotów ruchomych i nieruchomych, trudności w używaniu i rozpoznawaniu przedmiotów codziennego użytku.   Objawy zaniku kory mózgowej to także: zaburzenia pamięci i myślenia, przetwarzania informacji, utrata orientacji, osłabienie zdolności rozumienia, problemy z liczeniem, zmniejszona zdolność do przyswajania wiedzy, problemy z mową, zaburzenia świadomości, rozdrażnienie, apatia , rozchwianie emocjonalne.   Symptomy demencji w miarę postępu atrofii (zaniku) kory mózgowej się nasilają. Mogą być inne u poszczególnych chorych, ponieważ obszar zaniku kory mózgowej zależy od przyczyny tego zjawiska. Uszkodzenia, choroby i infekcje powodujące zanik kory mózgowej Kora mózgowa może zacząć zanikać na skutek fizycznego uszkodzenia mózgu. Powodem uszkodzenia może być rana odniesiona w wypadku, udar niedokrwienny...

mężczyzna czytający książkę
© vitapix/Fotolia.com
Styl życia
Podstawowe rodzaje zaburzeń dysocjacyjnych: trans, osłupienie i amnezja
Zaburzenia dysocjacyjne mogą wynikać z traumatycznych przeżyć. Objawiają się na przykład utratą świadomości w sytuacjach stresowych. Można doświadczyć utraty pamięci, osłupienia, drgawek, niekontrolowanych ruchów oraz transu.

Zaburzenia dysocjacyjne mogą wynikać z traumatycznych przeżyć. Objawiają się na przykład utratą świadomości w sytuacjach stresowych. Można doświadczyć utraty pamięci, osłupienia, drgawek, niekontrolowanych ruchów oraz transu.   Osoby, które uległy wypadkowi, doświadczyły kataklizmu żywiołowego lub zamachu terrorystycznego często nie pamiętają momentu tragedii. Mają też poczucie, że to nie one uczestniczyły w bolesnym wydarzeniu. Czym są zaburzenia dysocjacyjne? Dysocjacja to sposób działania umysłu, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie kilku czynności jednocześnie. Niektóre zadania są realizowane automatycznie, bez zaangażowania świadomości, natomiast na innych trzeba się skupić. Zaburzenia dysocjacyjne są reakcją na stresujące sytuacje, polegającą na ograniczeniu świadomości. Taka osoba może mieć poczucie, że nie brała udziału w jakimś wydarzeniu lub zupełnie zapomnieć o jego przebiegu. Zdarza się też, że pod wpływem silnego stresu człowiek traci nad sobą kontrolę, wpada w szał, traci głos, natychmiastowo siwieje (w przeciągu kilku godzin) lub czuje ból w konkretnej partii ciała. Zaburzenia dysocjacyjne sprawiają, że osoba zestresowana przestaje panować nad swoim umysłem.   Rodzaje zaburzeń dysocjacyjnych: między innymi - rozdwojenie jaźni , fuga i utrata czucia.   Zaburzenia dysocjacyjne przyjmują 8 podstawowych rodzajów. Te formy dysocjacji mają doprowadzić od odreagowania intensywnych przeżyć. Amnezja – polega na wybiórczej utracie pamięci. Osoba w amnezji dysocjacyjnej nie pamięta momentu traumatycznego wydarzenia, na przykład napaści lub pożaru domu. Fuga – czyli ucieczka. Osoba w fudze nieświadomie wyrusza w podróż przed siebie, bez określonego celu. Może wejść w pierwszy napotkany autobus lub pociąg. Człowiek w fudze dysocjacyjnej nie sprawia wrażenia zagubionego, jego zachowanie...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner