próbki krwi
Pixabay/jaytaix/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

AMH –hormon, który wskazuje szansę zajścia w ciążę

AMH – z ang. Anti-Müllerian Hormon, to hormon antymullerowski wytwarzany przez jądra u mężczyzn i jajniki u kobiet. Pozwala kontrolować płodność. Z wiekiem poziom AMH spada.

AMH – z ang. Anti-Müllerian Hormon, to hormon antymullerowski wytwarzany przez jądra u mężczyzn i jajniki u kobiet. Pozwala kontrolować płodność. Z wiekiem poziom AMH spada.

AMH – normy

 

AMH jest parametrem, który umożliwia oszacowanie szansy na zajście w ciążę oraz prognozuje czas, w którym kobieta utraci płodność. Prawidłowy wskaźnik AMH to 1,0 ng / ml, powyżej 3,0 ng / ml – wysoki, zaś poniżej 1,0 ng / ml – niski. Najbardziej niepokojące jest stężenie AMH poniżej 0,5 ng / ml.

Hormon antymullerowski u kobiet i u mężczyzn

 

U kobiet stężenie AMH zaczyna spadać po 25. roku życia. Wynik odbiegający od normy to skutek nieprawidłowej pracy jajników. Wysokie stężenie AMH może być konsekwencją PCOS (zespołu policystycznych jajników), zaś niskie – przedwczesnego wygaśnięcia czynności jajników. Najważniejszym parametrem jest tzw. rezerwa jajnikowa – potencjał rozrodczy jajnika. Każda kobieta rodzi się z ograniczoną liczbą komórek jajowych gotowych do zapłodnienia. Z wiekiem ich liczba zaczyna spadać. Kiedy zmniejsza się rezerwa komórek jajowych, jednocześnie spada stężenie hormonu AMH. U mężczyzn hormon antymullerowski obniża się po okresie dojrzewania płciowego.

Badanie AMH

 

Żeby zbadać stężenie hormonu antymullerowskiego, pobiera się krew z żyły łokciowej. Kobiety mogą się zbadać w dowolnym dniu cyklu. Za badanie AMH należy zapłacić z własnej kieszeni, ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia go nie refunduje. Przeciętny koszt to 150 złotych. Ważne, żeby wykonywać badania w jednej klinice, aby zminimalizować ryzyko błędnej oceny hormonu antymullerowskiego, wywołane chociażby wykorzystaniem innych zestawów badawczych. Wynik AMH jest bardzo istotny dla kobiet, które regularnie miesiączkują, a mimo tego mają problem z zajściem w ciążę.

Leczenie niepłodności

 

Wynik badania AMH decyduje o rodzaju terapii. Najczęściej niewłaściwy poziom AMH leczy się, podając hormony. Niskie stężenie hormonu antymullerowskiego skłania do zapłodnienia pozaustrojowego – jest to najskuteczniejszy sposób na zajście w ciążę.


 

probówki z krwią
© somkanokwan/Fotolia.com
Styl życia
Czym jest LH i kiedy bada się stężenie hormonu luteinizującego w organizmie
Badanie LH wykonuje się w diagnostyce chorób związanych z produkcją hormonów, np. w zaburzeniach przysadki, jajników lub jąder. Hormon luteinizujący odpowiada m.in. za możliwość zajścia w ciążę i prawidłowy proces dojrzewania płciowego.

Badanie LH wykonuje się w diagnostyce chorób związanych z produkcją hormonów, np. w zaburzeniach przysadki, jajników lub jąder. Hormon luteinizujący odpowiada m.in. za możliwość zajścia w ciążę i prawidłowy proces dojrzewania płciowego.   Hormon LH – najważniejsze fakty o hormonie luteinizującym LH jest nazywany inaczej hormonem luteinizującym lub gonadotropiną. To jeden z hormonów, których poziom oznacza się, aby sprawdzić czy układ hormonalny człowieka funkcjonuje prawidłowo. Jego stężenie zmienia się wraz z wiekiem. Jest też zależne od płci. Hormon LH jest produkowany w przednim płacie przysadki i kontrolowany przez podwzgórze. LH bada się diagnozując niepłodność i zaburzenia działania gonad lub przysadki oraz jąder i jajników. Poziom hormonu LH w diagnostyce niepłodności jest wykonywany dość często wraz z innymi badaniami określającymi poziom: testosteronu, FSH, progesteronu i estradiolu. Hormon luteinizujący ma wpływ na regulowanie cyklu miesięcznego kobiet. Najwyższe stężenie osiąga w ostatniej fazie cyklu. LH ma swój udział w pęknięciu pęcherzyka Graafa oraz w pojawieniu się owulacji. Poziom LH warto sprawdzić także wtedy, gdy partnerzy planują ciążę. Badanie hormonu LH jest zlecane po pojawieniu się pierwszych objawów menopauzy . Hormon LH u mężczyzn stymuluje komórki wydzielające testosteron. Hormon luteinizujący oznacza się również u dzieci, kiedy podejrzewa się zbyt szybkie lub opóźnione dojrzewanie płciowe.   Stężenie LH u dzieci jest zróżnicowane, podobnie jak u dorosłych. U chłopców, którzy nie skończyli 6 miesięcy obserwuje się wzrost poziomu LH. Natomiast od 6. miesiąca do 8. roku życia poziom hormonu spada. Po 8. roku życia, zanim chłopiec zacznie dojrzewać płciowo, stężenie...

kobieta w ciąży
pixabay/AnnaBricova/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Progesteron – najważniejszy hormon ciążowy
Progesteron to żeński hormon, który potocznie nazywany jest luteiną, hormonem ciążowym. Odpowiada za regularne miesiączkowanie i owulację. Funkcja progesteronu polega na przygotowaniu macicy do zagnieżdżenia się komórki jajowej, a następnie utrzymaniu ciąży.

Progesteron to żeński hormon, który potocznie nazywany jest luteiną, hormonem ciążowym. Odpowiada za regularne miesiączkowanie i owulację. Funkcja progesteronu polega na przygotowaniu macicy do zagnieżdżenia się komórki jajowej, a następnie utrzymaniu ciąży. Działanie luteiny u kobiet w ciąży i matek karmiących   W ciąży poziom luteiny zwiększa się niemal stukrotnie . Jego podstawowym zadaniem jest utrzymanie prawidłowego przebiegu ciąży do czasu wytworzenia się łożyska oraz hamowanie skurczów macicy, aby poród nie był przedwczesny. Progesteron odpowiada także za prawidłową laktację (wydzielanie mleka przez gruczoły mleczne), bierze udział w produkcji hormonów metabolicznych płodu oraz hamuje dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego. Badanie poziomu progesteronu   O tym, czy stężenie progesteronu w organizmie jest prawidłowe, dowiesz się, robiąc badanie krwi. Aby uzyskać najbardziej wiarygodne wyniki, badanie należy powtarzać przez 3 dni , bowiem stężenie luteiny może się zmieniać w ciągu dnia. Najlepiej wykonać je w 7 lub 8 dniu po owulacji. Przyczyny niedoboru progesteronu   Jeśli progesteronu jest za mało, to bardzo prawdopodobną przyczyną jest wadliwa praca jajników . Inne powody niedostatecznego stężenia luteiny w organizmie to zbyt duże stężenie estrogenu (żeńskiego hormonu płciowego odpowiedzialnego za rozwój reprodukcyjny, seksualny, krzepnięcie krwi i tworzenie kości), cukrzyca, dieta uboga w wartości odżywcze. Inną przyczyną niedoboru progesteronu jest długotrwałe przebywanie w warunkach stresowych. Objawy i skutki niedoboru progesteronu   W przypadku niedoboru progesteronu, cykl miesiączkowy ulega zaburzeniu – okres staje się nieregularny i bardzo obfity, a temperatura ciała wzrasta. Wiele kobiet skarży się, że bardzo długo nie mogą zajść...

badanie próbki krwi
© slavonstok/Fotolia.com
Styl życia
Badania hormonów FSH i HL – kiedy są wykonywane i jakie są normy?
Hormony FSH i LH są wytwarzane przez przysadkę mózgową. Regulują funkcjonowanie układu rozrodczego. Badania na FSH i LH wykonuje się w diagnozowaniu niepłodności oraz przy podejrzeniu opóźnionego dojrzewania płciowego u dzieci.

Hormony FSH i LH są wytwarzane przez przysadkę mózgową. Regulują funkcjonowanie układu rozrodczego. Badania na FSH i LH wykonuje się w diagnozowaniu niepłodności oraz przy podejrzeniu opóźnionego dojrzewania płciowego u dzieci.   FSH i LH często oznaczane są w tym samym czasie. Prawidłowy stosunek LH do FSH wynosi 1. Przy relacji 0,6 stwierdza się niewydolność przysadki, a przy 1,5 – PCOS (zespół policystycznych jajników) . Badanie FSH Hormon FSH (hormon folikulotropowy) jest oznaczany na podstawie próbki krwi lub moczu. Badanie jest zlecane podczas rozpoznawania niepłodności lub przy planowaniu ciąży. FSH badane jest także przy podejrzeniu chorób jajników, jąder lub przysadki mózgowej. Wykonuje się je w diagnostyce zespołu policystycznych jajników, a także po to, aby sprawdzić czy kobieta przechodzi proces menopauzy. Zaburzenia hormonalne , np. nieregularne cykle miesiączkowe to również wskazanie do oznaczenia FSH .   Poziom FSH u mężczyzn jest badany przy zaburzeniach płodności , gdy w nasieniu jest mało plemników. Hormon odpowiada bowiem za stymulację wytwarzania plemników w jądrach.   Dzieci, u których obserwuje się objawy zaburzeń w dojrzewaniu płciowym także powinny mieć oznaczony poziom FSH.   Poziom FSH zmienia się z wiekiem. U kobiet zależy też od dnia cyklu, w którym aktualnie znajduje się badana. Normy dla 3. dnia cyklu wynoszą 3-12 mIU/ml FSH. Norma dla mężczyzn to 1,7-12,0 ng/ml.   Wyższy poziom FSH oznacza najczęściej pierwotną niewydolność jajników. Kobiety w czasie menopauzy także mają zbyt wysokie stężenie hormonu. Podwyższone FSH u mężczyzn może wskazywać na pierwotną niewydolność jąder.   Zbyt niski poziom FSH to sygnał niewydolności podwzgórza lub/i...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner