Zabawa z dzieckiem na śniegu
© famveldman/Fotolia.com
Styl życia

Ferie w domu. Jakie zabawy z dzieckiem możliwe są tylko zimą?

Aby uprawiać sporty zimowe, trzeba dysponować specjalnym sprzętem i wybrać się na stok lub lodowisko. Tradycyjne zabawy z dzieckiem na śniegu są dla wielu rodzin bardziej osiągalne, a ferie to idealna okazja, by wykorzystać aurę do białych szaleństw tuż za drzwiami domu.

Aby uprawiać sporty zimowe, trzeba dysponować specjalnym sprzętem i wybrać się na stok lub lodowisko. Tradycyjne zabawy z dzieckiem na śniegu są dla wielu rodzin bardziej osiągalne, a ferie to idealna okazja, by wykorzystać aurę do białych szaleństw tuż za drzwiami domu.

 

Ważne, by w organizację czasu wolnego zaangażowali się dorośli. Rodzice powinni brać udział w zabawach, bo dzięki temu wzmacniają więzi ze swoimi dziećmi, a przy tym pomagają im rozwijać kreatywność, zdolności manualne, a także umiejętność kooperacji.

Zabawy z dzieckiem na śniegu: zjeżdżanie na sankach

Jedna z najstarszych zimowych zabaw przerodziła się dyscyplinę sportową – saneczkarstwo. I choć maluchom na osiedlowych pagórkach daleko do wyczynowców, taka forma aktywności czyni je zahartowanymi niczym olimpijczycy i szczęśliwymi jak zdobywcy złotych medali. Przebywanie na mrozie ok. 2 godz. połączone ze wzmożoną aktywności fizyczną znacznie wzmacnia odporność. Zaś endorfiny, które organizm produkuje podczas wysiłku, sprawiają, że z twarzy dzieci przez cały dzień nie znika uśmiech. No, chyba że dojdzie do stłuczenia kolana, czemu można zapobiec, ubierając maluchy w grube śniegowce. Na sanki warto zabierać nawet niemowlęta, które potrafią już siedzieć, ale im tę rozrywkę trzeba dozować rozsądnie, bo cały czas przebywają w bezruchu, a więc marzną o wiele szybciej niż dzieciaki wbiegające na górki o własnych siłach.

Zabawy z dzieckiem na śniegu: budowanie igloo

Kiedy śniegu jest naprawdę dużo, trudno o lepszą atrakcję dla dzieci niż budowanie igloo. To praca zespołowa – przyda się do niej każda para rąk. Budowniczy powinni być zaopatrzeni w formy do wyrabiania cegieł (plastikowe pudełka, np. po kiwi), łopatki (np. do piaskownicy) i nieprzemakalne rękawiczki. Aby budowa szła sprawnie, obszar wyznaczony do wzniesienia igloo nie może być zbyt duży i powinien wcześniej zostać oczyszczony z pokrywy śnieżnej. Najlepiej, by nie przekraczał powierzchni, na której zmieszczą się dwie osoby. Najpierw bloki uformowane ze śniegu układa się w okrąg (z przerwą na wejście), a następnie każdą kolejną warstwę cegieł umieszcza się na poprzedniej tak, by była o niecały centymetr przesunięta bliżej środka okręgu. Dzięki temu igloo nabiera kształtu kopuły, a jego ściany w końcu się stykają, tworząc sklepienie. Aby budowla była trwała, warto wzmocnić ją śniegiem w przerwach między blokami. Można to zrobić przy użyciu kulek uformowanych w rękach. Taka zimowa zabawa z dzieckiem trwa kilka godzin i wymaga klękania oraz siadania na śniegu, więc nie obędzie się bez ciepłych kurtek, spodni i rajstop.

Zabawy z dzieckiem na śniegu: lepienie bałwana

Ten, kto powiedział, że lepienie bałwana jest nudne, z pewnością nie zadał sobie trudu, by urozmaicić tę zabawę. Śniegowy stworek wcale nie musi mieć nosa z marchewki, garnka na głowie i szalika zawiązanego pod szyją. Jeśli śnieg jest odpowiednio lepki, da się nim operować jak masą plastyczną i wyczarować zajączka, kotka, Minionka, a nawet Spongeboba (do tego można wykorzystać cegły jak przy igloo; warto się też wspomagać przyborami kuchennymi, np. łyżką wazową, która będzie idealna do wydrążania dziurek). Kiedy już postać będzie gotowa, tyle samo radości, co lepienie, przyniesie malowanie jej farbami plakatowymi. Kolor utrzyma się dopóty, dopóki nietypowy bałwan się nie rozpuści lub nie przykryje go warstwa padającego śniegu.

Zabawy z dzieckiem na śniegu: kraina lodu

Kolejną zabawą na śniegu, która pomoże nadać białemu puchowi nieco koloru, jest kraina lodu. By w łatwy sposób przygotować rzeźby, potrzeba foremek do babek z piasku. Wypełnia się je wodą z barwnikami spożywczymi (trzeba przy tym pamiętać, by nie nalewać jej aż po brzeg, bo w trakcie zamarzania zwiększy swoją objętość). Następnie foremki wystawia się na dwór (jeżeli panują ujemne temperatury) albo do zamrażarki. W ten sposób powstają wspaniałe lodowe kształty o różnych barwach. Można nimi udekorować wielki tort uformowany ze śniegu, ozdobić drzewka w ogrodzie albo wyłożyć przydomowy skalniak, w którym zimą brakuje kolorowych kwiatów.

Zabawy z dzieckiem na śniegu: rzucanie śnieżkami do celu

Trudno wyobrazić sobie mroźną zimę bez rzucania śnieżkami. Uwielbiane przez dzieciaki bitwy śnieżne mogą jednak okazać się niebezpieczne, jeśli w kulkach znajdą się twarde bloki zbitego śniegu albo coś wpadnie pod ubranie. Lepiej więc zachęcić maluchy do innej zabawy – rzucania śnieżkami do celu. Takie zajęcie wyostrza wzrok, uczy koordynacji ruchowej, a przy tym wzmacnia mięśnie nóg, tułowia i ramion. Aby obudzić w dzieciach ducha sportowej rywalizacji, możesz wyznaczyć nagrodę dla tego, kto odda najwięcej celnych strzałów. Pamiętaj, by zwycięzcę zachęcić do podzielenia się wygraną z rodzeństwem.

Sporty zimowe
© merla/Fotolia.com
Styl życia
Sporty zimowe – doskonała zabawa i duża dawka ruchu. Jaką aktywność fizyczną można podjąć zimą?
Sporty zimowe, takie jak jazda na nartach, łyżwach i desce snowboardowej, mają korzystny wpływ na całe ciało. Skutkują dotlenieniem organizmu, usprawniają pracę serca i angażują wszystkie partie mięśniowe. Przyczyniają się spalania kalorii i zachowania szczupłej sylwetki.

Sporty zimowe, takie jak jazda na nartach, łyżwach i desce snowboardowej, mają korzystny wpływ na całe ciało. Skutkują dotlenieniem organizmu, usprawniają pracę serca i angażują wszystkie partie mięśniowe. Przyczyniają się spalania kalorii i zachowania szczupłej sylwetki.   Okres zimowy często kojarzony jest z ograniczoną aktywnością fizyczną, a przez to z niechcianym przyrostem masy ciała . Tymczasem zimowa aura sprzyja uprawianiu rozmaitych dyscyplin sportowych i podejmowaniu różnych form aktywności. Wystarczy wyposażyć się w specjalny strój, który ochroni przed mrozem i wiatrem. Aktywność fizyczna w zimie Wiele osób uważa, że zimowa aura nie pozwala na podejmowanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jednak jest wiele dyscyplin, które można uprawiać właśnie w sezonie zimowym . Sporty zimowe są bardzo atrakcyjnymi formami aktywności fizycznej. Wśród nich znajduje się m.in. jazda na łyżwach, snowboardzie oraz narciarstwo. Dyscypliny te dostarczają dobrej zabawy, którą można dzielić z przyjaciółmi wybierając się razem na lodowisko czy na stok. W trakcie podejmowania zimowych form aktywności fizycznej pracują wszystkie partie mięśniowe. W tego rodzaju sportach ważną rolę odgrywa zdolność utrzymania równowagi oraz balansowanie własnym ciałem. Dyscypliny zimowe pozwalają porządnie się wyszaleć i zmęczyć, a dodatkowo przyczyniają się do poprawy ogólnej kondycji organizmu i spalenia zbędnych kalorii. Jazda na łyżwach – dobra zabawa i wzmocnienie mięśni Amatorska jazda na łyżwach nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy ciepło się ubrać i wziąć łyżwy lub je wypożyczyć. W większych miastach lodowiska – otwarte lub zamknięte są powszechnie dostępne, a wejście na godzinę kosztuje do kilkunastu złotych łącznie z wypożyczeniem łyżew....

Oliwia Ciesiółka ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia"
@modrafrelka, Instagram
TV-Show
"Ślub od pierwszego wejrzenia". Oliwia wspomina na Instagramie: "To była wojna"! O czym mówi?
Oliwia ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" pokazała urocze zdjęcie z synkiem i wraca myślami do przeszłości. Za czym tęskni najbardziej?

Oliwia i Łukasz ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" tworzyli bardzo udane małżeństwo, z którego narodził się ich syn, Franek. Choć para podjęła decyzję o rozstaniu, wciąż żyją w zgodzie i przyjaźni przez wzgląd na swojego małego potomka. Oliwia jednak coraz chętniej wraca do przeszłości i dzieli się z fanami swoimi przemyśleniami. Za czym uczestniczka tęskni? "Ślub od pierwszego wejrzenia 5" Oliwia w intymnym wyznaniu: "Od kiedy pojawił się Franio, jest jakoś inaczej" Oliwia i Łukasz wydawali się być niemal idealnie dobraną parą. Niektórzy widzowie mieli więc ogromny żal do uczestniczki, gdy dowiedzieli o rozstaniu pary . Zarzucali nawet Oliwii, że była zbyt apodyktyczna. Wszelkie negatywne komentarze jednak negował sam Łukasz , który prosił fanów, by nie oceniali tak pochopnie jego byłej żony. Oliwia przyjęła atak hejterów ze spokojem i prowadziła dalej bardzo aktywnie swoje media społecznościowe. Dzięki temu fani wiedzieli, jak mały Franio rośnie i co słychać u jego mamy. Oliwia ostatnio zaskakuje wspomnieniami przeszłości. Niedawny jej wpis o życiu na Śląsku , gdzie przeprowadziła się dla Łukasza, wzbudził w fanach czujność. Teraz Oliwia sięgnęła pamięcią jeszcze dalej, bo do czasów swojego dzieciństwa: - Jak byłam mała, uwielbiałam zabawy na śniegu. Godzinami przesiadywałam na podwórku, najchętniej bez przerwy na jedzenie. Lepienie bałwana, robienie aniołków na śniegu i najlepsze - kto zrobi większą śnieżkę i walnie sąsiada z „wrogiego” podwórka obok. Nieważne gdzie rzuciłeś, najważniejsze, że trafiłeś. To była wojna! 🤣 Później, jak już trochę podrosłam, śnieg zaczął mnie wkurzać. O zgrozo! Jak konkretnie sypnął. Człowiek się spieszy, a tu drzwi do fury nie da się otworzyć. Oczywiście, zanim te wrota...

przystawki na Sylwestra dla dzieci
©ChristArt/Fotolia.com
Styl życia
Bal sylwestrowy dla dzieci – jak sprawić, by był niezapomniany? Rodzinne wyjazdy sylwestrowe
Niezapomnianego sylwestra dla dzieci można zorganizować w domu. Najważniejsze jest udekorowanie pokoju na kolorowo oraz zapewnienie atrakcji w postaci zabaw tanecznych lub konkursów. Propozycją jest również rodzinny wyjazd sylwestrowy w góry lub nad jeziora.

Niezapomnianego sylwestra dla dzieci można zorganizować w domu. Najważniejsze jest udekorowanie pokoju na kolorowo oraz zapewnienie atrakcji w postaci zabaw tanecznych lub konkursów. Propozycją jest również rodzinny wyjazd sylwestrowy w góry lub nad jeziora. Sylwester powinien być niepowtarzalną i wyjątkową nocą, nie tylko dla dorosłych, ale również dla najmłodszych. Rodzice z małymi dziećmi mogą zdecydować się na wyjazd w góry w rodzinnej atmosferze lub zorganizowanie swoim pociechom niezapomnianego balu sylwestrowego. Bal sylwestrowy dla dzieci w domu Noc sylwestrowa jest czasem dobrej zabawy również dla dzieci. Zorganizowanie wyjątkowego balu sylwestrowego swoim pociechom jest niemałym wyzwaniem dla każdego rodzica. Urządzenie dzieciom ciekawej imprezy, w trakcie której nie będą się nudziły, umożliwi dobrą zabawę dorosłym bez konieczności wynajmowania opiekunek czy angażowania dziadków do zajęcia się maluchami. Ważnym elementem, który sprawi, że bal sylwestrowy pozostanie na długo w pamięci dzieci jest wystrój pokoju, czyli sali balowej. Należy kierować się zasadą – im bardziej kolorowo, tym lepiej. Obowiązkowymi dekoracjami są wielobarwne balony, wstążki oraz różnokolorowe lampki choinkowe wyposażone w opcję migotania. Wrażenie na dzieciach zrobi pokój z sufitem usłanym balonami z helem. Do przygotowania sali balowej warto zaangażować również dzieci. Mogą one wykonać przy pomocy rodziców łańcuchy z papierowych kółek i wycinanek, które powiesi się wzdłuż sali, pod sufitem. Doskonałą propozycją jest tematyczna impreza sylwestrowa oraz bal przebierańców . Motywem przewodnim może być np. ulubiony bohater z bajki lub książki czy kraina zwierząt. Organizując sylwestra dla dziewczynek , warto zdecydować się na bal w świecie wróżek lub...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik