Styl życia

Sztuczna inteligencja - ona już tu jest! Używasz jej codziennie. Jest czego się bać?

Sztuczna inteligencja - ona już tu jest! Używasz jej codziennie. Jest czego się bać?

 

Dla wielu z nas AI - czyli sztuczna inteligencja (artificial intelligence), to coś z kategorii fantastyki naukowej, roboty buntujące się w filmach przeciw człowiekowi. Tymczasem ona już jest, tu i teraz. I naprawdę działa. Co więcej - używamy jej codziennie, nawet czytając ten artykuł! Jak to możliwe? Sprawdźcie sami!

Natalia Hatalska jest jedną z niewielu osób zajmującą się zawodowo… przewidywaniem przyszłości. Nie używa do tego szklanej kuli, a badań i analiz. Na zlecenie Huawei Polska przygotowała badania dotyczące sztucznej inteligencji. Przedstawiła je w ostatnim tygodniu podczas konferencji naukowej „Huawei Rozmowy o przyszłości”. Co jej wyszło? 

Przede wszystkim niewiele osób wie, co oznacza termin AI (artificial intelligence, sztuczna inteligencja) deklaruje to jedynie 38 proc. polskich internautów. Duża część nie zdaje sobie sprawy, że używamy jej codziennie - np. korzystając z Googla, Facebooka, czy Allegro. `

Najczęściej widzi je w samochodach autonomicznych. Gdzie jeszcze?

Sztuczna inteligencja
Mat. prasowe

 

Tymczasem czytając ten artykuł z dużym prawdopodobieństwem natknęliście się już na reklamę - np. wyjazdów wakacyjnych. Dlaczego akurat wyjazdów? Bo Google wie, że szukaliście ostatnio pomysłów na wakacje. Może wchodziliście na strony biur turystycznych, może czytaliście o podróżach, może sprawdzaliście najkorzystniejsze opcje wzięcia urlopu. Tak czy inaczej zdecydował, że warto wam pokazać taką reklamę, bo z dużym prawdopodobieństwem - większym niż w przypadku innych czytelników - klikniecie akurat ten banner reklamowy. Nie zdecydował o tym żaden człowiek siedziący za biurkiem w siedzibie Googla. Zdecydował o tym mechanizm - algorytm, czyli sztuczna inteligencja. A człowiek z Googla nawet nie jest w stanie powiedzieć skąd akurat taka decyzja.

 

Podobnie sztuczna inteligencja zdecyduje jakie towary do kupienia podsunąć wam na Allegro, czy macie ochotę raczej na horror, czy komedię na Netflixie, jakiej płyty nie możecie przegapić na Spotify.

 

Sztuczna inteligencja
East News


Ray Kurzweil, amerykański informatyk i futurolog, twierdzi, że już w roku 2029 komputery będą wyposażone w inteligencję na naszym - ludzkim poziomie. Zresztą AI już zastępuje ludzi. Np. na niektórych infoliniach. W Stanach jednym z częstszych pytań po dodzwonieniu się na infolinię jest: „czy rozmawiam z robotem?”. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, wiele osób odkłada słuchawkę. Jednak część, przeważnie młodszych klientów, woli rozmowę z automatem - jest konkretny, nie ma focha, nie będzie się potem nabijał jak zadamy idiotyczne pytanie…

 

Badanie pokazuje również inne ciekawe zastosowania sztucznej inteligencji.

- Np. niedawno zaprezentowanego Mercedesa klasy A. Wyposażono go w nowy interfejs użytkownika (Mercedes-Benz User Experience) wykorzystujący elementy sztucznej inteligencji, który ma zdolność uczenia się i przystosowywania do preferencji użytkownika. Wystarczy przemówić do niego za pomocą komendy „Hej, Mercedes” -  ma bowiem inteligentne sterowanie głosowe z funkcją rozpoznawania naturalnej mowy. Auto posiada też panoramiczny kokpit z dotykową obsługą ekranu, czy wyświetlacz nawigacji z technologią rozszerzonej rzeczywistości.

 

Huawei samochód autonomiczny
East News

- Sztuczną inteligencję znajdziemy też w smartfonach. Podczas targów MWC 2018 w Barcelonie Huawei Mate 10 Pro zadebiutował jako… kierowca autonomicznego samochodu (zdjęcie powyżej). Podłączony został do Porsche Panamera. Algorytm uczył się scenariuszy, które mogą zdarzyć się na drodze podczas jazdy, na przykład omijania przeszkód - rowerzysty, psa, kota lub rzuconej piłki. Po pięciu tygodniach testów, Huawei potrafił rozpoznawać przeszkody i reagować odpowiednio dla danej sytuacji.

 

- Rozwiązania AI mogą słyżyć osobom niepełnosprawnym. Raport wymienia aplikację Aipoly dla osób niewidomych i niedowidzących. Przy użyciu stucznej inteligencji na żywo identyfikuje przedmioty widziane przez obiektyw smartfona. Nazwanie ich zajmuje jej trzy sekundy. Rozpoznaje w ten sposób miejsca, produkty, jedzenie itd., łącząc je z informacjami z Wikipedii, porównywarek cenowych czy recenzji online.

 

- Sztuczna inteligencja może być pomocna przy codziennych ćwiczeniach. Humon Hex to pierwszy trener, którego działanie opiera się w pełni na AI. Jak czytamy w raporcie, dzięki aplikacji, inteligentnemu zegarkowi, specjalnej opasce oraz platformie internetowej komunikuje się z trenującym. Monitoruje poziom tlenu w mięśniach i dostarczają informacji w czasie rzeczywistym. Jest w stanie zaproponować rozgrzewkę w celu zmniejszenia ryzyka urazów. Pokazuje kiedy przyspieszyć tempo treningu lub zwolnić. Sprawdzi też regenerację organizmu po treningu.

 

- Wielu użytkowników Googla zna i korzysta z Google Translate. To jeden z przykładów jak algorytmy uczą się coraz lepiej rozpoznawać nasz ludzki świat. Z początku tłumaczenia brzmiały mocno pokracznie. Dziś z powodzeniem można niektóre stosować w normalnej korespondencji.

 

- AI wykorzystywana jest przez uczniów i nauczycieli. Firma Liulishuo stworzyła pierwszego na świecie cyfrowego nauczyciela języka angielskiego w technologii deep learning. Jak pokazuje raport Infuture Hatalska Foresight Institute, technologia skróciła wymagany czas nauki do jednej trzeciej w porównaniu z nauczycielami-ludźmi. A Liulishuo ma już ponad 50 milionów zarejestrowanych użytkowników (od lipca 2017 r.) i ponad 600 tys. płatnych użytkowników na całym świecie.

 

- Rozrywka? Proszę bardzo! We wrześniu 2016 r. studio 20th Century Fox wypuściło zapowiedź najnowszej produkcji, horroru „Morgan”, w pełni przygotowaną przez sztuczną inteligencję – IBM Watson. Normalnie stworzenie trailera zajmuje od 10 do 30 dni. Watson przygotował go w 24 godziny. Wcześniej przeanalizował 100 godzin filmów o podobnej tematyce i ich zapowiedzi.

Zresztą sztuczna inteligencja, badając scenariusze kilkudziesięciu filmów science fiction, w tym „Pogromcy duchów”, czy „Piąty element”, sama napisała też scenariusz, z którego powstała historia science fiction o miłości.

 

Sztuczna inteligencja
East News

- Medycyna? Roboty zaczynają wspierać lekarzy już na etapie stawiania diagnozy. Xiaoyi chińskiej firmy iFlytek Co., Ltd1 to wyposażony w sztuczną inteligencję robot, który jako pierwsza maszyna na świecie zdał narodowy egzamin lekarski i pracuje z lekarzami w Chinach. Jak podkreśla raport, najlepsze rezultaty daje w medycynie jednak współpraca sztucznej inteligencji i człowieka. I podaje przykład wskaźnika błędów w wykrywaniu przerzutowego raka piersi z biopsji węzłów chłonnych. W przypadku lekarzy wynosi on 3,5 proc., sztucznej inteligencji – 7,5 proc. Ale gdy połączymy siły człowieka i AI wynosi on tylko 0,5.

 

- AI może być również… przyszłością dziennikarstwa. „Washington Post” wprowadził program Heliograf, który automatycznie generuje krótkie relacje. Przez rok opublikował 850 artykułów - od relacji sportowych, po wybory do kongresu. Według szacunków, dzięki pracy sztucznej inteligencji i zaledwie 5 dziennikarzy (kontrolują system), może powstać 30 tys. materiałów miesięcznie.

 

Czy sztuczna inteligencja jest groźna?

Przed samodzielną sztuczną inteligencją przestrzegał zmarły w ub. tygodniu Stephen Hawking, jeden z najwybitniejszych współczesnych naukowców. Jego zdaniem może być ona pierwszym krokiem ku zagładzie ludzkości. Podobnie twierdzi założyciel Tesli i SpaceX Elon Musk. On zaleca ścisłą regulację prac nad AI, a z drugiej strony sam inwestuje w… firmę Neuralink, pracującą nad połączeniem ludzkiego mózgu z maszyną. Jego zdaniem, poza względami medycznymi, technologia mogłaby pomóc okiełznać AI.

A Wy boicie się AI?

 

Zobacz też: Jak samochód pomaga Ci jeździć? Poznaj najnowsze systemy w autach! Wiemy jak to działa

 

Robot Sofia, wyglądający jak człowiek, jest w stanie - dzięki sztucznej inteligencji - wchodzić w interakcję z ludźmi.

Nowa Dacia Duster - zdjęcia premiera
Mat. prasowe
Styl życia
Byliśmy na premierze Nowej Dacii Duster i... jesteśmy pod wrażeniem! Zobaczcie cennik i zdjęcia
Byliśmy na premierze Nowej Dacii Duster i... jesteśmy pod wrażeniem! Zobaczcie cennik i zdjęcia
Huawei premiera
East News, Instagram
Newsy
Paryż, gorąca premiera i polskie gwiazdy! 7 rzeczy, które musisz wiedzieć o najnowszym Huaweiu P20 i P20 Pro
Paryż, gorąca premiera i polskie gwiazdy! 7 rzeczy, które musisz wiedzieć o najnowszym Huaweiu P20 i P20 Pro
Prezenty świąteczne
East News
Styl życia
Wciąż brak pomysłu na prezent? Podpowiadamy, co w tym roku kupują prawdziwi Mikołaje
Wciąż brak pomysłu na prezent? Podpowiadamy, co w tym roku kupują prawdziwi Mikołaje

  Też masz ten problem? Bardzo wiele osób zostawia zakup prezentów na ostatnią chwilę. Co więcej, czasu coraz mniej, a oni ciągle nie wiedzą co wybrać. Dla wszystkich zapracowanych i zagubionych w przedświątecznej krzątaninie Mikołajów przygotowaliśmy poradnik i wybraliśmy prezentowe hity dla dorosłych - te prezenty na pewno ucieszą najbardziej wymagających.   Zacznijmy od absolutnej klasyki - taki prezent można dać zawsze i każdemu! To oczywiście książka. Dla dorosłych Mikołajów mamy propozycję szczególną - absolutny hit ostatnich miesięcy, czyli książki Blanki Lipińskiej. Pikantne, pełne zmysłowości - łączą w sobie "Ojca chrzestnego" z "50 twarzami Greya"! Nic dziwnego, że od wielu tygodni nie schodzą z topu bestsellerów. Nasza propozycja to zestaw - "Ten dzień" i 365 dni". Na pewno pobudzi zmysły... Zobacz: Pikantne fragmenty książki "Ten dzień" Blanki Lipińskiej!   Ciągle nie masz pewności? Kolejny hit, który sprawdzi się zawsze, to... dobry trunek. Dla faceta, wiadomo - coś mocniejszego. A dla pań? No cóż, tu też można postawić na sprawdzone zestawy - jak Gancia Prosecco z tak lubianym od kilku sezonów Aperolem, albo ponadczasowe Campari z tonickiem. Wszystkiego najlepszego... Najlepiej uzupełnić to dobrą muzyką. Oczywiście z najbardziej klimatycznej ostatnio płyty winylowej. Z nowości godny polecenia jest najnowszy krążek francuskiej wokalistki Zaz. Jej klimat sprawi, że te święta będą radosne i wysmakowane...   Jeśli jesteśmy przy klimatach, warto pomyśleć o aromacie. Hitem z wyższej półki są wspaniałe nasączone najpiękniejszymi zapachami świece.  Nam ostatnio szczególnie przypadła do gustu świeca Jo Malone London o zapachu gorzkiej pomarańczy, dostępna w Douglasie. A jeśli zapach... nie spotkaliśmy chyba dotąd kobiety, która pogniewałaby się na inny...

Nasze akcje
Newsy

Poznaj legendy miejskiego stylu w nowej kolekcji CCC

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner