kobieta smutna leży w łóżku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jak wygląda życie z agorafobią – gdy boisz się wyjść z domu

Agorafobia to lęk przed wieloma czynnikami związanymi z przestrzenią publiczną: otwartą przestrzenią, tłumem, podróżą, miejscami publicznymi, środkami komunikacji, samotnym opuszczaniem bezpiecznego domu.

Agorafobia to lęk przed wieloma czynnikami związanymi z przestrzenią publiczną: otwartą przestrzenią, tłumem, podróżą, miejscami publicznymi, środkami komunikacji, samotnym opuszczaniem bezpiecznego domu.

Czym jest agorafobia

Agorafobia to najczęściej spotykana fobia, pojawiająca się przeważnie u kobiet przed 35. rokiem życia. Ten szeroki termin oznacza lęk przed otwartą przestrzenią, tłumem ludzi, staniem w kolejkach, miejscami publicznymi (również zamkniętymi), środkami komunikacji. Chorzy boją się samotnego wychodzenia z domu, bo w przypadku nieszczęścia nikt tego nie zauważy i im nie pomoże. Odczuwają irracjonalny lęk przed pustymi krajobrazami, ulicami, gładkimi powierzchniami zbiorników wodnych, sklepami, kinami, dworcami, nawet jazdą na rowerze. W postaciach ekstremalnych mogą latami nie opuszczać własnych domów, rezygnując z pracy i życia osobistego


Gdy już chory na agorafobię zostanie skonfrontowany z czynnikiem, który wywołuje w nim silny lęk, zostaje on błędnie zinterpretowany i obserwujemy następujące objawy:

  • przyspieszenie akcji serca;
  • podniesienie ciśnienia krwi;
  • prowadzące do hiperwentylacji przyspieszenie oddechu, skutkujące objawami zawałowymi - bólem w klatce piersiowej i dusznościami;
  • pocenie, bladość, drżenie;    
  • uczucie mrowienia bądź drętwienia;
  • "miękkie" nogi, uczucie omdlewania, oszołomienia;
  • częstomocz, biegunka;
  • obawa przed szaleństwem lub śmiercią.

Napady paniki mogą trwać nawet do 2 godzin. Agorafobii mogą towarzyszyć nerwica lękowa, nerwica natręctw, fobia społeczna, padaczka.

Przyczyny agorafobii

Podejrzewa się, że agorafobię wywołują: traumatyczne przeżycia zagubienia w tłumie, obszary mózgu kontrolujące reakcje strachu, geny, czynniki środowiska i wychowania. Ryzyko jej wystąpienia zwiększają inne fobie, nerwice, lęki napadowe, łatwość ulegania silnym emocjom, krewni cierpiący na agorafobię. Pierwsze napady są często skutkiem bolesnego rozstania, śmierci lub zagrożenia czyjegoś zdrowia.

Agorafobia: leczenie

Nieleczona agorafobia może prowadzić do depresji, rozwijania się innych fobii, nadużywania alkoholu i narkotyków. Może uleć remisji, aby potem spontanicznie powrócić. Terapia jest bardzo indywidualna, obejmuje psychoterapię - medytację i relaksację oraz leczenie farmakologiczne - leki przeciwlękowe, antydepresanty. Zmiana diety - ograniczenie używek czy białego cukru - może też pomóc w radzeniu sobie z chorobą.

 

Dziewczynka
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Skolionofobia czyli fobia szkolna – jak pomóc dziecku, które nie chce chodzić do szkoły?
Fobia szkolna, inaczej skolionofobia jest rodzajem nerwicy sytuacyjnej, która objawia się m.in. bólem brzucha, biegunką, głowy, suchością w ustach, szybszym biciem serca. To chorobliwy lęk przed konkretnymi sytuacjami, które mają miejsce w szkole, np. uszczypliwym kolegą. Jedną z przyczyn fobii szkolnej może być lęk matki, która podświadomie sprawia, że dziecko boi się rozłąki z nią.

Fobia szkolna, inaczej skolionofobia jest rodzajem nerwicy sytuacyjnej, która objawia się m.in. bólem brzucha, biegunką, głowy, suchością w ustach, szybszym biciem serca. To chorobliwy lęk przed konkretnymi sytuacjami, które mają miejsce w szkole, np. uszczypliwym kolegą. Jedną z przyczyn fobii szkolnej może być lęk matki, która podświadomie sprawia, że dziecko boi się rozłąki z nią. Fobia szkolna – trzy typy lęków Lęk przed pójściem do szkoły jest nasilony od poniedziałku do piątku, w weekend, czyli dni wolne od szkoły, strach znika. Wyróżnia się trzy odmiany fobii szkolnej: strach przed kompromitacją , np. nieumiejętnością sznurowania butów w pierwszych klasach szkoły; lęk przed złymi ocenami – dziecko, z jednej strony chce uszczęśliwić rodziców dobrymi ocenami, z drugiej obawia się, że wyjdzie przed rówieśnikami na kujona; lęk przed niespełnieniem szkolnych wymagań – nieprzystosowanie do warunków szkolnych może powodować ogólne przemęczenie i niechęć do szkoły, która zaczyna budzić negatywne skojarzenia. Fobia szkolna może mieć charakter ostry (być spowodowana nagłą, nieprzyjemną sytuacją w szkole) lub przewlekły (lęki towarzyszą dziecku miesiącami; najczęściej przyczyna lęku przed szkołą wiążę się również z trudną sytuacją w domu). Fobia szkolna – sposoby radzenia sobie z nerwicą sytuacyjną Bardzo ważne jest kształtowanie w dziecku pewności siebie, wiary we własne siły. Kiedy pojawia się lęk przed pójściem do szkoły, niezwykle istotna jest obserwacja dziecka i szczera rozmowa z rodzicem. Pomocne jest czytanie dziecku bajek terapeutycznych. Może okazać się, że pociecha jest np. bardzo ambitna i boi się, że zawiedzie nauczycieli, rodziców i siebie. Kiedy u dziecka występuje fobia szkolna, warto porozmawiać z wychowawcą, aby jak najdokładniej zbadać podłoże problemu. Leczenie fobii...

zamyślone dziecko
© Tomsickova/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia
Choroby psychiczne u dzieci: objawy schizofrenii, depresji, nerwicy natręctw
Pierwsze objawy częstych chorób psychicznych to unikanie ludzi oraz nieuzasadniony lęk, którego przyczyn dziecko nie potrafi wytłumaczyć. Poczucie zobojętnienia występuje zarówno w schizofrenii, jak i w depresji. Uporczywe myśli np. o tym, że wydarzy się coś złego, nie pozwalają normalnie żyć dzieciom z nerwicą natręctw.

Pierwsze objawy częstych chorób psychicznych to unikanie ludzi oraz nieuzasadniony lęk, którego przyczyn dziecko nie potrafi wytłumaczyć. Poczucie zobojętnienia występuje zarówno w schizofrenii, jak i w depresji. Uporczywe myśli np. o tym, że wydarzy się coś złego, nie pozwalają normalnie żyć dzieciom z nerwicą natręctw.   Przyczyny powstawania chorób psychicznych powiązane są z wcześniejszymi wydarzeniami w życiu dziecka, z którymi nie umiało sobie poradzić. Takie sytuacje to np. nagła śmierć kogoś bliskiego, przeżycie poważnego wypadku samochodowego, molestowanie seksualne . Pierwsze objawy choroby psychicznej – schizofrenia Schizofrenia należy do zaburzeń psychopatycznych, którą cechuje nieadekwatne postrzeganie rzeczywistości przez chorego. To znaczy, że chory na schizofrenię widzi rzeczy faktycznie nieistniejące . Główne objawy schizofrenii u dzieci to: zaburzenia myślenia, np. urojenia, rozkojarzenie, tworzenie nowych wyrazów, zaburzenia percepcji w postaci omamów słuchowych i halucynacji, izolacja od rodziny, rówieśników, uczucie zobojętnienia, autyzm , brak płynności w rozmowie, jednoczesne przeżywanie dwóch sprzecznych emocji, np. radości i smutku, dziwne zachowania np. mówienie do siebie, nierealne przekonania, np. przeświadczenie o istnieniu sił nadprzyrodzonych. Jakie są objawy zaburzeń psychicznych z depresją u dzieci Depresji najczęściej towarzyszą takie objawy, jak paniczny lęk np. przed wyjściem z domu i fobia społeczna, czyli chorobliwa nieśmiałość podczas rozmawiania z ludźmi lub przebywania w ich towarzystwie. Jeżeli u dziecka występują poniższe objawy, warto skonsultować się z psychologiem: smutek, nieuzasadnione wybuchy płaczu, zobojętnienie – dziecko nie cieszy się rzeczami...

Depresja maskowana
© Martinan/Fotolia.com
Styl życia
Nerwica – jak rozpoznać objawy i ją wyleczyć?
Nerwica – jak rozpoznać objawy i ją wyleczyć?

Stany lękowe to przypadłość, która coraz częściej dotyka miliony osób na całym świecie. Schorzenie to utrudnia normalne funkcjonowanie, a jego powodem najczęściej są nierozwiązane konflikty wewnętrzne. Rozpoznanie nerwicy lękowej jest niezwykle trudne. Jak rozpoznać objawy nerwicy i ją leczyć ? Nerwica lękowa - co to jest? Nerwica jest zespół lęku uogólnionego , który najczęściej dotyka osoby między 25 a 45 rokiem życia. Problem pojawia się gdy lęk uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, utrzymuje się przez długi czas i negatywnie wpływa na życie rodzinne i zawodowe. Osoby chore na nerwice są świadome, że lęk wynika z podłoża psychicznego, mimo to ciągle go odczuwają. Negatywne uczucia i emocje wpływają na siebie i bezustannie potęgują uczucie niepokoju. Bardzo trudno jest ocenić czy odczuwany lęk jest objawem nerwicy czy reakcją somatyczną ciała. Nerwica - charakterystyczne objawy Osób ze zdiagnozowaną nerwicą jest coraz więcej. Często ciężko jest stwierdzić czy chory ma objawy nerwicy czy innej choroby psychicznej lub fizycznej. Wiele osób w dzisiejszych czasach jest znerwicowanych, ale nie ma nerwicy. Charakterystyczne symptomy nerwicy : ciągły, nieuzasadniony lęk, koszmary, niepokój dotyczący codziennych czynności, bezsenność , zmęczenie, zaburzenia pamięci, fobie, ataki paniki, natręctwa. Często towarzyszą im również objawy fizyczne , takie jak: ból głowy, nadmierne pocenie się , mdłości, tiki nerwowe, suchość w ustach, problemy skórne, impotencja. Przyczyny zaburzeń lękowych Nerwica lękowa może mieć różnorodne podłoże. Specjaliście poszukują przyczyn choroby w: braku zaspokojeniu podstawowych potrzeb,...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner