spierzchnięte usta
Pixabay/Foundry/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Afty, czyli owrzodzenie na błonie śluzowej jamy ustnej, warg i języka

Afty mogą pojawić się nawet na skutek przypadkowego przygryzienia wewnętrznej części policzka. Bardzo często do wystąpienia tych owrzodzeń predysponują skłonności genetyczne. Afty są bolesne, co powoduje, że pojawiają się problemy z mówieniem i jedzeniem.

Afty mogą pojawić się nawet na skutek przypadkowego przygryzienia wewnętrznej części policzka. Bardzo często do wystąpienia tych owrzodzeń predysponują skłonności genetyczne. Afty są bolesne, co powoduje, że pojawiają się problemy z mówieniem i jedzeniem.

Co to jest afta i jakie są jej objawy?

Afta to owrzodzenie występujące na błonie śluzowej jamy ustnej, warg i języka. Powoduje stan zapalny. Najczęstszym miejscem występowania aft jest styk wewnętrznej części policzka z dziąsłami. Afty mogą pojawiać się pojedynczo lub grupowo. Występują u osób w wieku od 10 do 40 lat. Wedle szacunków co 3 osoba borykała się z tą dolegliwością co najmniej raz w życiu.

 

Początkowo pojawiają się niewielkie powierzchnie o czerwonym zabarwieniu. Po upływie 1-2 dni pokrywają je żółte lub białe kratery. Najczęściej afty mają wielkość od 3 do kilkunastu milimetrów, rzadko osiągają rozmiar większy niż 2 centymetry. Bywają bolesne, wywołują wrażenie pieczenia. Mogą przeszkadzać w mówieniu, jedzeniu i piciu. Owrzodzeniu mogą towarzyszyć powiększone węzły chłonne i gorączka.

 

Objawy afty zazwyczaj bezpowrotnie ustępują po upływie tygodnia. Zdarza się jednak, że się odnawiają i powracają kilka razy w trakcie roku. W takiej sytuacji należy przeprowadzić badania sprawdzające, czy nie towarzyszą innej chorobie.

Jakie są przyczyny aft?

Czynników powodujących afty jest wiele. Ich powstanie wiąże się z takimi chorobami jak białaczka, zapalenie jelit, zakażenie wirusem HIV oraz z alergiami. Przyczyny pojawienia się aft mogą być również mechaniczne, jak na przykład urazy w czasie zabiegów stomatologicznych, podrażnienia szczoteczką lub składnikami (dodecylosiarczanem sodu) pasty podczas mycia zębów albo na skutek nieprawidłowo dopasowanych protez. Niewłaściwa dieta także może wpłynąć na pojawienie się aft, ze względu na konserwanty dodawane do niektórych produktów. Nie bez znaczenia są zmiany hormonalne, niedobór witaminy B12, kwasu foliowego i żelaza. Leki, które stosuje się podczas leczenia anginy, oraz leki przeciwnowotworowe, antybiotyki i sterydy to także czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia aft. Przyczyną mogą być także przypadkowe przygryzienia wewnętrznych części policzka. Powodem powstania aft jest także stres i obniżenie odporności.

 

Na pojawienie się aft wpływ mają skłonności genetyczne. Jeżeli rodzice borykali się z tą dolegliwością, to ryzyko wystąpienia owrzodzeń u dziecka wynosi aż 90%. Co trzecia osoba z aftami ma wśród członków rodziny osobę, która również cierpiała z powodu tych nieprzyjemnych owrzodzeń.

Usta
Pixabay/Hans/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Pleśniawki – jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?
Afta to drobne owrzodzenie jamy ustnej, występujące zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Leczenie aft jest uciążliwe ponieważ znajdują się w środowisku nieustannie wilgotnym, przez co często kuracja trwa bardzo długo. Najczęściej goją się same, lecz zdarza się, że ich pojawienie się wymaga konsultacji lekarskiej.

Afta to drobne owrzodzenie jamy ustnej, występujące zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Leczenie aft jest uciążliwe ponieważ znajdują się w środowisku nieustannie wilgotnym, przez co często kuracja trwa bardzo długo. Najczęściej goją się same, lecz zdarza się, że ich pojawienie się wymaga konsultacji lekarskiej. Przyczyny powstawania aft Afty potocznie nazywane pleśniawkami, są to małe, białe lub szare okrągłe plamki z czerwoną obwódką. Pojawiają się na wewnętrznej stronie policzków, ust oraz na języku. Cierpi na nie około 20% populacji. Powodują ból, pieczenie oraz dyskomfort podczas jedzenia czy mówienia. Afty najczęściej pojawiają się na skutek zbyt częstego i zbyt intensywnego szczotkowania zębów lub niedbania o higienę jamy ustnej, są też wynikiem predyspozycji genetycznych, stresu, spożywania pokarmów, które drażnią błonę śluzową jamy ustnej (przede wszystkim kwaśnych i bardzo gorących), zapalenia migdałków, wyrzynających się ósemek oraz chorób układu pokarmowego. Lód, jogurt i sól na afty Afty najczęściej znikają same, po 1-4 tygodniach. Za pomocą kilku sprawdzonych sposobów możemy nieco przyspieszyć gojenie uporczywych pleśniawek. Do składników dostępnych w każdym domu, które mogą pomóc w leczeniu aft, zaliczamy, m. in:   1. Lód – ssanie kostki lodu łagodzi ból i zapobiega namnażaniu drobnoustrojów. 2. Jogurt – zjadanie jednego małego jogurtu naturalnego dziennie przyspieszy gojenie aft, a zawarte w nim bakterie kwasu mlekowego utrzymają odpowiednią, niesprzyjającą infekcjom, florę w jamie ustnej. Jogurt można też przykładać bezpośrednio na afty za pomocą wacika. 3. Sól – działa antyseptycznie (odkażająco), 1 łyżeczka soli rozpuszczona w szklance...

przestraszona dziewczyna
Flickr/martinak15/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Rak jelita grubego – poznaj symptomy choroby
Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Nowotwór umiejscawia się przeważnie po lewej części jelita. Rak często powoduje przerzuty na wątrobę, płuca, jajniki, mózg czy kości.

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Nowotwór  umiejscawia się przeważnie po lewej części jelita. Rak często powoduje przerzuty na wątrobę, płuca, jajniki, mózg czy kości. Czynniki ryzyka zachorowania na raka jelita grubego Choroba częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet i pojawia się przeważnie po 50. roku życia. Osoby otyłe są bardziej narażone na chorobę niż osoby szczupłe, dlatego też brak sportu, wysiłku fizycznego także jest czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia nowotworu. Kolejną przyczyną jest niewłaściwa dieta (bogata w czerwone mięso, tłuszcze zwierzęce i z małą ilością spożywanych warzyw i owoców). Spożywanie w dużych ilościach alkoholu i palenie papierosów również zwiększają ryzyko na pojawienie się choroby. Decydują też o tym czynniki genetyczne, dlatego jeśli któryś z krewnych chorował na raka jelita grubego to jest większe ryzyko pojawienia się choroby. Objawy raka jelita grubego Wczesne stadium raka przebiega bezobjawowo. Najczęstsze, groźne oznaki pojawiają się w zaawansowanej fazie choroby i są to: 1. krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które jest widoczne gołym okiem, gdyż występuje krew w stolcu po defekacji, 2. zmiana rozmiaru i kształtu stolca, 3. biegunki i zaparcia, 4. skurcze i ból brzucha, 5. nudności i wymioty, 6. uczucie pieczenia w okolicy serca.   Niekiedy występuje też spadek masy ciała, utrata apetytu, osłabienie, anemia i gorączka. Nowotwór jelita grubego przeważnie rozwija się z polipów okrężnicy lub odbytnicy. Rak rozrasta się bardzo powoli i potrzebuje od 10-20 lat aby doszło do zaawansowanego stadium choroby. Wykryty we wczesnej fazie jest uleczalny. Jeśli unikasz warzyw, a jesz pokarm bogaty w tłuszcze jesteś bardziej...

Lekarz bada gardło dziecku
© Oksana Kuzmina/Fotolia.com
Styl życia
Jak leczyć pleśniawki i afty? Zioła i leki przeciwgrzybicze
Afty i pleśniawki utrudniają dziecku przyjmowanie pokarmów. W leczeniu aft skuteczne są zioła – rumianek i szałwia. W leczeniu pleśniawek konieczne są leki przeciwgrzybicze.

Afty i pleśniawki utrudniają dziecku przyjmowanie pokarmów. W leczeniu aft skuteczne są zioła – rumianek i szałwia. W leczeniu pleśniawek konieczne są leki przeciwgrzybicze. Pleśniawki wymagają leczenia przeciwgrzybiczego Jeśli dziecko ma wewnątrz ust biały nalot w postaci grudek , a po jego starciu gazikiem odsłania się rany – są to pleśniawki. Tego typu zapalenie jamy ustnej u dzieci powodują grzyby drożdżaki. Wyróżnia się spośród innych tego typu chorób tym, że gdy w porę nie zostanie podjęte leczenie, cała jama ustna pokryje się grubą warstwą białego albo kremowobiałego nalotu .   W ramach leczenia pleśniawek stosuje się środki grzybobójcze, by usunąć przyczynę, oraz środki odkażające, by przyspieszyć gojenie i zmniejszyć ryzyko powikłań. Jeśli używany jest preparat w płynie do smarowania, trzeba bardzo uważać podczas jego aplikacji, inaczej łatwo naruszyć pleśniawki i sprawić dziecku ból. Niezwykle ważna jest także higiena podczas leczenia tego typu zapalenia jamy ustnej u dzieci – regularnie należy odkażać m.in. smoczek, a jeśli maluch jest karmiony piersią – także brodawki (np. kremem antyseptycznym). W leczeniu aft pomogą ziołowe płukanki Zapalenie jamy ustnej u dzieci może mieć postać pojedynczych wrzodów z płynem w środku , a niekiedy także lekkim białym nalotem z zewnątrz. Tak wyglądają afty . Chorobie towarzyszy gorączka i – tak jak w przypadku innych rodzajów zapalenia jamy ustnej – niechęć do jedzenia. Afty zagoją się szybciej, jeśli zostanie zastosowany preparat odkażający albo taki, który osłoni uszkodzone miejsce. Oprócz gotowych preparatów aptecznych można stosować również płukanki ziołowe, np. z rumianku czy szałwii. Obok właściwego dbania o higienę jamy ustnej istotna jest też dieta. Jako że wrzody śluzówki bolą przy zmianie temperatury i od urazów mechanicznych, należy...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner