Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
aloes łodygi
©joanna wnuk/Fotolia
Styl życia

7 domowych sposobów na hemoroidy, które złagodzą ból, swędzenie i pieczenie

Domowe sposoby na hemoroidy pomagają załagodzić nieprzyjemne objawy żylaków odbytu. Nie zastąpią oczywiście zrównoważonej, bogatej w błonnik diety i aktywnego stylu życia, doraźnie przyniosą jednak ulgę w dolegliwościach spowodowanych przez hemoroidy.

Domowe sposoby na hemoroidy pomagają załagodzić nieprzyjemne objawy żylaków odbytu. Nie zastąpią oczywiście zrównoważonej, bogatej w błonnik diety i aktywnego stylu życia, doraźnie przyniosą jednak ulgę w dolegliwościach spowodowanych przez hemoroidy.

Najlepszy sposób na hemoroidy: zdrowa dieta i aktywność fizyczna

W profilaktyce i leczeniu żylaków odbytu najważniejszą rolę pełni dieta. Należy jeść dużo warzyw, owoców, wybierać pełnoziarniste pieczywo i makaron, czyli produkty bogate w błonnik. Ważne jest picie odpowiedniej ilości płynów dziennie, przynajmniej 1,5 l wody (kawa, herbata i słodkie napoje nie wliczają się do bilansu). Trzeba też unikać potraw, które mogą powodować zaparcia, np. produktów wysokobiałkowych: mięsa i nabiału. W utrzymaniu prawidłowej pracy jelit bardzo ważna jest też regularna aktywność fizyczna, np. półgodzinny spacer dwa razy dziennie.

 

Kiedy zaczniesz odczuwać dolegliwości związane z żylakami odbytu, możesz sięgnąć po domowe sposoby obniżające spowodowany nimi dyskomfort.

 

1. Sposób na hemoroidy zewnętrzne: okłady z lodu

 

Okłady z lodu sprawią, że naczynia krwionośne się skurczą, co przyniesie natychmiastową ulgę.

 

Do woreczka (może być plastikowa torebka) włóż 10 kostek lodu. Przykładaj go do miejsca, w którym masz hemoroidy przez ok. 10 minut. Zabieg ten możesz powtarzać kilka razy dziennie.

 

2. Aloes, lek na hemoroidy, który rośnie w doniczce

 

Aloes dzięki swojemu przeciwzapalnemu i łagodzącemu dolegliwości skórne działaniu pomaga łagodzić objawy hemoroidów, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

 

Obierz kawałek pędu aloesu ze skóry, przekrój go na dwie części i włóż do zamrażalnika na ok. 20 minut. Zimny aloes przyłóż do odbytu i wmasuj go w miejsce objęte hemoroidami. Po ok. 5 minutach wyrzuć zużyty kawałek aloesu i wymień go na drugi. Taki masaż powinien trwać ok. 10 minut. Można go powtarzać zawsze, kiedy pojawia się pieczenie lub swędzenie.

 

3. „Nasiadówka” z ziół pomaga na hemoroidy

 

Trzy torebki rumianku i trzy torebki szałwii zalej 2 litrami gorącej wody. Zaparzaj je pod przykryciem przez 15 minut. Do dużej miednicy nalej ok. 5 litów letniej ok. 37 stopni wody i dolej do niej wywar z ziół. Posiedź w miednicy przez ok. 15 minut. Zabieg ten powtarzaj codziennie.

 

4. Sok z cytryny na hemoroidy

 

Sok z cytryny wzmocni naczynia krwionośne, odkazi i odżywi podrażnioną skórę. Wyciśnij sok z połówki cytryny, nasącz nim wacik kosmetyczny i przyłóż do hemoroidów. Początkowo możesz czuć pieczenie, ale po pewnym czasie powinno ono ustąpić.

 

5. Łyżeczka oliwy z oliwek pomoże na hemoroidy

 

Oliwa z oliwek zwiększy elastyczność ścian naczyń krwionośnych, złagodzi stan zapalny i spowoduje, że opuchnięte naczynia krwionośne skurczą się.

 

Codziennie na czczo pij łyżeczkę oliwy z oliwek. Możesz nią też smarować odbyt w miejscu, gdzie znajdują się hemoroidy.

 

6. Ocet jabłkowy – sposób na hemoroidy

 

Żeby zmniejszyć dyskomfort spowodowany swędzeniem odbytu wywołanym przez hemoroidy, możesz wykorzystać niefiltrowany i niepasteryzowany ocet jabłkowy.

 

Namocz wacik kosmetyczny w occie jabłkowym i przykładaj go do bolącego miejsca. Powtarzaj to zawsze, kiedy odczujesz dolegliwości wywołane żylakami odbytu.

Na hemoroidy wewnętrzne pomoże picie dwóch szklanek wody z dodatkiem łyżeczki octu jabłkowego dziennie. Do wody możesz dodać łyżeczkę naturalnego miodu.

 

7. Czarna herbata w torebkach pomoże na hemoroidy

 

Znajdująca się w herbacie tanina załagodzi swędzenie i ból wywołane przez hemoroidy. Mocz torebkę herbaty w gorącej wodzie przez ok. 2 minuty, następnie ostudź herbatę tak, żeby wciąż była ciepła. Przykładaj torebkę herbaty do hemoroidów przez ok. 10 minut.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
brzuch kobiety w ciąży
Flickr/Montse PB/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Co przyczynia się do powstania żylaków odbytu?
Hemoroidy są uznawane za chorobę wstydliwą i stanowią temat tabu. Osoby z tą dolegliwością obawiają się opowiedzieć o niej nawet lekarzowi. Okazuje się jednak, że z hemoroidami boryka się połowa Polaków.

Hemoroidy są uznawane za chorobę wstydliwą i stanowią temat tabu. Osoby z tą dolegliwością obawiają się opowiedzieć o niej nawet lekarzowi. Okazuje się jednak, że z hemoroidami boryka się połowa Polaków. Czym są hemoroidy? Hemoroidy to żylaki odbytu. Inaczej nazywa się je guzkami krwawniczymi. Ta dolegliwość dotyczy co najmniej połowy Polaków i objawia się krwawieniem o różnym nasileniu podczas oddawania stolca i wrażeniem świądu w okolicy odbytu. Chory może też odnosić wrażenie niepełnego wypróżnienia. Do wystąpienia tej choroby są predysponowane osoby starsze, powyżej 50. roku życia. Hemoroidy uznaje się za chorobę wstydliwą. Obecność żylaków odbytu łatwo stwierdzić w czasie badania lekarskiego, a leczenie charakteryzuje się dużą skutecznością i nie jest uciążliwe. W zależności od stopnia zaawansowania choroby stosuje się maści, czopki, leki doustne lub usuwa się żylaki odbytu. Hemoroidy prócz dyskomfortu związanego z objawami (może dojść do nietrzymania stolca) nie wiążą się z poważnymi konsekwencjami. Siedzący tryb życia przyczyną powstania hemoroidów Hemoroidy mogą pojawić się w każdym wieku. Wpływ na to ma siedzący styl życia, przede wszystkim związany z wielogodzinną pracą przy komputerze, i brak ruchu, który powoduje zaburzenia ciśnienia krwi w żyłach ulokowanych w obszarze odbytu. Dlatego też często zapadają na nie informatycy i piloci. W zapobieganiu hemoroidom ważna jest regularność w uprawianiu sportu. Spacery pomogą uniknąć żylaków oraz innej choroby cywilizacyjnej, otyłości. Dodatkowo pobudzają perystaltykę jelit. Dieta a hemoroidy Sposób odżywania także wpływa na pojawienie się hemoroidów. Niewłaściwa, tłusta, ciężkostrawna dieta jest pozbawiona błonnika . Dlatego warto sięgać po kasze, razowe pieczywo oraz warzywa i owoce,...

Kora dębu
© Heike Rau/Fotolia.com
Styl życia
Kora dębu leczy hemoroidy, żylaki i choroby skóry
Wywar z kory dębu dzięki swoim właściwościom leczniczym jest wykorzystywany w chorobach skóry, a także żylakach i żylakach odbytu. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające.

Wywar z kory dębu dzięki swoim właściwościom leczniczym jest wykorzystywany w chorobach skóry, a także żylakach i żylakach odbytu. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające.   Korę dębu można stosować także na włosy. Dębowa płukanka do włosów przyciemni je i odświeży, ograniczy ich przetłuszczanie się. Wywar z kory dębu na hemoroidy W leczeniu żylaków i żylaków odbytu stosuje się wywar z kory dębu. Działa on przeciwzapalnie i ściągająco, ma zdolność tamowania niewielkich krwawień, również odkaża. Szczególnie na hemoroidy polecane są nasiadówki z wywarem z kory dębu . Aby terapia była skuteczna, kąpiel z dodatkiem odwaru z kory dębu powinna trwać kwadrans, a temperatura wody nie powinna przekraczać 37 stopni Celsjusza.   Wywar przyrządza się poprzez zagotowanie 5 łyżek rozdrobionej kory dębu w 2 litrach wody – należy gotować go przez 10 minut na wolnym ogniu, a następnie przecedzić. Tak przygotowaną miksturę dodaje się do kąpieli. Zabieg pomoże nie tylko w hemoroidach, ale też w infekcjach grzybiczych i nadpotliwości . Żylaki odbytu można także przemywać wywarem z kory dębu. W tym celu 1 łyżkę kory przez kwadrans gotuje się w szklance wody, a potem zostawia na kolejny kwadrans, by wywar zdążył naciągnąć. Działanie kory dębu na włosy Dzięki właściwościom leczniczym wywar z kory dębu może być stosowany m.in. w chorobach skóry głowy. Odkazi zmiany chorobowe, a dzięki działaniu przeciwgrzybicznemu pomoże pozbyć się łupieżu . Wpłynie też korzystanie na regulację pracy gruczołów łojowych, dlatego jego regularne stosowanie sprawi, że włosy będą przetłuszczały się wolniej.   Wywar z kory dębu sprawia, że włosy stają się odżywione , a ciemne – dodatkowo przyciemnione. Płukankę należy wykonać po umyciu włosów, wywarem polewa się skórę głowy i...

©anaumenko/Fotolia
Styl życia
Hemoroidy jako skutek niewłaściwej diety. Jak powinny odżywiać się osoby z problemem hemoroidów?
Dieta przy hemoroidach, nazywanych również żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi, powinna dostarczać dużej ilości błonnika pokarmowego. Znajduje się on w owocach, warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych oraz w orzechach.

Dieta przy hemoroidach, nazywanych również żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi, powinna dostarczać dużej ilości błonnika pokarmowego. Znajduje się on w owocach, warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych oraz w orzechach.   Hemoroidy są częstą chorobą cywilizacyjną . Jednym z czynników predysponujących do powstawania hemoroidów jest niewłaściwa dieta oraz zbyt mała aktywność fizyczna . Żylaki odbytu najczęściej dotyczą osób z otyłością i skłonnością do zaparć. Hemoroidy – czym są? Guzki krwawnicze to gęsty splot naczyń żylnych, który obecny jest w błonie śluzowej odbytnicy każdego człowieka. Swoim wyglądem przypominają poduszeczki wypełnione krwią i pełnią ważną funkcję w ludzkim organizmie. Odpowiadają za uszczelnianie kanału odbytu i umożliwiają kontrolę nad oddawaniem gazów i stolca. Impuls nerwowy odczuwany jako parcie, czyli potrzeba wypróżnienia powoduje, że guzki krwawnicze opróżniają się z krwi. Choroba określana mianem „żylaków odbytu” lub „hemoroidami” rozwija się w momencie, gdy guzki krwawnicze ulegają rozciągnięciu i wypełniają się nadmiernie krwią, z której nie zostają całkowicie opróżnione. Zalegająca krew skutkuje pojawieniem się stanu zapalnego i rozwojem choroby. Zła dieta jako przyczyna hemoroidów Jednym z czynników, który warunkuje rozwój żylaków odbytu jest nieprawidłowy sposób żywienia. Hemoroidy mogą tworzyć się na skutek zaparć, którym sprzyja dieta uboga w błonnik pokarmowy oraz w płyny. Żylakom odbytu sprzyja również otyłość , dlatego ważne jest, by osoby z hemoroidami utrzymywały prawidłową masę ciała, a w przypadku nadwagi lub otyłości dążyły do redukcji wagi. Jak należy się odżywiać przy hemoroidach?...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner