eleganckie wejście do domu
©Sam Spiro/Fotolia
Styl życia

Jak zaaranżować wejście do domu?

Wejście do domu stanowi jego wizytówkę. Można je zabudować szkłem i wtedy będzie pełnić funkcję werandy, albo pozostawić otwarte, dekorując schody zewnętrzne roślinnością.

Wejście do domu stanowi jego wizytówkę. Można je zabudować szkłem i wtedy będzie pełnić funkcję werandy, albo pozostawić otwarte, dekorując schody zewnętrzne roślinnością.

 

Wejście do domu powinno komponować się z budynkiem. Trzeba je zaprojektować tak, by było estetyczne, ale i funkcjonalne. Jeśli przed wejściem są schody, to przestrzeń przed drzwiami powinna być na tyle duża, aby było możliwe ich otwarcie bez konieczności cofania się z podestu.

Oświetlenie wejścia do domu

Wejście do domu powinno być dobrze oświetlone. Światło pełni funkcję estetyczną i praktyczną: zapewnia bezpieczeństwo. Oświetlenie przed wejściem można zaaranżować ustawiając lampę stojącą, która daje silne światło. Górne światło nad drzwiami powinno jedynie rozpraszać ciemność (można wybrać lampę z czujnikiem ruchu). Górne światło przed wejściem montuje się na wysokości co najmniej 1,7 metra.

 

Doświetlenie drzwi zewnętrznych można zapewnić dzięki dwóm lampom kinkietowym, zamontowanym po obu stronach drzwi wejściowych. Projektanci proponują uzupełnienie tych lamp o dodatkowe punkty świetlne przed wejściem do domu. Mogą to być latarnie o rozproszonym świetle na niskiej szpilce do zamontowania wzdłuż ścieżki prowadzącej do wejścia.

Roślinność przy wejściu do domu

Pnące rośliny przed wejściem pasują do stylu rustykalnego. Winorośl, w połączeniu z ustawioną przed drzwiami do domu ławką, kojarzy się z odpoczynkiem i bezpieczeństwem. Zamiast pnączy można zdecydować się na dużych rozmiarów rośliny doniczkowe. W dobrze nasłonecznionym miejscu sprawdzi się petunia, natomiast przy wejściu usytuowanym od północy warto wykorzystać fuksje, tawuły i pokrzywki brazylijskie.

Meble przy wejściu do domu

Zabudowane wejścia, chronione przed deszczem, pozwalają na ustawienie przed domem mebli wypoczynkowych. Na takiej werandzie dobrze sprawdzą się meble wiklinowe lub z rattanu. Najbardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych są meble metalowe. Zazwyczaj są zabezpieczone preparatem antykorozyjnym. Tanim rozwiązaniem są meble plastikowe. Plastikowe fotele i stoliki nie tworzą jednak tak domowego nastroju, jak wiklina czy drewno. Żeby przydać przytulności werandzie z plastikowymi meblami, siedziska foteli warto wyłożyć poduszkami, a na stoliku położyć obrus. Przy wejściu do domu można również urządzić miejsce do zabawy dla dzieci. W tym celu warto tam ulokować huśtawkę albo hamak. Na rynku dostępne są huśtawki wykonane z drewna lub metalowe. Jeśli chodzi o hamak, można zdecydować się na brazylijski, który jest wykonany z płótna, lub meksykański z plecionej siatki. Jeśli amatorów leżakowania jest wielu, warto wybrać hamak kolumbijski o większej powierzchni. 

dom wolnostojacy
©lblechman/Fotolia
Styl życia
Dach, drzwi i szklana weranda w aranżacji wejścia do domu
Wejście do domu jest jego wizytówką. Można je stylowo zaaranżować, wykorzystując elementy architektoniczne takie jak dach czy przybudówka oraz drzwi, które pełnią funkcję praktyczną i dekoracyjną.

Wejście do domu jest jego wizytówką. Można je stylowo zaaranżować, wykorzystując elementy architektoniczne takie jak dach czy przybudówka oraz drzwi, które pełnią funkcję praktyczną i dekoracyjną. Dach ozdobą wejścia do domu Wejście do domu można zaaranżować, wykorzystując w tym celu zadaszenie. Będzie to praktyczna dekoracja, chroniąca przed deszczem, która wzbogaci wystrój architektoniczny budynku. Jeżeli nad wejściem nie ma balkonu czy osobnego daszku, to można tu zamontować dach płaski, łukowy, markizowy, jedno- lub wielospadowy. Innym rozwiązaniem jest drewniana pergola, którą często stosuje się wzdłuż wysuniętej do przodu bryły garażu znajdującej się obok wejścia do domu . Można też wybrać daszki nakładane, które stosuje się do obudowania dachów betonowych. To rozwiązanie doda nowoczesnej elegancji wejściu do starego domu. Duży wybór panuje również w materiałach: można wybrać płyty poliwęglanowe, akrylowe lub szkło. Szklana przybudówka Wejście do domu można zabudować szkłem, tworząc werandę. Szkło jest materiałem szczególnie polecanym w aranżacji wejścia usytuowanego od północy. Dobrze komponuje się z elementami metalowymi. Weranda zmienia architekturę budynku, zwiększa powierzchnię użytkową i ułatwia magazynowanie ciepła. Rodzaj wykorzystanego szkła, konstrukcji (drewnianej, aluminiowej, z PVC) ścian i zadaszenia przybudówki zależy od czasu użytkowania werandy, funkcji, jaką ma spełniać i warunków atmosferycznych, które panują w miejscu lokalizacji domu. Oszklona przybudówka może być także zimowym ogrodem, w którym hoduje się rośliny śródziemnomorskie. Można z niego korzystać niezależnie od pogody. Zmniejsza przenikanie hałasu do domu. Drzwi ozdobą domu Warto pomyśleć o zamontowaniu drzwi wejściowych o wymiarze większym niż standardowy (szerszych niż 90 centymetrów, wtedy otwór do wstawienia drzwi...

oswietlenie zewnętrzne domu
©in4mal/Fotolia.com
Styl życia
Jak oświetlić budynek na zewnątrz: lampy z czujnikiem ruchu, reflektory zewnętrzne, lampy najazdowe, solarne, kinkiety
Oświetlenie domu na zewnątrz nie tylko zwiększa komfort poruszania się po działce nocą, ale też zapewnia nastrojowy wygląd. Delikatne podświetlenie schodów lub podjazdu do garażu jest funkcjonalne i jednocześnie stanowi ozdobę domu. Dobierając światło na zewnątrz warto pamiętać, by lampy nie były zbyt intensywne. Za jasne oświetlenie będzie uciążliwe dla oczu.

Oświetlenie domu na zewnątrz nie tylko zwiększa komfort poruszania się po działce nocą, ale też zapewnia nastrojowy wygląd. Delikatne podświetlenie schodów lub podjazdu do garażu jest funkcjonalne i jednocześnie stanowi ozdobę domu. Dobierając światło na zewnątrz warto pamiętać, by lampy nie były zbyt intensywne. Za jasne oświetlenie będzie uciążliwe dla oczu.   Używanie solarnych lamp do ogrodu nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, ponieważ są one zasilane energią słoneczną.   Takie oświetlenie nie daje mocnego światła, ale wystarczy, by oświetlić np. granice ogrodowego oczka wodnego lub ścieżkę czy wejście do altany. Lampy z czujnikiem ruchu na drzwi wejściowe Działanie czujnika ruchu polega na włączeniu światła, kiedy w obrębie jego działania coś się poruszy. Żarówki lampy dają intensywne i jasne światło, dlatego są one montowane najczęściej przed wejściem do domu lub wjazdem do garażu. Szukasz oświetlenia do nowego domu i nie chcesz przekroczyć zaplanowanego budżetu? Wykorzystaj dostępny w Leroy Merlin kod rabatowy . Reflektory zewnętrzne do oświetlania konkretnego punktu Reflektorami można podświetlić np. podjazd do garażu, drzewo, fontannę, kwiaty w ogrodzie. Reflektory są dostępne w postaci lamp stojących, z grotem ziemnym, do montażu w ścianie czy do wkopania w ziemię . Oświetlenie wyposażone w technologię led daje delikatniejsze światło i służy raczej do podkreślania nastroju niż ostrego oświetlenia. Lampy najazdowe do oświetlania, np. drogi do garażu lub ścieżki w ogrodzie Oprawy lamp najazdowych wpuszczane są w podłoże. Światło, jakie dają żarówki lampy, jest delikatne i służy do punktowego oświetlania, najczęściej drogi, np. podjazdu do garażu lub ścieżki w ogródku. Najazdowe oświetlenie ma okrągłe lub prostokątne oprawy, przez co łatwo...

Oświetlenie kuchni
© imagewell10/Fotolia.com
Styl życia
Główne i dodatkowe źródła światła w kuchni
W kuchni należy zadbać o kilka źródeł światła. Oświetlenie pełni zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Bardzo ważne jest oświetlenie nad blatem – dzięki temu możliwe jest sprawniejsze i bezpieczniejsze gotowanie i sprzątanie.

W kuchni należy zadbać o kilka źródeł światła. Oświetlenie pełni zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Bardzo ważne jest oświetlenie nad blatem – dzięki temu możliwe jest sprawniejsze i bezpieczniejsze gotowanie i sprzątanie.   Nie wystarczy jedna lampa pośrodku sufitu w kuchni. Światło padające zza głowy będzie rzucało cień na blat. Dlatego konieczne jest oświetlenie miejscowe powierzchni przy których przygotowujemy posiłki i jemy. Oświetlenie w kuchni może też optycznie powiększać pomieszczenie , eksponować detale lub dawać subtelne światło dekoracyjne. Oświetlenie główne i dodatkowe Oświetlenie główne ma za zadanie dostarczyć podstawową ilość światła w całym pomieszczeniu. Do ogólnego oświetlenia przydadzą się lampy sufitowe z oprawami rozpraszającymi światło, kinkiety oraz podłużne świetlówki na linkach. Główne oświetlenie warto umieścić nad stołem i w głównej części sufitu kuchennego.   Oświetlenie dodatkowe, pomocnicze, zapewni większą ilość światła w bardziej zaciemnionych miejscach , np. pod zabudowanymi półkami, nad kranem i blatem, nad kuchenką. Pomoże też doświetlić całość pomieszczenia. Pomaga też wydzielić różne strefy w kuchni. 1. Oświetlenie w suficie podwieszanym Oświetlenie w suficie podwieszanym może być zarówno głównym źródłem światła, jak również pełnić funkcję oświetlenia pomocniczego. Oprawy sufitowe w podwieszanym suficie wyglądają bardzo efektownie. Jako oświetlenie w suficie podwieszanym mogą posłużyć żarówki lub reflektory halogenowe albo diody LED. Pojedyncze punkty świetlne można montować bezpośrednio do płyt gipsowo-kartonowych. Oprawy cięższe, jednak nieważące więcej niż sześć kilogramów powinno się mocować z użyciem...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner