"Zaczęłam bardzo płakać. To był szloch rozpaczy" Żona Królika w wywiadzie z Lewandowską o chorej na zespół Downa córeczce

 

Karolina Królik, żona muzyka występującego z zespołem Agnieszki Chylińskiej, udzieliła wzruszającego wywiadu. Jego autorką jest Anna Lewandowska, która w cyklu wywiadów "Sztuki walki" na blogu babybyann chce pokazać różne rodzaje macierzyństwa. 

 

Zobacz: Dlaczego Anna Lewandowska nie wstydzi się już swoich pieniędzy? Mamy komentarz!

 

Karolina Królik o chorej na downa córeczce

 

Karolina i Bartek wspólnie wychowują dwoje dzieci, 4-letnią Kalinę i 1,5-roczną Jagodę. Młodsza córeczka urodziła się z zespołem Downa. Anna Lewandowska zapytała żonę muzyka o jej doświadczenia związane z wychowaniem dzieci i problemy z jakimi musiała się zmierzyć, odtąd dowiedziała się o chorobie córki.

 

Strasznie się cieszyłam, bardzo tego chcieliśmy! W 12. tygodniu pojechaliśmy całą rodziną do lekarza na USG.W pewnym momencie Bartek z Kaliną wyszli z gabinetu, bo moja córka chciała iść do toalety i wtedy lekarka powiedziała mi, że widzi jakąś nieprawidłowość. Czułam jej podenerwowanie, byłam tam sama… W końcu powiedziała delikatnie, że tutaj jest powiększona przezierność karkowa – taki pierwszy marker, który może wskazywać na zespół Downa – i że ona proponuje badania prenatalne. Najpierw był szok, a potem miałam jakiś taki dziwny spokój w sobie… Taki, jaki miałam przy pierwszej ciąży: że pewnie wszystko i tak będzie dobrze, ale jeśli nie, to też będzie dobrze, jakoś to będzie.

 

Po badaniach prenatalnych sytuacja dla rodziny stała się jasna, ale jak czytamy w wywiadzie była dla rodziny bardzo trudna. 

 

Zrobiliśmy nieinwazyjne badania. Mój mąż sam pojechał po wyniki, ja zostałam z córką w domu, miała jakąś infekcję. Siedziałam jak na szpilkach. Zadzwonił do mnie, jak tylko je odebrał i powiedział, że wyniki wyszły źle, że ryzyko jest bardzo wysokie i … że to dziewczynka. To był moment graniczny. Zaczęłam bardzo płakać. To był szloch rozpaczy.

 

Przeczytaj: Muzyk z zespołu Sistars po raz drugi został tatą. Jego córeczka urodziła się z zespołem Downa. Wzruszające ZDJĘCIA!

 

Karolina wiedziała jednak, że chce urodzić dziecko. Pojawiły się jednak obawy, czy sobie poradzi. Jednak wiedza o chorobie wykryta jeszcze w ciąży sprawia, że rodzice mają czas na oswojenie się z nową sytuacją. Na pytanie Lewandowskiej o zapewnioną opiekę lekarską, mama Jagody i Kaliny odpowiada wprost: 

 

Lekarze niewiele na ten temat wiedzą, najczęściej sugerują badania prenatalne, a potem udanie się do genetyka i przedstawiają opcje, które są zgodne z naszym polskim prawem, czyli: albo zachowanie ciąży, albo tzw. terminację. Nam wprost nikt tego nie powiedział, nawet nie zasugerował, bo chyba widzieli, ze mamy inne spojrzenie na sprawę. Są miejsca, gdzie można szukać pomocy, ja sama zaczęłam się interesować, czytać. Odezwała się do mnie mama , która ma synka z zespołem Downa, ona mnie przez to przeprowadziła, powiedziała, gdzie mam się udać, jakie badania wykonać i zabrała mnie we wspaniałe miejsce: do przychodni przy ul. Agatowej. To miejsce, gdzie przyjeżdżają rodzice dzieci z wadami wrodzonymi z całej Polski. Tam nas uspokojono.

 

Po narodzinach, jak przyznaje żona muzyka,  "córka skradła serca wszystkich".  Od razu powstała bardzo silna więź. Pani Karolina zupełnie nie zauważa różnicy między córkami i zawsze stara się szukać pozytywów:

Tak! Bo ona super sobie z nami żyje, a my super sobie żyjemy z nią. Oczywiście ja nie chcę, żeby to brzmiało za słodko, bo to cały czas jest wada genetyczna, z którą mogą wiązać się w przyszłości różne problemy. Mogą pojawić się różne przeciwności losu, może być tak, że będziemy się zmagać z rzeczami, które będą dla danego wieku problematyczne. Dodatkowo w Polsce najtrudniejszy temat to dorosłość osób niepełnosprawnych.

 

Temat poruszony przez Annę Lewandowską jest trudny. Ale każde macierzyństwo jest inne i warto pokazywać wszystkie jego oblicza!

 

Zobacz także: Czym jest zespół Downa – ryzyko wystąpienia, objawy, rehabilitacja

 

Anna Lewandowska z Klarą

Ania Lewandowska kupiła sweter za 2 tysiące złotych!

Bartek Królik z córeczką Jagodą

Bartek Królik z Sistars przeszedł udar
Instagram

Więcej na temat Anna Lewandowska
Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41