Mateusz Morawiecki w maseczce
East News

Zniesienie obowiązku noszenia maseczek już za kilka dni! Znika też wiele innych ograniczeń SZCZEGÓŁY

Mateusz Morawiecki w maseczce
East News

Znamy datę zniesienia obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. To już za kilka dni!

Dziś (środa 27 maja) odbyła się konferencja z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Podana została data zniesienia nakazu i dokładne zasady. Sprawdźcie szczegóły! 

Zobacz także: Co z koloniami letnimi? Minister Szumowski wymienia daty! Zobaczcie szczegóły

Zniesienie nakazu noszenia maseczek. Padła konkretna data

Obowiązek noszenia maseczek w Polsce został wprowadzony od 16 kwietnia. Podczas środowej konferencji dowiedzieliśmy się kiedy i w których województwach ten obowiązek zostanie zniesiony.

Zapanowaliśmy nad chorobą, nad pandemią w sposób dużo bardziej sprawny niż najbogatsze kraje świata - ogłosił na początek premier.

Jak mówił Morawiecki, wszystkie szybkie decyzje, które podjął rząd na początku pandemii służyły uporaniu się z nią. A dane o liczbie zgonów pokazują, że polska droga była słuszna. I dlatego nasz kraj może dziś podejmować inne decyzje niż pozostałe. Dlatego też można przejść do zasadniczego etapu znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem.

Od najbliższej soboty sporo się zmieni. Najpierw zasada dotycząca maseczek. Noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe na przestrzeniach otwartych jeżeli da się zachować dystans 2 metrów. W sklepach, komunikacji publicznej, kościołach czy kinach maseczki będą nadal obowiązkowe - ogłosił premier.

Jak dodał, od najbliższej soboty znikną też ograniczenia w handlu. Nie będą obowiązywały limity osób. Podobnie w gastronomii. 

Jak mówił premier Morawiecki, będzie też można organizować zgromadzenia do 150 osób.

Tydzień później, czyli od 6 czerwca, zniesione zostaną restrykcje w instytucjach takich jak kina, teatry, filharmonie. Ale także baseny, kluby fitnes, czy salony masażu. Wyjątek, jak mówił Morawiecki, stanowią dyskoteki i kluby.

Wicepremier Gliński uzupełnił, że będą możliwe za to imprezy plenerowe do 150 osób.

Dobra wiadomość dla organizujących wesela - będzie możliwość organizowania takich imprez do 150 osób. To również już od 6 czerwca.

Przywracamy właściwie wszystkie działy gospodarki narodowej, z zachowaniem tych rygorów sanitarnych, o których mówiliśmy - zakończył premier.

Co z rozgrywkami sportowymi? Niektóre już ruszają - jak Ekstraklasa piłkarska. Premier mówił, że trwają prace nad odpowiednimi przepisami, by w imprezach mogli uczestniczyć kibice, choć z zachowaniem "odpowiedniej gęstości".

Gdzie nie trzeba nosić maseczek? SZCZEGÓŁY

Jak wyjaśnia rządowa strona gov.pl, jeśli w przestrzeni otwartej jest możliwość zachowania 2 m odległości od innych, nie trzeba zasłaniać ust i nosa. Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki. Ale już np. na zatłoczonym chodniku usta i nos trzeba zasłonić. Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu zwolnieni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne.

Maseczki będzie można zdjąć również w pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne. Nie będziemy musieli jej mieć również w restauracji lub barze, gdy zajmiemy już miejsce przy stole.

Gdzie trzeba będzie obowiązkowo zasłaniać usta i nos maseczkami?

Według rządowej strony gov.pl są to:

autobusy i tramwaje,
sklepy,
kina i teatry,
salony masażu i tatuażu,
kościoły,
urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, ma określić Główny Inspektorat Sanitarny.

Już wiadomo na jakich zasadach zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek w Polsce.

Koronawirus w Polsce. Konferencja Łukasza Szumowskiego i Mateusza Morawieckiego
EastNews

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe zasady podczas konferencji, która odbyła się 27 maja. 

Mateusz Morawiecki, zdalna konferencja, zdjęcie w tablecie
East News

 

Więcej na temat koronawirus
Przeładuj

Widzimy się wieczorem! Antek Królikowski zorganizował dla swoich gości prawdziwą włoską ucztę

zobacz 01:01