kazimierz kutz
kazimierz kutz
Newsy

„Żegnej wielki Ślōnzoku!”! Politycy i dziennikarze żegnają Kazimierza Kutza

„Żegnej wielki Ślōnzoku!”! Politycy i dziennikarze żegnają Kazimierza Kutza

 

We wtorek, w wieku 89 zmarł Kazimierz Kutz. Śmierć wybitnego polskiego reżysera to ogromna strata dla świata kultury, ale też polityki - przez lata był bowiem senatorem. Kazimierza Kutza w mediach pożegnały osoby z polityki i mediów.

Kazimierz Kutz w lutym obchodziłby 90. urodziny. Reżyser od końca listopada przebywał w szpitalu. Jego stan określano jako bardzo ciężki. Reżysera w mediach społecznościowych żegnają ludzie kultury, znawcy filmu, dziennikarze i politycy.

Co napisali?

Odszedł Kazimierz Kutz - wielki Ślązak i Polak, wspaniały twórca, serdeczny kolega, na którego zawsze mogłem liczyć. Sól ziemi czarnej - pisze nawiązując do tytułu jednego z filmów Kutza przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk Donald Tusk.

Odszedł Kazimierz Kutz. Jak każdy z nas był przez moment wieczności, ale zostawił świat ciekawszym. Żegnej wielki Ślōnzoku! - napisał Robert Biedroń.

Nie żyje K. Kutz. Jeden z najwybitniejszych twórców filmowych w historii Polski. Wielka przenikliwość, przywiązanie do korzeni, do ukochanego Śląska. Wielka wrażliwość i życzliwe poczucie humoru. Pozostały piękne obrazy filmowe. Tyle ubogacających spędzonych razem godzin. Dziękuję. Żegnaj przyjacielu RIP - napisał  znany scenarzysta i prawnik Krzysztof Piesiewicz.

Zmarł Ślązak. Wielki Ślązak. Kazimierz Kutz nie żyje. Żegnaj Mistrzu! R.I.P. - napisał związany ze Śląskiej dziennikarz Kamil Durczok 

Kazimierz Kutz - wielki artysta, wielki patriota, wielki Ślązak. Talent, pasja, osobowość. Niech Pan spoczywa w pokoju, Panie Kazimierzu - czytamy na Twitterze  innego dziennikarza, Tomasza Lisa.

 

 

Kazimierz Kutz w lutym miałby 90 lat

Kazimierz kutz
eastnews

Reżyser od 26 listopada 2018 roku przebywał w szpitalu 

Kazimierz Kutz nie żyje
East News

Gwiazdy, które pożegnaliśmy w ostatnim roku
East News
Newsy
Znani, których pożegnaliśmy w 2018 roku. Kora, Konrad Gaca, Bogdan Sawicki, Kazimiera Utrata... Nigdy ich nie zapomnimy!
Znani, których pożegnaliśmy w 2018 roku. Kora, Konrad Gaca, Bogdan Sawicki, Kazimiera Utrata... Nigdy ich nie zapomnimy!
Paulina Młynarska, Andrzej Wajda
ONS
Newsy
Afera po śmierci Andrzeja Wajdy! Szefowa Wiadomości: "Walcie się dalej!". Paulina Młynarska zabrała głos
Mocne słowa oburzyły internautów...

Wpis Marzeny Paczuskiej, szefowej "Wiadomości" TVP, po śmierci Andrzeja Wajdy wzbudził ogromne kontrowersje. Wybitny reżyser zmarł w niedzielę wieczorem w wieku 90 lat. Wiele wybitnych osób ze świata kultury, sztuki, rozrywki, polityki etc. nie może pogodzić się ze śmiercią mistrza ekranu. W Internecie pojawiło się wiele wpisów z wyrazami ubolewania i wielkie żalu po śmierci Wajdy. Na profilu szefowej "Wiadomości" pojawił się komentarz w zupełnie innym tonie. Polecamy: Ślub, rozwód, śmierć: co nas najbardziej stresuje Andrzej Wajda R.I.P. Walcie się dalej #NieOddamyWamKultury - napisała Marzena Paczuska na Twitterze. Pod wpisem pojawiły się prośby o skasowanie posta, jednak Paczuska długo się im opierała. Wpis odnosił się do protestu polskich twórców kultury "Nie oddamy Wam kultury", który miał miejsce tuż przed śmiercią Andrzeja Wajdy. W końcu kontrowersyjny wpis Paczuskiej zniknął z Twittera, jednak pojawiły się inne z tłumaczeniami. Szefowa "Wiadomości" wyjaśniła, że że chodziło jej o "głupotę wojenek w obliczu tej straty" . Śmierć Andrzeja Wajdy powinna uprzytomnić pajacom, co jest wartością w kulturze - napisała. Tłumaczę: zobaczcie jak głupia jest Wasza wojenka w obliczu tej śmierci. Tej straty i tego dorobku. To mam na myśli wspominając kino Wajdy - dodała. Marzena Paczuska zaznaczyła również na swoim profilu, że "Ziemia obiecana" jest wybitnym filmem Andrzeja Wajdy. Jej tłumaczenia jednak nie wszystkich przekonały. Paulina Młynarska udostępniła informację o kontrowersyjnym wpisie szefowej "Wiadomości" na swoim Facebooku. Oto co szefowa Wiadomości TVP ma do powiedzenia ludziom kultury w związku ze śmiercią Andrzeja Wajdy. Bez komentarza - napisała dziennikarka. A Wy co o tym sądzicie?   Zobacz też: Gwiazdy żegnają Andrzeja Wajdę! "Dziękuję Mistrzu za filmy,...

Andrzej Wajda zmarł 9 października
Eastnews
Newsy
Andrzej Wajda nie żyje. Reżyser zmarł w niedzielę wieczorem. Miał 90 lat
"To był najwybitniejszy reżyser w polskim kinie", mówi Tomasz Raczek.

Bardzo smutna wiadomość na koniec dnia. Jak podaje wyborcza.pl i stacja Polsat News, Andrzej Wajda nie żyje. Reżyser zmarł w niedzielę wieczorem. Nie są jeszcze znane przyczyny śmierci reżysera.    Wajda był jednym z najwybitniejszych reżyserów w Polsce - jego cztery filmy były nominowane do Oscara: "Ziemia obiecana" (1976), "Panny z Wilka" (1980), "Człowiek z żelaza" (1982) i "Katyń" (2008). Przypominamy, że w 2000 r. Andrzej Wajda otrzymał Oscara za całokształt twórczości.    Zobacz: Najważniejsze filmy Andrzeja Wajdy!   Rodzina Andrzeja Wajdy Andrzej Wajda był czterokrotnie żonaty. Pierwszą jego żoną była artystka Gabriela Obremba, którą poznał na studiach w Akademii Sztuk Pięknych. Z artystką rozwiódł się w 1959 roku. Później wziął ślub z artystką z ASP, Zofię Żuchowską, z którą rozwiódł się w 1967 roku. Trzecią żoną reżysera była Beata Tyszkiewicz, z którą Wajda ma córkę Karolinę Wajdę. Para ożeniła się zaraz po rozwodzie reżysera z drugą żoną. Ich ślub odbył się 13 maja 1967 roku. Dwa lata później w 1969 roku reżyser i aktorka rozwiedli się. Czwartą żoną reżysera została Krystyna Zachwatowicz, z która pobrał się w 1974 roku.    Co mówią o Wajdzie osoby ze świata filmu? "To był najwybitniejszy reżyser w polskim kinie. On zawsze chwytał się za najtrudniejsze tematy i to było jego wielkością. Teraz tego ciężko szukać. (...) Ostatnie lata nie były dla Wajdy przyjazne, ale dawał radę. Tak było w Katyniu, który nie był wybitnym filmem, ale ostatnie minuty tego filmu przeszły do historii kina. Umiał mając 90 lat pokazać, że klasa talentu jest ponadczasowa, powiedział Tomasz Raczek w Polsat News. Zobacz:  Gwiazdy żegnają Andrzeja Wajdę! "Dziękuję Mistrzu za filmy, za mądrość, za humanizm..."   Informację o śmierci Andrzeja Wajdy potwierdził...

Nasze akcje
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner