Oprah Winfrey - historia życia
EastNews
Newsy

Zaznała biedy, jako nastolatka została zgwałcona, potem zaszła w ciążę i straciła dziecko. Poznaj historię życia Oprah Winfrey

Oprah Winfrey to prawdziwa królowa Ameryki. Ale jej życie nie było usłane różami.

Po głośnym wywiadzie z księżną Meghan i księciem Harrym mówi o niej cały świat. Jedna z najbogatszych, najbardziej lubianych i wpływowych kobiet Ameryki jest też jedną z najsilniejszych. Oprah Winfrey, zanim trafiła na szczyt, przeszła przez piekło. Poznaj niesamowitą historię jej życia, która jest gotowym scenariuszem na hollywoodzki film.

Niemożliwe nie istnieje. Nie dla niej. Oprah Winfrey udowodniła to po raz kolejny, namawiając na początku marca Meghan Markle i księcia Harry’ego na poruszające wyznania. Był to pierwszy wywiad z parą książęcą, odkąd w styczniu 2020 roku ogłosili, że opuszczają rodzinę królewską. Dwugodzinny wywiad na antenie CBS Television Network, w którym księżna Sussex opowiadała m.in. o myślach samobójczych, gdy była w pierwszej ciąży, a książę Harry o nasilających się przejawach rasizmu w stosunku do Meghan Markle, obejrzało ponad 17 mln Amerykanów, a dzień później, w Wielkiej Brytanii, jeszcze niemal 12 mln osób. Echa tej rozmowy nie milkną do dziś, i to nie tylko z powodu wysuniętych w niej oskarżeń pod adresem rodziny królewskiej. Dzięki wywiadowi cały świat znów mówi też o Oprah. Nie bez powodu, bo Winfrey jak żadna dziennikarka potrafi otworzyć drugiego człowieka i wczuć się w jego emocje.

„Nie można oszukać widza”, twierdzi Oprah. „Nie ukrywam swoich poglądów i staram się być sobą. Moi rozmówcy wiedzą, że jestem szczera i ich nie oceniam. Wiem, co to ból i nieszczęście”, zapewnia. „Swoje w końcu przeżyłam. Nikt nie chciałby mieć takiego dzieciństwa jak ja”, mówi Oprah.

I rzeczywiście jej życie od najmłodszych lat przypominało koszmar...

Ile pieniędzy Meghan i Harry dostali za wywiad z Oprah Winfrey? Oto 7 rzeczy, o których nie mieliście pojęcia

Tragiczne dzieciństwo Oprah Winfrey

Urodziła się w niewielkim miasteczku Kosciusko w stanie Missisipi. Nie była wyczekanym dzieckiem, lecz efektem jednodniowego romansu, jaki jej nastoletnia wówczas matka Vernita Lee przeżyła z żołnierzem na przepustce Vernonem Winfreyem. Opowieści o szczęśliwym dzieciństwie rzadko zaczynają się w ten sposób i niestety tak też było w jej przypadku. Od samego początku Winfrey dostawała tak mało uwagi, że nikt nawet nie spostrzegł, gdy dziewczynkę ochrzczoną jako Oprah, urzędnik wpisał do dokumentów jako Oprah. Młoda matka nie miała jak utrzymać siebie i dziecka, dlatego oddała córkę pod opiekę babci. Hattie Mae wychowywała wnuczkę twardą ręką i biła ją nawet za najmniejsze przewinienie czy nieposłuszeństwo. Już jako 5-latka Winfrey musiała nosić wiadrami wodę ze studni, karmić kury i świnie. Nigdy nie dostała od babci żadnej zabawki ani sukieneczki. Nosiła ogrodniczki uszyte z worka po ziemniakach, najczęściej bawiła się lalką zrobioną z wysuszonej korby kukurydzy, a zamiast kotkiem czy pieskiem opiekowała się... dwoma oswojonymi karaluchami! Na szczęście Hattie Mae zależało na edukacji wnuczki. Wiedziała co prawda, że czarnoskóra dziewczynka nie ma szans na dobrą pracę i w przyszłości, podobnie jak ona i jej córka Vernita, zostanie najwyżej służącą, chciała jednak, by Oprah potrafiła czytać i dobrze się wysławiać. Wieczorami uczyła ją wszystkich modlitw i wspólnie czytały przypowieści i wersety z Biblii, które Oprah szybko opanowała, a później chętnie cytowała sąsiadom. Dorosła już Winfrey wyznała w jednym z wywiadów, że nie ma żalu do babci za surowe wychowanie.

„Dzięki niej zrozumiałam wartość ciężkiej pracy. Bywało trudno, ale dzięki temu, że umiałam czytać i pisać, uciekałam w świat książek”, przyznała.

Prawdziwe piekło zaczęło się, gdy o 6-letniej wówczas Oprah przypomniała sobie matka. Vernita Lee zabrała córkę i zamieszkała z nią w wynajętym pokoju. „Nie dbała o to, czy mam co jeść i co się ze mną dzieje”, wspominała dziennikarka. Bardziej niż zajmowanie się córką matkę Oprah interesowało znalezienie sobie nowego partnera, dlatego przez ich dom przewijały się tabuny mężczyzn.

„Miałam dziewięć lat, gdy zgwałcił mnie 14-letni kuzyn”, wyznała wiele lat później.

Po wszystkim zabrał ją na lody i zagroził, że jeśli komukolwiek powie o tym, co się stało, gorzko pożałuje. Potem Oprah jeszcze wielokrotnie padła ofiarą molestowania i przemocy seksualnej.

„Wykorzystywali mnie też inni członkowie rodziny, których nie chcę wymieniać z imienia. W wieku 14 lat zaszłam w ciążę ze swoim wujem, mój synek umarł dwa tygodnie po urodzeniu. Byłam w emocjonalnej czarnej dziurze. Otępiała, nieszczęśliwa, zdradzona i upokorzona przez dorosłych”, opisywała traumatyczne przeżycia Winfrey.

Dziennikarka wyznała też, że seks długo nie kojarzył jej się z miłością, bardziej z fizjologiczną czynnością, która dawała chwilę zapomnienia i przyjemności.

„Byłam zerem i tak się czułam, ból zagłuszałam narkotykami i alkoholem. Nie wiem, co by ze mną było, gdyby nie wziął mnie do siebie ojciec”, mówiła dziennikarka.

Kariera telewizyjna Oprah Winfrey

Gdy Oprah Winfrey trafiła do ojca, miała 15 lat. To właśnie on dostrzegł w nastolatce potencjał – jako pierwszy zauważył, że córka jest kontaktowa, lubi się uczyć, a ludzie lgną do niej, z uwagą słuchając tego, co mówi. Pod opieką Vernona Oprah stała się wzorową uczennicą – wygrywała konkursy, zdobywała stypendia. Jako studentka Uniwersytetu Stanowego Tennessee zdobyła tytuł Czarnej Miss Piękności, a potem koronę Miss Fire Prevention, dzięki której dostała propozycję w radiu w Nashville. Wtedy odkryła swoje prawdziwe powołanie. Jako pierwsza w historii czarnoskóra prezenterka Oprah wystąpiła przed kamerami lokalnej telewizji i od razu zdobyła sympatię widzów. Potem jej kariera potoczyła się błyskawicznie, a luz i ogromna empatia szybko stały się jej wizytówką. Winfrey łamała obowiązujące wówczas dziennikarskie schematy – podczas rozmów skracała dystans, płakała razem ze swoimi bohaterami i śmiała się z nimi do rozpuku. Wszystkich, niezależnie od statusu i pochodzenia, traktowała równo, bo sama przez wiele lat była dyskryminowana. Na szczyt popularności wyniósł ją autorski program „The Oprah Winfrey Show”. Dzięki niemu stała się też miliarderką i jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Ameryce.

„Mój show był moim życiem. Ale kocham go na tyle, że wiem, kiedy powiedzieć dość”, powiedziała i w 2009 roku przestała go nagrywać.

Z telewizji jednak nie zrezygnowała – założyła własną stację Oprah Winfrey Network, która cieszy się świetną oglądalnością. Choć dziennikarka nie ukrywa, że odniosła sukces finansowy, zapewnia, że wciąż jest zwykłą Amerykanką.

„Jak większość kobiet nie mam figury modelki, borykam się z nadwagą. Chudnę i tyję na przemian, bo albo się odchudzam, albo jem bez opamiętania. Lubię oglądać telewizję, trudno mi zmusić się do wysiłku fizycznego. Plotkuję z przyjaciółkami. Naprawdę nie czuję się od nikogo lepsza”, zapewnia.

Amerykanie pokochali nie tylko jej naturalność, ale też odwagę, bo Oprah nigdy nie bała się łamać tabu: głośno mówiła o gwałtach i molestowaniu kobiet, pedofilii w kościele, nierówności rasowej. Swój sukces przekuła w dobre uczynki – dzięki niej m.in. powstała szkoła dla dziewcząt w RPA. Oprah wspiera też wiele inicjatyw i programów naukowych dla dzieci i młodzieży, bo wierzy, że tylko one mogą zmienić świat na lepszy. Po traumatycznych doświadczeniach na własne dzieci i małżeństwo się nie zdecydowała, twierdzi, że byłaby kiepską matką i żoną. Jest za to wspaniała partnerką – od ponad 35 lat kocha tego samego mężczyznę, Stedmana Grahama.

„To on pokazał mi, czym jest prawdziwa miłość”, zdradza gwiazda.

Co dziś daje jej siłę do działania?

"Najważniejsi są ludzie, jeżeli chcesz być szczęśliwa, staraj się więcej dawać, niż brać”, radzi Oprah.

Oprah Winfrey jest uznawana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Ameryce.

Wywiad Meghan i Harry'ego z Oprah Winfrey
East News

Na szczyt wyniósł ją autorski program "The Oprah Winfrey Show". Dziś jest autorką najgłośniej komentowanych wywiadów na świecie.

Wywiad z Oprah Winfrey w domu Meghan i Harry'ego w Montecito w Kalifornii, Meghan w czasie nagrania
East News

Zobacz także
Meghan o życiu w pałacu

Czy Meghan w wywiadzie z Oprah mówiła prawdę? Brytyjskie media bezlitośnie punktują słowa księżnej

Oprah Winfrey zaliczyła zabawną wpadkę podczas wywiadu z Meghan Markle i księciem Harry'm

Oprah zaliczyła zabawną wpadkę podczas wywiadu z Meghan Markle i księciem Harry'm. Wyłapaliście to?! 

 

Tatiana Okupnik
Newsy
Tatiana Okupnik o depresji po porodzie: "Nie chciało mi się wstawać z łóżka, myć. Ryczałam, byłam załamana"
Tatiana Okupnik o depresji po porodzie: "Nie chciało mi się wstawać z łóżka, myć. Ryczałam, byłam załamana"

Nigdy nie opowiadała wiele o swoim życiu prywatnym, tak naprawdę – prawie wcale. Tatiana Okupnik (41) nie chciała nawet za bardzo mówić o swoim ślubie z Michałem Micielskim, menedżerem Marcina Gortata. To właśnie koszykarz wrzucił na Twittera kilka zdjęć ze ślubu swoich przyjaciół i dzięki niemu dowiedzieliśmy się, że w 2013 roku Tatiana i Michał się pobrali. Niespodziewanie pod koniec kwietnia wokalistka zamieściła na Instagramie filmik inny niż zazwyczaj – opowiadała w nim o sobie. Następnego dnia kolejny. Codziennie nowe nagrania – niezwykle osobiste, w których Okupnik mówiła o swoim życiu, o emocjach, o tym, dlaczego na pięć lat zniknęła z show-biznesu. O tym, jak trudny czas przeżywała, gdy po ślubie przeprowadziła się z mężem do Stanów Zjednoczonych.         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Tatiana Okupnik (@tatianaokupnik) Cze 30, 2018 o 11:54 PDT OPOWIEŚĆ TATIANY Do tej pory w stu procentach poświęcała się dzieciom. Do tego stopnia, że dopiero rok temu, dzięki bliskim sobie kobietom, teściowej i mamie, na kilka dni zostawiła „paszczaki” – jak pieszczotliwie nazywa dzieci – by zająć się sobą. Odwiedzała galerie, spotykała się z muzykami, zaczęła biegać. Teraz, kiedy jej córka Matylda skończyła cztery lata, a synek Tymon dwa, poczuła, że musi coś zrobić, żeby ruszyć do przodu. I gdy ogląda się nagrane przez Tatianę filmiki, widać, że ma za sobą naprawdę ciężkie chwile i wciąż przepracowuje trudne emocje.        ...

Marta Paszkin i Paweł Bodzianny z "Rolnik szuka żony", uczestnicy "Dance, dance, dance"
Mat. promocyjne
TV-Show
"Będą zaręczyny" - zapowiada Paweł Bodzianny z "Dance, Dance, Dance"! Kiedy oświadczy się Marcie Paszkin?
"Będą zaręczyny" - zapowiada Paweł Bodzianny z "Dance, Dance, Dance"! Kiedy oświadczy się Marcie Paszkin?

Poznali się i zakochali w  "Rolnik szuka żony" . Teraz Paweł Bodzianny i Marta Paszkin razem występują w "Dance, Dance, Dance" i - choć w ostatnim odcinku show nie poszło im najlepiej, przynajmniej pod względem punktów - zdaniem internautów mają wielkie szanse na zwycięstwo w programie. Na czas prób i treningów para zamieszkała razem. W rozmowie z "Party" zdradzili, czego nauczył ich ten wspólny czas i kiedy planują stanąć na ślubnym kobiercu. Paweł Bodzianny i Marta Paszkin faworytami "Dance, Dance, Dance"? Nie chcę zdradzać szczegółów, ale zaskoczeniem są Marta Paszkin i Paweł Bodzianny z „Rolnik szuka żony” – przyznała w rozmowie z „Party” Ida Nowakowska, jurorka „Dance Dance Dance”, pytana o swoich faworytów, jeszcze zanim ta edycja programu znalazła się na antenie. Ale Marta i Paweł zaskakują nie pierwszy raz. On – rolnik z Dolnego Śląska, który hoduje szkockie krowy, prowadzi agroturystykę i kocha sporty ekstremalne, ona – germanistka z Warszawy, która pracuje w korporacji i samotnie wychowuje 7-letnią córkę Stefanię, poznali się na planie wspomnianego „Rolnika...”. Dwa światy, a jednak zaiskrzyło między nimi już na pierwszym spotkaniu – i od roku wciąż iskrzy. Teraz Paszkin i Bodzianny biorą udział w trzeciej edycji tanecznego show. I choć Ida Nowakowska twierdzi: „Ten program został stworzony dla was” to oni wcale nie są tego tacy pewni. Dla nas „Dance Dance Dance” to egzamin dla związku. Jeśli przetrwamy ten stresujący okres, przetrwamy już wszystko – mówi „Party” Bodzianny. Bodzianny i Paszkin planują karierę telewizyjną? Spośród wszystkich par w "Dance, Dance, Dance" to właśnie oni mają...

Agustin Egurrola w smokingu
East News
TV-Show
"Dance, Dance, Dance": "Nikt się ze mną nie pieścił", mówi Agustin Egurrola o początkach swojej kariery tanecznej. Dlatego jest tak srogim jurorem?
Agustin Egurrola uznawany jest za najbardziej surowego jurora w historii "Dance Dance Dance". Dlaczego tak srogo ocenia uczestników show?

Jego przejście z TVN do TVP wywołałąo wiele emocji. Podobnie jak sposób, w jaki Agustin Egurrola ocenia uczestników trzeciej edycji „Dance Dance Dance” . Już po kilku pierwszych odcinkach Egurrola zyskał miano najsurowszego jurora show. To tylko dowód na to, że dobrze wykonuję swoją pracę – twierdzi choreograf. – Bycie jurorem w dużej mierze polega na wskazywaniu błędów – dodaje. Ale Egurrola spełnia się nie tylko zawodowo. W zeszłym roku wziął ślub, niedawno po raz drugi został ojcem . Jak sprawdza się w tej roli? I czy naprawdę zobaczymy go w jury „You Can Dance”? Przeczytajcie wywiad, którego choreograf udzielił magazynowi "Party". Pana transfer do TVP odbił się szerokim echem w mediach. Nie miał pan żadnych wątpliwości? To była trudna decyzja, mimo że z TVP współpracuję już od kilkunastu lat, a w „Dance Dance Dance” jestem głównym choreografem od pierwszej edycji. Zawsze chcę być tam, gdzie dzieje się coś ciekawego związanego z tańcem. Teraz zasiadam również w jury i myślę, że moje oceny wniosły trochę emocji. Także negatywnych! Niemal każda pana ocena spotyka się z krytyką fanów programu. Jestem jurorem od wielu lat i zawsze oceniałem uczestników w zgodzie ze sobą. Różnica między „Dance Dance Dance” a innymi programami, w których brałem udział, polega na tym, że tutaj przyznajemy punkty i to one budzą największe emocje. Styl moich wypowiedzi się nie zmienił. Internauci są innego zdania... Każdy ma prawo do swojego zdania. Ludzie, którzy oglądają show, mogą mieć odmienne od mojego i to jest normalne. Niektóre oskarżenia czy pretensje budzą moje zdumienie, ale nie biorę ich do siebie. Ale „Dance...” nie jest programem dla profesjonalnych tancerzy, tylko dla...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik